ελληνική μουσική
    546 online   ·  210.834 μέλη

    Να ρε γιατί δεν πεθαίνει η Ελλάδα !

    jorge
    13.09.2011, 17:46

    Οτάβα, Καναδάς, 12.000 χιλιόμετρα μακριά από την Αθήνα Αύγουστος 2011

    Αξίζει να το δείτε :)


    Foidel
    13.09.2011, 18:23

    Χαχα!Τι ευχάριστω.Αν και στο βίντεο τα άτομα προφανώς ήταν προγραμματισμένο να χορέψουν πραγματικά έμεινα περήφανος  και με τον σύγχρονο πολιτισμό μας.Το τραγούδι χαρακτηρίζει την ξεγνοιασιά των Ελλήνων θα έλεγα.Η ταινία άξιζε να πάρει τα Όσκαρ που πήρε.Αυτό που με έκανε να γελάσω ήταν το τέλος:Zorba Skeeters....Lol


    ixthis
    13.09.2011, 18:35

    Δέν έχει σημασία αν ήτανε ή οχι προετοιμασμένο τόσος κόσμος μπήκε  αυθόρμητα σ αυτη την διαδικασία του χορού και της συμμετοχής .

    Το απολαύσαμε οικογενειακώς να εισαι καλά υπέροχο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    AlfaWolf
    13.09.2011, 20:45

    Απίστευτη ατμόσφαιρα !!! κι αυτό έγινε πριν ένα μηνά περίπου στην Οτάβα του Καναδά?

    Άνετα θα μπορούσαμε να το δούμε να συμβαίνει και σε άλλα μέρη, και Αμερική και Ευρώπη,γιατί αυτή είναι η Ελλάδα που έχουν κρατήσει στο μυαλό τους όλοι οι Έλληνες του εξωτερικού,

    αυτή την Ελλάδα  αγαπάμε  όλοι,

    κι όχι αυτή που υπάρχει σήμερα,

    γιατί το μόνο σίγουρο σήμερα είναι ότι αν κάποιος πάει να το κάνει αυτό σε κάποια πόλη της Ελλάδας,

    θα τον κοιτούν σαν εξωγήινο.


    Kristalo
    13.09.2011, 22:50

    Εγω παιδια συγκινηθηκα πολυ!!! Φούσκωσα μεσα μου απο περηφάνια!!!! Νικόλα θα το κανα ευχαριστως μεσα στον δρόμο, να μην σου πω και μεσα σε πολιτικη μαζωξη όταν ένας απ΄αυτους που μας κυβερνάνε έλεγαν τις ψευτιές και τις αερολογίες τους. Έτσι από αντιδραση για να τους δειξω πως η ψυχή των Ελληνων ειναι παντα ζωντανή και ας κάθονται αυτοι από πανω μας σαν τα γεράκια να μας κατασπαράξουν τα συκωτια! Και ας με περναγαν για τρελή και ας με μαζευαν στο αστυνομικό τμημα!

    Ενα ειναι σίγουρο πως ο πολιτισμός μας κρατάει τα φωτα του πάντα αναμμενα και το θερμό ταμπεραμέντο μας συγκινεί όλο τον κόσμο.

    Μπραβο jorge! Αυτό απόψε ήταν δωρο για μενα! Γεμισε η ψυχή μου!


    Kristalo
    13.09.2011, 23:50

    Μμμμμμ ναι Νικο...αυτη ειναι! Του Καραγκιόζη, της φασολάδας, η Ελλαδα της χλαμύδας, της ελαιοστεφάνης, των κόπων των βασάνων, της τουρκοκρατημενης των 400 χρόνων, των κολιγων, των προσφυγων, των μεταναστων, της αντιστασης και ναι! Ακόμη του πιτογυρου, του ουζου, του τσίπουρου και του ζορμπα! Οπως η Ιταλία της μακαροναδας πχ... Και όσο ακόμη το μπουζούκι θα δεσπόζει εδω ακόμη Ελλαδα θα ειναι! Και όσο ακόμη οι τουρίστες που έρχονται εδω και ζητάνε τζατζίκι στην ταβέρνα Ελλαδα θα ειναι! Και ακόμη αν ποδοπατηστε και καψτε την γαλανόλευκη η Ελλαδα στην ψυχές μας θα ναι! Και όσοι ειναι μάγκες ας τα μαζέψουν από δω να πανε να ζήσουν έξω να δουλεψουν και να μην την θυμηθούν με νοσταλγία! Μωρε τι μας λέτε! Και δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα αλλα σε όλους που με αυτην την νοοτροπία την ξαπλωσαμε και την ποδοπατησαμε! Γιατί την αγαπούμε για την βόλεψη μας...όσους μας βόλεψε ωραια ήταν...τωρα έγινε η Ελλαδα της ξεφτίλας! Να εμεις την κάναμε με τον τρόπο που την αγαπάμε!

    Εσένα και κάποιους σαν εσένα ακουν στο εξωτερικό και μας μουντζώνουν με τις ευλογίες μας!

    Και τωρα αξιολογηστε με αρνητικά!{#emotions_dlg.thumbdown} Αιντε! Με σκασατε!


    ixthis
    14.09.2011, 01:33

    Γιατί πρέπει να τα υπεραναλύουμε όλα ειναι μεταδοτικό?

    Είναι μία όμορφη συνεύρεση ανθρώπων σε ένα δρόμο που χορεύουν μεσα στη βροχή με ελληνική μουσική είναι ευγενικότατο ολο αυτό ακόμα και το σπάσιμο των πιάτων που λιγο ως πολυ καποιοι ξέρετε το χαρακτήρα μου εδω δε με ενόχλησε . Δέν ειχε ουαααααααααααα ειχε μια νοσταλγια ητανε μια συνευρεση ανθρώπων υπο τους ηχους του ζορμπά .

    Αν δε σου κάνει κάτι οκ αν σου κάνει παλι οκ χαχαχα πωπω με θαυμάζω ώρες ωρες  .

    Να δείς που είναι μεταδοτικο τελικα χαχαχα


    Foidel
    14.09.2011, 07:53

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 14-09-2011 στις 00:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Foidel στις 13-09-2011 στις 18:23 έγραψε...

    Αυτό που με έκανε να γελάσω ήταν το τέλος:Zorba Skeeters....Lol



    Zorba Sweepers**



     

    Σωστά...Ένα lower έχω πάρει μόνο μην με κατακρίνεις!:)


    rouli726
    14.09.2011, 13:57

    Χα, τώρα είδα το βίντεο! Ωραίο ήταν, εύθυμο, όμορφη ιδέα από την εκεί Ελληνική Κοινότητα!

    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    http://patrinia.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 14-09-2011 13:57 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 14-09-2011 13:58 ]


    inkve
    18.09.2011, 04:48

    αυτο που θελει να σας πει ο pentatonikos δεν ειναι πως και ο ιδιος δε χαμογελασε με αυτο που ειδε....

    οπως χαμογελασα εγω ειμαι σιγουρος οτι χαμογελασε και εκεινος....και μας βαζω μαζι διοτι συμφωνω με οσα ειπε...απλως εκφραστηκε πιο καυστικα....

    αυτο που ενοχλησε εμενα οπως και τον pentatonikos ειναι πως παρα το χαρουμενο μηνυμα του βιντεο ειναι τουλαχιστον ποταπο να μας θυμουνται μονο μεσω μιας τουριστικης ατραξιον και του σπασιμου των πιατων....

    ναι για τους ξενους ειμαστε ευχαροι ανθρωποι....χαλαροι και ευδιαθετοι....και επειδη εχει τυχει να γνωρισω αρκετο κοσμο που δουλευει μονιμα εξωτερικο...αγγλια/γερμανια...ολοι παραδεχονται το ξεχωριστο στην ιδιοσυγκρασια των ελληνων....

    μακαρι ομως να ειμασταν το ιδιο ευχαροι και χαλαροι και μεταξυ μας....βαζουμε το ομορφο χαμογελο μας και χορευουμε συρτακι μονο για να μας τα σταξουνε οι ξενοι και μετα αντι να τους λεμε ευχαριστω τους λεμε και μαλακες που τους κοροιδεψαμε επειδη τους τα πηραμε χοντρα...σαλτιπαγκοι στον βωμο των λιγων εουρως και καμαρωνουμε για μια κινηματογραφικη χολυγουντιανη επιτυχια....

    μηπως θα επρεπε να ντρεπομαστε που μας θυμουνται ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΥΡΤΑΚΙ αντι να μας θυμουνται για την φιλοσοφια...τα μαθηματικα...την φυσικη...την αρχαια τραγωδια...την μουσικη...την γλυπτικη...την πλουσια γλωσσα μας...τους ποιητες και τους συγγραφεις μας...για τις τοσες πρωταρχικες ιδεες σε επιστημονικους τομεις που απο την αρχαιοτητα παραμενουν σταθερες βασεις στην επιστημη του σημερα?

    μηπως θα επρεπε σαν ελληνες που ειμαστε να θελουμε κατι παραπανω απο μια ενεση ηθικου τετοιου τυπου??

    λεω εγω τωρα...

    ΥΓ...πριν χαρακτηριστω ανθελληνας υπογραμμιζω το εξης....αγαπαω τον τοπο που μεγαλωσα...πιστευω ομως πως τα συρτακια και τα ωπα ειναι το μονο που η σημερινη ελλαδα σαν κρατος και χωρα εχει να προσφερει προς τα εξω....και αυτο φιλοι μου ειναι ξεπεσμος....

    ΚΑΙ Ο ΞΕΠΕΣΜΟΣ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ

    για αυτο επιλεγω να θελω να με θυμουνται πρωτα για αυτο που η ελλαδα πραγματικα σαν χωρα εχει δωσει στο παρελθον(εστω) ,και μετα ας χορεψουμε οσα συρτακια γουσταρουν....
    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 18-09-2011 05:08 ]


    rouli726
    18.09.2011, 15:02

    Τόσο κακό για ένα βίντεο που, απλά, δείχνει κάποιους σε μια γιορτή ομογενών να χορεύουν ένα συρτάκι?

    Σιγά μη τους κάνετε και μήνυση!

    Ποιός είπε ότι δεν είμαστε γνωστοί για τον πολιτισμό και την ιστορία μας? Ποιος σας είπε ότι οι υπόλοιποι λαοί δε γνωρίζουν το Μέγα Αλέξανδρο και τον Αριστοτέλη?

    ΗΜΑΡΤΟΝ!

    {#emotions_dlg.oops}


    rouli726
    18.09.2011, 15:47

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 18-09-2011 στις 15:15 έγραψε...

    Μην πεί κάποιος κάτι που είναι αντίθετο σε αυτά που έχετε παγιωμένα στο μυαλό σας και αμέσως αρπάζεστε και τρώγεστε με τα ρούχα σας... Παίζει να κάνουμε συζήτηση εδώ...?



    Ζητάς και ρωτάς αν θα κάνουμε συζήτηση δημοκρατικά και χωρίς προκαταλήψεις, τη στιγμή που αποκαλείς εσύ ο ίδιος ,όσους έχουν αντίθετη άποψη, "παγιωμένα μυαλά"?

    οκ....πάσο!

    Τί να πω.............................................{#emotions_dlg.confused1}


    rouli726
    18.09.2011, 15:56

    Εκφράζεις την άποψή σου με χαρακτηρισμούς, ενώ κανείς δεν χαρακτήρισε τη δική σου.

    Προφανώς και είναι δημοκρατικό και συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμά σου να το κάνεις αλλά δεν είναι γόνιμο.

    Άποψή μου ,βεβαίως βεβαίως..

    Κι εμείς μπορεί να διαφωνούμε με τις απόψεις σου αλλά δε τις χαρακτηρίσαμε, εκεί έγκειται ο προβληματισμός μου.

    Εν πάσει περιπτώσει, για να μη κουράζω και με άσχετες τοποθετήσεις και αναρτήσεις, η άποψή μου είναι ότι πρόκειται για ένα εύχαρο στιγμιότυπο από μια γιορτή ομογενών.

    Τίποτε άλλο από εμένα και συγγνώμη αν κούρασα τους αναγνώστες του θέματος.


    inkve
    18.09.2011, 16:35

    σε οσα ειπε ο πεντατονικος πιανεστε απο εναν χαρακτηρισμο και χανετε την ουσια ολων των αλλων...

    ουτε αντιθετοι με οσα εδειξε το βιντεο ειμαστε ουτε τιποτα...με το τι ειμαστε αντιθετοι καλο θα ηταν να δωσετε προσοχη στα μηνυματα μας περισσοτερο πριν(δηθεν) προσβληθειτε

    o spoiler ειπε πως ειμαστε λαος με χαμογελο..ποσα χαμογελα αληθεια παιρνεις καθε μερα??και δεν μιλαω για περιβαλλον ουζερι και παραλιας...μιλαω για καθημερινοτητα...εκει βλεπεις την συμπεριφορα ολλωνων...ενα ταξιδι ισπανια θα σας επειθε για τα χαμογελα...μην μενετε σε στερεοτυπα περασμενων εποχων...

    τελος παντων το μονο σιγουρο ειναι πως εγω και pentatonikos παρεξηγουμαστε επειδη απλως κοιταμε λιγο βαθυτερα καποια πραγματα εστω και αν αυτα ενοχλουν και εμας τους ιδιους....καποια στιγμη το να εθελοτυφλεις γυρναει εναντιον σου....

    οταν καποια στιγμη θα βρεθειτε στην δυσαρεστη θεση να σας χαρακτηριζουν primitive(πρωτογονους) επειδη ειστε ελληνες θα καταλαβετε πολλα περισσοτερα....δεχθηκα τετοιο χαρακτηρισμο απο ολλανδους....ντραπηκα ξερετε...ειναι μεγαλο πληγμα να σε προσβαλουν ολλανδοι σαν πρωτογονο που αναθεμα αν υπηρχαν στον πλανητη οσο εμεις....ελα ομως που ειχαν δικιο....η χωρα της δημοκρατιας και της φιλοσοφιας....η χωρα του πρωτου πυρηνικου επιστημονα...των μαθηματικων και της ιατρικης...

    βαση ολων αυτων...τι εχω να επιδειξω σαν ελλαδα το 2011??

    ελπιζω να καταλαβετε τι εννοουμε με τον pentatoniko....βεβαια λογικο να μην τον καταλαβαινετε..και εγω μετα απο καποιο σημειο χανομαι....ειναι βλεπετε τζαζιστας {#emotions_dlg.laugh}


    trelakias
    18.09.2011, 17:58

    Όσο η Ισπανία είναι μια χώρα με...

    λατίνους, μαυρισμένους, σεξυ, καυτούς εραστές, αρχιτέκτονες στο επαγγελμα που στον ελεύθερο χρόνο τους ασχολούνται με τη γλυπτική αλα Gaudi, το βράδυ είναι βιρτουόζοι κιθαρίστες με κλασικές κιθάρες Manual Torres τρώγοντας τορτιγιας με τσίλι γύρω από τη φωτιά και χορεύοντας φλογερό Flamenco ενώ τα σαββατοκύριακα είναι ρωμαλέοι ταυρομάχοι...

     

    άλλο τόσο η Ελλάδα είναι μια χώρα όπως στο video.

     

    To video μου άρεσε.  Θα μπορούσε να το εκμεταλευτεί ο ΕΟΤ ή να παίξει πριν την ελληνική συμμετοχή της Eurovision 2012 ή στην τελετή έναρξης των ολυμπιακών αγώνων 3004 σαν ιστορική αναδρομή.

     

    Οι απόψεις για την εικόνα μας και τις ρίζες μας διίστανται πάντως... και ανάμεσα στους έλληνες εσωτερικού, και στην ομογένεια στο εξωτερικό και στον υπόλοιπο κόσμο.

     

    Εγώ προσωπικά αλήθεια δεν έχω ακόμα καταλήξει στα πιστεύω μου σε αυτό το θέμα, το ψάχνω.  Είμαι στη φάση που δεν νιώθω απόγονος αυτών που μου έμαθαν στο σχολείο πάντως.  Ο παρθενώνας μου φαίνεται λίγο ξένος και οι ρίζες της κοινωνίας γύρω μου δεν φτάνουν στην τότε Ελλάδα.  Πατάω στο ίδιο χώμα και οικειοποιούμαι έναν πολιτισμό διαφορετικό από τον σημερινό, θαυμάζοντας ό,τι δεν μπόρεσε να καταστρέψει το πέρασμα 2000 χρόνων.  Και έμαθα να νιώθω περήφανος για αυτά.

    Κάτι σαν αυτό που νιώθουν τα σπουργίτια όταν βλέπουν απολίθωμα πτεροδάκτυλου είναι.

     

    ΥΓ: Να γιατί δεν πεθαίνει η Ελλάδα? και οι Σουλιώτισσες στήσανε χορό πριν πάνε στο γκρεμό... Συμβολικό το video. Πότε έρχεται το ΔΝΤ να πιαστούμε για ένα συρτάκι στο Σύνταγμα?

     

     

    Εντάξει το ισοπέδωσα λίγο... {#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}

     

     

    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 18-09-2011 18:07 ]


    sympetheros
    18.09.2011, 18:17

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 18-09-2011 στις 17:58 έγραψε...

    Όσο η Ισπανία είναι μια χώρα με...

    λατίνους, μαυρισμένους, σεξυ, καυτούς εραστές, αρχιτέκτονες στο επαγγελμα που στον ελεύθερο χρόνο τους ασχολούνται με τη γλυπτική αλα Gaudi, το βράδυ είναι βιρτουόζοι κιθαρίστες με κλασικές κιθάρες Manual Torres τρώγοντας τορτιγιας με τσίλι γύρω από τη φωτιά και χορεύοντας φλογερό Flamenco ενώ τα σαββατοκύριακα είναι ρωμαλέοι ταυρομάχοι...

     

    άλλο τόσο η Ελλάδα είναι μια χώρα όπως στο video.

     

    To video μου άρεσε.  Θα μπορούσε να το εκμεταλευτεί ο ΕΟΤ ή να παίξει πριν την ελληνική συμμετοχή της Eurovision 2012 ή στην τελετή έναρξης των ολυμπιακών αγώνων 3004 σαν ιστορική αναδρομή.

     


    Συμφωνώ απολύτως με τον trelakia.

    To παράδειγμα ηταν πολύ εύστοχο με την Ισπανία .Ετσι κι εγώ οταν πήγα περίμενα πως όλοι θα χορεύουν φλαμένκο και πάντου θα παίζει η μουσική του τόπου τους.

    Φρούδες ελπίδες.μονο σε μια τουριστική εκδήλωση παρόμοια μ αυτές που κάνουμε στην Πλάκα εμείς για τους τουρίστες είδα που είχε σχέση με το φλαμένκο.

    Η Ελλάδα τόσα χρόνια μετά μπορεί να είναι περήφανη για το παρελθόν της σίγουρα.

    Ο Μίκης είναι σημαντικό κομμάτι του μουσικού μας παρελθόντος αλλά έχουν περάσει σχεδόν 50 χρόνια από τότε και όπως ο Ζορμπάς έτσι κι ..."ο Χατζιδάκις ανήκει πλεον στην προιστορία κι αντικαάσταση δεν έγινε καμμία "όπως λέει κι ό Αλκίνοος πολύ εύστοχα  στο Ηταν Ανάγκη τραγούδι του.


    trelakias
    18.09.2011, 18:25

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 14-09-2011 στις 01:33 έγραψε...

    Γιατί πρέπει να τα υπεραναλύουμε όλα ειναι μεταδοτικό?

     

     

    όχι, έχουμε κατάληψη! χαχαχα


    Hastaroth
    18.09.2011, 20:18

    Κι'όμως,όταν πρίν χρόνια είχα βρεθεί σε μιά ξένη χώρα ώς μέλος ενός τουριστικού γκρούπ που περιλάμβανε και άτομα από άλλα κράτη,ο οδηγός τού πούλμαν,πληροφορηθείς ότι είμαι από την Ελλάδα,το πρώτο που με ρώτησε ήταν "do you play bouzouki?".Τού απάντησα βέβαια ότι στην Ελλάδα δέν παίζει όλος ο κόσμος μπουζούκι,ούτε και τα αεροδρόμιά μας ή τα τραίνα ή τα κτίριά μας έχουν το σχήμα τού εν λόγω οργάνου....

    Και ΟΚ,στο εξωτερικό πολλοί ξέρουν και τον Θεοδωράκη και τον Χατζιδάκι και τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη (δέν ξέρω βέβαια πόσοι ξένοι γνωρίζουν γιά τον Στράβωνα τον γεωγράφο ή γιά τον Κτησίβιο και τον Ηρωνα,τους μηχανικούς απ'την Αλεξάνδρεια που έφτιαξαν μέχρι και..ατμοστρόβιλο.)

    Η Ελλάδα τού 2011 όμως,τί έχει να τους δείξη;Οι περισσότεροι γνωστοί Ελληνες επιστήμονες ζούν και εργάζονται στο εξωτερικό.Τα Ελληνικά πανεπιστήμια θεωρούνται "bon pour l'Orient"-κανένα απ'αυτά δέν θεωρείται ώς "πρότυπο αναφοράς" εφάμιλλο π.χ. τού Cambridge ή τού Stanford.Η Ελληνική δημόσια διοίκηση είναι...αφήστε,δέν το λέω,τα ξέρουμε όλοι.Το σύστημα υγείας παρομοίως.Οι υποδομές;μιά από τα ίδια.Οπότε (ξανα)αναρωτιέμαι κι'εγώ μαζί με τον inkve και τον 5τονικό:η Ελλάδα τού 2011 τί έχει να επιδείξη στον υπόλοιπο κόσμο;Το συρτάκι,το μπουζούκι και τα "περασμένα μεγαλεία";

    Και η ειρωνεία είναι πως άν οι παντός είδους "αρμόδιοι" είχαν κάτσει να ασχοληθούν σοβαρά με τίς αρμοδιότητές τους κι'όχι με το να βολεύουν συγγενείς και μπατζανάκηδες στο δημόσιο και να εισπράττουν "μίζες" και "λαδάκια",η Ελλάδα θα είχε να επιδείξη ούκ ολίγα πράγματα που τώρα βρίσκονται στην αφάνεια.... 


    NikosRoman
    19.09.2011, 02:23

    Σαν Ελληνας που εχω ζησει 30 χρονια στο εξωτερικο συμφωνω με τον τιτλο του τοπικ.Η Ελλαδα δεν πεθαινει και ουτε προκειται να πεθανει ποτε.Για λογους ομως αρκετα η λιγοτερο διαφορετικους απο αυτους που καποιοι φιλοι γραφουν εδω.Υπαρχουν ομως και αληθειες σε καποια αλλα.

    Αρχιζω με τον χρυσο κανονα.Το να εισαι Ελληνας ΔΕΝ ειναι ορισμος εθνικοτητας αλλα ορισμος ιδιοτητας.Και συνεχιζω με καποια γενικα σχολια.

    Εχουν ακουστει(οχι εδω) πολλες ανοησιες απο Ελληνες για αλλους Ελληνες που ζουν στο εξωτερικο και μεταλαμπαδευουν την Ελληνικοτητα τους.Το 99% εχει να κανει με το ποσο εξυπνοι ειμαστε και οτι η NASA, το Αμερικανικο Ινστιτουτο φαρμακευτικων επιστημων ,και μαλλον ολη η Silicon Valley ανηκουν στους Ελληνες.

    Μεγαλυτερο ψεμμα δεν υπαρχει καθοτι οι Ελληνες επιστημονες τουλαχιστον στην Αμερικη δεν ξεπερνουν το 2%(σε ολους τους κλαδους της επιστημης και σε ολες τις θεσεις) στο συνολο των Ελληνων εργαζομενων που ειναι στο 9% αναμεσα σε ολες τις"φυλες του Ισραηλ"(εκτος τωνΑμερικανων βεβαια).

    Μεξικανοι,Καναδοι,Ιταλοι,Κορεατες,Κοσταρικανοι,Αγγλοι,Ιρλανδοι,Ρωσσοι,Ινδοι,Πακιστανοι ειναι απλα λιγοι απο αυτους που προηγουνται σε αυτην την λιστα και εφοσον αριθμητικα ειναι πιο πολλοι,κατεχουν και το πιο μεγαλο ποσοστο σε ολες τις θεσεις εργασιας αρα και στις επιστημες.

    Τι Ελληνες ομως ειναι αυτο το 2%???...........Δευτερης και τριτης γενιας οπου η μοναδικη σχεση τους με τα πατρια εδαφη ειναι το background μιας φωτογραφιας οπου σε πρωτο πλανο ειναι ο παππους και η γιαγια απο την Μανη η την Ηπειρο και πισω μια στανη η ενας κηπος.Καποιοι απο αυτους ερχονται για διακοπες(και τσεκαρουν καθημερινα με την αεροπορικη εταιρια την επιστροφη τους πισω,μην τυχον και ξεμεινουν εδω)ενω καποιοι αλλοι εχοντας βγει στην συνταξη επιστρεφουν μονιμα και παραμενουν σαν ξενοι γιατι σαν εργαζομενοι του εξωτερικου,εχουν κανει την "μπαζα" τους και την περιουσια τους και δεν εχουν καμμια σχεση με τον γηγενη Ελληνα συνταξιουχο που κλαιει την μοιρα του απο το πρωι εως το βραδυ.

    Και τωρα θα ρωτησει καποιος.Καλα ολα αυτα αλλα επι της ουσιας??Σε τι διαφερουμε απο τους αλλους??Το DNA ειναι η απαντηση.Η διαφορα.Η υπεροχη.Η διακριση.Η ιδιοτητα του να εισαι Ελληνας.Συνδιαζουμε εξυπναδα με φιλοτιμο.Εργασια με εφαρμογη.Αφοσιωση στο αντικειμενο με γνωση.Δεν εξηγειται με τα λογια.Τρεχει στο αιμα.Αν ενας Αμερικανος μεσα σε εναν χρονο μπει 30 φορες σε ενα ταξι για να παει στην δουλεια του,θα θυμαται τον Ελληνα οδηγο που συναντησε για μια και μοναδικη φορα.Του επιασε κουβεντα,του ειπε εναν καλο λογο,τον εξυπηρετησε με τις βαλιτσες του και στο τελος του εδωσε και μια καρτα οπου σαν δευτερη δουλεια εκανε τον υδραυλικο.(χαχαχαχαχα....αληθεια!!!).Ελληνες..... μοναδικοι καλλιτεχνες της ζωης.Το βιντεο δεν μου εκανε εντυπωση γαιτι το εχω ζησει με αλλους Ελληνες εστιατορες της Αμερικης.Ενα πανεμορφο διαφημιστικο event.Οργανωμενο απο Ελληνα που καταφερε να κανει Ελληνες καμμια 200αρια ατομα για δεκα λεπτα.Σε κανενος αλλουνου το αιμα δεν τρεχει τετοιο DNA.Δεν εχει να κανει με διαφημηση μαγαζιου.Πιστεψτε με.Δεν το εχει αναγκη.

    Εμεις εδω ζουμε μια πραγματικοτητα οπου δεν ισχυει για τους αλλους γενικα.Αλλα ισως να μην ισχυει και για εμας τους ιδιους σε καποιες μορφες.Και εξηγω.

    Δεν υπαρχει σοβαρο πανεπιστημιο στον κοσμο(τουλαχιστον στα 50 πρωτα της παγκοσμιας λιστας)οπου να μην διδασκεται ελληνικο μαθημα.Αρχαια Ιστορια??Φιλοσοφια??Ιατρικη??Αστρονομια??Οτι θες!!Ειναι απαραιτητο κριτιριο διδακτικης σκεψης.

    Το μπουζουκι θεωρειται το εθνικο μας οργανο.(Δεν το κρινω σαν σωστο η λαθος.Απλα σαν γεγονος.)Ακομα και εγω ο ιδιος δεν μπορω να σκεφτω οτι ανοιγοντας ενα κουβανεζικο cd μπορει απο μεσα να πεταχτει ενας Μαρσαλλ με μια ΛεςΠολ στα φουλ γκαζια η οτι ενας Αρμενης θα κραταει κρητικη λυρα.Μπορει να συμβει αλλα στο μυαλο του καθε ξενου ο συνδυασμος δεν ειναι χρονικος(στο εδω και το τωρα) αλλα.............. δ ι α χρονικος.

    Η Ελλαδα του 2011 οριζεται απο την δυστηχια και αυτην την αναπαραγουμε ολοι μας δικαιως.Αυτο ομως δεν οριζει την σχεση των ξενων με εμας.Ρωτηστε εναν απο τους τουριστες που επισκεφτηκαν την Ακροπολη αυτο το καλοκαιρι.Ελαχιστοτατοι ειναι αυτοι που εχουν επιθετικη αποψη.Μπροστα στο δεος της δημιουργιας των Ελληνων και στην προσφορα τους στην ανθρωποτητα το δικο μας 2011 για αυτους ειναι ανεκδοτο.Θα με ρωτησεις....Στεκομαστε στα αρχαια???Εμεις ναι.Οι ξενοι οχι,και στο λεω κατηγορηματικα.Για αυτους ειναι αδυνατον ο λαος που εδωσε τα φωτα του, να ζει με κερια.(και βαση αυτου του πιστευω τους μας φωναζουν γκρινιαρηδες).

    Αν πιστευεις οτι το μπουζουκι,το συρτακι,η ακροπολη ,οι τσολιαδες ειναι τουριστικη ατραξιον τοτε δεν ειχες ποτε καμμια επαφη με αυτην την χωρα και τους ανθρωπους της.Ειναι ονειρο ζωης για καποιους να πατησουν χωμα Ελλαδας.Την αρχη ολων.Οι ξενοι αναγνωριζουν σε εμας πολλα περισσοτερα απο οτι αναγνωριζουμε εμεις για τον εαυτο μας,καθοτι φυλακισμενοι μεσα σε μια μιζερια που μας την εχουν επιβαλλει οι προδοτες αυτης της χωρας.

    Ακριβως επειδη μας οριζουν αυτα τα προδοτοσκυλα και οι συντεχνιες τους νομιζουμε οτι εχουμε συρρικνωθει στο μεγεθος ενος δακτυλου την στιγμη που οι αλλοι μας βλεπουν σαν εναν γιγαντα δυο μετρα.Και πιστεψτε οτι ειναι ετσι ακριβως.

    Η Ελλαδα δεν θα πεθανει ποτε αλλα ακομα και αν αυτο γινει,μαζι με εμας θα χαθουνε πολλοι.

    Και αυτοι δεν εχουν ουτε καν κερια!!!

     


    Hastaroth
    19.09.2011, 08:50

    Τό κείμενο αυτό μού θυμίζει κάποια άλλα εξ ίσου ρατσιστικά λόγια μιάς αθλήτριας που είχε πρωτεύσει σε Ολυμπιακούς αγώνες και είχε πεί ότι "είναι στο DNA τού Ελληνα να νικά".

    Οχι,κύριε Ρωμανέ,το να είσαι Ελληνας είναι ΚΑΙ ΑΥΤΟ μιά εθνικότητα,όπως το να είσαι Γάλλος,Αγγλος,Κινέζος,Κορεάτης κλπ.

    Οχι,κύριε Ρωμανέ,το DNA τών Ελλήνων δέν είναι ανώτερο κανενός άλλου DNA.Κάθε έθνος διαφέρει από τά άλλα σε κάτι,αλλά κανένα δέν είναι ανώτερο από τα άλλα-επομένως ούτε και οι Ελληνες.

    Κάποτε,στην Ιαπωνία,έπεσε ένα αεροπλάνο,σκοτώνοντας κάπου 350 άτομα.Η διερεύνηση τού δυστυχήματος απέδειξε ότι αυτό οφειλόταν σε κακή επισκευή που είχε γίνει οκτώ χρόνια πρίν,με αποτέλεσμα να ξεκολλήση η ουρά τού αεροπλάνου που έτσι έμεινε ακυβέρνητο και έπεσε πάνω στο όρος Fuji.Επακόλουθο τού πορίσματος ήταν να κάνη "χαρακίρι",να αυτοκτονήση δηλαδή,ο πρόεδρος τής Japan Airlines στην οποία ανήκε το μοιραίο αεροπλάνο.Θεώρησε τον εαυτό του υπεύθυνο επειδή η εταιρία του δέν έκανε σωστά αυτό γιά το οποίο υπήρχε.

    Εδώ στην Ελλάδα,ποιός έχει,έστω,παραιτηθεί ώς ένδειξη ανάληψης ευθύνης γιά κάποιο δυστύχημα;Ακόμα και ο CEO τής Hellenic Seaways που αυτοκτόνησε μετά το ναυάγιο τού ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ το έκανε κυρίως γιά άλλους λόγους κσι όχι ώς ένδειξη ανάληψης ευθύνης.

    Ο Αμερικανός θα θυμάται τον Ελληνα οδηγό ταξί που τον εξυπηρέτησε στην Αμερική γιατί άν ο οδηγός ταξί δέν τον εξυπηρετούσε,μπορούσε αυτός ο Αμερικανός να τον αναφέρη στην εταιρία που εργαζόταν και να χάση την δουλειά του.Εγώ όμως θυμάμαι τον Ελληνα οδηγό ταξί που,στην πλατεία τής Γλυφάδας,αρνήθηκε να με πάρη επειδή δέν πήγα στην "πιάτσα" (που ήταν κάπου μισό χιλιόμετρο μακρυά) κι'όταν διαμαρτυρήθηκα γι΄αυτό,έβγαλε το ζωνάρι του γιά να με δείρη.Κι'όμως,αυτός ο ταξιτζής δέν έχει χάσει την δουλειά του γιατί δέν υπήρχε δυνατότητα να τον αναφέρω σε κάποια εταιρία-το ταξί είναι δικό του και "τσιφλίκι" του.Μα και στην αστυνομία να τον ανέφερα,πάλι τίποτα δέν θα γινόταν-το πιό πολύ να μού πρότειναν να τού κάνω καταγγελία γιά άρνηση μισθώσεως ώστε να τού κόψουν κανένα μικρούλι πρόστιμο...

    Να ρωτήσουμε έναν από τους τουρίστες που επισκέφτηκαν την Ακρόπολη αυτό το καλοκαίρι τί γνώμη είχε γιά τίς αστικές συγκοινωνίες στην Αθήνα;Να τον ρωτήσουμε πόσο άνετα αισθάνθηκε που έπρεπε να κουβαλήση τίς βαλίτσες του ανεβαίνοντας τα σκαλιά από τον σταθμό τού μετρό στο σταθμό Λαρίσης επειδή δέν υπάρχει ούτε κάν ένας ανελκυστήρας;Να τον ρωτήσουμε πόσο άνετα αισθάνθηκε που στο εστιατόριο τού νησιού που πήγε,ο εστιάτωρ τού χρέωσε ένα εικοσάευρο γιά μιά σαλάτα χωριάτικη και μιά μπύρα;Η να τον ρωτήσουμε πόσο τού άρεσε το θέαμα τών βαγονιών τού ΗΣΑΠ και τού ΟΣΕ τίγκα στο γκράφιτυ-και μάλιστα ακόμα και στά παράθυρα,ώστε ο επιβάτης να μήν μπορή κάν να βλέπη απ'έξω;

    Εμείς λοιπόν "στεκόμαστε στ΄αρχαία",αλλά οι ξένοι που έρχονται εδώ περιμένουν πως η Ελλάδα που κάποτε έδωσε τα φώτα της στον κόσμο,σήμερα πρέπει να είναι-λογικά-μιά προοδευμένη χώρα με πολύ καλές υποδομές και τεχνολογική ανάπτυξη.Αντ'αυτού βλέπουν μιά τριτοκοσμική χώρα,με πρωτόγονες υποδομές,χωρίς καμμία αισθητική,με εξυπηρέτηση που μόλις και μετά βίας ανταποκρίνεται σε προδιαγραφές τού 1960 και όπου ακόμα και η καθημερινότητα τών πολιτών της είναι μιά μικρή οδύσσεια.Κι'αυτό δέν είναι καθόλου ανέκδοτο....