ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.851 μέλη

    Η Ελένη Καραΐνδρου στο ΜΜΑ

    vouliakis
    24.03.2005, 10:52
    Τρεις συναυλίες της Ελένης Καραΐνδρου παρουσιάζει το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, στις 27, 28 και 29 Μαρτίου, με τίτλο «Ελεγεία του Ξεριζωμού». Στις συναυλίες θα ακουστούν μουσικές από δουλειές της που σφράγισαν τον ελληνικό κινηματογράφο και το θέατρο.



    «Όποτε η Ελένη Καραΐνδρου μου στείλει σήμα, είμαι πάντα έτοιμος να συνεργαστούμε και χαίρομαι όταν δείχνει τη μουσική της έξω από το πλαίσιο μιας ταινίας» τόνισε την Τετάρτη ο ιδρυτής και διευθυντής της δισκογραφικής εταιρείας ECM Μάνφρεντ Αϊχερ, που ανέλαβε την καλλιτεχνική διεύθυνση των συναυλιών.

    «Η μουσική της είναι ανεξάρτητη από το πλαίσιο που δημιουργεί η εικόνα κι έτσι φαίνεται η εμμονή της στην περιγραφή κάποιων αισθημάτων και ο σωστός χρόνος που χρησιμοποιεί, για να τα εκφράσει» συμπλήρωσε ο ίδιος.

    Βιολοντσέλο, λύρα, κανονάκι, πιάνο, όμποε, τρομπέτα, κόρνο, άρπα και όλοι οι συνδυασμοί που η εμπνευσμένη συνθέτις χρησιμοποιεί, «διακτινίζουν» τον ακροατή σε μια ατμόσφαιρα υποβλητική, πνευματική και λυρική, όπως η μουσική που έγραψε για ταινίες του Θόδωρου Αγγελόπουλου, της Τώνιας Μαρκετάκη, του Λευτέρη Ξανθόπουλου, του Χριστόφορου Χριστοφή ή για θεατρικές παραστάσεις του Ζυλ Ντασσέν και του Αντώνη Αντύπα.

    Στο Μέγαρο θα παρουσιάσει για πρώτη φορά στην Ελλάδα μουσική από το «Λιβάδι που δακρύζει» του Θ.Αγγελόπουλου και σε πρώτη παγκόσμια τη μουσική που έγραψε για τις «Τρωάδες» του Ευριπίδη σε σκηνοθεσία Αντώνη Αντύπα.

    «Αφήνω τα πράγματα να ωριμάζουν και να προέρχονται από εσωτερική ανάγκη» δήλωσε η Ελένη Καραΐνδρου, σχολιάζοντας την έπειτα από επτά χρόνια επανεμφάνισή της στο Μέγαρο Μουσικής.

    Η ίδια θα βρίσκεται μαζί με ένα σύνολο 110 ατόμων και τη Μαρία Φαραντούρη πάνω στη σκηνή, την οποία θα διαμορφώσουν ειδικά για τις συναυλίες ο σκηνογράφος Γιώργος Πάτσας σε συνεργασία με τον Ανδρέα Σινάνο στους φωτισμούς, ενώ η Βαβούλα Σκούρα θα «ντύσει» με βίντεο το μουσικό αυτό ταξίδι. Η σκηνοθεσία είναι του Αντώνη Αντύπα.

    Την Καμεράτα, ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής, θα διευθύνει ο Αλέξανδρος Μυράτ.

    Πηγή: news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ, φωτογραφία: Motionteam

    plou
    24.03.2005, 12:17
    Aπό τις πιο αγαπημένες μου μουσικές,από τα πιο αγαπημένα μου τραγούδια ,ενα δικό της :¨''H τιμή της αγάπης''.
    Eξαιρετική συνθέτης.
    Spilman44
    24.03.2005, 21:38
    Συμφωνώ απόλυτα !!!