ελληνική μουσική
460 online   ·  204.519 μέλη

Το πρώτο κομμάτι ενός φίλου... (Οκ δεν ήταν το πρώτο κομμάτι ενός φίλου ήταν φάρσα...)

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
03.12.2011, 20:14

@ mary_omikron :

Μπορείς να το πεις προβοκάτσια, κακοήθεια, εξεζητημένο black humor η’ οτιδήποτε άλλο, αλλά εμένα που γνώριζα την ύπαρξη τόσο του «Μπραφ» όσο και του

http://faeenamalaka.blogspot.com/2010/09/blog-post.html

μου προσφέρανε πολύ γέλιο τα σχόλια από: Peace18, ixthis, ilio

Με το πρωταρχικό σχόλιο του  φίλτατου AlfaWolf δεν γέλασα, γιατί καταλαβαίνω και συναινώ στην «συντεχνιακή» υποστήριξη που δείχνουμε -εμείς οι μουσικοί- σε κάθε νέο μουσικό όπως αντίστοιχα έκανε και ο Νικόλας χωρίς να γνωρίζει ότι το ότι -το όλον…- είναι φάρσα…

Την ίδια ευγένεια και καλή διάθεση προς ενθάρρυνση ενός νέου μουσικού, συνθέτη, τραγουδοποιού, στιχουργού… που έδειξε ο Νικόλας, θα έδειχνα και εγώ στην θέση του.

Οπότε, ο AlfaWolf παίρνει πολλά greetings and gradings στην συνείδηση μου σαν προσωπικότητα στο forum.

@ Pentatonikos & AlfaWolf :

Θα παρακαλούσα –μεταξύ μουσικών- να κατεβάσετε και οι δυο τους υψηλούς τόνους της έντασης σας…

Καταλαβαίνω φίλτατε Νικόλαε τον θυμό σου και την οργή σου για αυτήν την εξαπάτηση, αλλά -θέλω να πιστεύω- ότι και εσύ συμφωνείς -σαν μουσικός- ότι αυτή η γελοιότητα με το δήθεν «έντεχνο» τραγούδι…

(βλέπεις το βάζω με εισαγωγικά ώστε να μην το συσχετίσουμε με τα έργα των: Θεοδωράκη, Χατζιδάκι, Μαρκόπουλου, Ξαρχάκου, Μικρούτσικου, Κηπουργού, Ελένης Καραΐνδρου… που είναι –όντως- Έντεχνα Έργα!...)

Πρέπει να λαμβάνει –πια- δυναμικές απαντήσεις εκ των μουσικών.

Δεν είμαι εναντία στους νεότερους Έντεχνους δημιουργούς, αρκεί οι προθέσεις τους να είναι τίμιες και ουσιαστικές και όχι να αποσκοπούν στην εύκολη «κονόμα» στο style των Πυξ-βλάξ…

Στο χέρι όλων μας είναι να δημιουργήσουμε και να υποστηρίξουμε την Ελληνική μουσική που θα θέλαμε να μας εκπροσωπεί στο εξωτερικό αντί να ασχολιόμαστε με υπό-προϊόντα φτιαγμένα για εσωτερική φτηνή κατανάλωση…

-----------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 04-12-2011 02:08 ]

NantiaP
Φθασμένος
Chat
03.12.2011, 20:48

Ερώτηση.. έβαλε το τραγούδι πουθενά στα blogs του και να χρησιμοποιήσει τις εκεί απαντήσεις του κόσμου για να φτιάξει το φαιδρό του βίντεο ή ήταν το σχέδιο του να κλέψει από διάφορα φόρουμς απαντήσεις μαζί με την βοήθεια των υποτιθέμενων φίλων του ? Γιατί αν έκανε το δεύτερο για ευνόητους λόγους όχι μόνο είναι παλιάνθρωπος αλλά και άνανδρος για να μην γράψω αυτό που σκέφτομαι καλύτερα... και δυστυχώς όσοι τον ακολούθησαν στο παιχνίδι του αυτό είναι…. μαριονέττες... όπως διάβασα σε κάποιο ποστ με.... 2…likes….το οποίο πρόσεξα……καλή ώρα...

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 03-12-2011 20:53 ]

ohcaptainmycaptain
Βασική Νότα
Chat
03.12.2011, 20:54
Παιδιά, το νόημα αυτού του ποστ είναι ένα. Ο Mikeius είναι μουσικός και δεν το ήξερε...ας του το πει κάποιος. Χωρίς πλάκα τώρα, παρακολουθώ τον Mikeius αρκετό καιρό (κυρίως από το μπραφ) και αν και δεν συμφωνώ με ότι λέει, χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αμφισβητούν τα πάντα και δεν θεωρούν τίποτα δεδομένο. Για το παρόν θέμα έχω μόνο να πω μόνο ότι για εμένα δεν υπήρχε κανένα θέμα απάτης. Το τραγούδι είναι ΓΕΓΟΝΟΣ, ασχέτως ποιος και γιατί το έγραψε...
pastella
MusicHeaven Guru , Forum Moderator
Chat
03.12.2011, 21:12

Από τους κανονισμούς του φόρουμ

"4. Απαγορεύεται η διάδοση ψευδών ειδήσεων ή η δημιουργία θεμάτων με τίτλο που παραπλανεί τους χρήστες σε σχέση με το περιεχόμενο του μηνύματος που ακολουθεί."

Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=FAQ&myfaq=yes&id_cat=9#ixzz1fV6GdpAg

Ενα μεγάλο χειροκρότημα στη μεγαλοφυΐα των εμπνευστών της φάρσας. Αν αυτό είναι το κάτι διαφορετικό που προσφέρετε για να πάει μπροστά η μουσική τότε τι να πώ... respect!!!

Πόσο μα πόσο γελοιοποιούνται μερικοί εδώ μέσα... Με αρχικό στόχο να προκαλέσουν αντίδραση στη σκέψη τη συνηθισμένη, καταλήγουν να βγαίνουν τσογλάνια με υφάκια. Η προσφορά τους στη αναβάθμιση (αισθητική - ποιοτική- περιεχομένου,κλπ) του φόρουμ είναι ανεκτίμητη.

Και τώρα που πειστήκατε μερικοί για το επίπεδο αισθητικης των μελών του ΜΗ και για τα γούστα τους, αφού δεν συμφωνείτε, οι πόρτες ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα. Για να χρησιμοποιήσω τους στίχους ενός έντεχνου τραγουδιού "σ 'όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε".

Στα υπόλοιπα που ήθελα να γράψω με κάλυψε η NantiaP

-----------------
Ιστορίες για Αγρίους - Σοβαρά τώρα... Τετάρτη 9-11μμ στο Radio MusicHeaven

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 03-12-2011 21:14 ]

NantiaP
Φθασμένος
Chat
03.12.2011, 21:24

ohcaptainmycaptain ο Mikes έχει πέσει σε μια τεράστια λούμπα την οποία ο ίδιος εχει δημιουργήσει ποια είναι αυτή? Αμέσως θα του απαντήσει ο Μητσιάς...με την Λίνα Νικολακοπούλου και ο Μίκης Θεοδωράκης...

Το πάθος που διώκεται
δεν πα' να επιδιώκετε
εσείς θα βγείτε λάθος
στο βάθος το ζηλεύουμε
αυτό που ρεζιλεύουμε
........
και μάρτυράς μου ο Άθως

Όταν ο Μikes μεγαλώσει και σταματήσει να προσεύχεται στον άγιο Μλκ τότε ίσως καταλάβει ίσως λέω... ότι η λέξη έντεχνο ανήκει στα τραγούδια που κλαίνε μαζί με τα μεράκια μας και γελούν με το άδικο... και αυτή η λέξη βρίσκεται σε ΟΛΑ τα είδη των τραγουδιών που δεν εξευτελίζουν την ανθρώπινη ύπαρξη... και τα πεπραγμένα της....

Μεν την κακοτεχνία του δεν μπορεί να χτυπήσει κανένα έντεχνο τραγούδι οποιουδήποτε είδους γιατί έχει πολύ δρόμο μπροστά του για να αναρριχηθεί από τον βούρκο και τον ψυχικό του... βάλτο... αν τα καταφέρει που του το εύχομαι...γιατί από τον βούρκο πολλοί ξέφυγαν από τον βάλτο όμως......

NantiaP
Φθασμένος
Chat
03.12.2011, 21:29

Επίσης χωρίς τη μουσική οι στίχοι που έγραψε είναι ένα 0 και αν είχε το σθένος ας μην χρησιμοποιούσε το μέσον της μουσικής και ας κρινόταν στην..ποίηση...εκεί τα αποτελέσματα θα ήταν διαφορετικά και δεν θα μπορούσε να φτιάξει το φαιδρό του βίντεο...

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 03-12-2011 21:30 ]

NantiaP
Φθασμένος
Chat
03.12.2011, 21:36
Βαρέθηκα την ακαλαισθησία και τους τσάμπα μάγκες, εδώ είναι μουσικό φόρουμ και για όσους θέλουν να μετατρέψουν τη μουσική και το φόρουμ σε ένα λογοπαίγνιο αηδίας μετά μουσικής τους έχω άσχημα νέα... δεν θα καταφέρουν τίποτα... αυτά....
Moonchild92
Φθασμένος
Chat
03.12.2011, 21:46

Πιστεύεις δηλαδή ειλικρινά, πιστεύει κανείς από εδώ ότι αν ποσταριζόταν και γινόταν φανερό ότι έγινε για να υποδείξει ορισμένα θέματα και κλισέ που υπάρχουν στο έντεχνο, δεν θα ήταν όλα τα σχόλια του τύπου "αυτό δεν είναι πραγματικό έντεχνο, με το έντεχνο οι ερμηνευτές βγάζουν την ψυχή τους κι εμείς πονάμε, κλαίμε, γελάμε μαζί τους" ή  "φαίνεται πως τους έγραψε σε 2 λεπτά τους στίχους, αν ξέρατε μόνο τι βαθιά νοήματα έχουν τα "εντεχνα" τραγούδια" ή "τι γελλλοίος"; Το παιδί ήθελε να φέρει στην επιφάνεια δύο πράγματα και για μένα το κατάφερε.

Και όπως το έχω δει εγώ στοχεύει περισσότερο τους οπαδούς του είδους οι οποίοι τείνουν να λατρεύουν ότι έχει τα 2-3 στοιχεία της επιτυχίας που έχει ΚΑΘΕ έντεχνο τραγούδι. Αν ο καθένας που γούσταρε το τραγούδι στην πρώτη ακρόαση συνέχιζε να εμμένει στην άποψή του και μετά την Μεγάλη Αποκάλυψη, τότε ναι τον παραδέχομαι, ανεξάρτητα από την δική μου άποψη. Το αντίθετο όμως είναι απλά υποκρισία.

Άιντε, ξεπεράστε το τραγούδι ως τραγούδι. Δείτε τι θέλει να πει ο ποιητής(χα!). Read between the lines, criticize the words they're selling, think for yourself.

trelakias
Φθασμένος , Forum Moderator
Chat
03.12.2011, 21:46

Όσοι μιλούν για υποβάθμιση του φόρουμ, προσβολή του musicheaven κλπ γιατί δεν σκέφτονται ότι οι ίδιοι με την κουβέντα που κάνουν το υποβαθμίζουν? {#emotions_dlg.confused1}

-----------------
blues on the rocks!

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 03-12-2011 21:50 ]

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
03.12.2011, 22:12

Δηλαδή,γιά να καταλάβω:ο Mikeius έφτιαξε ένα "πυξ-λαξ"-κίστικο τραγούδι,το ανέβασε στο Youtube και είπε στον Πεντατονικό να ανοίξη topic "παιδιά,δείτε αυτό το βίντεο και πήτε μου γνώμες".Μετά αντέγραψε αυτές τίς γνώμες σε κάποιο/α blogs και ειρωνεύτηκε αυτούς που σχολίασαν θετικά ότι τάχα είναι βλάκες και χάφτουν ό,τι "masturbation" τους πασάρουν αρκεί να ηχή ώς έντεχνο;

Εγώ πάντως σάν μουσική και σκηνοθεσία το βρήκα αρκετά καλό (γιά τους στίχους δέν μπορώ να πώ καθώς δέν ακούγονται και πολύ καθαρά).Νά υποθέσω ότι ο εν λόγω Mikeius θα με θεωρήση κι'εμένα βλάκα;

Edit:Πήγα στο link που έβαλε ο Σπαρτιάτης λύκος και διαπίστωσα ότι ο Mikeius μπορεί μέν να λέη πέντε πράγματα σωστά,αλλά χάνονται μέσα στα εννιακόσια ενενηνταπέντε λάθος.Το ότι αυτουνού δέν τού αρέσει το έντεχνο δέν σημαίνει ότι ώς είδος δέν έχει αξία.Ας μήν το ακούη ή άς βουλώση τελείως τα αυτιά του.

Και στο κάτω-κάτω,άν θέλη να εκφράση κάποια άποψη,άς την εκφράση με κόσμιο τρόπο και χωρίς να εμπλέκη άλλους (και δή εν αγνοία τους).

Αυτά.Πάω να φάω τα smarties μου και να την πέσω γιά ύπνο...

-----------------
Τό ζήτημα δέν είναι μεταξύ υμών και ημών,αλλά μεταξύ ημών και υμών

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 03-12-2011 22:24 ]

sympetheros
Φθασμένος
Chat
04.12.2011, 07:41

Εξαπάτηση και χρήση της χειρότερης μορφής του διαδυκτίου.

Με τετοιες ενέργειες σαν του Pentatonikou  χάνεται η εμπιστοσύνη στον άνθρωπο και την επικοινωνία.

Και το χειρότερο όλων....ο χλευασμός όσων ασχολήθηκαν μαζί του μετά την αποκάλυψη της χυδαίας εκμετάλλευσης των απόψεων τους για το τραγούδι.

Δεν έχω λόγια γι αυτά που διάβασα απ τον συγγραφέα.

Δεν ταιριάζουν και δεν εκφράζουν με τίποτα αυτά που έχω εισπράξει απ το MusicHeaven όσα χρόνια είμαι εδώ.

kamelia8
MusicHeaven Guru
Chat
04.12.2011, 12:14

Παράθεση:

Το μέλος Moonchild92 στις 03-12-2011 στις 21:46 έγραψε...

Το παιδί ήθελε να φέρει στην επιφάνεια δύο πράγματα και για μένα το κατάφερε.

Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, Βαγγέλη; Δε νομίζω ότι είναι τόσο ευγενικό να παραπλανείς τους άλλους, για να δείξεις κάτι ή για να βγάλεις ένα συμπέρασμα, όποιο και αν είναι αυτό.

Η mairy_omikron και η NantiaP με κάλυψαν ως προς τα υπόλοιπα.

ilio
MusicHeaven Guru
Chat
04.12.2011, 23:18

Λοιπόν...

Καταρχήν, τώρα που άκουσα το τραγούδι ξανά πραγματικά γέλασα και εγώ πάρα πολύ Spartan με το σχόλιο που είχα κάνει τότε όσον αφορά τον στίχο...{#emotions_dlg.biggrin}Γιατί πραγματικά οι στίχοι είναι ασύνδετοι, αλλά κάποιοι αν τους απομονώσεις (μάλλον αυτό θα είχα κάνει τότε) μου είχαν δώσει την αίσθηση πως μιλάει για κάποιον που έχει πεθάνει.Δεν ξέρω γιατί,έτσι το είχα συνδέσει.

Και ίσως σε συνδιασμό με την μουσική και το βίντεο να με έκαναν να τους δώσω πιο βαρύνουσα σημασία,απ' ό,τι θα πρεπε.

Εν πάση περιπτώσει, ορισμένες φορές παίζει σημαντικό ρόλο η στιγμή που ακους ένα τραγούδι και συγκεκριμένα η συναισθηματική κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι,έτσι που το μυαλό κάνει περίεργους και άσχετους συνειρμούς.

Κατά δεύτερον,όλοι γνωρίζουμε πως οτιδήποτε λέμε δημόσια και ιδιαιτέρως στο διαδύκτιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί

από τον οποιονδήποτε και να παρουσιαστεί με όποιον τρόπο εκείνος θέλει.

Συνεπώς, δεν με παραξένεψε το γεγονός πως ορισμένα σχόλια για το εν λόγω τραγούδι χρησιμοποιήθηκαν γι αυτό το βίντεο.Με παρεξενεύει το γεγονός πως νέοι άνθρωποι θεωρούν πως κάνουν σάτυρα ή δείχνουν στους άλλους μια άλλη "ανοιχτή"-κατά αυτούς-οπτική των πραγμάτων χρησιμοποιώντας τα πλέον παρωχυμένα μέσα που υπάρχουν.

Το βρισίδι,το τσουβάλιασμα των ανθρώπων και την αγένεια.

Το θέμα μας λοιπόν δεν είναι το έντεχνο ή το άτεχνο ή η μουσική γενικότερα αλλά η αίσθηση της ανωτερότητας ή της κατωτερότητας απέναντι στους άλλους ή στα πράγματα.

Ακόμα δεν μπορούμε να δούμε τους εαυτούς μας ως ίσους απέναντι στους άλλους.

Γι αυτό λοιπόν Πεντατονικέ, λυπάμαι πολύ που ως νέος άνθρωπος (δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι) δεν έχεις βρει ακόμα τον τρόπο να μας δείξεις έναν καινούργιο,open-minded δρόμο ( μιας και εσύ θεωρείς τον εαυτό σου "ανοιχτόμυαλο").

"Ανοιχτόμυαλοι" που φτιάχνουν ή ενστερνίζονται γελοία εως αισχρά βιντεάκια με θέματα του τύπου Ολυμπιακός vs Παναθηναϊκός, στα μάτια τα δικά μου φαίνονται κοντόφθαλμοι και φανατισμένοι και μου αποδεικνύουν γιατί "ο κόσμος αυτός δεν θα αλλάξει ποτέ ".

Γιατί είναι τόσο δύσκολο να σέβεσαι τον εαυτό σου και να είσαι αληθινός;

-----------------
"Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 04-12-2011 23:20 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 04-12-2011 23:22 ]