ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.832 μέλη

    Θα γεμίσουν οι Πυξ Λαξ το Terravibe;

    jorge
    10.09.2011, 11:52

    Σήμερα παίζουν την επανάληψη της sold out συναυλίας τους στο Ολυμπιακό - αυτή τη φορά σε διαφορετικό περιβάλλον.

    Θα πάει κανείς; Είμαι περίεργος να δω τι ανταπόκριση θα έχει αυτή η συναυλία μετά την κακή τους εμφάνιση στο ΟΑΚΑ και την βιαστική (και λαίμαργη;) απόφασή τους να ανακοινώσουν επανάληψη πριν ακόμα γίνει η 1η συναυλία.



    37ο χλμ. Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας, κόμβος Μαλακάσας

    Τηλ.: πληροφορίες από τα γραφεία της Didi Music (2108820426)

    Ημέρες / ώρες
    Σάβ.: 8 μ.μ.
    Εισιτ.: € 15, 11 (προπώληση). Σημεία προπώλησης: Ticket House (Πανεπιστημίου 42, 2103608366), www.ticketpro.gr, www.tickethouse.gr
    VOICETEACHER
    10.09.2011, 12:14

    Δεν ξερω πωs αυτο το συγκροτημα εγινε διασημο....μενω διπλα απο το Καυταντζογλειο  Θεσσαλονικη,οπου παιζανε προχθεs...4 ακορντα μετρημενα ...ολα τουs τα τραγουδια...ιδιο ακουσμα ,ιδιο ρυθμο.......μια αηδια...........τι να πω...........χαμηλο το μουσικο επιπεδο του μεσου Ελληνα ..νομιζω.....γνωμη μου.{#emotions_dlg.rockon}το μονο καλο ηταν τα πολυ καλα πυροτεχνηματα στο τελοs τηs συναυλιαs-αρπαχτηs....


    VOICETEACHER
    10.09.2011, 15:03

    Ναι φιλε ...γεματο θατανε αφου το  μουσικο επιπεδο του μεσου Ελληνα ειναι χαμηλο........και το αυτι του δεν πιανει τα ιδια μονοτονα ακορντα..........


    aviectus
    10.09.2011, 19:29

    Tο terravibe δυσκολα γεμιζει, εκτος αυτου το καλοκαιρι περασε, οι περισσοτεροι επεστρεψαν στις δουλειες τους, και δεν υπαρχει χρονος για πολλα πολλα, επισης για το μεσο 15χρονο( Προσοχη δεν εχω να θιξω την ηλικια αυτη ) δεν εχει την αδεια των γονεων και τα μεσα να μετακινηθει εως τη Μαλακασσα.

    Μην ξεχνατε πως στην Αθηνα και θεσ/νικη ( και τις αλλες πολεις,(ουτε οι Σκορπιονς τετοια καταντια ) ) οι περισσοτεροι θεατες ηταν στις ηλικες των 15-20.

    παντως γεμισει δε γεμισει, θα παρουσιαστει σαν το Μεγαλυτερο συναυλιακο γεγονος της χρονιας.

    Α! και παντα παρεα με Αμστελ!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 10-09-2011 20:06 ]


    Addicted-To-Music
    11.09.2011, 11:42

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 10-09-2011 στις 19:29 έγραψε...

    Μην ξεχνατε πως στην Αθηνα και θεσ/νικη ( και τις αλλες πολεις,(ουτε οι Σκορπιονς τετοια καταντια ) ) οι περισσοτεροι θεατες ηταν στις ηλικες των 15-20.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 10-09-2011 20:06 ]



     

    Επειδή έτυχε να βρίσκομαι μεταξύ των θεατών της αρένας, όντως, το κοινό ήταν κατά μέσο όρο μικρής ηλικίας, αφού και οι ίδιοι οι Πυξ Λαξ τόνιζαν ότι μερικά κομμάτια είχαν γραφτεί πριν γεννηθούμε εμείς.

    Από κει και πέρα, έχω να πω ότι εγώ προσωπικά ψιλοαπογοητεύτηκα, ας πούμε ότι περίμενα περισσότερα από τους Πυξ Λαξ, δεδομένου ότι για πολλούς αποτελούν "θρύλο" της ελληνικής ροκ μουσικής. Όμως, η συναυλία δεν ήταν αντάξια των προσδοκιών, των δικών μου και της 14μελούς παρέας μου - δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι. Απουσίαζε η ενεργητικότητα, πολλά τραγούδια αντί να τραγουδηθούν από Πλιάτσικα και Στόκα απαγγείλονταν, μόνο στα τρία - τέσσερα τελευταία κομμάτια σώθηκε κάπως η κατάσταση. Σε γενικές γραμμές, δε μπορεί να αμφισβητηθεί ότι ήταν μια καλή εμπειρία από άποψης περιβάλλοντος, ειδικά για όσους δεν έχουν ξαναβρεθεί σε παρόμοιες συναυλίες, αλλά από μουσική άποψη δεν έλεγε και πολλά, αφήστε που υπήρχαν πολλά παράπονα για τον ήχο στα πλαινά, όπως και στο ΟΑΚΑ.

    Όσο για τη Μαλακάσα, χθες έγινε, παιδιά, ας μας πει κάποιος που πήγε πώς τελικά ήταν. {#emotions_dlg.clap}


    Sodomized1
    11.09.2011, 17:09
    Eλπίζω πως όχι! Μετά τις αρπαχτές των Scorpions μακάρι οι γνωστοί-άγνωστοι φαν να βάλαν μυαλό!
    aviectus
    11.09.2011, 18:46

    Αν μιλατε για εμπειριες Μελαλων συναυλιων,εχω ζησειΑρκετες. Και δε νομιζω οι Πυξ-Λαξ να μου χαριζαν ποτε μια τετοια,ακομα και με το συχωρεμενο τον Ξυδους να ηταν ακομα μαζι μας,Ακομα και αν επαιζαn στο Royal Albert Hall με τον εξοπλισμο των Pink Floyd.


    jorge
    11.09.2011, 23:19

    Παράθεση:

    Το μέλος Sodomized1 στις 11-09-2011 στις 17:09 έγραψε...

    Eλπίζω πως όχι! Μετά τις αρπαχτές των Scorpions μακάρι οι γνωστοί-άγνωστοι φαν να βάλαν μυαλό!

    Αρπαχτές γιατί; Και μια χαρά φωνητικά είχαν και σόου αξιοπρεπέστατο έδωσαν όποτε ήρθαν. Πάντα τιμούσαν τα χρήματα που τους δίναμε.

    Άλλες είναι αρπαχτές... Βλέπε Πυξ Λαξ, Whitesnake... που ενώ δεν τους βγαίνει η φωνή ή είναι εντελώς αδούλευτοι, βγαίνουν να τραγουδήσουν...


    aviectus
    11.09.2011, 23:54

    Τελικα, εντυπωσεις εχει να μας πει κανενας? εμφανηση,ηχος,κτλ?


    rouli726
    12.09.2011, 12:54

    Πάντως, στην Πάτρα που επίκειται η συναυλία τους, από ότι ξέρω, θα είναι sold out.

    Tώρα, αν ως Έλληνες, είμαστε βλάχοι-άξεστοι-άσχετοι-ηλίθιοι ή δε ξέρω κι εγώ τί άλλο, δε νομίζω πως αφορά αυτό "Μουσική συζήτηση". Δε βλάπτει να προσέχουμε λίγο τί γράφουμε και πώς χαρακτηρίζουμε ανθρώπους που υποστηρίζουν ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής, που πιθανόν εμάς να μη μας εκφράζει..Το έχουν πει κι άλλοι επανειλλημένα αλλά δε βλέπω διαφορά.

    Άντε να τελειώνουν τις εμφανίσεις τους οι ΠΥΞ ΛΑΞ, μπας και ηρεμήσουμε.........

     


    aviectus
    12.09.2011, 13:13

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 12-09-2011 στις 12:54 έγραψε...

    Πάντως, στην Πάτρα που επίκειται η συναυλία τους, από ότι ξέρω, θα είναι sold out.

    Tώρα, αν ως Έλληνες, είμαστε βλάχοι-άξεστοι-άσχετοι-ηλίθιοι ή δε ξέρω κι εγώ τί άλλο, δε νομίζω πως αφορά αυτό "Μουσική συζήτηση". Δε βλάπτει να προσέχουμε λίγο τί γράφουμε και πώς χαρακτηρίζουμε ανθρώπους που υποστηρίζουν ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής, που πιθανόν εμάς να μη μας εκφράζει..Το έχουν πει κι άλλοι επανειλλημένα αλλά δε βλέπω διαφορά.

    Άντε να τελειώνουν τις εμφανίσεις τους οι ΠΥΞ ΛΑΞ, μπας και ηρεμήσουμε.........

     



    TI? και αλλη συναυλια? στη Μαλακασα,δεν ηταν η τελευταια?


    vaskos12
    12.09.2011, 14:16

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 10-09-2011 στις 12:14 έγραψε...

    Δεν ξερω πωs αυτο το συγκροτημα εγινε διασημο....μενω διπλα απο το Καυταντζογλειο  Θεσσαλονικη,οπου παιζανε προχθεs...4 ακορντα μετρημενα ...ολα τουs τα τραγουδια...ιδιο ακουσμα ,ιδιο ρυθμο.......μια αηδια...........τι να πω...........χαμηλο το μουσικο επιπεδο του μεσου Ελληνα ..νομιζω.....γνωμη μου.{#emotions_dlg.rockon}το μονο καλο ηταν τα πολυ καλα πυροτεχνηματα στο τελοs τηs συναυλιαs-αρπαχτηs....



    Ουτε εμενα μ' αρεσουν τα περισσοτερα τραγουδια τους, εκτος απο 6-7 τραγουδια που πιστευω οτι εχουν καποιες μελωδιες που αξιζουν σαν ακουσμα. Απο εκει και περα δεν μπορω κρινω τοσο αρνητικα τα τραγουδια τους λεγοντας οτι ειναι αηδιες απο τη στιγμη που εγω δεν μπορω να γραψω τετοια τραγουδια που να εχουν τοση απηχηση στον κοσμο και μαλιστα μετα απο τοσα χρονια απο τοτε που γραφτηκαν. Επισης ποτε ηταν το μουσικο επιπεδο του μεσου Ελληνα υψηλο; σε καθε εποχη πιστευω ο κοσμος ακουει οτι τον εκφραζει, δηλαδη το 60 που ακουγε Θεοδωρακη το μουσικο του επιπεδο (του Ελληνα) ηταν υψηλο; απλα οι μουσικες γνωσεις και εμπνευσεις του Θεοδωρακη ηταν μεγαλες και ετσι ανεβαζε και το μουσικο επιπεδο του Ελληνα.


    jorge
    12.09.2011, 14:47
    Πολλά από τα τραγούδια τους είναι πολύ όμορφα και μελωδικά. Αυτό που προσωπικά κατακρίνω είναι η σκηνική τους παρουσία και το οτι δεν δουλεύουν ΚΑΘΟΛΟΥ τις ενορχηστρώσεις. Αυτό είναι ασέβεια προς τον κόσμο.
    rouli726
    12.09.2011, 19:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 12-09-2011 στις 14:07 έγραψε...

    Όχι η τελευταία θα είναι στη Σπιναλόγκα το 2023...

    Kαι μέχρι τότε κάθε μήνα θα βγαίνει ανάλογο τόπικ...?{#emotions_dlg.crying}

    Δε θα το αντέξω..... Πόσες κριτικές να διαβάσω για το ίδιο θέμα, από τους ίδιους ανθρώπους, με την ίδια άποψη?


    antwnispatra
    12.09.2011, 21:00

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 12-09-2011 στις 13:13 έγραψε...

    TI? και αλλη συναυλια? στη Μαλακασα,δεν ηταν η τελευταια?



     

    Ήταν στο αρχικό πρόγραμμα αυτή.Η μόνη έξτρα είναι αυτή στο Terravibe.

    Έγινε άραγε?Χαχα,ούτε σχόλιο επί του θέματος ακόμα.


    subzero
    13.09.2011, 15:25
    Και βέβαια έγινε. Ολη η πλατεία μπροστά στην σκηνή ήταν γεμάτη, καθώς και τα πλαινα.
    jeandoumpier
    18.09.2011, 10:02
    Το Terra Vibe δεν γέμισε, δεδομένου ότι εκεί πήγαν όσοι δεν είχαν πάει κυρίως στο ΟΑΚΑ,παρόλα αυτά ήταν ικανοποιητική η προσέλευση. Παρεπιπτόντως, γιατί όσοι δεν έχετε ιδέα από Πυξ Λαξ, εκφέρετε άποψη παντός επιστητού? Περίεργο δεν είναι? Ακούω το συγκρότημα χρόνια και ακολουθούσα συναυλίες κτλ, αρκετές....Το συμπέρασμα είναι πως πρόκειται για ανθρώπους που μίλησαν απλά μέσα από τα τραγούδια τους, και με ειλικρίνεια και γνησιότητα, αυτό εκτίμησε ο κόσμος που παλιότερα αγόραζε τους δίσκους και πήγαινε στις συναυλίες. Τώρα, όσοι γνωρίζουν τους Πυξ Λαξ μόνο από τα 4-5 εμπορικά κομμάτια τους, και νομίζουν ότι το συγκρότημα αυτό έγινε γνωστό σε 1 μέρα, τότε βρίσκονται σε πλάνη. Απ' την άλλη, όλοι εσείς που δεν έχετε ιδέα για το πώς διαμορφώθηκε το συγκρότημα κτλ, γιατί ασχολείστε, αφού δεν τους πάτε...Απλά γράφτε ότι δεν τους πάτε κτλ...Το να το ρίχνεις στο δήθεν κακό μουσικό άκουσμα, είναι κοροϊδία... Όλα αυτά τα χρόνια οι Πυξ Λαξ σεβάστηκαν τον κόσμο απόλυτα, κάναν αυτό που ξέρουν, με τον τρόπο που ξέρουν.Και στις φετινές συναυλίες το έκαναν. Βαρέθηκα να ακούω ανακρίβειες για ένα συγκρότημα που μέχρι να γίνει δημοφιλές έπαιζε ακόμα και για 15 ανθρώπους σε συναυλίες. Έχουν γίνει όλοι παντογνώστες και ιεροκύρηκες της μουσικής. Αυτά.
    jeandoumpier
    18.09.2011, 10:09
    Α, και να προσθέσω γιατί ξέχασα...όσοι μεγάλωσαν την δεκαετία του 90, γνωρίζουν πως σε μια εποχή που μεσουρανούσαν η Α.Δημητρίου και ο Λ.Πανταζής, οι Πυξ Λαξ φτιάχνανε δίσκους με τίτλους όπως ''ο μπαμπούλας τραγουδάει μόνος τις νύχτες''. Η μπάντα αυτή, μέσα στο συρθετό της εποχής εκείνης, έβγαζε κάτι διαφορετικό.Είναι κρίμα κάποιοι να ξεχνάνε.