ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη

    Ψάχνω όνομα για ροκ συγκρότημα

    MariosAdam
    24.09.2011, 18:05

    Κάλημέρα. Εδώ και μερκούς μήνες εγω και κάτι φίλοι μου σχηματίσαμε ένα συγκρότημα.Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα...Δεν έχουμε βρει όνομα!!!!!!Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Ευχαριστώ προκαταβολικά.Smile


    PanGuitar
    24.09.2011, 20:53

    Πυξ Λαξ! Η μήπως Διάφανα Κρίνα;{#emotions_dlg.happycrazy}

    Φίλε το όνομα θέλει αρκετή σκέψη, δεν θα το βρεις απ'τη μια μέρα στην άλλη. Πρέπει να βρεις κάτι προτότυπο. Αμα δεις τα ελληνικά συγκροτήματα στο όνομα τους αποτελούντε από ένα επίθετο κι ένα ουσιαστικό. Κίτρινα ποδήλατα, Υπογεια ρευματα, Διαφανα Κρινα, Μεθυσμενα ξωτικα, Ξυλινα Σπαθια και ούτε καθεξης. Πρεπει να βρεις κατι ωραιο που να πουλαει και να κανει εντυπωση. Από όλα τα ελληνικά το μόνο που μου άρεσε πάρα πολύ ήταν το "διάφανα κρίνα" (αντιθέτως μουσικά με αφήνουν αδιάφορο{#emotions_dlg.happycrazy})

    Επισης μπορειτε να βρειτε κατι αλλο για ονομα οπως μια λεξη, η κατι που να βγαινει από τα αρχικα σας η κατι σχετικα με τη μουσικη σας η με σας.

    Καλη σκεψη τότε και αν βρεις κατι προτοτυπο πες το να σου πουμε τη γνωμη μας


    Foidel
    25.09.2011, 12:12

    Gravity,Critical Strikes,Headshot,Invincible Armor,Full Power Weapon και άλλα πολλά...


    stefanosmaximos
    25.09.2011, 13:56

    Platonic view πως σου φαινεται;


    inkve
    25.09.2011, 15:00

    αφου συμφωνα με τον παραπανω φιλο το ονομα πρεπει να ειναι πρωτοτυπο να κανει εντυπωση και να πουλαει εχω να προτεινω το εξης....

    να ονομαστειτε L-7.....η σε ελληνικη μεταφραση  Λ-ΕΦΤΑ!!{#emotions_dlg.lol}


    rouli726
    27.09.2011, 12:13

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 25-09-2011 στις 15:00 έγραψε...

    αφου συμφωνα με τον παραπανω φιλο το ονομα πρεπει να ειναι πρωτοτυπο να κανει εντυπωση και να πουλαει εχω να προτεινω το εξης....

    να ονομαστειτε L-7.....η σε ελληνικη μεταφραση  Λ-ΕΦΤΑ!!{#emotions_dlg.lol}



    Ε.............δε παλεύεσαι όμως! Έχει ο άνθρωπος το δράμα του κι εσύ κοροιδεύεις! χαχαχα

    {#emotions_dlg.tt2}

    Φίλε, προσωπικά, αν και δεν είμαι μουσικός, αν ήμουν στη θέση σου, θα προσπαθούσα να βρω κάτι που να μας εκφράζει σα γκρουπ και να μας αρέσει για όνομα, το αν θα πουλήσει δεν είναι κριτήριο. Αν τα τραγούδια και η μουσική σας είναι χάλια, κι οι γονείς σας μήνυση θα σας κάνουν, κι ας λέγεστε και Rolling Stones!

    Κάντε κάποιο λογοπαίγνιο πχ με κάποιο τραγούδι που έχετε γράψει, με τη μουσική που παίζετε, με το πόσοι είστε.. θα σας βγει, μην αγχώνεστε!

    Καλή συνέχεια και ό,τι καλύτερο για το γκρουπάκι σας!


    MariosAdam
    27.09.2011, 19:39
    πολύ ωραία ολα τους!
    Moonchild92
    28.09.2011, 05:58

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 27-09-2011 στις 12:13 έγραψε...

    Ε.............δε παλεύεσαι όμως! Έχει ο άνθρωπος το δράμα του κι εσύ κοροιδεύεις! χαχαχα

    {#emotions_dlg.tt2}

    Φίλε, προσωπικά, αν και δεν είμαι μουσικός, αν ήμουν στη θέση σου, θα προσπαθούσα να βρω κάτι που να μας εκφράζει σα γκρουπ και να μας αρέσει για όνομα, το αν θα πουλήσει δεν είναι κριτήριο. Αν τα τραγούδια και η μουσική σας είναι χάλια, κι οι γονείς σας μήνυση θα σας κάνουν, κι ας λέγεστε και Rolling Stones!

    Κάντε κάποιο λογοπαίγνιο πχ με κάποιο τραγούδι που έχετε γράψει, με τη μουσική που παίζετε, με το πόσοι είστε.. θα σας βγει, μην αγχώνεστε!

    Καλή συνέχεια και ό,τι καλύτερο για το γκρουπάκι σας!



    Βασικά το μπολνταρισμένο σημείο είναι που σας ενδιαφέρει. Τι μουσική ακριβώς παίζετε δεν μας έχετε πει, γιατί η ροκ είναι ένας πολύ ευρύς όρος. Η διάθεσή σας, το στυλάκι σας όταν παίζετε, κάποιος στίχος από αγαπημένο σας τραγούδι, κάτι που έχει σχέση με εσάς ως άτομα ή ως παρέα τελοσπάντων, όλα αυτά μπορούν να οδηγήσουν σ' ένα φίνο ονοματάκι. Αν θέλεις δώσε μας κάποιες παραπάνω πληροφορίες για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε! Smile


    tallos
    29.09.2011, 02:06

    μεδουσα


    Cthulhu
    30.09.2011, 12:13

    Εγώ πάντως πιστεύω ότι ολόκληρη λίστα με πιασάρικα ονόματα να σου δώσουμε, η τελική επιλογή θα είναι κάτι τελείως άσχετο με αυτά.

    Στο λέω από πείρα δηλαδή, γιατί μου 'χει ξανασυμβεί, του είχα πάει ένα σωρό ονόματα (puns, έξυπνα, λατινικά κλπ) και στο τέλος το έβγαλε Black Out γιατί στη σύνθεση του πρώτου τους κομματιού έπεσε ο γενικός.Γενικά πιστεύω ότι μεταξύ σας θα το βρείτε.

    Εν πάση περιπτώσει, εγώ πιστεύω πως πρέπει να είναι κάτι το οποίο δείχνει τη μουσική που παίζετε, αφήνει ένα μυστήριο & παράλληλα είναι και χιουμοριστικό. Για παράδειγμα αν είστε μεταλάδες με μια δόση ρομαντισμού θα μπορούσατε να το βγάλετε: "Ο James κόβει βόλτες στον αγρό". Το James είναι κλασσικό όνομα μεταλά, ο αγρός είναι το ρομαντικό part ενώ υπάρχει και το μυστήριο: γιατί κόβει βόλτες στον αγρό και δεν πάει γυμναστήριο για παράδειγμα; Σου λέει θα ακούσω τα τραγούδια τους για να μάθω.

    Κατά τ' άλλα μακριά από τον Νταλάρα και από την πολλή θεία κοινωνία, και θα 'στε μια χαρά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cthulhu στις 30-09-2011 12:13 ]


    MariosAdam
    30.10.2011, 15:13
    πάιζουμε Pop rock
    giorikas200
    30.10.2011, 23:51
    Ε τοτε πείτε το Pop-Rockorn απο το Pop-rock-corn
    jethroomi
    31.10.2011, 00:09

    ενα ονομα, παντα, με ΄φουντωνε'

    ειμαστε μαπες ριχτε μας φαπες

    δεν κανω πλακα ουτε ειρωνευομαι το γκρουπ

    αλλά αμα 'το εχεται' αυτο ειναι Το ονομα.-


    elemor1989
    27.11.2011, 06:53
    Διαφανες Κλανιες, Κλοτσοπατιναδες.... οκ οκ αστειευομαι.... καταρχας αν ειναι ελληνοφωνο πρωτεινω ελληνικο ονομα Αλλιως Αγγλικο... α και που ειστε για καντε μια βολτα στην Αρχαια Ελλαδαρα κατι μπορει να βρειτε.... καλη ωρα ΠυΞ ΛαΞ....
    mary_omikron
    27.11.2011, 10:10

    @ Elemor1989 Δεν φαντάζεσαι πόσο πολύ γελάσαμε με το "αστείο" σου {#emotions_dlg.thumbdown}


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης