ελληνική μουσική
    505 online   ·  210.830 μέλη
    musicloverpiano123
    06.09.2011, 13:51

    θα ξεκινησω ηλ. κιθαρα και σκεφτομαι να παρω την Fender squier strat αφου εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλη για τα λεφτα της...γενικα θελω να παιζω συνεχεια  red hot chili peppers...ειναι καλη επιλογη?


    trelakias
    06.09.2011, 16:46

    Οι red hot με Fender παίζουν και οι squier είναι αξιοπρεπέστατες... Άρα είσαι σε καλό δρόμο.

    Η σειρά affinity συγκεκριμένα έχει κερδίσει τις εντυπώσεις μου αλλά όλες καλές είναι... και κοίτα να βρεις κανα ωραίο χρωματάκι!

     

    επίσης θα σου χρειαστεί ενισχυτής.  Και επειδή ξεκινάς τώρα να ξέρεις ότι ο ενισχυτής παίζει ρόλο στον ήχο σου και πολλά άλλα.  Γι αυτό ανάλογα με τα οικονομικά σου δώσε περισσότερη σημασία στον ενισχυτή και θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

    {#emotions_dlg.thumbup}


    musicloverpiano123
    06.09.2011, 21:26

    http://www.Thomann.de/gr/Fender_squier_bullet_strat_rwbundle.htm αυτην ειχα στ μυαλο μ...δε λεω οτι θα παιζω αποκλειστικα rhcp αλλα σιγουρα θα παιζω παρα πολυ συχνα τα τραγουδια τς γιατι τα λατρευω...για ενισχυτη κατι καλο κ οικονομικο τι προτεινετε? φθηνο ετσι?γτ προστοπαρον δν θελω να ξοδεψω πολλα για αρχη.για affinity το σκεφτομαι ακομα γτ ειναι λιγο πιο ακριβη αλλα δν ξερω για αυτο ρωταω ειμαι ασχετη σε αυτο το θεμα. ευχαριστω!


    musicloverpiano123
    08.09.2011, 16:59
    http://www.Thomann.de/gr/Fender_squier_affinitystrathss2_setmr.htm αυτο το πακετο ειναι καλο?
    trelakias
    08.09.2011, 18:42

    Χμ... θα πρότεινα να δώσεις κάτι παραπάνω από όσο κάνει η bullet για να έχεις λίγο καλύτερη ποιότητα και ένα πιο προσεγμένο όργανο.  Έως 100 ευρώ για όργανο είναι πολύ λίγα κατά τη γνώμη μου.  Αν πας στην affinity θα μείνεις ευχαριστημένη για πολύ καιρό και τα αξίζει τα λεφτά της.

    Για ενισχυτή κοίτα κάτι σε Roland cube.

     

    Ρίξε καμια ματια και σε αγγελίες


    musicloverpiano123
    08.09.2011, 20:23
    οκ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!!!
    guitarlife
    27.09.2011, 00:30
    Εγώ από τις 13 που έχω οι 4 είναι μπούλετ και έχω αλλάξει ηλεκτρονικά και νομίζεις ότι παίζεις με αμερικάνα ωστόσο όλες αξίζουν και γαργαλάς χωρίς πολλά χρήματα
    DeRoN
    28.09.2011, 00:25
    Με Les Paul δε γινεται να βγαλεις τον ηχο των RHCP?? Γιατι και εγω για κιθαρα ψαχνω και θελω να παιζω RHCP!
    delta66
    28.09.2011, 10:34

    Ερωτησεις?

    1. Αν εβγαιναν οι RHCP αυριο με τσιου τσιου κιθαρα, δεν θα ακουγοταν σαν RHCP?

    2. Το ζητουμενο του κιθαριστα τους ειναι να ακουγεται "σαν ποιον"?

    3. Το ζητουμενο σας ειναι να ακουγεστε "σαν καποιον συγκεκριμενο"?

    4.  Αν ναι, τι θα πεισει καποιον (αν ενδιαφερεστε και για να εχετε κοινο μεγαλυτερο του ενος ατομου) να ακουσει εσας και οχι αυτον απευθειας?


    musicloverpiano123
    30.09.2011, 12:24
    παιδια εχω ακουσει κομματια των rhcp με les paul κ απλα προσωπικα δν μ ταιριαζε ο ηχος ενω με Fender μου αρεσει σε μενα δν λεω γενικα απλα αυτη ειναι η γνωμη μου και γενικα μ αρεσει ο ηχος των Fender...τελικα ομως ο μουσικος του σχολειου που παιζει κιθαρα μου ειπε να παρω μια πολυ φθηνη κλασσικη για να μαθω τα βασικα(συγχορδιες κλπ)κ μετα οταν εχω εξοικιωθει να παρω μια καλη ηλεκτρικη.και ετσι εγω αποφασισα να παρω μια πολυ φθηνη ακουστικη (γτ προτιμω τν ηχο της απο της κλασσικης) http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=130693&Category=2428 <---αυτην και αργοτερα να παρω μια καλη Fender ηλεκτρικη
    Mad4U
    30.09.2011, 23:12
    Αν θες να μαθεις ηλεκτρικη αγορασε ηλεκτρικη. Θα βρεις 1000 posts εδω που λενε αυτο----->. Ειναι χαζο να ξεκινας με κλασσικη αν θες να μαθεις ηλεκτρικη. Ξεκινα απο αυτο που θες να μαθεις.
    musicloverpiano123
    04.10.2011, 16:56
    λες ε?ειμαι πολυ αναποφασιστη...μαλλον τελικα θα παρω ηλεκτρικη και ειμαι αναμεσα σε Fender affinity strat και Fender affinity tele τι λετε?
    guitarlife
    01.02.2012, 15:44
    telecaster είναι για άλλο ήχο και σίγουρα όχι για μέταλ...πάς σε μπλούζ αβλεπεί με telecaster.....
    GiorgosGTI
    02.02.2012, 21:24

    επειδη εδω μεσα πιο πολυ θα σε μπερδεψουν απ το να σε βοηθησουν,γιατι ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του!πηγαινε σ ενα καταστημα με μουσικα οργανα και θα τα δεις live και θα αποφασισεις εκει!να τις ακουσεις κι ολας και να δεις τον ηχο (μην νομιζεις οτι με την κιθαρα των 300 Ε θα πετυχεις ηχο των red hot chili peppers)!εξαλου αυτη η κιθαρα που θα παρεις τωρα αν ασχοληθεις και θα σ αρεσει αυτο που θα κανεις δεν θα σε καλυπτει αργοτερα,θα θες κατι καλυτερο!