ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη

    Ηλικία και εύρεση εργασίας ως λυρικός τραγουδιστής

    MariaClassicalMusic
    11.09.2011, 18:34

     

    Γεια σε όλους! Είμαι 30 χρονών ακριβώς! Κάποτε παρακολουθούσα μαθήματα φωνητικής μία φορά την εβδομάδα επί τρία χρόνια. Για κάποιους λόγους τα διέκοψα. Η φωνή μου ακόμα θέλει πολλή δουλειά. Δε βιμπράρει καν, που σημαίνει ότι για πτυχίο θέλω ακόμα 4-5 χρόνια. Τα καλά χαρτιά μου πέρα από το απόλυτο αυτί είναι ότι έχω ενδιαφέρον ηχόχρωμα και πολύ καλή σκηνική παρουσία καθώς ήμουν και ηθοποιός με ευκολίες. (δε το ασκώ πια.) Θα μπορούσε κάποιος να κάνει ένα ξεκίνημα για να εργασθεί ως σολίστας στα 35 του; Έχω ακουστά πως όσοι το προσπαθούνε μπαίνουν πολύ νέοι σε αυτή τη διαδικασία. Γιατί; Ποιό είναι το πρόβλημα όταν είσαι μεγάλος; Απ' ότι διάβασα εδώ, σε αυτό το forum η φωνή δε παθαίνει κάτι. Φαντάζομαι πως για χορωδός τουλάχιστον δε θα υπάρχει πρόβλημα, αλλά εμένα μου αρέσουν και οι ρόλοι. Αυτά από εμένα προς το παρόν. Γεια σας φίλοι!!! Να περνάτε καλά!!!


    BAGRATION
    12.09.2011, 15:15

    Υποθέτω ότι καποιος που μετά από 3 χρόνια μαθημάτων εχει ακόμη επίπεδο τόνο στη φωνή του δεν κάνει για το κλασσικό. Δηλαδή εδώ το θέμα δεν είναι η ηλικία αλλά το αν είσαι κατάλληλος η όχι. Δοκίμασε καλύτερα άλλο είδος ή  χωροδία, για να μην προσπαθείς άδικα.

    Smile


    MariaClassicalMusic
    12.09.2011, 16:22

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 12-09-2011 στις 15:15 έγραψε...

    Υποθέτω ότι καποιος που μετά από 3 χρόνια μαθημάτων εχει ακόμη επίπεδο τόνο στη φωνή του δεν κάνει για το κλασσικό. Δηλαδή εδώ το θέμα δεν είναι η ηλικία αλλά το αν είσαι κατάλληλος η όχι. Δοκίμασε καλύτερα άλλο είδος ή  χωροδία, για να μην προσπαθείς άδικα.

    Smile



     

    Γεια σου! Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις και για τη συμβουλή σου. Εγώ είχα την εντύπωση ότι το βιμπράτο αργεί να γίνει και θέλει πάνω από τρια χρόνια. Εσύ δηλαδή στα πόσα χρόνια άρχισες να βιμπράρεις; Εγώ θα συνεχίσω τα μαθήματα στο ωδείο γιατί μου αρέσει και ό,τι γίνει. Δε θα επενδύσω πολύ στην ιδέα ούτε θα έχω πολλές ελπίδες για σολίστας. Άλλωστε η καριέρα στο εξωτερικό δε με ενδιαφέρει και τόσο. Για την Ελλάδα μόνο το σκέφτομαι. Ναι, αν δε καταφέρω να γίνω σολίστας, σίγουρα θα δοκιμαζα και άλλα είδη μουσικής, καθώς θα ήθελα να μπω σε χορωδία. Άλλωστε για οικονομικούς λόγους, αλλά και επειδή μου αρέσει τραγουδάω τώρα άλλα είδη σε μαγαζιά. Χατζιδάκι κυρίως. Ελπίζω να μη βλάπτει σε κάτι τη φωνή μου που τραγουδάω σε μαγαζιά. Γεια σου. Καλές δουλειές! {#emotions_dlg.rolleyes}


    Snoufi
    12.09.2011, 21:02

    Γεια και απο μενα.

    Το μονο που ηθελα να πω σε αυτο το topic σου ειναι οτι αν θελεις κατι και σου αρεσει πολυ κυνηγατο οσο μπορεις, μην κοιτας ασημαντα πραγματα (κατα την γνωμη μου) οπως ρωτησες παραπανω για την ηλικια σου. Βεβαια θα θελα να τονισω οτι ειμαι παντελως ασχετος απο μουσικη και τραγουδι.

    Απλως αυτο που θελω να σου περασω ειναι να κυνηγας τα ονειρα σου. Ειμαι αρκετα μικρος για να περνεις συμβουλη απο εμενα. Αλλα εχω μια παρομοια ασχημη προσωπικη εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα, και πως αν δεν το κανεις τωρα αυτο που θες και ρωτας αν μπορεις θα σου μεινει μετα αποθυμενο. Η μητερα μου ειναι 15 χρονια μεγαλυτερη σου και εφτασε στο σημειο να παραταει την οικογενεια της για να κυνηγησει πραγματα που δεν προλαβε να κανει και που ειχε εμας. Δεν ειναι ωραιο. ΚΑΘΟΛΟΥ κιολας.

    Συγνωμη που ειμαι εξω απ το θεμα και παλι , αλλα θεωρησα και νομιζω ειδα οτι δεν ειχες αρκετη εμπιστοσυνη στον εαυτο σου και πως τον βλεπεις αρκετα μεγαλο και αυτο ειναι ενα εμποδιο. Και γω ετσι ειμαι για να με ειληκρινης. Δεν θα πω αλλα λοιπον γιατι ειμαι εκτος θεματος. ΜΠΟΡΕΙΣ!


    BAGRATION
    12.09.2011, 21:34

    MariaClassicalMusic (αλήθεια γιατί χρησιμοποιείς γενος αρσενικό στα ποστ σου;) Δεν ξέρω τι vibrato εννοείς. Αν εννοείς το φυσικό vibrato της φωνής θα έλεγα ότι στους 6 μηνες μαθημάτων μπορεί να αποκτηθεί. Εμένα μου ήρθε σχετικά αργότερα (καπου στους 10 μήνες). Αν εννοείς όμως  vibrato σαν του pavarotti θα έλεγα 8 χρόνια για όσους είναι τυχεροί (ίσως και ποτέ).

    Επιδή το θεμα σου δεν είναι απλό για να συζητιέται στο forum. Ζήτα καλύτερα την γνωμη καποιου ειδικού από κοντά....

    Και βασικά "Καλές δουλειές" σε εσένα που τραγουδάς σε μαγαζιά, εγώ κανω άλλη δουλειά οπότε άστο!Wink


    MariaClassicalMusic
    13.09.2011, 00:21

    Γεια σας και πάλι φίλοι! Σνούφι ή Ανδρέα είσαι πολύ γλυκός! Σ΄ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και τη πραγματική σου διάθεση να με βοηθήσεις καταθέτωντας μια εμπειρία σχετική με τη προσωπική σου ζωή. Να είσαι σίγουρος πως εκτίμησα την κίνησή σου αυτή και θα λάβω υπόψιν μου τα όσα μου είπες. Για να γίνουν όμορφα πράγματα πρέπει πρώτα να έχουμε τη δύναμη να τα ονειρευτούμε! Το να ονειρευόμαστε σε όποια ηλικία κι αν είμαστε το βρίσκω υγειές! Καθώς και να προσπαθούμε να υλοποιήσουμε τα όνειρά μας! Τα όνειρά μας όμως είναι καλό να γίνονται αφού ζυγιάσουμε τις δυνάμεις μας και τις ικανότητές μας. Τα όνειρά μας πιστεύω πως πρέπει να είναι δέντρα που έχουν τις ρίζες τους βαθιά στη γη. Και όχι αγριολούλουδα που στο πέρασμά του κανείς μπορεί να τα κόψει ή να τα πατήσει. Για κανένα άλλο λόγο παρά για να μην πονέσουμε αργότερα. Αν και ο πόνος είναι κι αυτός μες τη ζωή. Κι απ' τον πόνο μαθαίνει κανείς. Θα ακούσω λοιπόν τη συμβουλή σου φίλε Ανδρέα και θα κάνω ό,τι μπορώ -θα δουλέψω σκληρά - για να ερμηνεύσω κάποτε την Κάρμεν ή τη Διδώ ή ένα σωρό άλλες. Θα έχω όμως μικρό το καλάθι μου καθώς υπάρχουν κι άλλες καλές σαν κι εμένα και καθώς τα πράγματα στην Ελλάδα που έχουμε μόνο την Εθνική Λυρική Σκηνή είναι πολύ δύσκολα. (Ας αφήσω ασχολίαστο το γεγονός ότι χωρίς μέσον τίποτα δεν γίνεται.) Την ερώτηση την αρχική την έκανα κυρίως για να μου δώσει κάποιες πληροφορίες ένας σολίστ της λυρικής που είδα πως περιπλανάται εδώ και μου φάνηκε, αλλά τελικά έκανα μάλλον λάθος, πως ήταν κι άλλοι τραγουδιστές του κλασσικού εδώ. Δεν ρώτησα τη δασκάλα μου γιατί φοβήθηκα μήπως δε μου πει όλη την αλήθεια σχετικά με το θέμα της ηλικίας για να μη με στεναχωρέσει ή με χάσει από μαθήτρια, αλλά και γιατί ντρέπομαι να της μιλήσω για το όνειρό μου να γίνω σολίστ. Ίσως αργότερα...στο μέλλον να το ομολογήσω. Με βόλεψε δηλαδή να ρωτήσω κάποιον ανώνυμα. Ανώνυμα κανείς πολλές φορές δεν εκθέτει απλώς, αλλά απελευθερώνει κι αφήνει να πάρει ο άνεμος μυστικά βαθιά, σκέψεις του και συναισθήματα!

    ΒΑGRATION, το βιμπράτο του Παβαρότι εννοώ! Wink

     

    Αυτά λοιπόν για σήμερα! Φιλιά σε όλους! Γεια σας!

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MariaClassicalMusic στις 15-09-2011 13:02 ]