ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.850 μέλη

    Χορτοφαγία, κίνδυνοι και ηθική

    Kristalo
    15.10.2011, 17:22

    Εγω πιστευω Λεωνίδα πως καλως η κακώς η φύση μας το απογορευει να ειμαστε απλως χορτοφάγοι. Γιατί ακόμη και αυτοι που το κάνουν επειδη ειτε δεν αγαπούν το κρέας είτε για άλλους λόγους εντελως διαφορετικούς, λαμβάνουν συμπληρώματα διατροφής. Το κυνήγι ειναι στην φύση καθε ζωντανού οργανισμού εκτος των φυτών εκ των οποίων βέβαια υπάρχουν και σαρκοβόρα φυτά που τρεφονται με έντομα κυρίως.

    Αν η φύση μας ήταν παρθένα και εμείς ακόμη πρωτόγονοι θα το κάναμε για λόγους επιβίωσης και δεν θα υφίσταται και ζήτημα ηθικής..Το κυνήγι υπάρχει στην φύση του ανθρώπου και δεν είναι ανήθικο να σκοτώσεις ένα ζωικό θήραμα πάντα όμως με τους νομοθετικούς κανόνες των περιόδων του κυνηγιού. Ανηθικο ειναι να σκοτώσει ένας άνθρωπος πολλα και όσα βρει, απλα για να ικανοποιήσει τον εγωκεντρισμό του και την περηφάνια του. Αυτο λέγεται ανηθικότητα, έγκλημα και έλλειψη συνειδησης.

    Η αλυσίδα της ζωής είναι φτιαγμένη έτσι ώστε τελικά ο άνθρωπος να βρίσκεται στην κορυφή της αλυσίδας αυτής ο οποίος όμως φταίει και για την εξαφάνιση τόσων ειδών το ζωικού βασιλείου που έκαναν ισχυρή την αλυσιδα αυτή! Γι΄αυτό ναι μεν στο κυνήγι αλλα πάντα με συνειδηση και αγάπη προς την φύση.

    Πιστεύω πως θα ήταν εντελως αντιιδεολογικό,( δηλαδή να γίνουμε χορτοφάγοι) και να παμε κόντρα σ΄αυτο που μας δίδαξε η μητέρα φύση.

    Εν πάση περιπτωση η μπριζολίτσα παιδια είναι καλύτερη απο το μαρουλάκι και το λάχανο{#emotions_dlg.thumbup}!


    Hastaroth
    15.10.2011, 18:40

    Μιά και η εν blog συζήτησή μου με τον Λεωνίδα έγινε αφορμή γιά καινούργιο θέμα,άς μπώ κι'εγώ στην συζήτηση.

    1.Δέν είναι το κρέας η μοναδική πηγή βιταμίνης Β12-είναι και τα προϊόντα γάλακτος (τυριά,βούτυρα,μυτζήθρες,γιαούρτια κλπ).Τα προϊόντα αυτά τα παίρνουμε από ζωντανά ζώα.Αλλά και διάφορα φυτά επίσης περιέχουν βιταμίνη Β12 (σιτηρά).

    2.Υπάρχουν μελέτες που δείχνουν πως αυτοί που ακολουθούν μιά τυπική "ζωικά βασισμένη διατροφή" απαιτούν περισσότερη βιταμίνη από αυτούς που δέν την ακολουθούν.Επίσης,μελέτες, βασισμένες στους υγιείς Ινδούς χορτοφάγους χωρικούς (οι Ινδοί ώς γνωστόν δέν τρώνε κρέας και θεωρούν μάλιστα τίς αγελάδες ζώα ιερά), έδειξαν ότι κανένας από αυτούς δεν παρουσίασε συμπτώματα ανεπάρκειας της B12, παρά τα επίπεδα .3 - .5 μικρογραμμαρίων B12.

    3.Η μπριτζολίτσα δέν είναι καλύτερη από το μαρουλάκι και το λάχανο.Ισα-ίσα μάλιστα,ανεβάζει τα επίπεδα χοληστερίνης στο αίμα και επομένως αυξάνει τον κίνδυνο να πάθουμε αρτηριοσκλήρωση.

    4.Οπως είπα και στο Blog τής NantiaP,κανένα έμβιο όν δέν οφείλει την ύπαρξή του στις διατροφικές ανάγκες τού ανθρώπου.Αυτό είναι μιά εσφαλμένη αντίληψη που θέλει τον άνθρωπο να είναι το κέντρο τής φύσης-δέν διαφέρει από την απλοϊκή ρήση "ο καλός Θεούλης έφτιαξε τα ζώα γιά να τα κάνουμε εμείς ό,τι θέλουμε".

    5.Λέει η Αναστασία πως δεν είναι ανήθικο να σκοτώσεις ένα ζωικό θήραμα πάντα όμως με τους νομοθετικούς κανόνες των περιόδων του κυνηγιού.Μά από την στιγμή που το ένα ζώο (ο άνθρωπος) έχει την καραμπίνα και το άλλο ζώο (το κουνέλι,το ορτύκι,το ελάφι) δέν έχει τίποτε γιά ν'αμυνθή,αυτό δέν είναι ανήθικο;Οι πρωτόγονοι άνθρωποι ήταν "ανήθικοι" και σε άλλα πράγματα,εμείς όμως που θεωρούμαστε "πολιτισμένοι",δέν θα έπρεπε να έχουμε μιά άλλη αντιμετώπιση και στο ζήτημα αυτό;

    6.Δέν είμαι βέβαιος πως η "μητέρα Φύση" μάς δίδαξε να είμαστε κρεοφάγοι.Το γεγονός ότι υπάρχουν μικρά ποσά βιταμίνης Β12 στα φυτά σημαίνει απλά πως ο ανθρώπινος οργανισμός χρειάζεται ακριβώς μικρά ποσά (γύρω στο 1 μικρογραμμάριο ημερησίως).Συνεπώς,το να μήν τρώμε κρέας δέν αντιβαίνει στην φύση μας.

    Αυτά πρός το παρόν και άν χρειαστή,θα επανέλθω.


    rouli726
    15.10.2011, 22:25

    Δεν είμαι γιατρός, όμως με όσους γιατρούς κι αν έχω συνομιλήσει επ' αυτού μου έχουν πει το ίδιο πράγμα..η καλύτερη διατροφή είναι αυτή που περιλαμβάνει όλες τις τροφές.
    Σαφώς και στη διατροφή μας πρέπει να περιλαμβάνονται φρούτα και λαχανικά, βοηθούν εξαιρετικά το πεπτικό σύστημα, δε πρέπει όμως να λείπουν και το λευκό και το κόκκινο κρέας, το κοτόπουλο και τα ψάρια. Ο οργανισμός μας χρειάζεται ακόμη και το λίπος, σε συγκεκριμένες ποσότητες και ειλικρινά δε μπορώ να σκεφτώ άλλη πηγή πρόσληψης λιπαρών, πέραν του κρέατος. Μπορεί, βεβαίως, να κάνω και λάθος, είπαμε δεν είμαι γιατρός.

    Όσον αφορά στο κυνήγι είμαι "κάθετη" και αδιάλλακτη. Όταν σκοτώνεις κάτι ή κάποιον από χόμπι είναι ανήθικο και άνανδρο! Αν γουστάρεις τη σκοποβολή και τα όπλα, υπάρχουν χίλια δυο άλλα παιχνίδια που δε περιλαμβάνουν ζωντανούς στόχους! Επίσης υπάρχουν πολλά εκτροφεία από τα οποία μπορείς να προμηθευτείς κρέας άλλων ζώων, πέρα από τα συνηθισμένα.

    Αυτά τα ολίγα κι από εμένα

    Και τέλος, κάτι που μου έλεγε ένας φίλος μου γιατρός..
    "Το να μη τρως κρέας, είναι τόσο κόντρα στην ανθρώπινη φύση, όσο και το να κάνεις σεξ μόνο αν κι εφόσον παντρευτείς!" {#emotions_dlg.tt2}


    NikosRoman
    16.10.2011, 00:47

    Οταν βλεπω μια καλη μπριτζολα ξερω οτι με θελει να την δαγκασω.Απο την αλλη εχω και καποιες στενες επαφες με καποιες σαλατουλες κυριως το καλοκαιρι.

    Παρολα αυτα μενω εκπληκτος οτα βλεπω οτι την εχετε ψαξει τοσο πολυ την δουλεια.Μπραβο και το εννοω.

    Ξερετε ομως κατι?

    Σε τετοιες συζητησεις παντα εχω μια πικρη γευση στο στομα κυριως επειδη ο υπερκαταναλωτισμος των δυτικων κοινωνιων μας δινει την επιλογη της διατροφης.Δεν θα μιλησω για Αφρικες και τα παιδακια που πεινανε γιατι αυτα τα θεωρω λαικιστικα.Θα πω ομως οτι η μανα μου δεν ειχε ιδεα απο ολα αυτα και μεγαλωσε δυο μετρα αγορια.

    Λαδι,κρεας,κοτοπουλο,χορτα,ψαρι και ολα μια χαρα.

    Ενα αλλο θεμα ειναι η κλιμακα της εξελιξης του ειδους.Ειμαστε πρωτοι στην κλιμακα.Ειτε αρεσει ειτε οχι.

    Σιχαινομαι τους κυνηγους αλλα αγαπαω τους επιστημονες.Μου δινουν ελπιδα για πιο ποιοτικη ζωη και φαρμακα για να εξαλειφθουν ασθενειες.

    Σιχαινομαι τους πολεμοκαπηλους αλλα συμπαθω τους ερευνητες για πιο καθαρο νερο,εκμεταλευση των πηγων ενεργειας,ερευνα διαστηματος.

    Ολα αυτα μας βαζουν στην πρωτη θεση για το καλυτερο και στην επισης πρωτη θεση για το χειροτερο.

    Η διατροφη ειναι ενα απο ολα αυτα τα αμετρητα στοιχεια της εξελιξης μας.


    vert
    16.10.2011, 03:35

    Για μένα δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος απο την χορτοφαγία, εάν κάποιος αισθάνεται καλύτερα υιοθετώντας αυτήν τήν συνήθεια. Και μια χαρά θα επιβιωσει. (λίγο πιο κοντοστούπης βέβαια στο πέρσμα των χρόνων... αλλά οκ.)

    Αν και θα προτιμούσα  η συνταγή να περιλαμβάνει λευκό κρέας (ό,τι πετάει κι ό,τι κολυμπάει -για να μην παρεξηγούμαι-.... ψάρια και πτηνά )

    Οϋτε καμμια ανηθικοτητα βρϊσκω στο κυνηγι, την εκτροφη, την σφαγη και την βρωση ζωων.... πάντα με μέτρο φυσικά.

    Εάν μπορούσαν τα ζώα, το ίδιο θα έκαναν με εμας...

    Το ελάφι της Νάντιας ήταν ενα αστείο βίντεο, στο οποίο φαινόταν ένα χαζό ελάφι να εξασκείται στο μποξ ενάντια σε εναν ακόμη πιο χαζό κυνηγό.....

    Εάν όμως χρησιμοποιούσε τα κέρατά του και σκότωνε τον κυνηγό, αφήνωντας πιθανώς μια χήρα και κάποια ορφανα... ίσως να το βλέπαμε αλλιώς....


    vert
    16.10.2011, 03:53

    Παράθεση:

    Το μέλος NantiaP στις 16-10-2011 στις 03:43 έγραψε...

    Εαν μπορούσαν τα ζώα το ίδιο θα έκαναν σε εμας? Γιατί δεν ρωτάς ένα δελφίνι Θοδωρή?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 16-10-2011 03:43 ]



     

    ...κι ένα πρόβατο να ρωτήσω που δεν ειναι σαρρκοφάγο, το ίδιο θα απαντήσει με το δελφίνι, αλλά δεν ενίσταται ούτε κατά των λύκων.

    Ο κόσμος Νάντια δεν είναι όμορφα κι αγγελικά πλασμένος.... αλλά εκεί έγκειται και η   σοφία του.


    NikosRoman
    16.10.2011, 03:53

    Παράθεση:

    Το μέλος NantiaP στις 16-10-2011 στις 00:47 έγραψε...

     

    Ειπώθηκε κάτι για τους γορίλες… εντάξει όμως ο άνθρωπος έχει πολλές ομοιότητες με τους πιθήκους οι οποίοι είναι φυτοφάγοι γιατί πολύ απλά οι κυνόδοντες του ανθρώπου δεν μοιάζουν με του γορίλα χαχαχ βρε Λεό…. oύτε μεταλλάχτηκαν από το κρέας που τρώει ο άνθρωπος για να μπορεί  να το μασάει καλύτερα. Τα δόντια του ανθρώπου δεν έχουν καμιά σχέση με κανενός σαρκοφάγου ζώου, όπου είναι δυνατά και μυτερά άρα και κοφτερά. Δεν μοιάζουν ούτε με των χορτοφάγων βέβαια ως προς την ανατομία τους, αλλά με αυτά των πιθήκων που τρώνε αποκλειστικά και μόνο  καρπούς δημητριακά και φρούτα. Είχα κάπου διαβάσει δεν θυμάμαι τώρα, πως οι πίθηκοι που έμαθαν στο κρέας έγιναν επιθετικοί νευρικοί και έχασαν μέρος της ευκινησίας τους από το πάχος…

     


    Ωραια.Πολυ ωραια.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.

    Τωρα θα ξεχασουμε και οτι μας εμαθε η επιστημη στο κολλεγιο αλλα και οτι διδασκεται στα πανεπιστημια διεθνως.

    Οτι το ανθρωπινο μυαλο εξελιχθηκε ΑΚΡΙΒΩΣ λογω των συστατικων του κρεατος τα τελευταια 10 χιλιαδες χρονια.

    "Evolving to eat Mush":How meat change our bodies.By Hillary Mayell for National Geografic.

    Δυστηχως δεν καταφερα να ανεβασω τον συνδεσμο αλλα και copy/paiste στο link κανει την ιδια δουλεια.

    Καλες ειναι οι προσωπικες εμπειριες του καθενος και οι ευαισθησιες αλλα η επιστημη αρχειοθετειται και ο καθενας μπορει να εχει την πληροφορηση απεναντι στην παραπληροφορηση.

    Εχω λοιπον και εγω μια ωραια ιστορια να πω.Σχετικα με την ανθρωπινη κορυφη της εξελικτικης αλυσιδας.Τον ανθρωπο.

    Καποτε βρηκα ενα κουταβι στον δρομο.Ειχα ηδη δυο σκυλια και δεν αντεχα οικονομικα και ενα τριτο.Το φιλοξενησα λοιπον και παραλληλα το πηγα στον γιατρο.Μου ειπε οτι το σκυλι ηταν πολυ αρρωστο (Μορβα....κατι σαν την ανθρωπινη πολυομελιτιδα)  και ηθελε επειγοντος θεραπεια.Καταλαβα οτι θα μου κοστιζε πολυ και δικιμασα τις φιλοζωικες οργανωσεις.Με τετοια αρρωστια καμμια δεν το αναλαμβανε.Το κρατησα και ξαναπηγα πισω στον τοπικο κτηνιατρο.

    Σε καθε επισκεψη εδινα περιπου 50 ευρω την εβδομαδα γιατι τα φαρμακα(κορτιζονες)ηταν ακριβα.Και επειδη δεν ηθελα να το παρατησω μιας και το μαζεψα,αλλα και λογω του οτι βελτιωνοταν αυτο κρατησε περιπου 3 μηνες.Το κοστος ηταν πραγματικα δυσβασταχτο και ο γιατρος παροτι με ηξερε δεν ελεγε να κανει κανενα "σκοντο".

    Ετσι λοιπον μια ωραια ημερα βλεποντας οτι ο σκυλος ειχε "παρει τα πανω του","εριξα το μπαλακι"στον γιατρο.

    "Θελω να σου πω γιατρε μου το εξης.Αν με χρεωσεις παλι 50 ευρω θα ειναι και η τελευταια φορα που θα με δεις.Τους τελευταιους τρεις μηνες που εχω βρει το σκυλακι και πληρωνω την θεραπεια του,τρωω μονο οσπρια και αν ειμαι τυχερος και λιγο ψωμι.Κρεας εφαγα πριν τρεις εβδομαδες οταν ενας φιλος κερασε ολη την παρεα σουβλακια.Λογω του κοστους αυτης της θεραπειας δεν εχω χρηματα να ταισω σωστα και τα υπολοιπα δυο σκυλια μου αλλα δεν ειμαι ενταξει και στους λογαριασμους του σπιτιου μου.

    Θελω να ξερεις οτι βρισκομαι πιο πανω στην τροφικη αλυσιδα απο αυτο το κουταβι και οτι δεν ειμαι διαθετειμενος να πεινασω εγω για να φαει αυτο.Εκανα το καθηκον μου απεναντι του αλλα αν με χρεωσεις τα ιδια λεφτα θα το παρατησω στο βουνο και χαρηκα για την γνωριμια."

    Το εννουσα.Ημουν αποφασισμενος.

    Με κοιταξε καλα καλα και μου ειπε."Εως οτου γινει καλα δεν θα σε ξαναχρεωσω.Θα του βρουμε και μια καλη οικογενεια."Και ετσι εγινε.Αντιληφθηκε οτι η ανθρωπινη τροφικη αλυσιδα ειναι τοσο ψηλα ωστε του ελεγα την αληθεια.

    Αυτοι ειμαστε.Ανθρωποι.Ικανοι να μαζεψουμε ενα ζωο η να μην τρωμε αλλα ζωα,αλλα και ανυποχωρητοι οταν απειλειται η οντοτητα σου ως πρωτευων θηλαστικο.

    (Να μην γινουν σχολια για τον γιατρο γιατι ολους οσους ρωτησα επαιρναν τα ιδια λεφτα).


    -----------------
    Αν είναι τέχνη, δεν είναι για όλους κι αν είναι για όλους, δεν είναι τέχνη. Arnold Schoenborg, 1874-1951, Αυστριακός μουσικός

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 16-10-2011 04:10 ]


    NikosRoman
    16.10.2011, 04:23

    Παράθεση:

    Το μέλος NantiaP στις 16-10-2011 στις 04:17 έγραψε...

    Όχι Νίκο το μυαλό είχε αναπτυχθεί χιλιάδες χρόνια πίσω όταν ζούσε ο Πλάτωνας και ο Σωκράτης.....τουλάχιστον το ελληνικό...γιατί το αμερικάνικο σίγουρα τα τελευταία 10 χρόνια και όχι για καλό...τελικά....



    Δεν διαβασες καλα.10 ΧΙΛΙΑΔΕΣ χρονια.Οχι χιλια.Ουτε 10 χρονια.ΧΙΛΙΑΔΕΣ.

    Εκτος αν μου γραψεις οτι και πριν 10 ΧΙΛΙΑΔΕΣ χρονια ζουσαν Ελληνες.

    Ευχομαι να μην μου βγει παλι αρνητικο ποστ επειδη το Αμερικανακι ξερει να γραφει Ελληνικα.


    -----------------
    Αν είναι τέχνη, δεν είναι για όλους κι αν είναι για όλους, δεν είναι τέχνη. Arnold Schoenborg, 1874-1951, Αυστριακός μουσικός

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 16-10-2011 04:25 ]


    vert
    16.10.2011, 04:53

     

    Παράθεση:

    Ο άνθρωπος όμως έχει επιλογές κατά βούληση...να φτιάξει τον κόσμο του όπως τον θέλει Θοδωρή εκεί διαφέρει από τα ζώα...και εκεί έγκειται και η σοφία....



     

    Ο Άνθρωπος έχει επιλογές να φτιάξει τον δικό του κόσμο κατά βούλησιν.... όχι και την κοινωνία, το είδος και τον κόσμο των ανθρώπων.

    (Στον οποίο -σημειωτέον- συμμετέχει)


    vert
    16.10.2011, 05:24

    τεσπά... αν και την θεωρώ λανθασμένη, σου εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ να αναθεωρήσεις την άποψή σου...

    keep


    vert
    16.10.2011, 05:59

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 15-10-2011 στις 18:40 έγραψε...

    5.Λέει η Αναστασία πως δεν είναι ανήθικο να σκοτώσεις ένα ζωικό θήραμα πάντα όμως με τους νομοθετικούς κανόνες των περιόδων του κυνηγιού.Μά από την στιγμή που το ένα ζώο (ο άνθρωπος) έχει την καραμπίνα και το άλλο ζώο (το κουνέλι,το ορτύκι,το ελάφι) δέν έχει τίποτε γιά ν'αμυνθή,αυτό δέν είναι ανήθικο;Οι πρωτόγονοι άνθρωποι ήταν "ανήθικοι" και σε άλλα πράγματα,εμείς όμως που θεωρούμαστε "πολιτισμένοι",δέν θα έπρεπε να έχουμε μιά άλλη αντιμετώπιση και στο ζήτημα αυτό;

    Αυτά πρός το παρόν και άν χρειαστή,θα επανέλθω.



     

    Και μια τελευταία ερώτηση για τον φίλο Αλβέρτο... ισχύει το ίδιο και για τα ποντίκια?? τους αρουραίουςς?? τις κατσαρίδες????  τα κοράκια??? τα τρωκτικά???.... ή αυτα δεν εχουν ψυχή κι ενσυναισθηση??


    -----------------
    ...θα περάσει κι αυτό επίσης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vert στις 16-10-2011 06:01 ]


    Kristalo
    16.10.2011, 08:16

    Εγω παιδια ότι και να πειτε...όσο και εξελιγμένοι  και  γίνουμε πιστευω πως τα παντα έχουν ισορροπία στην ζωή. Ο άνθρωπος ειναι ένα παμφάγο ον που σε περιπτωσεις (ουδεποτε να μην μας συμβει και μιλω για περιπτωσεις πολέμων, πεινας, και κακουχίας) θα σκοτώσει, θα σφάξει, θα φάει ακόμη και γατα, σκύλο. Και μη μου πειτε ότι δεν συμβαίνει...Και ας αυτό να ειναι εναντια στις συνειδήσεις και στις διατροφικές συνήθειες. Αυτό βέβαια είπαμε σε καιρούς χαλεπούς.

    Τι να σου κάνει το μαρουλάκι και το λαχανάκι όταν βλέπεις ότι τα παιδί σου πρέπει να μεγαλώσει σωστα; Γιατί μην μου πειτε πως τα παιδάκια μεγαλωνουν σωστα με το λαχανόζουμο. Ξέρω μάνες που τα παιδιά τους δεν βάζουν κρέας στο στόμα τους και τα έχουν υπό στενή παρακολούθηση στους γιατρούς.

    Εγώ μεγάλωσα σε μια κοινωνία όπου οι άνθρωποι έσπερναν και παρήγαγαν τα πάντα. Μεγάλωναν ζώα για το γάλα, το τυρί τους , τα αυγά και το κρεας. Ετσι ήταν το χωριό. Η οικονομία του στηριζόταν στην πώληση ζώων τα οποια προορίζονταν για σφαγή, και στην παραγωγή των λαχανικών και των φρούτων.

    Θυμάμαι την μάνα μου που 13 χρονών κοριτσακι ήθελε να μου μάθει να σφάζω την κότα και μάλιστα μια μέρα με τσακωσε απο το τσουλουφι και με έβαλε με το ζόρι να κοιτάζω. Εκείνη ειχε μάθει γιατι τα χρόνια που έζησε ηταν φτωχά και το έκανε για λόγους επιβιωσης. Εγω δόξα τω Θεό ημουν χορταμένο και έπαιζα στην αυλη με αυτα και δεν άντεχα. Ετσι ουδεποτε έσφαξα αλλα έμαθα να τις μαδω στο βραστο νερό. Τα παιδια μου δεν θα μάθουν ποτε ούτε αυτο. Θέλω λοιπον να καταλήξω πως η εξέλιξη της κοινωνίας μας (όχι παντα προς το καλο, γι΄αυτο εμφανίστηκαν και τα μεταλλαγμενα) και τα πλουσια αγαθα της διατροφής μας δημιουργουν την αποστροφή να σκοτώσουμε ένα ζώο. Όμως υποστηρίζω ακραδαντα πως αυτό θα γίνει όταν οι άνθρωποι φτάσουν στο έσχατο σημειο της πεινας.

    Τωρα το κυνήγι ειτε το θέλουμε ειτε όχι υπάρχει. Και εδω να απαντησω και στην φίλη μου την Νάντια πως και οι αρχαίοι Ελληνες ειχαν την Θεά Δήμητρα που ήταν θεα του κυνηγιου. Με την εξασκηση τους εκει( Και όχι μονο εκει) οι αρχαίοι Έλληνες ανδρωνονταν και γινόταν πολεμιστές.

    Θέλω να απαντησω και στον αγαπητό Αλβέρτο που πάντα σέβομαι την γνωμη του:

    5.Λέει η Αναστασία πως δεν είναι ανήθικο να σκοτώσεις ένα ζωικό θήραμα πάντα όμως με τους νομοθετικούς κανόνες των περιόδων του κυνηγιού.Μά από την στιγμή που το ένα ζώο (ο άνθρωπος) έχει την καραμπίνα και το άλλο ζώο (το κουνέλι,το ορτύκι,το ελάφι) δέν έχει τίποτε γιά ν'αμυνθή,αυτό δέν είναι ανήθικο;Οι πρωτόγονοι άνθρωποι ήταν "ανήθικοι" και σε άλλα πράγματα,εμείς όμως που θεωρούμαστε "πολιτισμένοι",δέν θα έπρεπε να έχουμε μιά άλλη αντιμετώπιση και στο ζήτημα αυτό;

    Αλβέρτο οι άνθρωποι παραμένουν ανήθικοι δυστυχως σε πολλά και σε ακομα χειρότερα πραγματα. Δεν μιλάμε για κανίβαλλους. Πες λοιπόν ότι συναντηθηκες απλα στο δάσος με αρκουδα και κρατας ένα όπλο. Δεν έχεις την πρόθεση να την σκοτώσεις αλλά σου επιτίθεται. Τι θα κάνεις; Δεν θα τις ρίξεις; Βέβαια στο προηγουμενο ποστ μου ανέφερα για την ασυδοσία και την ασυνειδητο σκότωμα των ζώων...εκει λοιπόν χρειαζεται να χρησιμοποιήσουμε την μόρφωση και των πολιτισμό. Να μάθουμε να σεβόμαστε την αλυσίδα και την φύση γιατι η αλόγιστη καταστροφή της θα οδηγησει και στον δικό μας αφανισμό.

    Για μένα αν κάποιος λέει ότι ειναι ενάντια εντελως στο να αφαιρει αθώες ψυχές ζώων τότε δεν πρέπει να σκοτώσει ουτε μυγα, ούτε κατσαρίδα, ουτε καν την κάμπια που θα βρει μέσα στο μπροκολάκι. Γιατι και αυτά ζωντανά ειναι και ας δημιουργουν αποστροφή.

    Λατρευω τα ζώα, να τα κοιτάζω, να τα χαιδευω, να παιζω μαζί τους, αλλα όταν αυτά προορίζονται προς βρωση θα τα φάω κιόλας. Δεν μπορω να κυνηγήσω γιατί δεν μ΄αρεσει το χόμπυ καθόλου και δεν θα το κανω αφου μπορώ να βρω ότι θέλω σε ένα κρεοπωλειο αλλα αν ποτε πεινούσαν τα παιδια μου και δεν είχα να τα ταίσω, θα έσφαζα την κότα που μου δειχνε η μάνα μου! Έτσι νομίζω πως είναι! Όσο και βάρβαρο να ακουγεται.


    NikosRoman
    16.10.2011, 11:54

    Παράθεση:

    Το μέλος NantiaP στις 16-10-2011 στις 04:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 16-10-2011 στις 04:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NantiaP στις 16-10-2011 στις 04:17 έγραψε...

    Όχι Νίκο το μυαλό είχε αναπτυχθεί χιλιάδες χρόνια πίσω όταν ζούσε ο Πλάτωνας και ο Σωκράτης.....τουλάχιστον το ελληνικό...γιατί το αμερικάνικο σίγουρα τα τελευταία 10 χρόνια και όχι για καλό...τελικά....



    Δεν διαβασες καλα.10 ΧΙΛΙΑΔΕΣ χρονια.Οχι χιλια.Ουτε 10 χρονια.ΧΙΛΙΑΔΕΣ.

    Εκτος αν μου γραψεις οτι και πριν 10 ΧΙΛΙΑΔΕΣ χρονια ζουσαν Ελληνες.

    Ευχομαι να μην μου βγει παλι αρνητικο ποστ επειδη το Αμερικανακι ξερει να γραφει Ελληνικα.


    -----------------
    Αν είναι τέχνη, δεν είναι για όλους κι αν είναι για όλους, δεν είναι τέχνη. Arnold Schoenborg, 1874-1951, Αυστριακός μουσικός

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 16-10-2011 04:25 ]



    Κι όμως κατάλαβα....για τα αμερικάνικα.... χάρμπουγκερ σου λέω φίλτατε....

    Δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα...εκτός κι αν διαλέξεις να μιλάς στα αμερικάνικα ή στα ελληνικά για να μπορούμε να αναπτύξουμε διάλογο...αν θες...


    -----------------
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&blogger=nantiap

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 16-10-2011 04:38 ]



    Συνεχιζεις να προσβαλεις εναν Ελληνα του εξωτερικου και ειναι κριμα που ολη σου η ευαισθησια και σεβασμος ειναι στα ζωα.Μαλλον δεν με βλεπεις σαν συνανθρωπο αλλα σαν ενα μεγαλο αμερικανικο χαμπουργκερ.

    Αυτο μου θυμιζει τους ναζι οπου μεσα στο Νταχαου εκαναν ανθρωπινα σαπουνια και εξω απο αυτο τα σκυλια και τα γαιδουρια ηταν τετραπαχα και ταισμενα απο τα μαγειριεια.(Δεν τα ταιζαν εβραιους γιατι δεν τους ειχαν σε τοσο μεγαλη υποληψη).

    Οχι για κανεναν ιδιαιτερο λογο αλλα επειδη οι γερμανοι στρατιωτες ηταν φιλοζωοι.Τετοιους φιλοζωους που ειναι μισανθρωποι ξερω πολλους.Δεν το ξερουν οι ιδιοι για τον εαυτο τους και αυτο ειναι κριμα.

    Ειναι λοιπον πολυ ευκολο να προσβαλλεις την καταγωγη καποιου μονο και μονο επειδη ειναι πιο ενημερωμενος απο την παραπληροφορηση που δινεις για να υποστηριξεις την θεση σου.

    Να εισαι σιγουρη ομως οτι αν καποτε γινοταν πολεμος αναμεσα σε ζωα και ανθρωπους και ησουν αιχμαλωτη,θα ανταλλασα τον ενα μου σκυλο για να σε σωσω.

    Βλεπεις η ειρωνεια ειναι οτι πανω απο ολα ειμαι ανθρωπιστης και σαν πρωτευων θηλαστικο εχω την ικανοτητα να ξεχωριζω τα ζωα απο τους ανθρωπους.

    Εσυ πρεπει να διαλεξεις σε ποια πλευρα βρισκεσαι.


    Hastaroth
    16.10.2011, 12:11

    Θα σταθώ-σάν τελευταία συμβολή μου στην συζήτηση αυτή-στην εξής πρόταση σου,Αναστασία:

    Λατρευω τα ζώα, να τα κοιτάζω, να τα χαιδευω, να παιζω μαζί τους, αλλα όταν αυτά προορίζονται προς βρωση θα τα φάω κιόλας.

    Ετσι λοιπόν,όταν δής στο λιβάδι ένα μικρό κατσικάκι να χοροπηδά χαρούμενο,θα αναφωνήσης:"αχ,κοίτα μιά χαριτωμένη μπριτζολίτσα!άς πάω να παίξω μαζί της και να την χαϊδέψω πρίν την φάω";

    Το κατσικάκι αυτό όμως,δέν "προορίζεται" από μόνο του πρός βρώσιν-εμείς,οι άνθρωποι το προορίζουμε (προορίζω=ορίζω εκ τών προτέρων,δηλαδή αποφασίζω εγώ γιά κάτι,εν προκειμένω γιά την κατάληξη τής ζωής ενός έμβιου πλάσματος που,όπως εγώ,έχει την δυνατότητα να αισθάνεται χαρά,πόνο,άγχος κλπ κλπ).

    ΥΓ 1.Πέρυσι το καλοκαίρι,είχα πάει στην Σέριφο,στο Λιβάδι (είναι η κοινότητα που βρίσκεται και το λιμάνι τού νησιού).Εκεί λοιπόν ζεί ένα κοπάδι πάπιες,την φύλαξη τού οποίου έχει αναλάβει ένας εκ τών κατοίκων-που φέρει μάλιστα τον τίτλο τού "λιβαδάρχη",καθ'ότι στην Ελλάδα είσαι ό,τι δηλώσης,που έλεγε και ο Τσαρούχης.Οι πάπιες κυκλοφορούν ελεύθερες μέσα στους δρόμους και στην παραλία και το βράδυ ο "λιβαδάρχης" τίς μαζεύει και τίς πάει σε ένα οίκημα όπου κοιμούνται.

    Ενα βράδυ λοιπόν,καθόμουν στο εστιατόριο απέναντι από το ξενοδοχείο που έμενα και που τα τραπέζια του βρίσκονταν ακριβώς στην ακρογιαλιά.Δυό-τρείς από τίς εν λόγω πάπιες περιφερόντουσαν ανάμεσα στα τραπέζια και οι θαμώνες τούς έρριχναν κομμάτια ψωμιού να φάνε.Στο τραπέζι μπροστά από το δικό μου καθόταν μιά οικογένεια και ο πάτερ-φαμίλιας είχε δίπλα του τον μικρό γιό του.Κάποια στιγμή τού λέει "νά ,κοίτα αυτήν την πάπια,θα την φωνάξω να τής δώσης ένα κομματάκι ψωμί"-κι'αμέσως γυρίζει πρός την πάπια κι'άρχισε να φωνάζη "έλα παπάκι,έλα να σού δώσουμε ψωμάκι".(Δέν είπε "έλα μπουτάκι" ή "έλα σπάλα").Εκείνη την στιγμή ήρθε ο σερβιτόρος και τον ρώτησε τί θα φάη.Κι'αυτός αποκρίθηκε αμέσως "πάπια ψητή έχετε";

    ΥΓ 2.Πρίν πολλά χρόνια,είχε πέσει ένα αεροπλάνο στίς Ανδεις,στην Νότια Αμερική.Οι επιζήσαντες επιβάτες έφαγαν τους νεκρούς συνεπιβάτες τους.Βέβαια,τους οδήγησε σ'αυτήν την ενέργεια τό ένστικτο τής αυτοσυντήρησης,αλλά όταν επέστρεψαν στον πολιτισμένο κόσμο είχαν φοβερά ψυχολογικά προβλήματα.Προφανώς αυτή τους η ενέργεια δέν μάς δίνει άλλοθι να τρώμε π.χ. τους γονείς μας όταν πεθάνουν......

    ΥΓ 3.Τα παιδιά μπορούν να μεγαλώσουν σωστά ακόμα και χωρίς να τρώνε κρέας-αρκεί να τρώνε γαλακτοκομικά.

    ΥΓ 4.Αν σού επιτεθή η αρκούδα και έχης όπλο,φυσικά θα αμυνθής.Αν όμως δέν σού επιτεθή,γιατί να την σκοτώσης;Και επίσης τά ελάφια,τα κουνέλια,τα ορτύκια κλπ δέν επιτίθενται στους κυνηγούς.

    Αυτά από μένα και καλή συνέχεια.... 

     

     

     


    Kristalo
    16.10.2011, 12:28

    Αλβέρτο σε όλα απάντησες μόνος σου....Το κατσικακι που άμα το δω δε θα πω την ωραιο μπουτακι και παιδακι αλλα αμα θα παω στην ταβέρνα φυσικα για μενα και θα το φαω....

    Αυτοι που πεινουσαν στις Άνδεις και φαγαν συνανθρωπους τους....αρα τους έκανε η αναγκη κανίβαλλους αλλα αν η ιδια η φυση τους ηταν να τρωνε χορταρακι δεν θα καναν αυτο που έκαναν..

    Επισης για την αρκουδα δεν ειπα εγω να πας να την σκοτώσεις αλλα αν σου επιτεθει και φυσικα θα το κάνεις....Βέβαια τα ζώα δεν έχουν την δυναμη να αμυνθουν ετσι αλλα πανω απο αυτα σίγουρα κάποιος  θα ειναι....

    Οπότε ειδες ότι λεμε το ίδιο πραγμα με άλλα λόγια...Δεν εθελοτυφλω Αλβέρτο στην φύση μου.

    Μ΄αρεσει το κρέας και θα το φάω αλλα δεν θα γίνω στα καλα καθούμενα γιατί δεν ειμαι ψυχολογικα άρρωστη..

    Σε όλα τα κρατη και περισσότερο στο εξωτερικό με νόμους προστατευουν τις ζωές και την μεταχειριση των ζώων αλλα πουθενα δεν ειδα να απαγορευεται η πώληση κρέατος...γιατί άραγε και σύμφωνα με την λογική σας θα πρεπει να ειχε γινει!


    mary_omikron
    16.10.2011, 14:26

    Παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον, αρχικά στο μπλογκ της Νάντιας που ξεκίνησε η αντιπαράθεση περί χορτοφαγίας και εν συνεχεία εδώ που (καλώς) μεταφέρθηκε για περισσότερη ανάπτυξη.

    Κατ΄αρχήν ενημερώνω οτι δεν είμαι χορτοφάγος και εν συνεχεία διερωτώμαι γιατί αυτό (βάσει κάποιων τοποθετήσεων) με καθιστά λιγότερο "ευαίσθητο και συνειδητοποιημένο" άτομο σε σχέση με τους χορτοφάγους? Κάτι τέτοιο αιωρείται και γενικά βλέπω να προβάλλεται μια υποψία έπαρσης και υπεροχής απ΄όσους έχουν επιλέξει την χορτοφαγία εστιάζοντας όχι τόσο στο διατροφικό όφελος, αλλά στην αφαίρεση ζωής των ζώων αναπαραγωγής.

    Εχω -όπως γνωρίζουν αρκετοί- πέντε σκυλιά που αγαπώ πάρα πολύ και η σχέση μου με όλα τα ζώα είναι ιδιαίτερα στενή και με δυνατότητες ακόμα και επικοινωνίας θα μπορούσα να πω. Δεν βλέπω κανένα χαρούμενο κατσικάκι σαν παϊδάκι την στιγμή που το χαϊδεύω είτε με τα χέρια είτε με τα μάτια,  αλλά δεν έχω κανένα ενδοιασμό να φάω παϊδάκια από κατσίκι που δεν έχω "γνωρίσει". Διαβεβαιώνω οτι αν είχα στο σπίτι μου ένα κατσίκι σίγουρα θα πέθαινε από γεράματα.

    Το βασικό που σας διαφεύγει σ΄αυτή την περίπτωση είναι η μέθεξη.

    Αντιπαθώ το κυνήγι, θεωρώ εντελώς άνισο τον αγώνα της πάπιας να σωθεί από εκατοντάδες διασκορπιζόμενα σκάγια και θα ήμουν πολύ ευχαριστημένη να απαγορευτεί δια νόμου. Το κυνήγι ήταν απαραίτητο σε εποχές που ο πάτερ-φαμίλιας έπρεπε να βγει στο δάσος για να φέρει τροφή στην οικογένεια, στις μέρες μας μπορεί να αγοράσει απ΄το κρεοπωλείο ζώα που αναπαρήχθησαν για συγκεκριμμένο σκοπό.

    Οπως ελέχθη από άλλους προηγουμένως και τα φυτά έχουν υποτυπώδη συνείδηση, αντιδράσεις και νοημοσύνη. Εκεί οι συνειδήσεις των χορτοφάγων είναι ελαστικότερες? Μια αποκλειστική διατροφή με συνθετικά χάπια μήπως αποτελεί επόμενη πρόταση?

    Για να έρθω στην αρχική ερώτηση του θέματος, πιστεύω οτι η φύση εδώ και χιλιάδες χρόνια έκανε τον άνθρωπο παμφάγο και μια ισορροπημένη διατροφή των δύο ειδών είναι η πρέπουσα. Πολλά είναι τα συν και τα πλην και στις δύο περιπτώσεις αν εφαρμοστούν αποκλειστικά, και όλοι γνωρίζουμε ότι η κατάχρηση της μίας ευθύνεται για καρκίνους, καρδιοπάθειες κλπ.. και η κατάχρηση της άλλης για ραχιτισμούς, μυοσκελετικά κλπ...

    Ισορροπία και μέτρο στη διατροφή, όχι ανεξέλεγκτοι θάνατοι ζώων χωρίς λόγους ανάγκης, κάλλιστες συνθήκες εκτροφής των προοριζομένων για σίτηση... αυτή είναι η δική μου άποψη.

     


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης