ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.830 μέλη

    Βοήθεια, δεν ξέρω τι να κάνω!

    queenofmusic
    22.09.2011, 17:35

    Λοιπόοοον, ξεκίνησα την Α' Θεωρία στην Α' Λυκείου, μια χαρά τα πήγα, εύκολα μου φαινόντουσαν, στη Β' Λυκείου, συνέχισα με την Β' θεωρία και ερωτεύτηκα περισσότερο την μουσική και θέλησα να σπουδάσω μουσικολογία, με την βοήθεια της καθηγήτριάς μου σε λιγότερο από 2 χρόνια, "προετοιμάστηκα" για τις εξετάσεις ειδικών μαθημάτων των πανελληνίων... Και όταν λεώ "προετοιμάστηκα" εννοώ ότι έκανα τα βασικά από τα βασικά μέχρι την 2η-3η αρμονία... Το σολφέζ δεν το συζητώ, το πήρε η μπάλα μαζί με τα ακουστικά...

    Τι γίνεται τώρα; έγραψα 9 αρμονία (το 2009 έδινα) και 9 dictee και πήρα τα βουνά, έδωσα τέλοσπάντων 2η χρόνια και να 'μαι στο τμήμα Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής στην Άρτα!

    Όλα καλά, μόνο που εγώ δυσκολεύομαι στο ρυθμικό και μελωδικό dictee λόγω έλλειψης εξάσκησης και μου λείπει η αρμονία...

    Γράφτηκα σε κεντρικό ωδείο εδώ και μου είπε η καθηγήτρια να δώσω για Β' ειδικό αρμονίας, ωραία είναι δεν λέω, δεν με δυσκολεύει να λύνω αρμονία, με τα ακουστικά όμως τι θα κάνω;;

    Είναι χαμένος χρόνος να τα κάνω σιγά-σιγά (τη θεωρία δηλαδή) με σολφέζ, ή μπορώ να τα καταφέρω με προσπάθεια στην Αρμονία κατευθείαν;

     

    Ευχαριστώ πολύ!{#emotions_dlg.biggrin}


    caterina08
    22.09.2011, 17:54

    [ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 01:58 ]


    queenofmusic
    23.09.2011, 01:57

    Θεωρία ξέρω, στο dictee και το σολφέζ έχω πρόβλημα!!!

    ευχαριστώ για την απάντηση!

    δεν νομίζω να μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά σε αυτό αλλά

    ίσως μπορέσει να με βοηθήσει μια φίλη μου!!


    newside
    23.09.2011, 20:21
    Νομίζω δε χρειάζεται να πληρώσεις για έξτρα μαθήματα dictee. Το μόνο που χρειάζεται είναι όπως λες κι εσύ εξάσκηση. Οπότε πάρε ένα φίλο σου και ζήτα του να σου παίζει στο πιάνο/αρμόνιο διάφορες μελωδίες και ρυθμούς ώστε να βελτιωθεί το αυτί σου και να φτάσει σε επίπεδο εξετάσεων. Απ' ότι θυμάμαι για πτυχίο αρμονίας σου παίζουν κομμάτια και όχι αυτές τις ασκησούλες που ήταν στις πανελλήνιες (αν δεν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία 7 χρόνια :Ρ) Δεν είναι τίποτα δύσκολο, απλά θέλει πολύ πολύ εξάσκηση. υσ τι όργανο παίζεις;