ελληνική μουσική
    810 online   ·  210.833 μέλη
    Tsipouraki
    11.09.2011, 22:32
    4 κόκορες, 18 κότες και 78 κοτοπουλάκια.... Λέω τώρα εγώ που καίω και αργό και σήμερα και πάλι αργώωωωωωωωωωωω:))))))))))))))) Λάθος, σωστό, δεν ξέρω, ούτε και θυμάμαι πώς κατέληξα εδώ.... Πάντως, σ'ευχαριστώ, Σβενάκο μου καλέ, που μ'έκανες να ξαναγράψω:))))))))))))))))))))) Σμουααααατς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Tsipouraki
    11.09.2011, 22:39
    Ααααααα, και να μην ξεχάσω να αναφέρω, βεβαίως βεβαίως, ότι πριν καταλήξω εδώ, βιάστηκα να απαντήσω "από 12"..... Όπου το άθροισμα των ευρώ έκανε όντως 100 αλλά το άθροισμα των ζωντανών ήταν σαφέστατα λιγότερο... Αυτά...:)))))))))))))))))
    sven
    12.09.2011, 00:29

    Συγχαρητήρια koukz και Τσιπουράκι...απρόβλεπτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Άκου δεν ξέρω πώς το βρήκα!!!!!!!!!!!!!!!!!! Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    78  κοτοπουλάκια = 26 ευρώ

    18  κότες = 54 ευρώ

     4  κοκόρια = 20 ευρώ

    78 + 18 + 4 = 100 πουλερικά

    26 + 54 + 20 = 100 ευρώ

    Για όσους επιθυμούν πλήρη ανάλυση της λύσης ας το πουν να τη γράψω.

    ΥΓ. Τσιπουράκι καλωσόρισες στα γραφόμενα:))))))))))))))))))))) Δεν ξέρω πώς σε ενέπνευσα:)))))

     

    Πάμε για κάτι διαφορετικό;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Έχουμε και λέμε, λοιπόν:

    Δύο ζευγάρια φθάσαν μπροστά σε ένα ποταμό, τον οποίο έπρεπε να διασχίσουν, χρησιμοποιώντας μία μικρή βάρκα που βρίσκονταν στην όχθη του. Οι 2 άνδρες ζύγιζαν από 100 κιλά ο καθένας, ενώ οι γυναίκες τους από 50 κιλά η κάθε μια τους. Η βάρκα δεν μπορούσε να μεταφέρει περισσότερο από 100 κιλά τη φορά.

    Κατάφεραν, τελικά, να περάσουν όλοι τους με ασφάλεια στην απέναντι όχθη, και, αν ναι, πόσα δρομολόγια έκαναν;


    sven
    12.09.2011, 08:53

    Μπράβο, Πεντατονικέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Αυτό ήταν παιχνιδάκι για σένα:))))) Πριν βάλω ένα δυσκολότερο μαθηματικό γρίφο, ας δούμε κάτι διαφορετικό τη φορά αυτή. Δες το ως ευκαιρία εξάσκησης ή ανακάλυψης του αστυνομικού σου δαιμόνιου.... Λοιπόν:

    Ήταν μια χειμωνιάτικη νύχτα σε μια μικρή επαρχιακή πόλη. Ο Χάρης Μανιάτης δούλευε στο laptop του, όταν ξαφνικά χτύπησε η πόρτα του δωματίου του και στο άνοιγμά της εμφανίστηκε ένας νεαρός άνδρας που φορούσε μια τραγιάσκα βαθιά βυθισμένη στο κεφάλι του. Όταν είδε τον Χ. Μανιάτη έδειξε να εκπλήσσεται λέγοντας:

    - Ωω, σας ζητώ συγνώμη κύριε. Έκανα, απ΄ότι φαίνεται, λάθος. Νόμιζα πως ήταν το δωμάτιό μου.

    Αμέσως μετά, έκλεισε διακριτικά την πόρτα και έφυγε. Ο Χ. Μανιάτης έμεινε ακίνητος για λίγα δευτερόλεπτα, κοιτάζοντας την κλειστή πόρτα, και χωρίς δισταγμό σήκωσε το τηλέφωνο του δωματίου, σχημάτισε τον αριθμό της ρεσεψιόν και είπε στον υπάλληλο που απάντησε στην κλήση του:

    - Νομίζω πως έχετε έναν κλέφτη στο ξενοδοχείο σας.

    Γιατί θεώρησε πως ο νεαρός άνδρας που μπήκε στο δωμάτιό του ήταν κλέφτης;


    DOMASTER
    12.09.2011, 09:14

    Ειναι πολυ απλο νομιζω...   και με βαση το αστυνομικο μου δαιμονιο

    Οταν καποιος παει να μπει στο δωματιο του σε ενα ξενοδοχειο εχει το κλειδι του

    Ο νεαρος ανδρας δεν ειχε κλειδι αλλα χτυπησε την πορτα.Και αυτο το εκανε διοτι ηθελε απλα να διαπιστωσει αν ηταν καποιος μεσα η οχι . Στην περιπτωση που ηταν ( οπως στο προβλημα ) τοτε ειχε ετοιμη την δικαολογια του . Αν οχι συνεχιζε κανονικα κλεβοντας.

    Επισης φορουσε την τραγιασκα χαμηλα στο κεφαλι του για να μην ειναι αναγνωρισιμος ,συμπεριφορα πληρως επιληψημη.

    ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕ


    sven
    12.09.2011, 15:36

    Μπράβο, Νεκτάριε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Πόσα κρυφά ταλέντα κρύβουν μέσα τους πολλά μέλη του ΜΗ:)))))))))))))))))))))))))

    Πεντατονικέ,

    πολλές φορές το απλό ή προφανές είναι και "δύσκολο". Θα βάλω μετά έναν άλλο μαθηματικό γρίφο, όπου τα καταφέρνεις καλύτερα:))))))))))))))))))))))))))))

    Τσιμπάτε τώρα έναν ακόμα αστυνομικό γρίφο και επιστρέφουμε σε περισσότερους αριθμούς μετά...:)))))))))))))))))))))

    Ο συνταξιούχος αστυνομικός άναψε την πίπα του και συνέχισε την αφήγηση μιας πραγματικής αστυνομικής ιστορίας που ζήτησε να ακούσει ο εγγονός του.

    -        Μία ζεστή καλοκαιρινή νύχτα, πήραμε σήμα για διάρρηξη στη βίλα ενός πλούσιου, αλλά αμφιλεγόμενων δραστηριοτήτων, επιχειρηματία της πόλης. Όταν φθάσαμε στο σπίτι του, μας υποδέχθηκε φορώντας μια βυσσινί μακριά ρόμπα και έχοντας ένα τραύμα στο μέτωπο. Έδειχνε ταραγμένος και μας είπε πως τον λήστεψαν πριν από λίγη ώρα. Η λεία των ληστών ήταν μια πολύ μεγάλης αξίας συλλογή σπάνιων παλαιών νομισμάτων.

    Ρωτώντας τον για το τι έγινε, μας είπε πως ξύπνησε απότομα από τον τρομερό θόρυβο ενός κεραυνού, που πράγματι είχε πέσει στη διάρκεια της καλοκαιρινής καταιγίδας πριν από μισή ώρα. Στη λάμψη που ακολούθησε, είδε τη σκοτεινή φιγούρα ενός άνδρα που στέκονταν μπροστά στο ανοιχτό  χρηματοκιβώτιο, όπου υπήρχε η πολύτιμη συλλογή. Όρμησε προς το μέρος του άγνωστου άνδρα για να τον εμποδίσει, αυτός, όμως, τον χτύπησε με δύναμη στο μέτωπο με τη λαβή του όπλου που κρατούσε και τον άφησε για μερικά λεπτά αναίσθητο στο πάτωμα.

    Όταν συνήλθε, ο άγνωστος είχε εξαφανιστεί, έχοντας πάρει μαζί του τα νομίσματα. Μας παρακαλούσε να κάνουμε ό,τι μπορούμε για να βρεθεί η πολύτιμη συλλογή του, παρόλο που την έχει ασφαλισμένη για πολλά εκατομμύρια.

    Όταν τελείωσε την αφήγησή του, του είπα πως ψεύδεται και γι΄αυτό συλλαμβάνεται ως ύποπτος για σκηνοθέτηση της κλοπής. Αργότερα, στη διάρκεια της ανάκρισης, ομολόγησε την πράξη του…

     

    Πώς κατάλαβε ο αστυνομικός πως ο άνδρας ψεύδονταν και πως σκηνοθέτησε την κλοπή;

     


    Hastaroth
    12.09.2011, 15:51

    Χμ "ζεστή καλοκαιρινή νύχτα" και "φορούσε μιά μακριά ρόμπα";

    Και πόσοι ήταν οι ληστές τελικά;Εναν άνθρωπο δέν λέει αυτός ότι είδε;

    Κάτι δέν πάει καλά στην ιστορία...


    Hastaroth
    12.09.2011, 15:54

    Είναι κι'αυτό που λέει ο 5τονικός,αλλά μπορεί ο θόρυβος που τον ξύπνησε να "προερχόταν" από προηγούμενη αστραπή.


    sven
    12.09.2011, 16:10

    Μπράβο, Πεντατονικέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Έβαλες μυαλό και δεν υποτίμησες αυτή τη φορά το απλό:)))))))))))))))))))

    Τσίμπα τώρα και την άσκηση των μαθηματικών σου.........

    Μια οικογένεια φθάνει αργά ένα βράδυ μπροστά σε μια γέφυρα. Ο πατέρας μπορεί να τη διασχίσει σε 1 λεπτό, η μητέρα σε 2 λεπτά, το παιδί τους σε 5 λεπτά και η γιαγιά τους σε 10 λεπτά. Έχουν μόνο ένα φανάρι. Η γέφυρα αντέχει το βάρος μόνο 2 ατόμων την κάθε φορά. Πώς θα διασχίσουν όλοι τη γέφυρα σε 17 λεπτά;

    ΥΓ. Εάν διασχίσουν τη γέφυρα 2 άτομα ταυτόχρονα, τότε και τα δύο προχωρούν το ίδιο γρήγορα με αυτό που προχωρά πιο αργά. Δεν επιτρέπεται να διασχίσεις τη γέφυρα χωρίς το φανάρι, ούτε να φωτίσει κάποιος τη γέφυρα από απόσταση. Δεν επιτρέπεται, επίσης, να κουβαλήσει κάποιος άλλο άτομο.

     

    Αλβέρτο,

    ο κεραυνός ήταν ένας στην ιστορία μας:))))))))))))))))))

     

     


    sven
    12.09.2011, 16:44

    Μάλιστα, Νικ:))))))))))))))))))))))))))))


    koukz
    12.09.2011, 17:37

    Λοιπόν ο πατέρας πάει την μητέρα και έρχεται (3 λεπτα) έχει φτάσει μονο η μητέρα το παιδί φεύγει με την γιαγια (10 λεπτα) συνολο 13 λεπτα , μας μενει ο πατερας η μητερα παει να τον φερει άρα συνολο 17 λεπτα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : koukz στις 12-09-2011 17:43 ]


    koukz
    12.09.2011, 17:42

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : koukz στις 12-09-2011 17:44 ]


    DrLove
    12.09.2011, 17:54

    Με πρόλαβε ο koukz...

    Pentatonikos, δε χρειάζεται να τα αναλύεις τόσο πολύ, μερικά είναι πολύ πιο απλά απ' ό,τι φαίνονται! ;)


    aviectus
    12.09.2011, 17:56

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 12-09-2011 στις 15:36 έγραψε...

     

    Πόσα κρυφά ταλέντα κρύβουν μέσα τους πολλά μέλη του ΜΗ:)))))))))))))))))))))))))

     

    Ε λιγο το ταλεντο,λιγο οι ιδιοι Γριφοι της κατασκηνωσης και λιγουλακι το Google
    ( Γιατι μην πεις ψεματα,δεν ειναι δικα σου αυτα )


    sven
    12.09.2011, 20:34

    aviectus,

    πραγματικά γρίφος το σχόλιό σου και δεν ξέρω πού ακριβώς "κολλάει"... Μπορώ, όμως, πάρα πολύ καλά να το ερμηνεύσω...

    Είναι η δεύτερη φορά σήμερα που κάνεις το ίδιο ακριβώς σχόλιο, και το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού. Την πρώτη φορά στον Νικόλα τον Alfa Woolf, πως, δηλαδή, το ποστ του πρέπει να το έχει πάρει από κάπου αλλού. And so what?????

    Μα φυσικά και οι γρίφοι ΔΕΝ είναι δικοί μου. Πώς θα μπορούσαν νάναι άλλωστε, όταν δεν είμαι παρά ένας κοινός θνητός και με εντελώς διαφορετική ενασχόληση. Πού διαφαίνεται πως μπορεί νάναι δικοί μου; Ένα ευχάριστο παιχνιδάκι κάνουμε, κι εσύ φροντίζεις να κάνεις "θόρυβο" χωρίς λόγο και αιτία.

    Για ψάξτο λίγο με τον εαυτό σου. Αν δεν τα καταφέρεις, εγώ εδώ είμαι:)))))


    koukz
    12.09.2011, 20:57
    sven τι έγινε δεν θα βάλεις άλλο γρίφο να εξασκούμε το μυαλό μας? ( μαθηματικό θα προτιμούσα)
    venus91
    13.09.2011, 03:34

    λοιπον:

    1η διαδρομη: 2 γυναικες στη βαρκα η 1 περνα απεναντι

    2η διαδρομη: η αλλη γυριζει πισω κατεβαινει και παει 1 αντρας απεναντι

    3η διαδρομη:μπαινει στη βαρκα η γυναικα που ειναι ηδη απεναντι και γυρίζει πισω

    4η διαδρομη:επαναλαμβανεται το μοτιβο της διαδρομης 1

    5η διαδρομη:επαναλαμβανεται το μοτιβο της διαδρομης 2

    6η διαδρομη: η γυναικα που ειναι με τους 2 ανδρες γυριζει πισω

    7η διαδρομη: και οι 2 γυναικες μαζι περνουν απεναντι


    venus91
    13.09.2011, 03:37

    αφου ηταν το δωματιο του γιατι χτυπησε την πορτα; αρα το έκανε επιτηδες για να ελεγχει αν ειναι αδεια τα δωματια


    DOMASTER
    13.09.2011, 08:40

    Να βαλω κι εγω ενα γριφο βρε παιδια??

    προειδοποιω ομως πως ουτε εγω δεν ξερω την λυση....  επι της ουσιας βοηθεια ζηταω και σε κουβεντα να βρισκομαστε

    λοιπον.....

    Πως θα ενημερώσει ο μουγκός τον τυφλό οτι ο κουτσός εχει παράνομη σεξουαλική σχέση με την γυνακα του ?


    sven
    13.09.2011, 09:50

    @ venus 91

    οι διαδρομές 2 και 5 είναι διπλές η κάθε μια τους. Άρα το σύνολο των διαδρομών είναι 9:)))

     

    @ Νεκτάριε,

    δεν μπορώ να βρω κάποια ικανοποιητική απάντηση στο γρίφο που έβαλες. Το μόνο ενδεχόμενο που θα μπορούσε, ίσως, να τον εξηγήσει είναι να η πιθανότητα να είναι ο τυφλός και κουτσός, οπότε τον πλακώνει στο ξύλο ή τί άλλο του βγαίνει και...ζήσαν εκείνοι καλά κι εμείς καλύτερα:)))


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 13-09-2011 13:46 ]