ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    Το πρώτο κομμάτι ενός φίλου... (Οκ δεν ήταν το πρώτο κομμάτι ενός φίλου ήταν φάρσα...)

    kamelia8
    04.12.2011, 12:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 03-12-2011 στις 21:46 έγραψε...

    Το παιδί ήθελε να φέρει στην επιφάνεια δύο πράγματα και για μένα το κατάφερε.


     

    Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, Βαγγέλη; Δε νομίζω ότι είναι τόσο ευγενικό να παραπλανείς τους άλλους, για να δείξεις κάτι ή για να βγάλεις ένα συμπέρασμα, όποιο και αν είναι αυτό.

    Η mairy_omikron και η NantiaP με κάλυψαν ως προς τα υπόλοιπα.


    ilio
    04.12.2011, 23:18

    Λοιπόν...

    Καταρχήν, τώρα που άκουσα το τραγούδι ξανά πραγματικά γέλασα και εγώ πάρα πολύ Spartan με το σχόλιο που είχα κάνει τότε όσον αφορά τον στίχο...{#emotions_dlg.biggrin}Γιατί πραγματικά οι στίχοι είναι ασύνδετοι, αλλά κάποιοι αν τους απομονώσεις (μάλλον αυτό θα είχα κάνει τότε) μου είχαν δώσει την αίσθηση πως μιλάει για κάποιον που έχει πεθάνει.Δεν ξέρω γιατί,έτσι το είχα συνδέσει.

    Και ίσως σε συνδιασμό με την μουσική και το βίντεο να με έκαναν να τους δώσω πιο βαρύνουσα σημασία,απ' ό,τι θα πρεπε.

    Εν πάση περιπτώσει, ορισμένες φορές παίζει σημαντικό ρόλο η στιγμή που ακους ένα τραγούδι και συγκεκριμένα η συναισθηματική κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι,έτσι που το μυαλό κάνει περίεργους και άσχετους συνειρμούς.

     

    Κατά δεύτερον,όλοι γνωρίζουμε πως οτιδήποτε λέμε δημόσια και ιδιαιτέρως στο διαδύκτιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί

    από τον οποιονδήποτε και να παρουσιαστεί με όποιον τρόπο εκείνος θέλει.

    Συνεπώς, δεν με παραξένεψε το γεγονός πως ορισμένα σχόλια για το εν λόγω τραγούδι χρησιμοποιήθηκαν γι αυτό το βίντεο.Με παρεξενεύει το γεγονός πως νέοι άνθρωποι θεωρούν πως κάνουν σάτυρα ή δείχνουν στους άλλους μια άλλη "ανοιχτή"-κατά αυτούς-οπτική των πραγμάτων χρησιμοποιώντας τα πλέον παρωχυμένα μέσα που υπάρχουν.

    Το βρισίδι,το τσουβάλιασμα των ανθρώπων και την αγένεια.

    Το θέμα μας λοιπόν δεν είναι το έντεχνο ή το άτεχνο ή η μουσική γενικότερα αλλά η αίσθηση της ανωτερότητας ή της κατωτερότητας απέναντι στους άλλους ή στα πράγματα.

    Ακόμα δεν μπορούμε να δούμε τους εαυτούς μας ως ίσους απέναντι στους άλλους.

    Γι αυτό λοιπόν Πεντατονικέ, λυπάμαι πολύ που ως νέος άνθρωπος (δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι) δεν έχεις βρει ακόμα τον τρόπο να μας δείξεις έναν καινούργιο,open-minded δρόμο ( μιας και εσύ θεωρείς τον εαυτό σου "ανοιχτόμυαλο").

    "Ανοιχτόμυαλοι" που φτιάχνουν ή ενστερνίζονται γελοία εως αισχρά βιντεάκια με θέματα του τύπου Ολυμπιακός vs Παναθηναϊκός, στα μάτια τα δικά μου φαίνονται κοντόφθαλμοι και φανατισμένοι και μου αποδεικνύουν γιατί "ο κόσμος αυτός δεν θα αλλάξει ποτέ ".

    Γιατί είναι τόσο δύσκολο να σέβεσαι τον εαυτό σου και να είσαι αληθινός;


     

     

     

     


    -----------------
    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 04-12-2011 23:20 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 04-12-2011 23:22 ]