ελληνική μουσική
    800 online   ·  210.850 μέλη

    Μπορώ να κάνω μαθήματα φωνητικής στα 15?

    LADreaming
    26.09.2011, 20:32

    Επειδη τις Τελευταιες μερες εχω παθει ενα μικρο μπερδεμα ειμαι 15 χρονων και μου λενε να μην αρχισω φωνητικα μαθηματα γιατι λενε οτι θα καταστρεψω την φωνη μου στο μελλον επειδη ειμαι πολυ μικρος.... ειναι αλήθεια?

     

    Ανδρεας

    Σαρδης.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 26-09-2011 20:54 ]


    Snoufi
    28.09.2011, 03:45

    Φιλε μου Ανδρεα και συνονοματε.

    Ναι ειναι αληθεια, απο οσο ξερω και εγω η φωνη σου δεν ειναι ετοιμη αρκετα ωστε να εξασκηθεις επανω της..Δεν στο λεω ως εμπειρογνωμων πανω στο θεμα σου. Γιατι δεν ειμαι. Απλα οπως ολος ο κοσμος κραταει τις πολλες γνωμες.

    Και απο οσο το εχω ψαξει θα ηταν καλυτερα για σενα να ξεκινησεις με το που μπεις το 18ο ετος της ηλικιας σου.

     


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    artsea
    06.10.2011, 16:22

    Ανδρέα,

    μαθήματα φωνητικής αρχίζεις μετά την αλλαγή της φωνής από αγόρι σε άνδρα.

    Μπορείς όμως να μάθεις, εάν δεν γνωρίζεις, να διαβάζεις τα μουσικά σύμβολα και να καταλαβαίνεις τη μουσική γραφή. Σωστό είναι να μάθεις τα βασικά και σε ένα μουσικό όργανο.

    Επίσης, μπορείς να μάθεις πώς λειτουργεί το σώμα στο τραγούδι, τί χρησιμοποιείται και πώς.

    Δηλαδή, τις βασικές αρχές του τραγουδιού.

    Και τελευταία, να συνεχίσεις να διευρύνεις το ρεπερτόριό σου.

     

    artsea academy of performing arts - artsea.gr


    Black13
    07.10.2011, 02:33
    to an tha katestrepsis tin foni sou andrea ine ligo poli gelio...opios sou ipe kati tetio profanos den kseri apo mousiki ke apo to mousiko organo pou legete foni...apla to thema me tin fonitiki sta 15 ine pos den exi formaristi i foni sou akoma,den exi pari tin teliki morfi tis ,akoma alazi,me apotelesma akoma ke an Exis foni sta 15,bori otan ginis 18 ke formaristi i foni sou ,na min Exis tin foni pou nomizes pos Exis...sigoura boris na kanis eksaskisi,na mathis na kourdizis tin foni sou,na tonizis sosta ke ala tosa simantika pragmata pou sou prosferoun ta mathimata fonitikis...ala exe panta sta ipopsin sou..oti akrivos epidi alazi i foni sou,bori na kanis apo tipika apla lathi pou den ftes esi..px na kanis faltsa epidi alazi i foni sou,mexri ke na min boris na paris kales anapnoes..pragma pou gia tin foni ine poli simantiko...ego tha sou elega pos an Exis ta lefta ke tin oreksi na asxolithis me auto,kanto.apla exe sta ipopsin sou oti isos mexri na ginis 18 tha mathis ta tipika peri fonis ke tha apoktisis texniki pragma pou ine kalo...sta 18 sou tha ise etimos ke tha boris na pas parakato poli pio grigora... auta..elpizo na voithisa..
    freddieKrueger
    11.10.2011, 09:28

    Δεν μπορείς να κάνεις κλασσικό τραγούδι φίλε μου,αλλά μπορείς όπως πολύ σωστά λέει πιο πάνω φίλος,να μάθεις πως δουλεύει το σώμα σου για μια υγιή φώνηση...επίσης μπορείς να πάρεις γεύση της στήριξης και τοποθέτησης  της φωνής μαθαίνοντας σωστές ανάσες και χρησιμοποιώντας τα σωστά αντιχέια της φωνής για ανάγνωση κειμένων...εκεί καλό θα ήταν να μάθεις να αρθρώνεις κιόλας...φωνήεντα και σύμφωνα...έτσι ώστε σε δυο χρονάκια να χεις αποκτήσει ήδη μια πολύ καλή βάση για να ξεκινήσεις μαθήματα φωνητικής και τραγουδιού...