ελληνική μουσική
    570 online   ·  210.848 μέλη

    Πώς ανακαλύπτεις νέες μελωδίες?

    blackmoon
    16.08.2011, 17:56

    Σ' όλους  τους τομείς της μουσικής βλέπουμε να εμφανίζονται καινούργια τραγούδια με καινούργια τελείως μελωδία και ρυθμο από τα προηγουμενα. Φυσικά είναι σύνηθες το φαινόμενο της αναμάσησης τραγουδιών, ρυθμών ή μελωδιών από διάφορους καλλιτέχνες άλλοτε πετυχημένα και άλλοτε όχι.

    Στα ωδεία ο κάθε δάσκαλος ή καθηγητής θεωρίας ή αρμονίας μας μαθαίνει πώς να γράφουμε κλασσική μουσική ή πως να ξεκοκκαλίζουμε την κάθε της λεπτομέρεια, όμως κανένας (σε μένα τουλάχιστον) δεν μας έχει πει πώς γράφονται όλα αυτα τα τραγούδια που ακούμε καθημερινά και συνοδεύουν τη μοναξιά, τη χαρά ή τη λύπη μας....

    Αυτό που με τρώει εμένα λοιπόν είναι πώς ο κάθε καλλιτέχνης ''φτιάχνει'' καινούργιες μελωδίες για κάποιους στίχους ή και χωρίς στίχους....?
    Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να δημιουργηθεί αυτή η μελωδία όπως στην αρμονία για παράδειγμα?

    Μπορεί να με θεωρήσετε ανίδεη αφού ρωτάω κάτι τέτοιο μα αν δεν ρωτήσω δε θα μάθω ποτέ :)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 16-08-2011 19:08 ]


    djthc
    16.08.2011, 18:50

    Συνηθως ειναι εμφυτο ταλεντο, δηλ ο καθε συνθετης ακουει μελωδιες απο το πουθενα μεσα στο κεφαλι του οταν ειναι χαλαρωμενος η σε καποια ασχετη στιγμη και μετα τις γραφει σε χαρτι.

    Υπαρχει και ο πειραματισμος οπου καθομαι πχ στο πιανο και παιζω διαφορους αυτοσχεδιασμους μεχρι να βγει κατι καλο.


    PanGuitar
    16.08.2011, 20:54

    Δεν είναι κάτι συγκεκριμένο που μπορώ να σου εξηγήσω, αλλά θα σου πω κάποια πράγματα από προσωπική εμπειρία επειδή συνθέτω. Όπως είπε ο φίλος από πάνω είναι έμφυτο ταλέντο, αν το έχεις το'χεις. ’ξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι όσες φορές προσπάθησα να συνθέσω χρησιμοποιώντας διάφορα σχήματα συγχορδιών δεν τα κατάφερνα επειδή πιεζόμουν να βγάλω ένα καλό αποτέλεσμα και κάποτε τέλειωνε η υπομονή μου. Τα καλύτερα τραγούδια που έγραψα τα έγραψα αυθόρμητα. Εκεί που πιεζόμουν να "κολλήσω" κάποιες συγχορδίες χαλάρωνα, σταματούσα να σκέφτομαι και εντελώς αυθόρμητα γραντζούναγα 3 συγχορδίες και τις έγραφα κάτω. Είναι περίεργο το συναίσθημα αλλά είναι γεγονός ότι τα καλύτερα τραγούδια γράφονται αυθόρμητα. Τις έβαζα κάτω, έβγαζα τη μελωδία και μπορεί να έπαιζα και 10 φορές το κομμάτι για να συνειδητοποιήσω ότι το τελείωσα. Αυτη η αυθόρμητη σύνθεση μπορεί να μου πήρε και 2-3 λεπτά μόνο (ακόμα και δευτερόλεπτα σε ένα πρόσφατο τραγούδι μου που έχει μόνο μια μελωδία επειδή είναι μόνο κουπλέ). Γι'αυτο το λόγο πολλοί καλλιτέχνες συνδέουν τη μουσική με τα ναρκωτικά επειδή όταν είσαι υπο επήρεια δεν έχεις το μυαλό σου εισαι χαλαρός και συνθέτεις αυθόρμητα μέσα στο θολούρα της μαστούρας. Δε σου λεω είναι σωστό αυτό, εξάλλου οπως είπα για μενα μπορεί να γράψεις αυθόρμητα και χωρίς ναρκωτικά :)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 16-08-2011 21:08 ]


    blackmoon
    16.08.2011, 21:35

    Το φανταζόμουν ότι κάπως έτσι θα ήταν οι απαντήσεις.... Απλα για μένα φαίνεται αδιανόητο... Μιας που το λέμε δηλαδή θαυμάζω τους ανθρώπους που συνθέτουν μουσική.... Είναι σαν να γίνεσαι ένας μικρός ''θεός-δημιουργός''.... από το τιποτα να δημιουργείς κάτι..... ελπίζω να τα καταφέρω κι εγώ μια μέρα.... thnx πάντως για τις απαντήσεις :)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 16-08-2011 22:09 ]


    inkve
    16.08.2011, 21:58

    η μελωδια δεν διδασκεται...ουτε μεταδιδεται...ουτε διαβαζεται σε βιβλια ουτε πουθενα...

    περναει μεσα απο το μονοπατι της εμπνευσης...

    οι παραπανω μουσικες γνωσεις ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως βοηθανε διοτι μπορεις να ακουσεις μια μελωδια πιο ευκολα μεσα στο κεφαλι σου και με την βοηθεια αρμονιας  μπορεις να την εξελιξεις..

    ομως μιλωντας καθαρα για μελωδικες γραμμες ειναι κατι που ο καθενας εχει μεσα του...μπορεις να ψαχτεις,,,να ακουσεις τον εαυτο σου...

    κατι τελευταιο....ενας συνθετης πριν κατι χρονια σε ενα στουντιο μου ειχε πει το εξης...ξεκινησα να γραφω πολυ μουσικη οταν σταματησα να ακουω πολυ τους αλλους!!


    blackmoon
    16.08.2011, 22:37
    Με βοηθησε πολύ αυτο που είπες..... σ ευχαριστω...
    trelakias
    17.08.2011, 02:06

    Εγώ με τα λίγα που ξέρω, το εξηγώ με μια παρομοίωση.  Μια σύνθεση είναι μια δημιουργία και δημιουργός είναι και ο... επιπλοποιός στο εργαστήρι του.

    Όσο περισσότερο ξέρει πως δουλεύουν τα εργαλεία του και όσο πιο πολλά εργαλεία έχει τόσο καλύτερα και περισσότερα διαφορετικά έπιπλα φτιάχνει.  Αν είναι διαβασμένος ξέρει κάποιες φόρμουλες που χρησιμοποιεί για να φτιάξει ένα μπαρόκ δερμάτινο καναπέ πχ αλλά από εκεί και πέρα, στην υλοποίηση του σχεδίου χρειάζεται η έμπνευση για να γίνει κάτι μοναδικό που εκφράζει κάτι συγκεκριμένο.

     

    Έτσι λοιπόν και στη μουσική... υπάρχει μία γκάμα γνώσεων αλλά και το εργαλείο που λέγεται αρμονία.  Είτε ξεκινάς με την έμπνευση και φτάνεις κάπου, είτε ξεκινάς με τον μπούσουλα ενός 12μετρου με σκοπό να κάνεις το δικό σου Blues κομμάτι για παράδειγμα...  Για όλα υπάρχει τρόπος να συνεχίσεις την έμπνευσή σου ακολουθώντας κάποια σειρά σύμφωνα με την αρμονία σου.  Η έμπνευση όμως είναι μέσα σου και είναι απαραίτητη για να εκφράσεις αυτό που θες μέσα από αυτό που φτιάχνεις.  Δεν διδάσκεται ούτε αγοράζεται, γι' αυτό άλλωστε η μουσική είναι τέχνη και όχι επιστήμη...  Ίσως να καλλιεργείται αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

     

    Ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο βέβαια να το κάνει... υπάρχουν δημιουργοί που συνθέτουν απλά παίζοντας ένα όργανο αυτοσχεδιάζοντας μέχρι να βγει κάτι όπως είπε ο djthc και ο panguitar.  Με μία κλίμακα μπορεί ένας μουσικός παίζοντας να γίνει συνθέτης για λίγα λεπτά καθώς σολάρει.  Από την άλλη όμως υπάρχουν και οι "ακαδημαϊκοί" που θα κάτσουν με χαρτί και μολύβι να γράψουν μια μελωδία και μετά να την εκτελέσουν...


    blackmoon
    17.08.2011, 13:49
    συμφωνω απολυτα μαζι σου.... :)
    blackmoon
    17.08.2011, 18:52

    Σε ευχαριστώ πολύ NantiaP όσα μ είπες και εσύ και τα παιδιά πιο πάνω είναι

    πολύ διαφωτιστικά και μου θύμισαν κάτι που ήξερα μα το είχα ξεχάσει

    ασχολούμενη τα τελευταία χρόνια με τα καθημερινά και λιγότερο ουσιώδη μα

    τόσο σημαντικά για να πετύχω τους στόχους μου..... η αλήθεια είναι ότι όταν

    είχα χρόνο αφουγκραζόμουν τα πάντα τον εαυτό μου τους γύρω μου

    ανθρώπους ότι καινούργιο ερχόταν... όμως σιγά σιγά...λύκειο, εξαιτάσεις,

    φροντηστήριο αγχος..... δεν έχεις χρόνο για τέτοια μετά..... και είμαι και σε μια

    φάση ηληκίας που τώρα αρχίζω ουσιαστικά να ορίζω τον εαυτο μ και κάνω τις

    επιλογές μ ως προς το ποια είμαι πού θέλω να πάω πώς θα πάω και ποιες αξίες

    τελικά θα κρατήσω και ποιες όχι γτ δεν μ ταιριάζουν.... είναι ο καιρός της

    διαφοροποίησης...δημιουργίας της δικής μ μοναδικότητας.... σε μια τέτοια

    περίοδο ανασυγκρότησης και ψαξίματος δεν θα μπορούσα επιτυχως

    να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο μα πλέον δεν το ζητάω από τον εαυτο μ γτ απλά

    δεν είναι η ώρα τ..... σας ευχαριστώ όλους για την υπενθύμιση :) χεχε...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : blackmoon στις 17-08-2011 18:54 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : blackmoon στις 17-08-2011 18:56 ]