ελληνική μουσική
    823 online   ·  210.850 μέλη

    Δημιουργία Home Studio: Πρόγραμμα, ηχεία, MIDI, ηχομόνωση

    jorgyp
    10.10.2011, 23:49

    Θα ήθελα να ενημερωθώ για την δημιουργία ενός home studio από το πρόγραμμα και τα ηχεία μέχρι το midi keyboard και ηχομόνωση... τί χρειάζεται και προτεινόμενες μάρκες... Βασικά έχω ένα δωμάτιο που θέλω να το μετατρέψω σε studio, για να γράφω μουσική με midi και ηχογράφηση φωνής, σε επαγγελματικό επίπεδο. Τα χρήματα δε με ενδιαφέρουν γιατί έτσι κι αλλιώς κομμάτι-κομμάτι θα τα πάρω.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-10-2011 11:22 ]


    mi3s
    11.10.2011, 21:11
    Το θέμα σου είναι τελείως ασαφές από την στιγμή που δεν μας δείχνεις καθόλου το επίπεδο των γνώσεων σου πάνω σε αυτό που θέλεις να φτιάξεις και το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις? Να σου προτείνω μόνιτορ στα 3χιλιάρικα?(τα maudio και tannoy που ανέφερα ο φίλος παραπάνω είναι μόνιτορ της πλάκας όταν πρόκειται για επαγγελματικό επίπεδο). Επίσης το θέμα της ηχομόνωσης ηχοαπορόφησης,διάχυσης δεν μπορεί να αναλυθεί σε ένα ποστ ενός φόρουμ και σίγουρα δεν επιτυγχάνεται με δυό κομμάτια ρικοφόν όπως πολλοί νομίζουν. Γενικά θα πρότεινα να επαναπροσδιορίσεις λίγο πιο συγκεκριμένα τι περίπου θέλεις για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.
    panos68
    21.10.2011, 18:47
    Τι διαστάσεις έχει το δωμάτιο που θέλεις να μετατρέψεις? Τι βρίσκεται γυρω από το δωμάτιο; (γείτονες, αυλή, δρόμος, άλλο δωμάτιο). Πρόγραμμα: αναλογως τον υπολογιστή που έχεις και το στυλ μουσικής που θέλεις να κάνεις κοιτα: Cubase, Nuendo, Logic Pro, Pro Tools, Digital Performer, (λίγο πολύ για τα πάντα) Live, Reason, Fruityloops (electro, trance, Techno, dance) Sibelius, Finale, Notion (classical) MIDI: είσαι πιανίστας; κοίτα FATAR, Roland, Yamaha, Korg, KAWAI. είσαι κιθαριστας: πάρε ότι να'ναι δεν εχει σημασία. Αλλά κοίτα και Roland VG, AXIOM. Ηχομονωση, Ακουστική, Ηχεία, κλπ αφού πρώτα ακούσω κατι παραπάνω για το δωμάτιο. Το να βάλεις Genelec 1036A σε 'ενα δωμάτιο 2χ3 ειναι απλα... 'άσκοπο (κι' ας μην είναι της πλάκας σαν ηχεία) Δεν χρείαζεσαι πολλά λεφτά απαραίτητα, υπάρχουν εξάιρετα μηχανήματα σε λογικές τιμές και ηλιθιότητες με "επιχρυσες επαφές" συγκολημενες σε "κενό αέρος" για παράλογες τιμές. Παρόλα αυτά έχει δίκιο ο mi3s: γράψε λιγάκι τι ακριβως θελεις, εχεις και τι σκοπευεις να κάνεις για να πάρεις πιο πολλές απαντήσεις.
    julianoiii
    22.10.2011, 21:30

    Γεια σας παιδια..

    Εχω και εγω ενα mini home studio :P, στο δωματιο μου, και αποφασισα να κανω καποιες αλλαγες. Θα θελα να σας ρωτησω αμα ξερετε, θελω να βαλω μερικα ρικοφον στο τοιχο και επειδη λεφτα για να ερθει ειδικος δεν υπαρχουν, να μου πειτε που μπορω να βρω τον καταληλοτερο τροπο να τα τοποθετησω.

    Στην αρχη σκεφτικα, επειδη ο χωρος ειναι αρκετα μικρος να βαλω πισω απτα ηχεια και στο πλαι ρικοφον παντου, το ενα διπλα στο αλλο δηλαδη. Αλλα ειδα σε φωτογραφιες απο στουντιο τα ρικοφον απλωμενα και οχι το ενα διπλα στο αλλο (πχ 1 σε καθε ακρη 2 πισω απτα ηχεια κλπ).

    Για να μην πολυλογω εαν ξερετε κατι πειτε μου, εαν δεν καταλαβατε κατι, παλι πειτε μου :P .

    Α.. και δεν με ενδιαφερει η ηχομονωση, τι θα ακουνε οι γειτονες δηλαδη, αλλα θελω ο ηχος που θα ακουω εγω να ειναι οσο το δυνατον καλυτερος!

    Ευχαριστω :)

    Επισης αν εχω γραψει σε λαθος μερος πειτε μου :P

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : julianoiii στις 22-10-2011 21:33 ]


    julianoiii
    24.10.2011, 16:31
    Απλα για την διορθωση για τις ανακλασεις του ηχου.. Καταλαβα, κατι παρομοιο ειχα ακουσει και εγω.. Ευχαριστω!!
    giorikas200
    24.10.2011, 17:50
    παίδες σπουδάζετε ηχοληψία ή απλά ειστε λάτρεις του αντικειμένου και ασχολείστε συνεχως; το λέω γιατι χρησιμοποιείτε εξειδικευμένο λεξιλόγιο...
    fraoulitsa1
    26.06.2012, 13:02

    Γειά σε όλους.

    Έχω το εξής ζήτημα:

    Θέλω να αγοράσω ένα κλασσικό πιάνο (έχω ήδη ένα ηλεκτρικό για να διαβάζω τις ώρες κοινής ησυχίας) και μένω σε πολυκατοικία.

    Το κλασσικό πιάνο θα τοποθετηθεί στο σαλόνι, μιας και δεν υπάρχει διαθέσιμο άλλο δωμάτιο στο σπίτι.

    Πρέπει λοιπόν, να κάνω κάτι για ηχομόνωση, γιατί θα με δείρουν οι υπόλοιποι ένοικοι.

    Υπάρχει κάτι, κάποια μόνωση, στο πάτωμα, σαν χαλάκι κάτω από το πιάνο και ίσως και κάτι αντίστοιχο στον τοίχο...λέμε τώρα, ώστε να μην τρελαίνεται η γειτονειά?

    Τι θα μπορούσα να κάνω?

    Όλες οι ιδέες είναι ευπρόσδεκτες.

    Ευχαριστώ.


    killbill2
    26.06.2012, 15:08
    υπάρχουν υλικά ηχοαπορρόφησης. ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.musicorama.gr/eshop/index.php?c_id=21103
    killbill2
    01.07.2012, 17:48

    μήπως ο καλύτερος χώρος για δημιουργία home studio είναι σε υπόγειο πολυκατοικίας;


    noizreduction
    01.07.2012, 23:22

    Εξαρταται killbill2.

    Εαν ειναι παλια πολυκατοικια, ενδεχομενως να μην εχει μεγαλο θεμα με τους ηχους που μεταφερονται μεσω των μεταλλων του σκυροδερματος. Οσο πιο συγχρονη ειναι η πολυκατοικια και τηρει τους νεους αντισεισμικους νομους ( πλουσιο σκυροδερμα, αρα περισσοτερες πηγες μεταφορας του ηχου μεσω των τοιχων ), τοσο πιο πιθανον ειναι ενας drummer στο υπογειο να ακουγεται εντονα στον 1ο οροφο και ακομα πιο εντονα στον...5ο!!!


    killbill2
    02.07.2012, 11:12

    το είπα με το σκεπτικό ότι σε ένα υπόγειο, γύρω γύρω δεν υπάρχουν άλλα διαμερίσματα και ότι έρχεται σε επαφή με το έδαφος οπότε θα απορροφάται μεγάλο μέρος του ήχου, από το να παίζεις στον 3ο πχ και να έχεις δεξιά αριστερά πάνω κάτω διαμερίσματα....


    fraoulitsa1
    02.07.2012, 11:35
    Μένω στον τρίτο όροφο παιδιά και θέλω πολύ να το αγοράσω το πιάνο αλλά...δε θέλω να ακούγεται πολύ στους άλλους ορόφους...πρέπει κάτι να κάνω...
    killbill2
    02.07.2012, 14:32
    γιατί δεν παίρνεις ένα ηλεκτρικό πιάνο; δεν σε καλύπτει; θα μελετάς και μετα τα μεσάνυχτα!! άσε που έχεις και άλλες δυνατότητες, σύνδεση με υπολογιστή κλπ
    fraoulitsa1
    02.07.2012, 14:54
    Έχω ηλεκτρικό πιάνο. Και μελετάω μετά τα μεσάνυχτα! Αλλά δεν είναι το ίδιο με ένα κλασσικό πιάνο... Όταν παίζω forte, κουνιέται το ηλεκτρικό πιάνο και πατώντας και το πεντάλ κάτω, μια φορά μου έφυγε 5 πόντους μπροστά!!! Δεν είναι το ίδιο. Έχει εντελώς διαφορετικό ήχο. Είμαι πλεονέκτρα το ξέρω να έχω 2 πιάνα στο σαλόνι (ένα ηλεκτρικό και ένα κλασσικό) αλλά ... πρέπει να το αγοράσω Και γιαυτό ρωτάω για την ηχομόνωση. Για να μη με δολοφονήσει κανένας γείτονας
    noizreduction
    02.07.2012, 21:24

    Παράθεση:

    Το μέλος killbill2 στις 02-07-2012 στις 11:12 έγραψε...

    το είπα με το σκεπτικό ότι σε ένα υπόγειο, γύρω γύρω δεν υπάρχουν άλλα διαμερίσματα και ότι έρχεται σε επαφή με το έδαφος οπότε θα απορροφάται μεγάλο μέρος του ήχου, από το να παίζεις στον 3ο πχ και να έχεις δεξιά αριστερά πάνω κάτω διαμερίσματα....





    Ειναι μια λανθασμενη προσεγγιση για το πως μεταφερεται ο ηχος, αφου στην ουσια το μονο που χωριζει εσενα ( που παραγεις τον ηχο ) απο το διαμερισμα του πρωτου οροφου, ειναι ενα πυκνο μεσο ( τσιμεντο/μπετον/σκυροδερμα ) το οποιο επιτρεπει τη διαδοση του ηχου ( και με μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που μεταδιδεται στον αερα ). Αν υποθεσουμε πως οι μεταλλικες βεργες του σκυροδερματος διατρεχουν στο συνολο τους ολα τα διαμερισματα και ξεκινανε απο τα θεμελια ( υπογειο συνηθως )...τοτε πραγματικα τα παραπονα θα πηγαινουν καπνος!

    Το πιο πιθανον ειναι οι χαμηλες συχνοτητες ( μεγαλο μηκος κυματος, μεγαλη ενεργεια ) να μεταφερονται ακομα πιο πανω απο τον 1ον οροφο και μαλιστα και σε διαμερισματα που δε βρισκονται στον ιδιο καθετο αξονα με σενα!


    Εξαλλου οι θεμελιακες πλακες ( και οι πλακες καθε οροφου ) αποτελουνται απο τοσα υλικα, που οι στερεοφερτοι ηχοι κανουν κυριολεκτικα...παρτυ Smile!

     Ο μονος τροπος αυθεντικης μονωσης ειναι το room in a room, το οποιο απαιτει παρα πολλα χρηματα, γνωσεις και υλικα...Και ενδεικνυται στο υπογειο κυριως, γιατι εαν εισαι σε οροφο, μπορει τα ορια ανοχης της πλακας του οροφου ( σε κιλα ) να μην επιτρεπουν πολλες δομικες αλλαγες!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 02-07-2012 21:26 ]


    fraoulitsa1
    03.07.2012, 10:25
    Ευχαριστώ. Οπότε δε βλέπω φως. Θα πρέπει οι γείτονες να μάθουν να ζουν με το θόρυβο... Σκεφτόμουν μια ελαστική βάση για να κάτσει πάνω το πιάνο. Μάλλον αυτό θα ελαττώσει κάπως το θόρυβο... Ισως και ηχοαποροφητικό σοφά, για τον τοίχο πίσω και αριστερά από το πιάνο...μισο-δουλειές αλλά τι να κάνω?
    killbill2
    03.07.2012, 12:58

    κοίταξε, παλιά πήγαινα αρμόνιο σε μια ιδιωτική σχολή που στεγαζόταν σε μια πολυκατοικία στον 1ο όροφο.

    είμασταν σε group και η αίθουσα είχε γύρω στα 10 αρμόνια και παίζαμε ταυτόχρονα και οι 10!!

    θυμάμαι η αίθουσα γύρω γύρω ήταν καλυμένη με υλικό σαν αυτό που σου παρέθεσα πιο πάνω, που είναι σαν φελιζόλ με κώνους συνέχεια που απορροφάει τον ήχο.

    επίσης το ίδιο υλικό ήταν και στην πόρτα.

    Στο πάτωμα και στο ταβάνι όμως δεν είχε κάτι.

    μπορείς να ρωτήσεις και έναν ειδικό σε κατάστημα που πουλάει αυτό το υλικό να σου πει αν υπάρχει κάποια άλλη λύση καλύτερη.

    μα και εσύ, έχεις ηλεκτρικό πιάνο, θες και κλασσικό! τι κόλλημα!!!{#emotions_dlg.biggrin}


    noizreduction
    03.07.2012, 13:40

    Παράθεση:

    θυμάμαι η αίθουσα γύρω γύρω ήταν καλυμένη με υλικό σαν αυτό που σου παρέθεσα πιο πάνω, που είναι σαν φελιζόλ με κώνους συνέχεια που απορροφάει τον ήχο.

    επίσης το ίδιο υλικό ήταν και στην πόρτα.





    Οντως, η δουλεια του συγκεκριμενου υλικου ειναι η ηχο-απορροφηση, που ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο την ηχομονωση. Κατα 99% την ηχομονωση σε ενα studio/χωρο δεν προκειται ποτε να την δεις εξωτερικα ή σε σημεια που βλεπει το ματι, γιατι "χτιζεται" αναμεσα σε τοιχους και δομες!

    Αντιθετως την ηχοαπορροφηση και τους διαχυτες τους βλεπεις πολυ συχνα σε studio, αν και το τελευταιο καιρο οι καλοι αρχιτεκτονες τετοιων χωρων, φροντιζουν να "κρυβουν" τις κατασκευες αυτες, μεσα σε περιτεχνα σχεδια!


    killbill2
    04.07.2012, 08:23

    άρα μένει να γκρεμίσεις τους τοίχους του σπιτιού σου και να τους ξαναχτίσεις από την αρχή με καινούργιες προδιαγραφες!!!

    λοιπόν πέρα από την πλάκα, αφού έχεις και ηλεκτρικό πιάνο, μπορείς τις ώρες κοινής ησυχίας να παίζεις με το ηλεκτρικό με ακουστικά, και τις υπόλοιπες ώρες με το κλασσικό. δεν θα σου κάνει κανείς παρατήρηση.

    Οπότε που το πρόβλημα; Ε και εσύ κρατήσου λίγο και παίξε και με το ηλεκτρικό κάποιες ώρες κοινής ησυχίας.

    (άσχετο: τι ηλεκτρικό πιάνο έχεις;)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : killbill2 στις 04-07-2012 09:32 ]


    noizreduction
    04.07.2012, 18:02

    Δεν χρειαζεται να γκρεμισεις τιποτα, αφου το room in a room, ειναι ακριβως αυτο που λεει η φραση! Στο δωματιο σου..κανεις ενα επιπλεον δωματιο μεσα σε αυτο! {#emotions_dlg.thumbup}