ελληνική μουσική
175 online   ·  202.065 μέλη

Το πρώτο κομμάτι ενός φίλου... (Οκ δεν ήταν το πρώτο κομμάτι ενός φίλου ήταν φάρσα...)

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
11.09.2011, 02:22

Τσεκάρετε λίγο παιδιά και πείτε μου τη γνώμη σας... Smile

http://www.youtube.com/watch?v=qu0zOixeEhY

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pentatonikos στις 03-12-2011 01:21 ]

Peace18
Σολίστ
Chat
11.09.2011, 05:05
Τι υπέροχο βίντεο! Μπράβο στον σκηνοθέτη! Δένει όμορφα με την μελωδία χωρίς να είναι επεξηγηματικό όσων αφορά τους στίχους (όπως τα περισσότερα -βαρετά!-) Μπράβο ρε παιδιά!
ixthis
Σολίστ
Chat
11.09.2011, 05:34

Γλυκό είναι και τρυφερό.

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
11.09.2011, 14:19

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά... Ξέρετε καλά οτι δεν είναι το είδος μουσικής που ακούω αλλά αυτό το τραγούδι μίλησε και σε μένα... Ίσως επειδή ξέρω που αναφέρονται οι στίχοι...

Θα ενημερώσω τον Θανάση γιατι περιμένει με αγωνία κάθε σχόλιο... Smile

AlfaWolf
Βετεράνος
Chat
11.09.2011, 14:29

Σε καλό δρόμο είναι πες του Νίκο,

Να είναι ο εαυτός του και να συνεχίσει έτσι δημιουργώντας

ilio
MusicHeaven Guru
Chat
11.09.2011, 15:12

Μελωδικό,τρυφερό,με όμορφο στίχο που δεν είναι προβλέψιμος (σημαντικό αυτό)

και το βίντεο δένει πολύ όμορφα - θα συμφωνήσω με την Peace-με την μουσική.

Λίγο να δουλέψει τη φωνή του και θα ναι ακόμα πιο όμορφο το αποτέλεσμα {#emotions_dlg.thumbup}

TheVrachnoprofiter
Περαστική Νότα
Chat
12.09.2011, 01:57

Εξαιρετικό! Ειδικά οι στίχοι του, με άγγιξαν. Θα μπορούσε να λέγεται και "Μαριoνέττες..."

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : TheVrachnoprofiter στις 12-09-2011 02:02 ]

mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
03.12.2011, 00:41

Σήμερα μου γνωστοποίησαν οτι το τραγούδι αυτό για το οποίο ζήτησε γνώμες ο Pentatonikos ήταν στημένη εξαπάτηση αφ΄ενός του ΜΗ και αφ΄ετέρου των μελών που απάντησαν με θετικά σχόλια. Απάντησα κι εγώ με προσωπικό μήνυμα και το σχόλιο μου το είδα δημοσιευμένο να κυκλοφορεί στο youtube και σε blogs. Την ίδια μεταχείριση είχαν και τα σχόλια άλλων μελών που ζητήθηκε η γνώμη τους με προσωπικές συνομιλίες μέσω fb, msn και skype από τον Pentatonikos.

Το όλο "στήσιμο" ήταν να τσιμπήσουν οι δήθεν έντεχνοι και εν συνεχεία να τους γελοιοποιήσουν σε ένα μπλογκ ευρείας αναγνωσιμότητας (το Μπραφ του Mikeius που είναι κλώνος του "faeenamalaka") με μια αισχρή παρλάτα σε ένα σιχαμερό σε πολλά σημεία video.

Παραθέτω το link της σελίδας και το link του youtube με το video και η ενέργεια τίθεται στην κρίση σας...

http://www.comedylab.gr/video/339/15-mikeius-vs-%CE%88%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF

http://www.youtube.com/watch?v=Gp-M_BIGYZM&feature=related
-----------------
Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 03-12-2011 11:06 ]

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
03.12.2011, 01:13

Οκ εγώ σου ζήτησα συγνώμη για το σχόλιό σου που βρέθηκε στο βίντεο (και μόνον εκεί γιατί δε κυκλοφόρησε σε blogs κλπ, τουλάχιστον απ' όσο ξέρω) αλλά εσύ το πήγες αρκετά πιο μακριά  και έπρεπε να με παρουσιάσεις σαν εγκληματική φύση...

Οκ, δε πειράζει σου έδωσα το ελεύθερο να πείς οτι γουστάρεις για εμένα απλά κάποια πράγματα φαίνονται διαστρεβλωμένα.

Πρώτα απ'όλα το τι έστειλα μέσω από το fb, skype, msn αφορά εμένα και τους φίλους ΜΟΥ που κάποιοι τυχαίνει να είναι και μέλη του forum... Πρώτα όμως είναι φίλοι μου και το θέμα έχει λήξει μεταξύ μας εδώ και μήνες...

Δεύτερον τα σχόλια των μελών του ΜΗ στο forum είναι δημόσια και προσβάσιμα απ' όλους... Το δικό σου σχόλιο, δε, δεν ήξερε κανείς οτι είναι δικό σου και πραγματικά δε χρειαζόταν να το πείς αλλά οκ αυτό είναι δικό σου πρόβλημα πλέον...

Το όλο εγχείρημα δεν ήταν ούτε κομπίνα ούτε στόχευε σε συγκεκριμένα άτομα... Είχε σκοπό να καταδείξει πολύ συγκεκριμένα πράγματα... Για την ιστορία μεταφέρθηκαν τόσο τα θετικά όσο και τα αρνητικά σχόλια (που ήταν αρκετά και προήλθαν κυρίως από μουσικούς) και σχολιάστηκαν και οι 2 πλευρές...

Εντάξει και για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους το κομμάτι ήταν μια αηδία και μισή και ακριβώς αυτό το λόγο ύπαρξης είχε... Πες το απάτη πες το φάρσα εγώ το λέω απλα trolling... Απλά οκ το μουσικό αισθητήριο αυτής της χώρας είναι κουρδισμένο σε ΠΥΞ ΛΑΞ ήχους και σαν αποχαυνωμένο το κοινό επικροτεί κάθε αηδία αρκεί κάποιος να πει 'το παιδί είναι φίλος μου'... Πραγματικά μου κάνει τρομερή εντύπωση που δε μπήκε ΕΝΑΣ να πει 'wtf είναι αυτό το αίσχος?'...

Όσο για το βίντεο εγώ το απόλαυσα και πιστεύω πως λέει τα πράγματα με το όνομά τους όπως πρέπει να λέγονται... ΔΕΝ χωράνε πολιτικές ορθότητες στην εποχή μας και πραγματικά δε νοιώθω άσχημα για ότι έγινε...

Αν παρ όλα αυτά κάποιος νοιώθει θιγμένος από την όλη υπόθεση (και περισσότερο η mary_omikron που το σχόλιό της βρέθηκε στο video) i am deeply sorry...

Αν πιστεύετε πως η διαχείρηση πρέπει να λάβει τα μέτρα της εναντίων μου παρακαλώ να το πράξετε δεν έχω κανένα πρόβλημα να δεχθώ οποιαδήποτε συνέπεια...

Κλείνοντας να πω πως καλό θα ήταν να έχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά σε όλα και να είμαστε κριτικοί με καθε τι που ακούμε είτε αυτό είναι Mainstream είτε το έχουμε ξεθάψει από το σεντούκι του παππού μας...

Αν το κάναμε αυτό δε θα υπήρχε κανένας λόγος να τα συζητάμε όλα αυτα...

Καλημέρα!

mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
03.12.2011, 03:04

@ Pentatonikos

Δεν επεδίωξα την συγγνώμη σου και δεν θίχτηκα -όπως φαντάζεσαι- για το σχόλιο που έκανα. Το τραγούδι μου άρεσε και έχεις δικαίωμα να θεωρείς την 'αποψή μου γελοία, δεν έχεις όμως δικαίωμα να την χρησιμοποιείς εν αγνοία μου. "Παιχνιδάκια" τέτοιου είδους με τους ομοίους σου. Εδωσες στη δημοσιότητα προσωπικό μήνυμα που απευθυνόταν σε σένα κι αυτό είναι ελεεινό και η όλη πράξη ανήθικη.

Δεν σε παρουσίασα εγκληματία. Τίποτα δεν πήγα πιο μακριά από τα πεπραγμένα σου, τα γεγονότα ανέφερα επακριβώς και με link.

Oταν λες οτι "είμαι διατεθιμένος να ζητήσω δημόσια συγγνώμη" να το κάνεις σωστά και χωρίς έπαρση μεγαλοφυιούς διάνοιας, για να έχει και κάποιο νόημα η συγγνώμη σου, αλλιώς τζάμπα μπήκες στον "κόπο".

Δεν χρειαζόταν να γράψεις οτι απόλαυσες το video με τις χυδαιότητες και τις φωτο που γλείφουν την γάγγραινα. Είναι απορρέουσα βεβαιότητα για τις προτιμήσεις σου. (Συ είπας...)

-----------------
Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 03-12-2011 11:10 ]

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
03.12.2011, 11:25

Παράθεση:

Το μέλος mary_omikron στις 03-12-2011 στις 03:04 έγραψε...

Δεν επεδίωξα την συγγνώμη σου και δεν θίχτηκα -όπως φαντάζεσαι- για το σχόλιο που έκανα. Το τραγούδι μου άρεσε και έχεις δικαίωμα να θεωρείς την 'αποψή μου γελοία, δεν έχεις όμως δικαίωμα να την χρησιμοποιείς εν αγνοία μου. "Παιχνιδάκια" τέτοιου είδους με τους ομοίους σου. Εδωσες στη δημοσιότητα προσωπικό μήνυμα που απευθυνόταν σε σένα κι αυτό είναι ελεεινό και η όλη πράξη ανήθικη.

Επέτρεψέ μου να διαφωνίσω εδώ... Το μήνυμα απευθυνόταν σε έμενα με σκοπό να μεταφερθεί στο δημιουργό του βίντεο... Και αυτό ακριβώς έγινε... Αν όντως ήταν πραγματικός 'καλλιτέχνης' και το έβαζε στο blog του στη συλλογή του για τα θετικά σχόλια που μάζεψε θα το θεωρούσες ελεεινό και ανήθικο...? Χμμ, εγώ και οι όμοιοι μου έχουμε εναν πολύ στεγνό τρόπο να βλέπουμε τα πράγματα όπως φαίνεται...

Παράθεση:

Δεν σε παρουσίασα εγκληματία. Τίποτα δεν πήγα πιο μακριά από τα πεπραγμένα σου, τα γεγονότα ανέφερα επακριβώς και με link.

Fair enough

Παράθεση:

Oταν λες οτι "είμαι διατεθιμένος να ζητήσω δημόσια συγγνώμη" να το κάνεις σωστά και χωρίς έπαρση μεγαλοφυιούς διάνοιας, για να έχει και κάποιο νόημα η συγγνώμη σου, αλλιώς τζάμπα μπήκες στον "κόπο".

Fair enough 2. Ίσως και να μην έχει νόημα η συγνώμη μου εφ' όσων δεν αισθάνομαι και πολύ άσχημα για ότι έγινε τότε... Συγκεκριμένα για τα συναισθήματα, όμως, που σου προκλήθηκαν με το να βλέπεις το σχόλιο σου μέσα σε αυτό το βίντεο ειλικρινά συγνώμη πραγματικά δεν έχω το δικαίωμα να κάνω κανέναν να αισθάνεται έτσι και γι αυτό πραγματικά ντρέπομαι...

Παράθεση:

Δεν χρειαζόταν να γράψεις οτι απόλαυσες το video με τις χυδαιότητες και τις φωτο που γλείφουν την γάγγραινα. Είναι απορρέουσα βεβαιότητα.

Fair enough 3. Είναι απολύτως φυσικό και βέβαιο οτι άτομα με το δικό μου επίπεδο και ηθική (οι όμοιοί μου δηλαδή) επιδηδόμαστε σε πράξεις ποδολαγνείας με άρρωστα άτομα και βάζουμε νεκρά μωρά στο blender και τα τρώμε ως πρωινό (τα copyrights στον αφέντη των ομοίων Mikeious)...

NantiaP
Φθασμένος
Chat
03.12.2011, 11:57

Όλα τα videoς του συγκεκριμένου ατόμου είναι μια απέραντη και άρρωστη κακοήθη μπουρδολογία με ισόποσες δόσεις ξερολίασης, αηδίας και ακαλαισθησίας...και ό'τι δεν μιλάει στην ψυχή του ανθρώπου και δεν τον ανεβάζει σε υψηλότερα κλιμάκια νόησης δεν είναι τίποτε παραπάνω από ένα ακόμη προϊόν για τα.... απόβλητα...δεν ειναι ούτε αστεία ούτε καν χιουμοριστικά τα videos του...

Άποψή μου...

-----------------
http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&blogger=nantiap

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 03-12-2011 12:02 ]

antwnispatra
Φθασμένος
Chat
03.12.2011, 13:00

Προφανώς ο Mikeious ακούει το καλύτερο και μοναδικό είδος,για αυτόν,μουσικής.

Δεδομένα και δεδηλωμένα τα μουσικά γούστα του διδάσκαλου Pentatonikos,ο οποίος βάζει στο ίδιο τσουβάλι Μητροπάνο,Σφακιανάκη,Τερζή και Καρρά επειδή τολμούν όλοι να τραγουδούν στην ίδια γλώσσα.

Έχει πλάκα τελικά να μάχεσαι κατά πάντων και με οποιονδήποτε τρόπο,από το να υποστηρίζεις απλά αυτό που σου αρέσει.

Όσο για τη συμπεριφορά πριν αλλά και μετά την αλλαγή του τίτλου του θέματος,δεν με εξέπληξε στο ελάχιστο.

Περσινά ξινά σταφύλια.

Και επειδή ο υπέρμαχος της μουσικής μάχεται για το καλό του φόρουμ σε πρόσφατα ανοιγμένο τόπικ,ας τον αφήσουμε να κάνει τη δουλειά του...

Moonchild92
Φθασμένος
Chat
03.12.2011, 13:53

Τώρα το πήρα χαμπάρι το όλο θέμα. Τι σας νοιάζει αν είναι εκλεπτυσμένο χιούμορ ή όχι; Από την στιγμή που καταφέρνει και ξεμπροστιάζει μερικούς μερικούς, είτε εδώ είτε στα ίντερνετς, εμένα μου φτάνει και μου περισσέυει και το ευχαριστιέμαι κιόλας. Αν το προτιμάτε, πηγαίνετε στον Λαζόπουλο και χειροκροτάτε.

Και είτε το θέλετε είτε όχι παραδεχτείτε το, η ψευτοκουλτούρα ΥΠΑΡΧΕΙ, και ζει και βασιλεύει. Και αν το βδελυρό, χυδαίο, σιχαμερό καφροχιούμορ του Mikeius πρέπει να είναι η αφορμή για να το θυμηθούμε, so be it.

@antwnispatra Κι εμένα μου φαίνεται ότι στο δικό σου μυαλό κάνεις την ίδια ενοποίηση των ακουσμάτων του Πεντατονικού με αυτή για την οποία τον κατηγορείς(η οποία κατηγορία είναι επιεικώς ηλίθια). Πόση διαφορά λοιπόν έχετε;

antwnispatra
Φθασμένος
Chat
03.12.2011, 14:33

Δεν κατηγόρησα ούτε και κατηγοριοποίησα κάτι.

Δεν είσαι καινούριος εδώ και σίγουρα θα έχεις δει την όλη συμπεριφορά του συγκεκριμένου μέλους στο φόρουμ.

Αλλά το να χρησιμοποιείς φίλους,φόρουμ και ότι άλλο σου βρεθεί για να εκμαιεύσεις σχόλια για σάτιρα,είναι κάπως διαφορετικό από την έννοια της σάτιρας την οποία και λατρεύω σαν έκφραση.

-----------------
ΤΑ ΜΥΑΛΑ,ΤΑ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ,ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ...

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antwnispatra στις 03-12-2011 14:33 ]

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
03.12.2011, 16:50

Αντώνη ξέρεις οτι αυτά που λες με αγγίζουν όσο και ένα νετρίνο...

Σχετικά με τον mikeious, μέσω του blog του αλλά και της εκπομπής του έχω γελάσει άπειρα και συμφωνώ μαζί του και στις απόψεις αλλά και στον τρόπο που εκφράζεται... Και ΔΕ θα απολογηθώ γι αυτό...

Όσο για το φόρουμ εγώ απλά το βλέπω σαν ένα μέσο για να ενημερωθώ για μουσικά θέματα κάποιοι το βλέπετε ως σπίτι σας και έχετε δείξει άπειρες φορές οτι σας βρωμίζω το σπίτι και σας ενοχλώ κλπ...

Και για να δανειστώ και μια πολύ διάσημη ατάκα:

'Frankly my dear I don't give a damn'

AlfaWolf
Βετεράνος
Chat
03.12.2011, 18:26

Μάλιστα.... ανεβάζει βίντεο

ζητά γνώμες

κι αφού ανταποκριθούν όσοι είχαν την Ευγένια,

τους την ανταποδίδει με αυτή την υπέρτατη αγένεια, διασύροντας τα σχόλια τους στον βωμό του χαβαλέ, γιατί μόνο χαβαλές είναι όλο αυτό και καθρέπτης όλων όσων το εμπνευστήκαν και το πραγματοποίησαν,

σε όλους αυτούς τους ανόητους σαν τον 5τονικο που πιστεύουν ότι μόνο αυτό που ακούν εκείνοι είναι το σωστό το μεγάλο το υπέροχο κι όλα τα υπόλοιπα είναι δήθεν δεν θα απαντήσω …γιατί η βλακεία είναι ανίκητη κι ο 5τονους βλακείας σαλονικιος είρωνας, πολύ λίγος, μικρός, και κομπλεξαρισμένος για να τον παίρνω ποια σοβαρά είναι για γέλια (γελιος) και μόνο.

Υ.Γ ξέρω ότι θα μπει σε ''αρνητική αξιολόγηση '' λόγου των χαρακτηρισμών μου αλλά τους αξίζει 100%.ετσι???

AlfaWolf
Βετεράνος
Chat
03.12.2011, 18:35

Να προσθέσω ότι αφού δεν είναι τελικά για Νέα κυκλοφορία αυτό το ποστ πρέπει να μεταφερθεί εκεί που του πρέπει και η προτάσεις μου είναι δυο η στον ''Κάδο'' η στην άχρηστη πληροφορία της ημέρας '' αλλά εσείς ξέρετε καλυτέρα .

.

jorge
Musantiquus , Administrator
Chat
03.12.2011, 19:43
Περίμενε κανείς κάτι καλύτερο από τον συγκεκριμένο; Πότε έχει σεβαστεί το φόρουμ για να το κάνει τώρα;

Πεντατονικέ, αν η αγάπη σου για τη μουσική που σ' αρέσει, ήταν όση και το μίσος σου για το έντεχνο, δε θα ασχολιόσουν καθόλου με τους Πυξ Λαξ. Απλά είναι στη φύση σου να θέλεις να κάνεις πάντα εντύπωση, κάτι που δυστυχώς έχει φτάσει πλέον στην άμετρη ασέβεια προς ανθρώπους (ναι, δεν είμαστε απλά nicknames) που έχουν σπαταλήσει χρόνο να συνδιαλέγονται μαζί σου.
astarth_18
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.12.2011, 19:46

Παράθεση:

Το μέλος Moonchild92 στις 03-12-2011 στις 13:53 έγραψε...

Τώρα το πήρα χαμπάρι το όλο θέμα. Τι σας νοιάζει αν είναι εκλεπτυσμένο χιούμορ ή όχι; Από την στιγμή που καταφέρνει και ξεμπροστιάζει μερικούς μερικούς, είτε εδώ είτε στα ίντερνετς, εμένα μου φτάνει και μου περισσέυει και το ευχαριστιέμαι κιόλας. Αν το προτιμάτε, πηγαίνετε στον Λαζόπουλο και χειροκροτάτε.

Και είτε το θέλετε είτε όχι παραδεχτείτε το, η ψευτοκουλτούρα ΥΠΑΡΧΕΙ, και ζει και βασιλεύει. Και αν το βδελυρό, χυδαίο, σιχαμερό καφροχιούμορ του Mikeius πρέπει να είναι η αφορμή για να το θυμηθούμε, so be it.

@antwnispatra Κι εμένα μου φαίνεται ότι στο δικό σου μυαλό κάνεις την ίδια ενοποίηση των ακουσμάτων του Πεντατονικού με αυτή για την οποία τον κατηγορείς(η οποία κατηγορία είναι επιεικώς ηλίθια). Πόση διαφορά λοιπόν έχετε;

θεοι ποσο καιρο εχω να γραψω στο φορουμ...

Μουντσαιλντ, σε ευχαριστω που ειπες πριν απο μενα αυτα που ηθελα να πω εγω διαβαζοντας το ποστ :)