ελληνική μουσική
    643 online   ·  210.830 μέλη

    Τι είδους κιθάρα να επιλέξω;

    ILoveGuitars
    31.08.2011, 12:21


    Είμαι νέο μέλος και γράφω για πρώτη φορά στο forum οπότε οι διορθώσεις είναι επιθυμητές αν κάνω κάποιο λάθος. Δεω έχω ασχοληθεί με κάποιο όργανο όμως λατρεύω την μουσική και θέλω να μάθω να παίζω κιθάρα. Καταρχάς θα ήθελα βοήθεια στην επιλογή της κιθάρας. Γενικά θέλω να τη χρησιμοποιήσω για προσωπική μου ικανοποίηση αλλά και να παίξω με φίλους κτλ. Μου αρέσουν πιο πολύ οι μπαλάντες.Τι είδους κιθάρα είναι κατάλληλη για μένα ; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.


    inkve
    31.08.2011, 12:40
    παρε μια ακουστικη....η και ηλεκτροακουστικη ωστε να εχεις και την επιλογη της ενισχυσης αν καποια στιγμη το χρειαστεις... οι επιλογες ειναι πολλες....καλες αγορες σου ευχομαι
    ILoveGuitars
    31.08.2011, 13:05
    Ευχαριστώ πολύ inkve... Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μια ακουστική μπορεί να ανταπεξέλθει σε τέτοια κομμάτια; Θα είναι εύκολο να μάθω να παίζω ακουστική χωρίς να έχω καμία εμπειρία;
    inkve
    31.08.2011, 13:49

    αυτο που περιγραφεις πως θες να κανεις με μια κιθαρα ειναι ακριβως οτι κανει η ακουστικη...οποτε η απαντηση ειναι ναι στο πρωτο μερος της ερωτησης

     

    ευκολο δεν ειναι τιποτα αν δε το προσπαθησεις...παντως δυσκολο δεν ειναι να μαθεις να παιζεις συγχορδιες...αν το θες πραγματικα τοτε σε λιγο διαστημα θα μπορεις να παιξεις αρκετα κομματια τουλαχιστον απο την ελληνικη μουσικη πραγματικοτητα,...

    αν ζητησεις και απο κανεναν γνωστο να σου δειξει ενα δυο πραγματα στην αρχη ακομα καλυτερα,,,,μετα υπαρχουν πολλα βιβλια με φωτογραφιες που σου δειχνουν το πιασιμο των συγχορδιων...


    ILoveGuitars
    31.08.2011, 15:38
    Αααα.... Ωραία! Ευχαριστώ και πάλι. Έψαξα λίγο στο internet και επειδή βασικό κριτήριο είναι και η τιμή είμαι ανάμεσα σε κιθάρες Jack and Danny, STAGG, Fender και TENSON... Θα πρότεινες κάτι τέτοιο ή είναι προτιμώτερο να ψάξω για κάτι άλλο;
    inkve
    02.09.2011, 16:01

     j&d,stagg,tenson δεν μπορω να σου πω γιατι δεν εχω παιξει με τετοιο οργανο

    Fender παντως μην παρεις...μην παρασυρεσαι απο το ονομα...οι ακουστικες τους δεν ειναι αναλογες της φημης της εταιριας

    δοκιμασε τις Ibanez...το ξερω δε σου γεμιζουν το ματι σαν ακουστικες...μια δοκιμη ομως θα σου αλλαξει γνωμη...εγω τυχαια τις ειχα παιξει και στην αρχη τις αντιμετωπισα με υφος εν τελει ομως εκανα λαθος διοτι μεχρι τα 300 ευρω ηταν καλυτερες απο αλλες...και το βασικο ηταν και ανετες στα χερια...

    καποιο συγεκριμενο μοντελο δεν ξερω να σου προτεινω....η καλυτερη λυση αλλωστε ειναι να τις δοκιμασεις απο μονος σου


    ILoveGuitars
    02.09.2011, 18:32
    Ωραία... Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου. Θα το κοιτάξω :D