ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.814 μέλη

    Μπορώ να κάνω κάτι για να γίνει πιο μαλακιά η φωνή μου?

    Snoufi
    15.08.2011, 00:12

    Καλησπερα σε ολους!

     

    Ειμαι 18 χρονων δεν εχω ιδεα απο μουσικη η φωνητικα...μολις τελειωσα το λυκειο και στοχος μου απο παλια ηταν να ασχοληθω με την μουσικη και το τραγουδι!

    Δεν εχω καμια γνωση πανω σε αυτο αλλα ειμαι διατεθιμενος να δουλεψω σκληρα για να πετυχω αυτο που θελω!

    (Το οποιο ειναι να φτιαξω μια μετρια φωνη στην οποια να μπορω να την καλλιεργησω αργοτερα η ταυτοχρονα με την εξασκηση φωνητικης...Επειδη μου προτειναν διαφοροι φιλοι μου να παω σε ωδειο και να κανω εξασκηση με δασκαλο...)

    Η Φωνη μου οπως αναφερω στον Τιτλο του θεματος δεν μου πολυ αρεσει. Βεβαια ξερω απο μονος μου και καταλαβαινω οτι ορισμενες φορες δεν τραγουδαω καλα...Ξεκίνησα να τραγουδαω απο τα 17 μου και η μητερα μου μου λεει επισης να ακολουθησω την συμβουλη των φιλων μου...Μου λεει επισης ποτε ακουγομαι σωστα και ποτε οχι...Δεν μπορω να πω οτι εχει η δεν εχει ακουστικο αυτι, αλλα σαν κοινο εχει 1 γνωμη και την εκφραζει!

    Τελος θα 'θελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος στο να κανω την φωνη μου απο βαρια λιγακι πιο λεπτη...επειδη δυσκολευομαι υπερβολικα να πιασω καποιες νοτες...υπαρχει καποια ασκηση, η καμια διατροφη, κατι, δεν ξερω τιποτα ειμαι ασχετος αλλα ενδιαφερομαι περα απο καθε φαντασιας για να ασχοληθω!

     

    Ευχαριστω για τον χρονο σας! Ελπιζω να μην σας κουρασα με το "μεγαλο" κειμενο μου!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 15-08-2011 00:51 ]


    kitharalove
    18.08.2011, 23:56
    Ακριβως αυτή την ερώτηση θα έκανα κ εγω ένα χρόνο αργότερα....Το ίδιο επιθυμώ κ εγω φίλε μου...καλή μας επιτυχία!!!!
    Snoufi
    19.08.2011, 01:31

    Ακριβως! Καλη μας επυτιχια λοιπον.

    Αλλα το θεμα με εμενα ειναι οτι δεν ξερω ακομα αν εχω φωνη που μπορει να καλλιεργηθει η αν ειμαι παραφωνος. Δηλαδη ειμαι καλος τραγουδιστης μονο στο μπανιο μου!

    Αν και με ακουω μονο με το δικο μου αυτι γιατι δεν εχω ακομα καπου να με ηχογραφησω. (Βεβαια με ηχογραφησα στον λαπτοπ μου αλλα η φωνη μου στην ηχογραφηση ειναι περισσοτερο βαρια απο οτι στην πραγματικοτητα, και ετσι δεν ξερω τι να πιστεψω προς το παρον)

    Η φωνη μου ακουγετε καπως βαρια δηλαδη σαν να εχω εναν κομπο στον λαιμο μου που να μην αφηνει τον αερα και κυριως την φωνη μου να βγει προς τα εξω.

    Εσενα τι σε απασχολει περισσοτερο? Θεσσαλονικιωτης βλεπω, μπορει να μαστε και γειτονες ποτε δεν ξες. Θεσσαλονικη μενω και εγω.   {#emotions_dlg.biggrin}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 19-08-2011 02:19 ]


    iRiDa00
    19.08.2011, 12:20
    Καλημέρα! Το πιο ακίνδυνο και σωστό που μπορείς να κάνεις είναι να ξεκινήσεις μαθήματα είτε σε κάποιο ωδείο είτε με κάποιον δάσκαλο αυτός θα σου πει αν όντως έχεις δυνατότητες να βελτιωθείς και αν ναι θα σου δείξει και τον καλύτερο τρόπο..το να δοκιμάσεις μόνος σου ασκήσεις δεν είναι ότι καλύτερο και μάλλον κακό θα κάνεις παρά καλό! και όσον αφορά το δάσκαλο που θα εμπιστευτείς ψάξτο όσο μπορείς περισσότερο ώστε να βρεις κάποιον που και καλός στη δουλειά του θα είναι αλλά και ειλικρινής απέναντι σου! :)
    Snoufi
    19.08.2011, 13:51

    Καλησμερα και σε εσενα iRiDa00, και χαιρομαι που απαντησες στο ποστ μου.

    Το εχω σκεφτει πολυ σοβαρα το να παω σε ενα ωδειο αλλα τα ωδεια στις μερες μας ακουσα οτι και φωνη να μην εχεις θα σου πουν οτι εχεις μονο και μονο για τα χρηματα που θα τους διαθεσεις. Οποτε δεν μπορεις να ξερεις απο ενα ωδειο κατα την γνωμη μου.

    Δεν ξερω και αν αληθευει αυτο που σου ειπα μολις τωρα, και δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα.

    Μου πρωτειναν επισκεψη σε ωρλ και σε εναν εμπειρο δασκαλο ιδιετερα για να μου πουν τι ακριβως γινεται. Και ακουγετε πιο λογικο.

    Ευχαριστω πολ για την συμβουλη σου, μαλλον προς εκει οδευω.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 19-08-2011 20:02 ]


    aviectus
    19.08.2011, 14:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Snoufi στις 19-08-2011 στις 13:51 έγραψε...

    Καλησμερα και σε εσενα iRiDa00, και χαιρομαι που απαντησες στο ποστ μου.

    Το εχω σκεφτει πολυ σοβαρα το να παω σε ενα ωδειο αλλα τα ωδεια στις μερες μας ακουσα οτι και φωνη να μην εχεις θα σου πουν οτι εχεις μονο και μονο για τα χρηματα που θα τους διαθεσεις. Οποτε δεν μπορεις να ξερεις απο ενα ωδειο κατα την γνωμη μου.

    Δεν ξερω και αν αληθευει αυτο που σου ειπα μολις τωρα, και δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα.

    Μου πρωτειναν επισκεψη σε ωρλ και σε εναν εμπειρο δασκαλο ιδιετερα για να μου πουν τι ακριβως γινετε. Και ακουγετε πιο λογικο.

    Ευχαριστω πολ για την συμβουλη σου, μαλλον προς εκει οδευω.



    Αν εχεις εστω την παραμικρη ιδεα οτι δεν εχεις φωνη,γιατι να κυνηγας αυτο το "ονειρο"?


    Snoufi
    19.08.2011, 14:33

    Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ακομα αν εχω η δεν εχω.

    Καθως με ακουω ορισμενες φορες μου αρεσω αλλες παλι οχι για αυτο και γραφτηκα εδω περα για να λαβω καποιες συμβουλες με το τι να κανω στο προβλημα μου.

    Εξαλλου μετα απο 30 λεπτα φωνητικων ασκησεων και τραγουδι 1.5 ωρα ακουγομαι τελειως διαφορετικα και δεν ξερω που οφειλεται καν αυτη η αλλαγη. Ειναι σαν να γινεται πιο λεπτη και καθαρη απο οτι ηταν στην αρχη.

    Δεκτη η αποψη σου παντως φιλε μου, αλλα προς το παρον περιμενω τον Σεπτεμβρη για να παω σε καποιο ωδειο για να δω οντως αν εχεις δικιο.

    Ευχαριστω Smile

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 19-08-2011 20:05 ]


    BAGRATION
    19.08.2011, 21:25

    Παράθεση:

    Το μέλος iRiDa00 στις 19-08-2011 στις 12:20 έγραψε...

    Καλημέρα! Το πιο ακίνδυνο και σωστό που μπορείς να κάνεις είναι να ξεκινήσεις μαθήματα είτε σε κάποιο ωδείο είτε με κάποιον δάσκαλο αυτός θα σου πει αν όντως έχεις δυνατότητες να βελτιωθείς και αν ναι θα σου δείξει και τον καλύτερο τρόπο..το να δοκιμάσεις μόνος σου ασκήσεις δεν είναι ότι καλύτερο και μάλλον κακό θα κάνεις παρά καλό! και όσον αφορά το δάσκαλο που θα εμπιστευτείς ψάξτο όσο μπορείς περισσότερο ώστε να βρεις κάποιον που και καλός στη δουλειά του θα είναι αλλά και ειλικρινής απέναντι σου! :)

    Βασικά τα μαθήματα δεν είναι πάντα ακίνδυνα, ενώ το να κάνει καμμια άσκηση μόνος του δεν είναι απαραίτητα επικίνδυνο.

    Snoufi 30 λεπτα φωνητικων ασκησεων και τραγουδι 1.5 ωρα είναι παρα πολύ. Και είναι και επικίνδυνο! Το πολύ ένα σαρανταλεπτο όλα μαζί για κάθε μερα.

    10 ζεσταμα 25 τραγούδι και 5 χαλάρωμα

    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 19-08-2011 22:18 ]


    Snoufi
    19.08.2011, 22:54

    Ωχ...

    Οποτε πρεπει να μειωσω δραματικα τις ωρες που τραγουδαω αμεσα.

    Ευχαριστω και παλι BAGRATION φιλε μου.

    Οποτε 40 λεπτα την ημερα θα ειναι η απασχοληση μου με το "τραγουδι" το πολυ 1 ωρα και μετα το χαλαρωμα δεν θα ξανατραγουδησω ως την επομενη ημερα σωστα?


    freddieKrueger
    20.08.2011, 11:01

    Καλημέρα και από μένα...βασικά όποια μέθοδο και αν ακολουθήσεις μην περιμένεις θεαματικές αλλαγές μέσα σε λίγο καιρό...θα σου πάρει μήνες η και χρόνια να βελτιώσεις τη φωνή σου...

    Όμως πρόσεχε να μην αλλοιώσεις το βασικό ηχόχρωμά της για να πιάσεις ψηλότερους τόνους...γιατί τότε θα πιάσεις απλά ΛΕΠΤΟΤΕΡΟΥΣ σε ηχόχρωμα τόνους,ενώ σκοπός είναι με το ίδιο ηχόχρωμα να πιάσεις υψηλότερους ήχους τονικά δηλ οι φωνητικές σου χορδές να αποκτήσουν την ικανότητα γρηγορότερης ταλάντωσης με ίδιο ηχόχρωμα...

    Σταμάτα να τραγουδάς τα τραγούδια που έχουν υψηλές τονικές απαιτήσεις η αυτά στα οποία θα πρέπει να τραγουδάς πολύ δυνατά...με άλλα λόγια μην κάνεις ακόμη επιλογή ρεπερτορίου...διάλεξε τραγούδια με πολύ μικρή έκταση...με τον καιρό και τις σωστές ασκήσεις,η ανάσα σου θα γίνει όλο και πιο αποτελεσματική,η φωνή σου πιο στηριγμένη και τοποθετημένη σωστά και οι φωνητικές σου χορδές πιο δυνατές...αυτό σημαίνει πως χωρίς καθόλου κόπο θα μπορείς να τραγουδάς άνετα όσο ψηλά η χαμηλά καθορίζει το φωνητικό σου εύρος...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 20-08-2011 23:28 ]


    Snoufi
    20.08.2011, 14:56

    Καλημερα και σε σενα φιλε μου fredd!

    Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου. Και εμενα μου φαινεται πιο λογικο με τον δικο σου τροπο οπως μου τα εξηγησες στο παραπανω κειμενο σου.

    Και αυτο κανω τις τελευταιες 2 βδομαδες ειναι χαμηλων τονων τα τραγουδια.

    Ευχαριστω και παλι Smile

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 20-08-2011 23:25 ]


    Peace4Us
    21.08.2011, 10:53
    Καλημερα αγαπητε Snoufi! Απο τα λογια σου πιστευω πως εχεις ισχυρη θεληση και αυτο ειναι για να ξεκινησεις! Αφου εισαι ετοιμος να δουλεψεις σκληρα εισαι και ετοιμος για να επιτυχεις! Η συμβουλη μου ειναι να γραφτεις στη χορωδια μιας εκκλησιας.Ειναι πιο οικονομικο απο τα ωδεια ή τα ιδιαιτερα μαθηματα και οι δασκαλοι ειναι ευγενεστατοι και εχουν παντα καλη διαθεση! Ετσι τα καταφερα κι εγω. Απ' οσο ξερω καθε εκκλησια εχει χορωδια οποτε δεν θα δυσκολευτεις να εγγραφεις καπου! Προσωπικα πιστευω πως αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη! Με εκτιμηση, Peace4Us :)
    Snoufi
    21.08.2011, 12:08

    Πολυ καλημερα και σε εσενα και σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.

    Ναι ειναι αληθεια οτι εχω μεγαλη θεληση και τον τελευταιο καιρο ημουν στο κλιμα του με τι να ασχοληθω. Βεβαια και μικροτερος ηθελα να ασχοληθω με την μουσικη και το τραγουδι αλλα ντρεπομουνα να το πω στους γονεις μου, μηπως δεν ειχα καλη φωνη η μηπως εβγαινε με ασχημο τροπο στην παρεα μου και γινομουν και ρεζιλι.

    Εκλησσιας δηλαδη ε? Την ακουω 1η φορα αυτην την προταση αλλα και αυτος ειναι ενας αξιοπιστος τροπος θελω να πιστευω. Οπως θα διαβασες στην αρχη πανω πανω ειμαι τελειος ασχετος οσο αναφορα την μουσικη και το τραγουδι, θεωριες και τετοια πραγματα.

    Πιστευω επισης οτι και φωνη να μην εχεις δεν ειναι λογος να τα παρατησεις γιατι δεν πιστευω να σε εμποδιζει το οτι εισαι παραφωνος η οτι πρεπει να το χεις το τραγουδι για να ασχοληθεις, αρκει μονο να υπαρχει θεληση. Γιατι την στιγμη που θα πεις στον εαυτο σου οτι δεν κανεις και δεν το χεις, θα ειναι και η στιγμη που θα εχεις πλεον σταματησει πια να προσπαθεις.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Snoufi στις 21-08-2011 12:10 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Snoufi στις 21-08-2011 12:11 ]


    VOICETEACHER
    22.08.2011, 12:38

    Μια επισκεψη σεναν καλο και εντιμο δασκαλο φωνητικηs,νομιζω επιβαλλεται...να σε ακουσει να σε ελεγξει,και αν χρειαστει να σε στειλει σε ΩΡΛ,που ετσι και αλλιωs,πρεπει να πηγαινει ,οποιοs θελει να ασχοληθει με το τραγουδι,ειτε ερασιτεχνικα,ειτε επαγγελματικα.Και αναλογα τι θα σου πουνε,θα κανειs.{#emotions_dlg.rockon}


    Snoufi
    22.08.2011, 14:31

    Ευχαριστω πολυ αγαπητη VOICETEACHER!

    Αυτο σκοπευω να κανω ετσι και αλλιως αλλα πως καταλαβαινεις οτι ο δασκαλος ειναι ειλικρινης και εντιμος ομως λες?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 22-08-2011 15:14 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης