ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.851 μέλη

    Το πρώτο κομμάτι ενός φίλου... (Οκ δεν ήταν το πρώτο κομμάτι ενός φίλου ήταν φάρσα...)

    Peace18
    11.09.2011, 05:05
    Τι υπέροχο βίντεο! Μπράβο στον σκηνοθέτη! Δένει όμορφα με την μελωδία χωρίς να είναι επεξηγηματικό όσων αφορά τους στίχους (όπως τα περισσότερα -βαρετά!-) Μπράβο ρε παιδιά!
    ixthis
    11.09.2011, 05:34

    Γλυκό είναι και τρυφερό.


    AlfaWolf
    11.09.2011, 14:29

    Σε καλό δρόμο είναι πες του Νίκο,

    Να είναι ο εαυτός του και να συνεχίσει έτσι δημιουργώντας


    ilio
    11.09.2011, 15:12

    Μελωδικό,τρυφερό,με όμορφο στίχο που δεν είναι προβλέψιμος (σημαντικό αυτό)

    και το βίντεο δένει πολύ όμορφα - θα συμφωνήσω με την Peace-με την μουσική.

    Λίγο να δουλέψει τη φωνή του και θα ναι ακόμα πιο όμορφο το αποτέλεσμα {#emotions_dlg.thumbup}


    TheVrachnoprofiter
    12.09.2011, 01:57

    Εξαιρετικό! Ειδικά οι στίχοι του, με άγγιξαν. Θα μπορούσε να λέγεται και "Μαριoνέττες..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : TheVrachnoprofiter στις 12-09-2011 02:02 ]


    mary_omikron
    03.12.2011, 00:41

    Σήμερα μου γνωστοποίησαν οτι το τραγούδι αυτό για το οποίο ζήτησε γνώμες ο Pentatonikos ήταν στημένη εξαπάτηση αφ΄ενός του ΜΗ και αφ΄ετέρου των μελών που απάντησαν με θετικά σχόλια. Απάντησα κι εγώ με προσωπικό μήνυμα και το σχόλιο μου το είδα δημοσιευμένο να κυκλοφορεί στο youtube και σε blogs. Την ίδια μεταχείριση είχαν και τα σχόλια άλλων μελών που ζητήθηκε η γνώμη τους με προσωπικές συνομιλίες μέσω fb, msn και skype από τον Pentatonikos.

    Το όλο "στήσιμο" ήταν να τσιμπήσουν οι δήθεν έντεχνοι και εν συνεχεία να τους γελοιοποιήσουν σε ένα μπλογκ ευρείας αναγνωσιμότητας (το Μπραφ του Mikeius που είναι κλώνος του "faeenamalaka") με μια αισχρή παρλάτα σε ένα σιχαμερό σε πολλά σημεία video.

    Παραθέτω το link της σελίδας και το link του youtube με το video και η ενέργεια τίθεται στην κρίση σας...

    http://www.comedylab.gr/video/339/15-mikeius-vs-%CE%88%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF

     


    https://www.youtube.com/watch?v=Gp-M_BIGYZM&feature=related
    Link

    />-----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 03-12-2011 11:06 ]


    mary_omikron
    03.12.2011, 03:04

    @ Pentatonikos

    Δεν επεδίωξα την συγγνώμη σου και δεν θίχτηκα -όπως φαντάζεσαι- για το σχόλιο που έκανα. Το τραγούδι μου άρεσε και έχεις δικαίωμα να θεωρείς την 'αποψή μου γελοία, δεν έχεις όμως δικαίωμα να την χρησιμοποιείς εν αγνοία μου. "Παιχνιδάκια" τέτοιου είδους με τους ομοίους σου. Εδωσες στη δημοσιότητα προσωπικό μήνυμα που απευθυνόταν σε σένα κι αυτό είναι ελεεινό και η όλη πράξη ανήθικη.

    Δεν σε παρουσίασα εγκληματία. Τίποτα δεν πήγα πιο μακριά από τα πεπραγμένα σου, τα γεγονότα ανέφερα επακριβώς και με link.

    Oταν λες οτι "είμαι διατεθιμένος να ζητήσω δημόσια συγγνώμη" να το κάνεις σωστά και χωρίς έπαρση μεγαλοφυιούς διάνοιας, για να έχει και κάποιο νόημα η συγγνώμη σου, αλλιώς τζάμπα μπήκες στον "κόπο".

    Δεν χρειαζόταν να γράψεις οτι απόλαυσες το video με τις χυδαιότητες και τις φωτο που γλείφουν την γάγγραινα. Είναι απορρέουσα βεβαιότητα για τις προτιμήσεις σου. (Συ είπας...)

     


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 03-12-2011 11:10 ]


    antwnispatra
    03.12.2011, 13:00

    Προφανώς ο Mikeious ακούει το καλύτερο και μοναδικό είδος,για αυτόν,μουσικής.

    Δεδομένα και δεδηλωμένα τα μουσικά γούστα του διδάσκαλου Pentatonikos,ο οποίος βάζει στο ίδιο τσουβάλι Μητροπάνο,Σφακιανάκη,Τερζή και Καρρά επειδή τολμούν όλοι να τραγουδούν στην ίδια γλώσσα.

    Έχει πλάκα τελικά να μάχεσαι κατά πάντων και με οποιονδήποτε τρόπο,από το να υποστηρίζεις απλά αυτό που σου αρέσει.

    Όσο για τη συμπεριφορά πριν αλλά και μετά την αλλαγή του τίτλου του θέματος,δεν με εξέπληξε στο ελάχιστο.

    Περσινά ξινά σταφύλια.

    Και επειδή ο υπέρμαχος της μουσικής μάχεται για το καλό του φόρουμ σε πρόσφατα ανοιγμένο τόπικ,ας τον αφήσουμε να κάνει τη δουλειά του...


    Moonchild92
    03.12.2011, 13:53

    Τώρα το πήρα χαμπάρι το όλο θέμα. Τι σας νοιάζει αν είναι εκλεπτυσμένο χιούμορ ή όχι; Από την στιγμή που καταφέρνει και ξεμπροστιάζει μερικούς μερικούς, είτε εδώ είτε στα ίντερνετς, εμένα μου φτάνει και μου περισσέυει και το ευχαριστιέμαι κιόλας. Αν το προτιμάτε, πηγαίνετε στον Λαζόπουλο και χειροκροτάτε.

    Και είτε το θέλετε είτε όχι παραδεχτείτε το, η ψευτοκουλτούρα ΥΠΑΡΧΕΙ, και ζει και βασιλεύει. Και αν το βδελυρό, χυδαίο, σιχαμερό καφροχιούμορ του Mikeius πρέπει να είναι η αφορμή για να το θυμηθούμε, so be it.

    @antwnispatra Κι εμένα μου φαίνεται ότι στο δικό σου μυαλό κάνεις την ίδια ενοποίηση των ακουσμάτων του Πεντατονικού με αυτή για την οποία τον κατηγορείς(η οποία κατηγορία είναι επιεικώς ηλίθια). Πόση διαφορά λοιπόν έχετε;


    antwnispatra
    03.12.2011, 14:33

    Δεν κατηγόρησα ούτε και κατηγοριοποίησα κάτι.

    Δεν είσαι καινούριος εδώ και σίγουρα θα έχεις δει την όλη συμπεριφορά του συγκεκριμένου μέλους στο φόρουμ.

    Αλλά το να χρησιμοποιείς φίλους,φόρουμ και ότι άλλο σου βρεθεί για να εκμαιεύσεις σχόλια για σάτιρα,είναι κάπως διαφορετικό από την έννοια της σάτιρας την οποία και λατρεύω σαν έκφραση.


    -----------------
    ΤΑ ΜΥΑΛΑ,ΤΑ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ,ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antwnispatra στις 03-12-2011 14:33 ]


    AlfaWolf
    03.12.2011, 18:26

    Μάλιστα.... ανεβάζει βίντεο

    ζητά γνώμες

    κι αφού ανταποκριθούν όσοι είχαν την Ευγένια,

    τους την ανταποδίδει με αυτή την υπέρτατη αγένεια, διασύροντας τα σχόλια τους στον βωμό του χαβαλέ, γιατί μόνο χαβαλές είναι όλο αυτό και καθρέπτης όλων όσων το εμπνευστήκαν και το πραγματοποίησαν,

    σε όλους αυτούς τους ανόητους σαν τον 5τονικο που πιστεύουν ότι μόνο αυτό που ακούν εκείνοι είναι το σωστό το μεγάλο το υπέροχο κι όλα τα υπόλοιπα είναι δήθεν δεν θα απαντήσω …γιατί η βλακεία είναι ανίκητη κι ο 5τονους βλακείας σαλονικιος είρωνας, πολύ λίγος, μικρός, και κομπλεξαρισμένος για να τον παίρνω ποια σοβαρά είναι για γέλια (γελιος) και μόνο.

    Υ.Γ ξέρω ότι θα μπει σε ''αρνητική αξιολόγηση '' λόγου των χαρακτηρισμών μου αλλά τους αξίζει 100%.ετσι???


    AlfaWolf
    03.12.2011, 18:35

    Να προσθέσω ότι αφού δεν είναι τελικά για Νέα κυκλοφορία αυτό το ποστ πρέπει να μεταφερθεί εκεί που του πρέπει και η προτάσεις μου είναι δυο η στον ''Κάδο'' η στην άχρηστη πληροφορία της ημέρας '' αλλά εσείς ξέρετε καλυτέρα .

    .


    jorge
    03.12.2011, 19:43
    Περίμενε κανείς κάτι καλύτερο από τον συγκεκριμένο; Πότε έχει σεβαστεί το φόρουμ για να το κάνει τώρα;

    Πεντατονικέ, αν η αγάπη σου για τη μουσική που σ' αρέσει, ήταν όση και το μίσος σου για το έντεχνο, δε θα ασχολιόσουν καθόλου με τους Πυξ Λαξ. Απλά είναι στη φύση σου να θέλεις να κάνεις πάντα εντύπωση, κάτι που δυστυχώς έχει φτάσει πλέον στην άμετρη ασέβεια προς ανθρώπους (ναι, δεν είμαστε απλά nicknames) που έχουν σπαταλήσει χρόνο να συνδιαλέγονται μαζί σου.
    astarth_18
    03.12.2011, 19:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 03-12-2011 στις 13:53 έγραψε...

    Τώρα το πήρα χαμπάρι το όλο θέμα. Τι σας νοιάζει αν είναι εκλεπτυσμένο χιούμορ ή όχι; Από την στιγμή που καταφέρνει και ξεμπροστιάζει μερικούς μερικούς, είτε εδώ είτε στα ίντερνετς, εμένα μου φτάνει και μου περισσέυει και το ευχαριστιέμαι κιόλας. Αν το προτιμάτε, πηγαίνετε στον Λαζόπουλο και χειροκροτάτε.

    Και είτε το θέλετε είτε όχι παραδεχτείτε το, η ψευτοκουλτούρα ΥΠΑΡΧΕΙ, και ζει και βασιλεύει. Και αν το βδελυρό, χυδαίο, σιχαμερό καφροχιούμορ του Mikeius πρέπει να είναι η αφορμή για να το θυμηθούμε, so be it.

    @antwnispatra Κι εμένα μου φαίνεται ότι στο δικό σου μυαλό κάνεις την ίδια ενοποίηση των ακουσμάτων του Πεντατονικού με αυτή για την οποία τον κατηγορείς(η οποία κατηγορία είναι επιεικώς ηλίθια). Πόση διαφορά λοιπόν έχετε;



     

    θεοι ποσο καιρο εχω να γραψω στο φορουμ...

    Μουντσαιλντ, σε ευχαριστω που ειπες πριν απο μενα αυτα που ηθελα να πω εγω διαβαζοντας το ποστ :)


    ohcaptainmycaptain
    03.12.2011, 20:54
    Παιδιά, το νόημα αυτού του ποστ είναι ένα. Ο Mikeius είναι μουσικός και δεν το ήξερε...ας του το πει κάποιος. Χωρίς πλάκα τώρα, παρακολουθώ τον Mikeius αρκετό καιρό (κυρίως από το μπραφ) και αν και δεν συμφωνώ με ότι λέει, χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αμφισβητούν τα πάντα και δεν θεωρούν τίποτα δεδομένο. Για το παρόν θέμα έχω μόνο να πω μόνο ότι για εμένα δεν υπήρχε κανένα θέμα απάτης. Το τραγούδι είναι ΓΕΓΟΝΟΣ, ασχέτως ποιος και γιατί το έγραψε...
    pastella
    03.12.2011, 21:12

    Από τους κανονισμούς του φόρουμ

    "4. Απαγορεύεται η διάδοση ψευδών ειδήσεων ή η δημιουργία θεμάτων με τίτλο που παραπλανεί τους χρήστες σε σχέση με το περιεχόμενο του μηνύματος που ακολουθεί."


    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=FAQ&myfaq=yes&id_cat=9#ixzz1fV6GdpAg

     

    Ενα μεγάλο χειροκρότημα στη μεγαλοφυΐα των εμπνευστών της φάρσας. Αν αυτό είναι το κάτι διαφορετικό που προσφέρετε για να πάει μπροστά η μουσική τότε τι να πώ... respect!!!

    Πόσο μα πόσο γελοιοποιούνται μερικοί εδώ μέσα... Με αρχικό στόχο να προκαλέσουν αντίδραση στη σκέψη τη συνηθισμένη, καταλήγουν να βγαίνουν τσογλάνια με υφάκια. Η προσφορά τους στη αναβάθμιση (αισθητική - ποιοτική- περιεχομένου,κλπ) του φόρουμ είναι ανεκτίμητη.

    Και τώρα που πειστήκατε μερικοί για το επίπεδο αισθητικης των μελών του ΜΗ και για τα γούστα τους, αφού δεν συμφωνείτε, οι πόρτες ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα. Για να χρησιμοποιήσω τους στίχους ενός έντεχνου τραγουδιού "σ 'όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε".

    Στα υπόλοιπα που ήθελα να γράψω με κάλυψε η NantiaP


    -----------------
    Ιστορίες για Αγρίους - Σοβαρά τώρα... Τετάρτη 9-11μμ στο Radio MusicHeaven

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 03-12-2011 21:14 ]


    Moonchild92
    03.12.2011, 21:46

    Πιστεύεις δηλαδή ειλικρινά, πιστεύει κανείς από εδώ ότι αν ποσταριζόταν και γινόταν φανερό ότι έγινε για να υποδείξει ορισμένα θέματα και κλισέ που υπάρχουν στο έντεχνο, δεν θα ήταν όλα τα σχόλια του τύπου "αυτό δεν είναι πραγματικό έντεχνο, με το έντεχνο οι ερμηνευτές βγάζουν την ψυχή τους κι εμείς πονάμε, κλαίμε, γελάμε μαζί τους" ή  "φαίνεται πως τους έγραψε σε 2 λεπτά τους στίχους, αν ξέρατε μόνο τι βαθιά νοήματα έχουν τα "εντεχνα" τραγούδια" ή "τι γελλλοίος"; Το παιδί ήθελε να φέρει στην επιφάνεια δύο πράγματα και για μένα το κατάφερε.

    Και όπως το έχω δει εγώ στοχεύει περισσότερο τους οπαδούς του είδους οι οποίοι τείνουν να λατρεύουν ότι έχει τα 2-3 στοιχεία της επιτυχίας που έχει ΚΑΘΕ έντεχνο τραγούδι. Αν ο καθένας που γούσταρε το τραγούδι στην πρώτη ακρόαση συνέχιζε να εμμένει στην άποψή του και μετά την Μεγάλη Αποκάλυψη, τότε ναι τον παραδέχομαι, ανεξάρτητα από την δική μου άποψη. Το αντίθετο όμως είναι απλά υποκρισία.

    Άιντε, ξεπεράστε το τραγούδι ως τραγούδι. Δείτε τι θέλει να πει ο ποιητής(χα!). Read between the lines, criticize the words they're selling, think for yourself.


    trelakias
    03.12.2011, 21:46

    Όσοι μιλούν για υποβάθμιση του φόρουμ, προσβολή του musicheaven κλπ γιατί δεν σκέφτονται ότι οι ίδιοι με την κουβέντα που κάνουν το υποβαθμίζουν? {#emotions_dlg.confused1}


    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 03-12-2011 21:50 ]


    Hastaroth
    03.12.2011, 22:12

    Δηλαδή,γιά να καταλάβω:ο Mikeius έφτιαξε ένα "πυξ-λαξ"-κίστικο τραγούδι,το ανέβασε στο Youtube και είπε στον Πεντατονικό να ανοίξη topic "παιδιά,δείτε αυτό το βίντεο και πήτε μου γνώμες".Μετά αντέγραψε αυτές τίς γνώμες σε κάποιο/α blogs και ειρωνεύτηκε αυτούς που σχολίασαν θετικά ότι τάχα είναι βλάκες και χάφτουν ό,τι "masturbation" τους πασάρουν αρκεί να ηχή ώς έντεχνο;

    Εγώ πάντως σάν μουσική και σκηνοθεσία το βρήκα αρκετά καλό (γιά τους στίχους δέν μπορώ να πώ καθώς δέν ακούγονται και πολύ καθαρά).Νά υποθέσω ότι ο εν λόγω Mikeius θα με θεωρήση κι'εμένα βλάκα;

    Edit:Πήγα στο link που έβαλε ο Σπαρτιάτης λύκος και διαπίστωσα ότι ο Mikeius μπορεί μέν να λέη πέντε πράγματα σωστά,αλλά χάνονται μέσα στα εννιακόσια ενενηνταπέντε λάθος.Το ότι αυτουνού δέν τού αρέσει το έντεχνο δέν σημαίνει ότι ώς είδος δέν έχει αξία.Ας μήν το ακούη ή άς βουλώση τελείως τα αυτιά του.

    Και στο κάτω-κάτω,άν θέλη να εκφράση κάποια άποψη,άς την εκφράση με κόσμιο τρόπο και χωρίς να εμπλέκη άλλους (και δή εν αγνοία τους).

    Αυτά.Πάω να φάω τα smarties μου και να την πέσω γιά ύπνο...

     

     


    -----------------
    Τό ζήτημα δέν είναι μεταξύ υμών και ημών,αλλά μεταξύ ημών και υμών

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 03-12-2011 22:24 ]


    sympetheros
    04.12.2011, 07:41

    Εξαπάτηση και χρήση της χειρότερης μορφής του διαδυκτίου.

    Με τετοιες ενέργειες σαν του Pentatonikou  χάνεται η εμπιστοσύνη στον άνθρωπο και την επικοινωνία.

    Και το χειρότερο όλων....ο χλευασμός όσων ασχολήθηκαν μαζί του μετά την αποκάλυψη της χυδαίας εκμετάλλευσης των απόψεων τους για το τραγούδι.

    Δεν έχω λόγια γι αυτά που διάβασα απ τον συγγραφέα.

    Δεν ταιριάζουν και δεν εκφράζουν με τίποτα αυτά που έχω εισπράξει απ το MusicHeaven όσα χρόνια είμαι εδώ.