ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.833 μέλη

    Νταλάρας για τον πόλεμο από Νέα Υόρκη

    Astron
    07.04.2003, 15:51
    Φαρμακερές ευχαριστίες


    «Με το θάρρος της γνώμης μου και της σχέσης που έχουμε καλλιεργήσει μεταξύ μας εδώ και χρόνια», ο Γιώργος Νταλάρας το βράδυ της Παρασκευής είπε μπροστά σε ένα κοινό 3.500 θεατών, Ελλήνων ομογενών κυρίως, με τόλμη και έξω από τα δόντια τη γνώμη του για την αμερικανική εξωτερική πολιτική.


    Ηταν στο τέλος της συναυλίας που έδωσε μαζί με τη Μαρινέλλα στο κατάμεστο Radio City Hall της Νέας Υόρκης, όταν στο μπιζάρισμα, κάνοντας σκεπτικός πρώτα ένα βήμα προς τα πίσω, όρμησε τελικά αποφασιστικά προς το μικρόφωνο για να πει τι σκέφτεται.
    «Να ευχαριστήσω τον αμερικανικό λαό για τους αγώνες που έχει κάνει για την ελευθερία» ήταν τα πρώτα του λόγια, που καθώς δεν υπαινίσσονταν τι θα ακολουθούσε, έγιναν δεκτά με σφυρίγματα ενθουσιασμού και χειροκροτήματα. «Να ευχαριστήσω το Πεντάγωνο και τον αμερικανικό στρατό για τη βοήθεια που προσέφεραν στην Κύπρο κατά τη διάρκεια της τουρκικής εισβολής», είπε μετά αλλάζοντας ύφος και δημιουργώντας δύο στρατόπεδα αντιδράσεων, καθώς οι μεν Κύπριοι θεατές συνέχισαν να χειροκροτούν και να επευφημούν, πολλοί δε από τους Ελληνες ομογενείς άρχισαν να δαγκώνονται. Αλλά ο Γιώργος Νταλάρας δεν είχε ολοκληρώσει ακόμα τη σκέψη του: ανάλογες «ευχαριστίες» απηύθυνε στην αμερικανική κυβέρνηση για ό,τι συνέβη στη Γιουγκοσλαβία, στο Αφγανιστάν και τώρα στο Ιράκ. «Αντε και του χρόνου στο Πεκίνο», κατέληξε, αφήνοντας την πλειονότητα του κοινού παγωμένη.

    Πολλοί από τους θεατές, απορημένοι άλλωστε γιατί καθ' όλη τη διάρκεια της συναυλίας ο Γιώργος Νταλάρας ήταν κάθε άλλο παρά ομιλητικός, εξέφραζαν αργότερα ανοιχτά τη δυσφορία ή και την οργή τους για τα όσα είπε. Ανάλογη δυσφορία και οργή εκφράζουν, όπως φαίνεται, αρκετοί Ελληνες ομογενείς και έναντι του τρόπου χειρισμού της εισβολής στο Ιράκ από τα ελληνικά ΜΜΕ, στέλνοντας επιστολές διαμαρτυρίας στο ελληνικό προξενείο.

    «Προκλητική και αγενή» χαρακτήρισαν κάποιοι από αυτούς αργότερα τη συμπεριφορά του Ελληνα τραγουδιστή. Αλλοι πάλι διαφωνούσαν τονίζοντας πως «ήταν σαφής ο διαχωρισμός που έκανε ανάμεσα στον αμερικανικό λαό και την πολιτική των γερακιών της Ουάσιγκτον».

    Στους δυσαρεστημένους συμπεριλαμβάνονται και στελέχη της ελληνοαμερικανικής κοινότητας που δήλωσαν στο ΑΠΕ ότι «η πράξη του συμπατριώτη μας καλλιτέχνη ήταν αψυχολόγητη, αδικαιολόγητη και ως προς το ύφος και ως προς το περιεχόμενο, προκαλώντας πίκρα και αγανάκτηση στην ομογένεια, ενώ με αυτό τον τρόπο απέτυχε να στείλει ένα σοβαρό και ουσιαστικό μήνυμα για την ειρήνη».

    Ο Γιώργος Νταλάρας και η Μαρινέλλα επρόκειτο να δώσουν μία συναυλία στο Ατλάντικ Σίτι το βράδυ του Σαββάτου, μία ακόμη χθες στο Σικάγο και σήμερα αναμένονται στη Βοστώνη.




    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 07/04/2003
    Astron
    07.04.2003, 15:54
    Να κάποια απ' τα λόγια του Νταλάρα όπως μου τα περιέγραψε ένας φίλος που βρισκόταν σε αυτήν την συναυλία.

    "Επειδή σας αισθάνομαι δικούς μου ανθρώπους, θα ήθελα να σας πω δυο λόγια. Θέλω να ευχαριστήσω τον Αμερικάνικο λαό για όλες τις προσπάθειες που έχει κάνει όλα αυτα τα χρόνια για την ελευθερία, όχι μόνο εδώ αλλά και σε άλλα μέρη της γης. Ίδιαίτερα θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Αμερικάνικο στρατό και το Πεντάγωνο για όλες τις προσπάθειες τους για την ειρήνη και τη δικαιοσύνη, όπως για παράδειγμα για τις συνεχείς απόπειρες να ελευθερώσουν την Κύπρο όλα αυτά τα χρόνια. Εύχομαι λοιπόν εκεί κάτω στη Βαγδάτη να τελειώσουν τα πράγματα γρήγορα και καλά και του χρόνου ...........άντε και στο Πεκίνο"


    Γιώργος Νταλάρας (με το πιο αθώο και συνάμα δολοφονικό χαμόγελο που τον είδατε ποτέ)

    Νέα Υόρκη, Radio City, 4 Απριλίου 2003
    ---


    Πάντως απ' ότι άκουσα οι δηλώσεις του αυτές του έχουν δημιουργήσει προβλήματα σχετικά με την διεξαγωγή των επόμενων συναυλιών στην Αμερική μαζί με την Μαρινέλλα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Astron στις 07-04-2003 15:55 ]
    gate
    07.04.2003, 16:05
    Ευτυχώς !!!
    υπάρχουν άνθρωποι με θάρρος και δύναμη,...με απόψεις και φωνή για να τις εκφράσουν...και δε φοβουνται να ορθώσουν το ανάστημά τους ακόμα και μέσα ..."στο αντίπαλο στρατόπεδο", εκπροσωπώντας όλους εμάς, που θα θέλαμε να πούμε ακριβώς τα ίδια....σε "κάποιους"...

    Ναι...πολλοί συμφωνούν ότι ο αμερικανικός λαός δεν ευθύνεται για τις επιλογές της ηγεσίας του...όμως αυτή είναι η μία όψη του νομίσματος....
    Αν πράγματι δεν επιθυμούσαν τον πόλεμο, ....όλα αυτά τα στρατιωτάκια που φεύγουν τώρα από το βολική ζωή της πατρίδας τους και παριστάνουν τους κατακτητές ήρωες σε έναν βασανισμένο λαό...θα είχανγίνει μια μάζα και θα είχαν λιποτακτήσει όλοι....με τη δύναμη που θα τους έδινε ο όγκος τους....
    Αλλά είναι πολύ λίγοι αμερικανοί όσοι αντιτίθενται τελικά, όπως αποδεικνύεται,...και οι περισσότεροι δεν είναι τόσο ότι τίθενται υπέρ του πολέμου, όσο ότι αδιαφορούν και ασχολούνται μονο με τα του οίκου τους, όπως εξάλλου έμαθαν να κάνουν, απ' όταν γεννήθηκαν....


    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 07-04-2003 16:11 ]
    jorge
    07.04.2003, 16:19
    Κάποιος πρέπει να ξυπνήσει τους κοιμώμενους επιτέλους. Αυτό προσπάθησε να κάνει και ο Νταλάρας και είναι κρίμα που οι έλληνες ομογενείς αντέδρασαν έτσι... Τόσο πολύ τελικά έχει στεριώσει το παραμύθι που πουλάνε στην Αμερική;

    Ξυπνήστε αδέρφια...
    Giorgos
    07.04.2003, 16:51
    Με πρόλαβες με διαφορά λίγων λεπτών από το να ανοίξω αυτό το topic, Παύλο!

    Όσοι από το κοινό, μετά το άκουσμα αυτών των λόγων, άρχισαν να δαγκώνονται και θεώρησαν αυτήν τη συμπεριφορά ως "αγενή" (sic), είναι προφανές ότι εδώ και καιρό έχουν ξεχάσει τις ελληνικές τους ρίζες και είναι βουτηγμένοι ως το λαιμό στην αμερικάνικη νοοτροπία που προστάζει να είσαι "πολιτικά ορθός" (είναι πλέον το καινούριο όνομα του φασισμού των Η.Π.Α.). Και ας μην ξεχνάμε ότι ο λαός είναι αυτός που εκλέγει τους ηγέτες του και δεν μπορεί να θεωρείται ανεύθυνος. Το μόνο που τους δένει με την Ελλάδα είναι η φέτα, το σουβλάκι, το συρτάκι και οι διακοπές στη Μύκονο, έχουν γίνει πια τουρίστες... Γιατί εγώ δεν ξέρω κανένα Έλληνα εδώ σε αυτή τη χώρα που στο άκουσμα αυτών των λόγων δεν θα ξεσπούσε σε χειροκροτήματα. Εκτός πια κι αν "αγένεια" θεωρείται το παιδάκι στο Ιράκ που το έχει χτυπήσει αμερικάνικη βόμβα και από το ματάκι του τρέχει αίμα...

    Δεν μπορείς, αν θες να λέγεσαι πραγματικός καλλιτέχνης, να μένεις αποστασιοποιημένος από όσα συμβαίνουν γύρω σου. Ο καλλιτέχνης ΔΕΝ μπορει να θεωρείται ως ένας απλός διασκεδαστής, ως κάποιος που μας κάνει να ξεφεύγουμε από την καθημερινότητα. Διαφορετικά δεν θα μιλούσαμε για καλλιτέχνη, αλλά για γελωτοποιό .

    Το ότι ο Γιώργος Νταλάρας έχει σπουδαία φωνή το έχουν μάθει κοντά 2 δεκαετίες τώρα -όταν άρχισε τις συναυλίες εκτός των τοιχών- και όσοι βρίσκονται εκτός Ελλάδος. Το ότι είναι Άνθρωπος, που παλεύει για την Ελευθερία και την Ειρήνη, θα έπρεπε να το γνωρίζουν καλά οι συγκεκριμένοι Ελληνοαμερικανοί (πόσο άσχημα ακούγεται πια αυτό το...μείγμα 2 λέξεων που δεν συμβαδίζουν με τίποτα, είναι δυο όροι τελείως αντίθετοι) με τους αγώνες που έχει κάνει τόσα χρόνια, είτε λέγεται Κυπριακό, είτε Γιουγκοσλαβία (τελείως ενδεικτικά αναφέρω την συναυλία με τον Αλκίνοο Ιωαννίδη στο Σεράγεβο την ώρα που βομβαρδιζόταν από τα αμερικανικά γεράκια), είτε Παλαιστίνη, είτε Διεθνής Αμνηστία, είτε -για να πάμε και στα καθ' ημάς- όταν 22 χρονών επί χούντας τραγουδούσε "Αχ χελιδόνι μου, πώς να πετάξεις σ' αυτόν το μαύρο τον ουρανό...", είτε... (η λίστα είναι ατελείωτη)...

    Μακάρι να υπάρχουν κι άλλοι καλλιτέχνες σαν τον Γιώργο Νταλάρα που θα έχουν τα "αυγά" να μιλήσουν έξω από τα δόντια στη χώρα όπου αφαιρέθηκε το Oscar από τον σκηνοθέτη που απλά είπε τα πράγματα με το όνομά τους, με την αιτιολογία ότι έθιξε "σύμβολα" του Αμερικάνικου Έθνους (ως τέτοια λογίζονται ο Πρόεδρος και ο Στρατός των Η.Π.Α. στην "χώρα των κούφιων συμβόλων")...

    "Άντε και του χρόνου στο Πεκίνο..."
    corazon
    08.04.2003, 09:10

    B R A V OΤΟΥ!!!!!!!
    justme
    08.04.2003, 10:48
    Παιδια φοβαμαι πως θα γινω κομματακι κακος αλλα δεν με επεισε ο κ.Νταλαρας & ο οποιοσδηποτε επαγγελματιας καλλιτεχνης με τις τοσο επαγγελματικες δηλωσεις του.Εμενα προσωπικα μου ακουστηκαν πολυ δηθεν δηλωσεις που ειπωθηκαν βεβαια αφου εξασφαλισαμε αρχικα τα προς το ζην μας.Μου εκατσαν ως λογια εντυπωσιασμου & μονο.Γιατι δεν αρχισε την συναυλια του με αυτα τα λογια?Μηπως φοβηθηκε την αντιδραση του κοσμου?Γιατι ολοι αυτοι οι καθαρα & μονο επαγγελματιες -& το τονιζω- καλλιτεχνες δεν εκαναν την εμφανιση τους σε καμμια απο τις τοσες πορειες διαμαρτυριας που εγιναν?Γιατι επιτελους δεν επιλεγουν ενα πιο χαμηλο προφιλ ?Γιατι επιτελους δεν γινονται πραγματικοι ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ? & ας αναλογιστουμε ολοι μας τι εστι καλλιτεχνης....οχι παντως κορβανας γεματος αλλα γεματη καρδια....
    priftisnikolaos
    08.04.2003, 13:16
    ...fantazomai ton ntalara me auto to xamogelo pou les Astron na tous leei auta pou tous eipe kai ais8anomai megalh hdonh!!
    ofeilw na paradektw oti htan pallhkarisia h stash tou kai me e3eplh3e! e3allou ekane auth thn kinhsh mes to "spiti" tous kai se anupopth stigmh!

    oso gia tous omogeneis? den mporw na katalavw thn stash tous epeidh eimai ellhnas, an hmoun amerikanos 8a mporousa omws! mhn geliomaste, me olo ton sevasmo pros tous ellhnes omogeneis, to olo 8ema einai polu aplo-einai amerikanoi polites, ekei exoun gennh8ei ekei zoun thn ka8hmerinothta tous, ekei exoun spoudasei, autos einai o topos tous...opou ghs kai patrhs pou lene! den perimenw tipota perissotero apo autous apo oti 8a perimena apo opoiondhpote allo amerikano! krima omws...mono auto!
    Astron
    08.04.2003, 15:42
    Άλλο ένα άρθρο από τη σημερινή ελευθεροτυπία:



    Δεν τους... ρε Νταλάρα
    ----------------------------

    Είναι γνωστό πια τι είπε ο Γιώργος Νταλάρας Παρασκευή βράδυ στη συναυλία του, στη Νέα Υόρκη, ευχαριστώντας τον αμερικανικό λαό για τους αγώνες του για την ελευθερία, κατακεραυνώνοντας τις κατά καιρούς κυβερνήσεις του για την Κύπρο, τη Γιουγκοσλαβία, το Αφγανιστάν, το Ιράκ και χρησιμοποιώντας ως επιμύθιο την «ευχή»: «Και του χρόνου στο Πεκίνο»!


    Μερικές μέρες μετά στο μυαλό μου δεν τριγυρίζει μόνο το τολμηρό του διάβημα, αλλά η εικόνα του, όπως μου τη μετέφερε, αυτόπτης μάρτυς της συναυλίας, ο ανταποκριτής της «Ε» Θανάσης Τσίτσας: ο Νταλάρας οπισθοχωρεί, το ξανασκέφτεται και εφορμά στο μικρόφωνο.


    Μου αρέσει αυτή η στιγμή της φόρας, της παρόρμησης κι ας ξέρω ότι οι καχύποπτοι θα πουν ότι ο τελειοθήρας της μουσικής σκηνής θα το 'χε κι αυτό προετοιμάσει. Μπορεί και να το είχε. Αλλά ένα είναι το σίγουρο: είτε χρειάστηκε μερικές ώρες, είτε -πιθανότερα- μερικά δέκατα του δευτερολέπτου, αποφάσισε να διακινδυνεύσει την απώλεια της κάθε φορά ενθουσιώδους υποδοχής του ιδίου και των δίσκων του στις ΗΠΑ από τους ομογενείς, τις μελλοντικές του συναυλίες εκεί, και για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, ίσως ακόμα και τη φήμη του στο Ισραήλ. Το έκανε όμως. Και ασφαλώς το εγχείρημά του ήταν πολύ δυσκολότερο από την εναλλακτική λύση που είχε να αναβάλει απλώς την αμερικανική περιοδεία του και από την Ελλάδα να σχολιάζει εκ του ασφαλούς.

    Το έκανε. Κι αυτό μου αρκεί και με συγκινεί. Δεν θέλω καθόλου να ψάξω τα γιατί και τα πώς, όπως θα κάνουν όσοι χρόνια τώρα αντιμετωπίζουν τον Νταλάρα με τον ίδιο περίπου τρόπο που αντιμετωπίζουμε όλοι την Αμερική: Θαυμάζοντας κατά βάθος αρκετές εκφάνσεις της ζωής και του πολιτισμού της και μισώντας την πολιτική της. Η αμερικανική πολιτική μπορεί άλλωστε να παίρνει φόρα, αλλά δεν υπακούει ποτέ σε ευγενείς παρορμήσεις.




    ΝΑΤΑΛΙ ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΙΟΥ



    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 08/04/2003
    Giorgos
    10.04.2003, 19:21
    Justme, διαβάζοντας το σχόλιό σου, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

    1. Όσον αφορά το "Γιατι δεν αρχισε την συναυλια του με αυτα τα λογια?Μηπως φοβηθηκε την αντιδραση του κοσμου?" :

    - Eίναι πολύ πιο καυστικό και πιο τολμηρό, αφού σε έχουν χειροκροτήσει και αποθεώσει, την ώρα που ζητούν κι άλλο από σένα, εσύ να τους κατακεραυνώνεις με τέτοια λόγια. Είναι το λεγόμενο "σκωτσέζικο ντους"...σκέψου λίγο το κοινό ενθουσιασμένο μετά από μια σπουδαία παράσταση να σε χειροκροτά την ώρα που του λες "Θέλω να ευχαριστήσω τον Αμερικάνικο λαό για όλες τις προσπάθειες που έχει κάνει όλα αυτα τα χρόνια για την ελευθερία, όχι μόνο εδώ αλλά και σε άλλα μέρη της γης." και να εξακολουθεί να σε αποθεώνει...το σοκ μετά είναι πολύ μεγαλύτερο από το να το πεις στην αρχή που θα είναι χαλαροί. Με αυτό τον τρόπο το μήνυμα πέρασε πολύ πιο ξεκάθαρα.

    2. "ειπωθηκαν βεβαια αφου εξασφαλισαμε αρχικα τα προς το ζην μας." :

    - Αν αυτό ήταν που τον ένοιαζε, τότε θα έκανε την πάπια και θα τους έγλειφε. Αν δεν το πρόσεξες, αυτές οι δηλώσεις του του προκάλεσαν πρόβλημα μεγάλο στις 2 επόμενες συναυλίες του στις Η.Π.Α.. Επομένως, αν τον ένοιαζε, θα τα έλεγε στην τελευταία παράσταση στις Η.Π.Α....Αυτό που μετρούσε είναι ότι ήταν στην καρδιά της Αμερικής, στην Νέα Υόρκη, κι αυτό τον κάνει -για να μιλήσω και λίγο πιο λαϊκά, μιας και είναι η καταλληλότερη λέξη"- ακόμα μεγαλύτερο μάγκα.

    3. "Γιατι ολοι αυτοι οι καθαρα & μονο επαγγελματιες -& το τονιζω- καλλιτεχνες δεν εκαναν την εμφανιση τους σε καμμια απο τις τοσες πορειες διαμαρτυριας που εγιναν?" vs "Γιατι επιτελους δεν επιλεγουν ενα πιο χαμηλο προφιλ ?" :

    - Φάσκεις και αντιφάσκεις. Το να κατέβει ένας καλλιτέχνης τέτοιου βεληνεκούς σε μια πορεία είναι ένα γεγονός που θα τραβήξει όλες τις κάμερες και τους δημοσιογράφους πάνω του. Για φαντάσου ξαφνικά μέσα στον απλό τον κόσμο να δουν τα Μ.Μ.Ε. τον Νταλάρα...Θα πέσουν πάνω του σαν τα κοράκια. Επομένως, ποιο είναι το χαμηλό προφίλ που έχει ένας διάσημος καλλιτέχνης όταν όλες οι κάμερες είναι πάνω του;

    4. " Γιατι επιτελους δεν επιλεγουν ενα πιο χαμηλο προφιλ ? Γιατι επιτελους δεν γινονται πραγματικοι ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ?" :

    - Αν δεν το έχεις καταλάβει, γίνεται πόλεμος. Άνθρωποι σκοτώνονται καθημερινά στο Ιράκ, κι εσύ μιλάς για χαμηλό προφίλ; Tην ώρα που πρέπει να βροντοφωνάξουν όλοι αυτοί που είναι δημόσια πρόσωπα και να ξεσηκώσουν όλους τους υπόλοιπους μιας και η φωνή τους ακούγεται πολύ περισσότερο, εσύ προτείνεις την σιωπή; Αν δηλάδή εισβάλλουν οι Αμερικάνοι στην Ελλάδα, ο πραγματικός καλλιτέχνης πώς πρέπει να αντιδράσει; Mήπως να κάνει σιωπηρή διαμαρτυρία και να κλειστεί για ένα χρόνο στο σπίτι του; Να είναι κότα; Στις δύσκολες στιγμές, το να κρατάς χαμηλό προφίλ ισοδυναμεί με δειλία.

    Το είπα και πριν, το ξαναλέω και τώρα : Δεν μπορείς, αν θες να λέγεσαι πραγματικός καλλιτέχνης, να μένεις αποστασιοποιημένος από όσα συμβαίνουν γύρω σου. Ο καλλιτέχνης ΔΕΝ μπορει να θεωρείται ως ένας απλός διασκεδαστής, ως κάποιος που μας κάνει να ξεφεύγουμε από την καθημερινότητα. Διαφορετικά δεν θα μιλούσαμε για καλλιτέχνη, αλλά για γελωτοποιό . Ποιος πιστεύεις ότι είναι ο πραγματικός καλλιτέχνης; Γιατί για μένα πραγματικός καλλιτέχνης είναι αυτός που είτε σε καλούς είτε σε χαλεπούς καιρούς αγωνίζεται διαρκώς για να βελτιωθούν τα πράγματα γύρω του και δεν φοβάται να τα βάλει με κανέναν, όσο ισχυρός κι αν είναι αυτός. Φαντάζεσαι αν επί χούντας ο Θεοδωράκης καθόταν σπιτάκι του και κρατούσε "χαμηλό προφίλ", και έπρατταν ομοίως ο Νταλάρας, η Φαραντούρη, ο Γαβράς, η Μερκούρη, ποιος θα υπήρχε για να ξεσηκώσει τον κόσμο, που περιμένει από την καλλιτεχνική και πολιτική ηγεσία να ανάψει το φυτίλι της επανάστασης; (Αλλά πάλι, εσύ ο ίδιος είχες χαρακτηρίσει τον Θεοδωράκη ως "τον πιο απαράδεκτο Έλληνα συνθέτη που έχει βγει" και συνέχισες σχολιάζοντας "αρκετά έχουμε θεοποιήσει άτομα που δεν το αξίζουν και η προσφορά τους είναι μηδαμινή σε σχέση με άλλους" - Topic : Μουσικές Συζητήσεις » Κλασική Μουσική )...
    Giorgos
    10.04.2003, 19:25
    (συνεχίζω και τελειώνω το τελευταίο μου μήνυμα από την προηγούμενη σελίδα, για να μην βγει μακροσκελές) :


    ...

    Το πρόβλημα δεν είναι ούτε το αν έπρεπε να τα πει στην αρχή κι όχι στο τέλος της συναυλίας, ούτε το ότι έπρεπε να κρατήσει χαμηλό προφίλ, ούτε το αν το πουκάμισο που φορούσε ήταν άσπρο ή πράσινο ή φούξια με ροζ ελεφαντάκια...Το πρόβλημα συνοψίζεται στις εξής 2 λέξεις : Γιώργος Νταλάρας. Αν τα ίδια ακριβώς λόγια τα έλεγε η Αλεξίου, η Γαλάνη, οι Κατσιμιχαίοι ή ο δεν-ξέρω-κι-εγώ-ποιος-άλλος-πλην-του-Νταλάρα, τότε όλα θα ήταν πολύ ωραία. Γιατί πια τόση προκατάληψη; Xρόνια oλόκληρα αγώνες για να γίνει καλύτερος αυτός ο ταλαιπωρημένος κόσμος, και δε σημαίνουν τίποτα;

    Για φινάλε, ας παραθέσω τα λόγια του ίδιου του μεγάλου καλλιτέχνη, μιας και ταιριάζουν γάντι σε αυτήν την περίπτωση :

    "Είμαι ταγμένος σε αυτό που κάνω. Τη μουσική. Κάνω αυτό που πιστεύω. Αυτό για πολλούς είναι μια ιδιομορφία, μια "παραξενιά", που τονίζεται και προβάλλεται. Ένας καλλιτέχνης, βέβαια, θέλει δε θέλει, είναι δημόσιο πρόσωπο. Είναι φορέας ευαισθησίας, αισθητικής, ιδεών. Δε μπορεί ο τραγουδιστής να είναι μικροεπιτηδευματίας επειδή γυρίζει γύρω απο τον εαυτό του και το επάγγελμά του. Δε μ'αρέσει η κοινωνία που ζω. Η πόλη μου είναι φυλακή. Κι όχι τόσο για μένα... Δηλαδή, επειδή με κανάκεψε η μοίρα μου και είμαι προνομιούχος λόγω της δουλειάς μου, να γίνω δεσμοφύλακας των υπόλοιπων φυλακισμένων;

    Όταν είσαι στο προσκήνιο, οι ευθύνες σου μεγαλώνουν πολύ. Το κακό που μπορείς να κάνεις μπορεί να είναι καταστροφικό. Όπως και το καλό, ακόμα κι αν είναι λίγο, μπορεί να είναι ουσιαστικό. Πιστεύω ότι έχω κάνει καλά πράγματα. Αλλά αυτή η χώρα θαρρείς και σκοτώνει τα συναισθήματα, τις καλές πλευρές των ανθρώπων.Δε βλέπω το καλό να συζητιέται ποτέ κι από κανέναν. Διαβάζω, ακούω συχνά ότι ο Νταλάρας πάει παντού, τα κάνει όλα, με κατάληξη το "δεν χρειάζεται και λίγο κράτει;". Τι κράτει, ρε παιδιά; Κάνουμε καλά πράγματα και τα κοιτάμε στα δόντια; Θα αφήσω τα καλά πράγματα που έρχονται από το φόβο μήπως και κάνω πολλά; Ξέρεις πώς ένιωσα όταν διάβασα σε τοίχο της Κύπρου ΝΤΑΛΑΡΑΣ=ΑΝΘΡΩΠΟΣ; Ένιωσα σαν να 'χω πληρωθεί για όλα.

    Τραγουδάω τόσα χρόνια, έδωσα εκατοντάδες συναυλίες σ'όλο τον κόσμο, με χειροκρότησαν εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι, μου έγραψαν σπουδαίες κριτικές... Αυτό που ένιωσα όταν τραγούδησα στη Θράκη, στο τριεθνές με τον Αηδονίδη, στην Πράσινη Γραμμή στη Λευκωσία, και πάνω στο χώμα στο Σχοινούδι στην Ίμβρο, απέναντι από τα γρεμισμένα σπίτια, το 'νιωσα μόνο όταν γεννήθηκε η κόρη μου. Τι άλλο να σου πω; Το χειρότερο πράγμα που έπαθα έτσι κι αλλιώς στη ζωή μου, είναι η φήμη."

    (Δεκέμβρης 1996)


    "Άντε και του χρόνου στο Πεκίνο..."



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Giorgos στις 10-04-2003 19:30 ]
    jorge
    10.04.2003, 20:03
    Γιώργο μου, συμφωνώ σε όλα μαζί σου. Είναι κάποια πράγματα που πρέπει να λέγονται από αυτούς που λέγαμε κάποτε (στα βιβλία του Γυμνασίου) "πνευματικούς ανθρώπους". Στη σύγχρονη εποχή ευτυχώς υπάρχουν 2-3 και ο Νταλάρας ανάμεσά τους που κρατάνε ζωντανό αυτόν τον χαρακτηρισμό.

    Στην εποχή μας επικρατεί το μέτριο και είναι λάθος να το ενισχύουμε. Ας δείξουμε διαφορετικότητα, ας ψάξουμε πιο βαθιά μέσα μας γιατί έχουμε δύναμη την οποία δυστυχώς αγνοούμε.

    Εντούτοις είναι καλό να ακούγονται διαφορετικές γνώμες και αυτό είναι που προσωπικά μου αρέσει σε κάποια συζήτηση. Επομένως justme μπράβο που λες τη γνώμη σου (σε ένα χώρο με αρκετούς 'νταλαρικούς'!
    justme
    11.04.2003, 11:55
    Χαιρομαι που υπαρχουν πολλοι νταλαρικοι οπως & πολλοι Θεοδωρακικοι &Χατζιδακικοι & οτι αλλο εκτιμα & σεβεται ο καθενας.Giorgo επιφυλλασομαι να σου απαντησω μεσα στο Σαββατο κυριακο για ολα οσα μου απαντησες.
    Αυτο που πιστευω ακραδαντα παντως ειναι οτι η δειλια στον ανθρωπο πηγαζει απο την τσεπη του.ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΑΡΡΟΣ ΑΠΟΚΤΑ.
    Αυτην την αντρειοσυνη εγω δεν την πρεσβευω & την καταδικαζω.Προτιμω επισης να μην φλυαρω αλλα οταν πρεπει να σωπαινω & ακομα καλυτερα οταν πρεπει να δωσω το συνθημα για αντισταση & για ξεσηκωμο του κοσμου να μην ειμαι επιλεκτικος αλλα να το δινω & για καταστασεις & πραγματα που δεν εχουν τα φωτα της δημοσιοτητας.
    priftisnikolaos
    11.04.2003, 14:03
    ...na sas pw ti me enoxlei?

    exw thn entupwsh oti mexri kapoio shmeio o Ntalaras htan apodektos apo olous tous ellhnes...h pleionothta ton 8ewrouse enan kalo tragoudisth, poiotiko kallitexnh, parakolou8ouse thn douleia tou ktl ktl!
    loipon to pou alla3e/xalase h suntagh den 3erw! auto omws pou sumvainei shmera einai to e3hs, mou dinete h entupwsh oti oute ligo oute polu osoi telos pantwn parakolou8oun to ellhniko tragoudi einai xwrismenoi(an mporw na to pw etsi) se 2 stratopeda, oi men 8ewroun ton Ntalara kati san to euaggelio ths ellhnikhs(estw neoterhs ellhnikhs) mousikhs kai oi de ton polemoun kai ton xleuazoun! nomizw den 8a diafwneite!

    Exoume ftasei se shmeio apo thn mia na provalletai o Ntalaras apo orismenous san o poimenas twn ellhnwn h oti kalutero telos pantwn exei na epidei3ei h ellhnikh mousikh ta teleutaia xronia kai na 8ewreitai oute ligo oute polu airetikos opoios feretai enantion tou...kai apo thn allh na uparxoun autoi pou ka8e tou kinhsh na thn pairnoun e3 orismou san arnhtikh kai na ftanoume se shmeio na mhn mporoume na tou poume bravo gia energeies tou opws h suggekrimmenh, pou 8a mou epitrepsete na 8ewrhsw shmantikh kai a3iosevasth.

    e auto den einai ntroph?
    ekeino pou 3erw einai oti gia ka8e arnhtikh katastash pou dhmiourgeitai kai afora 2 pleures, pote ma pote den ftaiei mono o enas! eipa kai prohgoumenws oti to pou xalase h suntagh den to gnwrizw alla oti kai na eftai3e ean to vroume twra mono istorikh shmasia 8a exei afou ta pragmata exoun parei ton dromo tous!
    to asxhmo omws einai pws me katastaseis san thn parapanw xanoume thn ousia twn pragmatwn!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: priftisnikolaos στις 11-04-2003 14:06 ]
    Astron
    11.04.2003, 15:23
    Ρε παιδιά, έχουμε εδώ έναν άνθρωπο που στην καρδιά της Νέας Υόρκης, γνωρίζοντας τις αντιδράσεις που θα υπάρξουν, τους είπε ουσιαστικά ότι είναι φασίστες και κυριαρχομανείς (άντε και στο Πεκίνο!) ρισκάροντας έτσι τις πωλήσεις των δίσκων του και τη φήμη του σε ολόκληρη την Αμερική και την ομογένεια. Και καθόμαστε και τον κρίνουμε? Θεωρώ ότι η φράση "Κάνουμε καλά πράγματα και τα κοιτάμε στα δόντια;" είναι ακριβώς η απάντηση για σένα justme.
    Αρκετά πια με αυτόν τον Αντι-Νταλαρισμό! Ακόμα και σε αυτό το γεγονός θα ψάξουμε με το μικροσκόπιο να βρούμε τα αρνητικά σημεία? Έλεος πια!

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο σε όλα όσα είπε.

    Νικόλα έχεις δίκιο, ότι όσον αφορά το Νταλάρα υπάρχουν αντίπαλα στρατόπεδα, άλλοι τον αγαπούν, κι άλλοι τον μισούν.
    Αλλά νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που ΠΑΝΤΑ συμβαίνει όταν έχουμε να κάνουμε με μεγάλα πνεύματα, μεγάλους Ανθρώπους.
    Δεν κάνω καμια αντιστοίχιση, αλλά τον Ελευθέριο Βενιζέλο η μισή Ελλάδα τον μισούσε, και τώρα που πέρασαν τα χρόνια σχεδόν όλοι τον αναγνωρίζουν. Επομένως το να υπάρχει μια μεγάλη μερίδα κόσμου που να τον αντιπαθεί (τον Νταλάρα) δεν είναι και τεκμήριο για την ενοχή του. Στο κάτω κάτω, και ποιους αφήσανε; Και Τον Θεοδωράκη τον βρίσανε, τον Κολοκοτρώνη τον φυλακίσανε, τον Αριστείδη τον εξορίσανε. Εμείς οι Έλληνες ξέρουμε καλά να κατακεραυνώνουμε τους άξιους ανθρώπους. Είναι απ' τα διαχρονικά ελαττώματά μας, αιώνες τώρα. Ή μήπως είναι ελάττωμα ολόκληρης της ανθρωπότητας που λέγεται "φθόνος" ?
    Astron
    11.04.2003, 18:22
    Ο Νταλάρας στη συναυλία της Βοστώνης (μετά τη συναυλία της Νέας Υόρκης) είπε:
    "Στη Νέα Υόρκη και σε άλλες πόλεις είχα αντιδράσεις. Όμως οι καλλιτέχνες δεν είμαστε μόνο για να τραγουδάμε. Αν ήταν έτσι, δε θα λέγαμε τα τραγούδια που λέμε. Αυτός ο πόλεμος δεν έπρεπε να γίνει. Αυτός ο πόλεμος δεν ήταν αυτουνού που τον έκανε. Ευτυχώς δείχνει να τελειώνει και έτσι δε θα έχουμε κι άλλους νεκρούς. Ο πόλεμος απαιτεί βία και αγριότητα. Η ειρήνη χρειάζεται σοφία και γνώση. Διαλέγετε και παίρνετε αυτό που σας ταιριάζει."
    priftisnikolaos
    11.04.2003, 21:49
    ...mia mikrh shmeiwsh mono gia na mhn pare3hgh8w!
    ta osa eipa parapanw den htan apanthsh pros kapoion h kapoious...apla eipa oti skeftomai san mia genikoterh parathrhsh!
    exw thn entupwsh oti den anhkw se kammia apo aytes tis 2 "antipales pleures"(kai mono pou to lew etsi mou kakofainetai!!) kai nomizw oti mporw na tis katalavw e3isou kala kai tis 2!!

    Auta....................
    justme
    13.04.2003, 16:58
    Καταρχην θα χαρω giorgo να τυχει να βρεθουμε & να συζητησουμε το εν λογω θεμα απο κοντα.Να εισαι σιγουρος πως θα βρεθουμε
    Κατα δευτερον νομιζω πως καθε απαντηση μου θα σε στενοχωρησει γιατι απο οτι εχω καταλαβει εχεις τρομερο κολλημα με τον Νταλαρα.Χαρακτηριστικο ειναι οτι απο τα 5 τραγουδια που απαντησες οτι ερμηνευθηκαν τελεια για δευτερη φορα απο καποιον καλλιτεχνη & τα πεντε ηταν του Νταλαρα (απο ερωτηση στο foroum ο νεος ειναι ωραιος ο παλιος....)
    Κατα τριτον θελω απλα να τονισω οτι δεν ειμαι εναντιον του Νταλαρα.Δεν ανηκω σε στρατοπεδα.Ευτυχως.Αφορμη πηρα, για να δειξω την γενικοτερη υποκρισια που πιστευω οτι υπαρχει στους καλλιτεχνικους κολπους.Δυστυχως.Μπορει τα λογια αυτα να λεγονταν απο καποιον αλλο τραγουδιστη (Μαρινελλα π.χ).Ιδια ακριβως θα ηταν η θεση μου.Αληθεια αν τα ελεγε η Μαρινελλα θα μας το ανεφερες?
    Anyway!Αυτο που πιστευω ειναι πως οταν καποιος κανει ενα καλο, καλο ειναι να ριχνουμε μια ματια,μια απλη ματια βρε αδερφε & στα δοντια.Γιατι δυστυχως υπαρχουν & μερικα δοντια που ειναι μεγααααλα δοντια.& το χειροτερο? Μυριζουν ασχημα γιατι ειναι σαπια!



    Υ.Γ. Ειλικρινα & αυτο το λεω απο καρδιας δεν θελω να ειναι αιτια ενα τετοιο θεμα να προκαλεσει κακια στην μεταξυ μας σχεση εδω στο site!!!Iσως οταν τα πουμε απο κοντα να γινουμε & τα καλυτερα φιλαρακια
    Giorgos
    14.04.2003, 05:34
    "Καταρχην θα χαρω giorgo να τυχει να βρεθουμε & να συζητησουμε το εν λογω θεμα απο κοντα.Να εισαι σιγουρος πως θα βρεθουμε "

    - Θα χαρώ κι εγώ να βρεθούμε. Πιστεύω πως όταν μια κουβέντα γίνεται με επιχειρήματα, τότε μόνο επικοδομητική μπορεί να είναι.

    "εχεις τρομερο κολλημα με τον Νταλαρα."

    - Μεγάλο σφάλμα. Mέγιστο. Για τον Νταλάρα έχω μεγάλη αγάπη, όχι κόλλημα. Αυτό αποδεικνύεται από το ότι μπορώ να σου απαριθμήσω άπειρα λάθη του, τόσο σε προσωπικό όσο και σε μουσικό επίπεδο (σου αρκεί π.χ. το ότι εγώ πλέον φωνητικά απο τον Νταλάρα δεν περιμένω τίποτα καινούριο; Ότι τραγούδησε κομμάτια που πραγματικά είναι για πέταμα; ότι έχει κάνει ορισμένες κακές επιλογές στους συνεργάτες του τραγουδιστές; ότι στο θέμα με την Εφορία που προέκυψε είπα "ντροπή του, δεν το περίμενα από εκείνον"; έχω πάρα πολλά ακόμα.). Πίστεψέ με, κι εγώ και ο Παύλος έχουμε γνωρίσει άτομα που έχουν πραγματικό κόλλημα με τον Νταλάρα, που ακόμα και να βήξει θα πουν "Ω! Τι έκανε ο Θεός!". Και πραγματικά τα λυπόμαστε. Είμαι μουσικός, και το κριτήριό μου είναι η μουσική και κανένα άλλο. Όπως είμαι και άνθρωπος, και τότε το κριτήριό μου θα είναι η πορεία ενός ανθρώπου, χωρίς προσωπεία, χωρίς μάσκες, χωρίς επηρεασμούς. Σε πληροφορώ ότι τόσο εγώ όσο και ο Παύλος είμαστε από τους πλέον σκληρούς κριτές του Νταλάρα, ακριβώς επειδή μας έχει συνηθίσει σε πολύ υψηλά standards. Άρα λοιπόν και τα καλά του θα προβάλω, όπως εξίσου θα επικρίνω και τα κακά του.

    "Αληθεια αν τα ελεγε η Μαρινελλα θα μας το ανεφερες? "

    - Να είσαι σίγουρος. Οποιοσδήποτε καλλιτέχνης με ήθος έλεγε κάτι παρόμοιο, θα ήμουν ο πρώτος που θα το ανέφερα σε αυτό το forum. Αυτό που δεν θα ανέφερα θα ήταν κάτι παρόμοιο που θα έλεγε κάποιος που δεν θα μετρούσε στα μάτια μου και που θα είχε υστεροβουλία. Παράδειγμα: Όταν μαζέψανε στο Monaco όλες τις "αδερφές" και τις χαζογκομενίτσες από όλες τις χώρες όπου παιζόταν Fame Story,όταν ήρθε η σειρά της δικιάς μας "αδερφής" (Νότης? Νίνο? Δεν θυμάμαι το όνομα "της"), αφού τελείωσε το "άσμα" του, δήλωσε περήφανα έχοντας υψώσει το χέρι με νοημοσύνη θερμοκρασίας δωματίου : "Make love, not war!", για να "κερδίσει" το εξίσου ηλίθιο κοινό.

    "Ειλικρινα & αυτο το λεω απο καρδιας δεν θελω να ειναι αιτια ενα τετοιο θεμα να προκαλεσει κακια στην μεταξυ μας σχεση εδω στο site!!!Iσως οταν τα πουμε απο κοντα να γινουμε & τα καλυτερα φιλαρακια "

    - Εννοείται πως κάτι τέτοιο ούτε κι εγώ θα το επιθυμούσα. Πολύ βαριά λέξη η "κακία" που χρησιμοποίησες, ούτε καν υπήρχε τέτοια περίπτωση από την πλευρά μου Αλλοίμονο επειδή έχουμε διαφορετικές απόψεις, να αντιπαθούμε ο ένας τον άλλο! Όποτε τύχει και κατέβεις από τα μέρη μου, ειδοποίησέ με, κερνάω καφεδάκι

    Θα συμφωνήσω 100% στο να εξετάζουμε τα πράγματα βαθύτερα, αρκεί όμως για να βρούμε κάτι σάπιο, να έχουμε στοιχεία, να υπάρχει όντως. Ωστόσο φίλε μου justme, ακόμα δεν μου είπες γιατί πιστεύεις ότι όλα όσα είπε ο Νταλάρας τα είπε για εντυπωσιασμό κι όχι επειδή τα πίστευε. Δεν σε πείθει απλά σαν άτομο ή έχεις συγκεκριμένα επιχειρήματα που το πιστεύεις; Eγώ σου είπα για όλους τους αγώνες που έχει κάνει από τα 19 του μέχρι αυτή τη στιγμή, μιλώντας πάντα με γεγονότα, με ντοκουμέντα (και έχω ακόμα άπειρα ακόμα να σου πω). Είναι θέμα αρνητικού image που σου βγάζει ο εν λόγω καλλιτέχνης ή υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι; Και αν ναι, ποιοι είναι αυτοί;

    Y.Γ. : To καφεδάκι πώς το πίνεις;
    Anonymous
    14.04.2003, 23:02
    Για άλλη μια φορά ο Νταλάρας δε με απογοήτευσε που τον σέβομαι και τον εκτιμώ τόσα χρόνια. Αντιθέτως με δικαίωσε, γιατί μίλησε εκέι που "δεν έπρεπε" και τη στιγμή που "δεν έπρεπε".
    Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με τον συνονόματο, τον giorgos. Η αλήθεια είναι ότι για λόγους ,που εγώ, τουλάχιστον, αδυνατώ να καταλάβω, κάποιοι ενοχλούνται όταν μιλάει ο Νταλάρας.
    Δε λέω κι αυτός έχει ελαττώματα, και μάλιστα γνωστά και μεγάλα. Αλλά, πως να το κάνουμε, σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι πιο μάγκας από όλους αυτούς που του τα "χώνουνε".
    Το τραγικό είναι πως μερικοί διαλέγουν τόσο λάθος στιγμές, όπως αυτή η συγκυρία που λέγεται πόλεμος, για να του τη "πέσουνε" που χάνουν από μόνοι τους την όποια σοβαρότητα τους έχει απομείνει. Έλεος, ρε παιδιά. Υπάρχουν άλλα πράγματα για να τσακωνόμαστε. Όχι με αυτό. Είναι ιεροσυλία από ένα σημείο και πέρα.
    Αυτά είχα να πω. Όσο για το Νταλάρα; Όσο με εκφράζει και κρατάει την αξιοπρέπειά του εγώ θα συνεχίζω να είμαι μαζί του.
    Ευχαριστώ πολύ.