ελληνική μουσική
257 online   ·  205.093 μέλη

Να ρε γιατί δεν πεθαίνει η Ελλάδα !

NikosRoman
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
21.09.2011, 12:11

Παράθεση:

Το μέλος Hastaroth στις 19-09-2011 στις 20:43 έγραψε...

Και μιά ερωτησούλα από μένα.Γράφεις:

Παράθεση:

Το μέλος NikosRoman στις 19-09-2011 στις 02:23 έγραψε...
Και τωρα θα ρωτησει καποιος.Καλα ολα αυτα αλλα επι της ουσιας??Σε τι διαφερουμε απο τους αλλους??Το DNA ειναι η απαντηση.Η διαφορα.Η υπεροχη.Η διακριση.Η ιδιοτητα του να εισαι Ελληνας.Συνδιαζουμε εξυπναδα με φιλοτιμο.Εργασια με εφαρμογη.Αφοσιωση στο αντικειμενο με γνωση.

Πώς,λοιπόν,εξηγείς το γεγονός ότι εδώ και 30 χρόνια ψηφίζουμε τους ίδιους πολιτικούς που μάς κατέστρεψαν;Είναι αυτό ένδειξη συνδυασμού εξυπνάδας με φιλότιμο;

Καί μήν μού πής "μάς βάζουν οι ξένοι",γιατί άν μάς βάζουν και εμείς τα χάφτουμε,είμαστε άξιοι τής μοίρας μας-οπότε όλα όσα είπες γιά εξυπνάδα,φιλότιμο,εργασία και εφαρμογή τα ακυρώνεις εσύ ο ίδιος...

Πρεπει να σου τονισω οτι ο πατερας μου εγκατελειψε την Ελλαδα το 1967 λογω πολιτικων φρονιματων(χουντα γαρ).Αυτος ειναι και ο λογος που μεγαλωσα στο εξωτερικο.Αυτο που κρατησε ηταν η αγαπη του για την χωρα αυτη,μια αγαπη που οι σημερινοι Ελληνες την ονομαζουν ρατσισμο(εκανες αναφορα πιο πανω),φασισμο κλπ κλπ.Παραδειγμα οταν σηκωνω Ελληνικη σημαια στις εθνικες επετειους στο σπιτι μου.Οι περισοτεροι με κοιτανε περιεργα και οι φιλοι με πειραζουν.Εγω ομως ξερω γιατι το κανω.Γιατι εμαθα να αγαπαω αυτο που εσεις μαθατε να μισειτε.Το παρελθον.Φτανει αυτη η αγαπη?Για εμενα ειναι υπεραρκετη.

Χωρις την θυμιση του "τοτε"(Αρχαιοι,Επανασταση,Μικρα Ασια,Ποντος,Εμφυλιος,Πολυτεχνειο)δεν υπαρχει "τωρα".

Και για εναν Ελληνα του εξωτερικου ειναι τοσο φανερο οτι η ιστορια αυτου του τοπου εχει περασει στην ληθη του χρονου.Χιλιαδες τομοι γραφτηκαν,τονοι αιματος χυθηκαν,αλλοι ειχαν οραμα,αλλοι ηταν προδοτες,δημαγωγοι,ηρωες μα πανω απο ολα Ελληνες.Αυτοι ολοι εκαναν το πολυπλοκο ανακατεμα/μιγμα για να υπαρχουμε σημερα εγω,εσυ και ο καθενας σε αυτην την χωρα,για να ψηφιζουμε αυτους που μας κυβερνουν μας διδασκουν μας περιθαλπτουν .Αυτο το μιγμα ειναι σπανιοτατο να το συναντησεις σε αλλους λαους και εκει ειναι η διαφορα.Πολλοι λιγοι λαοι πολεμησαν τοσο πολυ απεναντι σε τοσους πολλους αλλα και με τον εαυτο τους.Οσο ειμαστε ετοιμοι για το χειροτερο τοσο μπορουμε να δημιουργησουμε το καλυτερο στις πιο δυσκολες συνθηκες.

Κανενας δεν ειναι  αμοιρος ευθυνων  απεναντι σε κανεναν.Φταις ακομα και αν δεν τους εχεις ψηφισει.Να θυμασαι οτι η δημοκρατια(οπως την οριζει ο καθενας) αξιζει τους ηγετες της αλλα και τους παρακατιανους της.(Καποιος το εχει πει πολυ σωστα).

Δεν σου δινω αδικο οπως βλεπεις τα πραγματα αλλα πρεπει να σου ειναι φανερη η διαφορα αναμεσα σε Ελληνα της διασπορας και Ελληνα της Ελλαδας.Επειδη ανηκω στους πρωτους η λαικιστικη αποψη για τους ταξιτζιδες που κλεβουν η τους εστιατορες που υπερχρεωνουν τους τουριστες ειναι ασημαντη(ακομα και για τους τουριστες)γιατι αυτο συμβαινει ανα τον κοσμο.Δεν μπαινω καν στον κοπο να σου πω,ποσες φορες μου εχει συμβει εξω απο εδω.Και να το παρω και απο την αναποδη.Αν καιγεσαι τοσο πολυ για τους εξαπατημενους τουριστες απο την ελληνικη απατεωνοφαρα θυμησου οτι αυτοι ερχονταν εδω οταν υπηρχε η δραχμη για "τσαμπα" διακοπες και αγοραζαν γη και ανθρωπους πριν απο ΠΑΣΟΚ,ΝΔ,χουντα,κλπ κλπ.Μην φασκουμε και αντιφασκουμε λοιπον για ποιο ειναι τελικα το καλο και το κακο η το σωστο και το αδικο.Ειμαστε ολοι μαζι σε ενα καζανι.Δεν ευθυνονται οι "ξενοι" πιο πολυ απο τους Ελληνες.

Προσπαθησα και καταφερα να φερω τα εκλογικα μου δικαιωματα απο την Αμερικη στην Ελλαδα για να μπορω να λεω την γνωμη μου στις καλπες(προερχομενος απο μια χωρα οπου η ψηφος ειναι προαιρετικη) και αυτο που συναντησα ειναι τα Ελληνακια Αμερικανακια να απαξιουν το δικαιωμα τους στην ψηφο.Μερικα απο τα ωραια μοτο των Ελληνων ειναι τα ακολουθα........."Ολοι ειναι ιδιοι".(Οχι φιλε μου,δεν ειναι.Γιατι αν εχεις παει ποτε να ψηφισεις θα δεις οτι πανω σε ενα τραπεζι βρισκονται 20 συνδυασμοι κομματων.Διαλεξε κατι αλλο)......."να πεθανουν οι 300 της βουλης"(Οχι και παλι απολιτικε φιλε μου.Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ σε εχουν κυβερνησει(με την ψηφο των γονιων σου προφανως) μετα την χουντα.Υπαρχουν και αλλοι εκει μεσα)........"Θα ριξω ακυρο"...."θα ριξω λευκο"....."θα ζωγραφισω".(Αν δεν εισαι ικανος και αξιος να καταλαβεις οτι με το υπαρχον εκλογικο συστημα κανοντας ενα απο τα πιο πανω δινεις  ψηφο στην κομματικη πλειοψηφια τοτε θα τους εχεις για ακομα 200 χρονια απο πανω σου.)

Ειμαι σιγουρος οτι διαβαζοντας τα πιο πανω σου "χτυπανε καμπανακια" γιατι τα εχεις ακουσει απο πολλους.Αυτοι οι "πολλοι" εμενα ειναι εχθροι μου απο οποιο κοινωνικο συστημα και αν προερχονται απο οποια ηλικια, σε οποιο μερος της Ελλαδας σερνουν την αχρηστη,βρωμερη υπαρξη τους.Για αυτο και δεν κατεβηκα στους "αγανακτισμενους" που η γενικη φιλοσοφια τους ηταν οτι εγραψα πιο πανω.

Η ψηφος ειναι ενας πολεμος απεναντι σε αυτους που πανε και ψηφιζουν για τα συμφεροντα τους.Αν το συμφερον σου ειναι να ζησεις αξιοπρεπως τραβα να ψηφισεις.Ακομα και τωρα που ειναι αργα για να εχεις επιλογες ,σε βαθος χρονου ο πολιτης ειναι κερδισμενος.

Μια απο τις μεγαλυτερες αιτιες που φτασαμε εως εδω ,ειναι η απαξιωση του πολιτικου συστηματος.Οσο ο καθενας αποποιειτε της ψηφου του τοσο οι κρατουντες κανουν οτι θελουν.