ελληνική μουσική
    481 online   ·  210.821 μέλη

    Τα παντα για την ηλεκτρικη κιθαρα

    MrGiO
    08.09.2011, 14:01

    Καλησπερα σε ολους ειμαι νεος στο φορουμ και προκειται να παρω μια ηλεκτρικη κιθαρα.Εχω καταληξει στην κιθαρα Fender squier strat bullet HSS RW BSB και σε εναν ενισχυτη Mustang .Αυτο ομως που με απασχολει ειναι οτι θα πριν κανω την αγορα θα ηθελα να μαθω τα tips and tricks αν καταλαβατε...

    τις δυσκολιες και γενικα τα παντα....

    ευχαριστω εκ των προταιρων και θα το εκτιμουσα αν καποιος μου ελεγε τα παντα για αυτο το οργανο.


    trelakias
    08.09.2011, 14:40

    Εγώ δεν κατάλαβα τι θες να μάθεις αλλά για να βοηθήσω λίγο, αν έχεις καταλήξει στο ποια κιθάρα ακριβώς θες να αγοράσεις, δεν νομίζω ότι έχουμε να πούμε κάτι.  Καλό όργανο είναι και είναι καλή επιλογή.  Δυσκολίες δεν έχει αυτό, τα χέρια σου έχουν μέχρι να μάθεις (αν και ποτέ δεν σταματάς να μαθαίνεις).  Όταν λες να σου πούμε τα πάντα τι εννοείς?


    MrGiO
    08.09.2011, 18:44

    το πτυχιο ευπροσδεκτο :P σορρυ δεν το εθεσα καλα.. εννοω οτι αν υπαρχουν ιδιαιτερες δυσκολιες με αυτο το οργανο. π.χ εχω ακουσει οτι σολφεζ κλπ δεν πολυ χρειαζετε γιατι τα κομματια που παιζεις διαβαζονται με ταμπλατουρες. επισης επαιζα κλασσικη πριν απο κανα 2 χρονια αλλα τωρα παρατηρησα η  ηλεκτρικη οτι μου αρεσει πολυ ο ηχος της...ετσι πως ρεει η μουσικη της και φθανει στο αυτι μου.Επισης θα ηθελα να ξερω ποσο καιρο παιρνει η εκμαθηση της στο ειδος που θελω να ειδικευτω.Μου αρεσει το πανκ ροκ-φανκ και πολυ το alternative ροκ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MrGiO στις 09-09-2011 14:12 ]


    MrGiO
    09.09.2011, 13:36
    Λοιπον?!!?
    trelakias
    09.09.2011, 13:53

    Τι να σου πούμε για αυτά που ρωτάς??

    Το τι χρειάζεται και πως θα μελετάς είναι δικό σου θέμα.  Συνήθως ναι, βολεύει η ταμπλατούρα αλλά αν θες να μάθεις να διαβάζεις παρτιτούρα δεν σου λέει κανένας τίποτα.

    Την κλασσική γιατί την αναφέρεις? Κι εμένα μου αρέσει το τσέλο {#emotions_dlg.rolleyes}

    Η ειδίκευση που λες δεν υπάρχει σαν όρος.  Όσο παίζεις και μελετάς μαθαίνεις.  Δεν υπάρχει ειδικευμένος ροκάς και ανειδίκευτος.  Αν σου αρέσουν αυτά τα είδη απλά ξεκινάς να ασχολείσαι με αυτά και το επίπεδό σου θα βελτιώνεται με τον καιρό.  Και αυτό ισχύει για όλα τα όργανα.