ελληνική μουσική
    439 online   ·  210.826 μέλη

    Σατανισμός στη μουσική ροκ

    12plus
    04.01.2007, 17:00
    Μαρίνα συγγνώμη, δεν ξέρω, ποια είναι η άποψή σου για τα άτομα που βγαίναν στους δρόμους και καίγανε τους δίσκους των Beatles μετά την πασίγνωστη δήλωση του John περί της φήμης τους? Εμένα η άποψή μου είναι πως τα άτομα αυτά είναι πνευματικά δεσμευμένα, χειραγωγημένα, ανώριμα όπως θες πέστο... Αυτή είναι η άποψή μου. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ να συνδέουμε ονόματα όπως οι Beatles, οι Zeppelin ή οι Floyd με το σατανισμό. Για μένα το πρόβλεμα είναι η ψευδεπίγραφη θρησκευτική συνείδηση της κοινωνίας που την κάνει να απορρίπτει την ιδέα πως ο άνρθωπος είναι εκ φύσεως ον με τη διάσταση του "καλού" και του "κακού" μέσα του, πως είναι έμφυτα ένστικτα. Η άποψή μου είναι πως όποιος θέλει να πλησιάσει το Θεό ή το "καλό" πρέπει να έρθει σε επαφή και με την άλλη του διάσταση (δε λέω να καίει ανθρώπους κλπ αν αυτό καταλάβατε...) Η σύγχρονη πνευματική κίνηση είναι συνυφασμένη με τους ανοικτούς ορίζοντες και με την πληρότητα του πνεύματος, όχι με το δογματισμό περί μορφών ή αναφορών. Ας κάψουμε και τους σατανιστάς Zeppelin και μετά η ψυχή μας μπορεί να πάει στον Παράδεισο. Αυτά πρεσβεύω. Όποιος έχει δει Monty Python and the Holy Grail (άλλοι Σατανάδες οι Python...) ας θυμηθεί τη σκηνή με τους μοναχούς που ψέλνουνε pie jesu domine donna eis requiem και βαράνε τα κεφάλια τους με ένα ξύλο. Μιλάει μόνη της. Παρεπιπτόντως, θεωρώ τους Python πολύ μεγάλες εκφράσεις του ανθρώπινου πνεύματος. Αυτά...
    maspa
    04.01.2007, 18:15

    Τα νεύρα μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!

    Συγνώμη για το διάλειμμα....αλλά μόλις έχασα καταλάθως μια απάντηση στον Orfeus.....Και καθόμουν κι έγραφα, έγραφα...... Και προς το τέλος δε ξέρω τι πάτησα κι εξαφανίστηκε το παράθυρο*!! Θα επανέλθω, I promise!! Να μου περάσουν τα νευράκια και θα κάτσω να ξαναγράψω.....

    *Ξέρετε μήπως υπάρχει δυνατότητα να το βρω?


    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 04-01-2007 18:16 ]


    odis13
    04.01.2007, 18:24
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 04-01-2007 στις 14:45 έγραψε...


    [AC/ DC (Bon Scott)->Anti-Christ/Death to Christ

    σε συναυλία είπε"Καλώ το διάβολο να ζητήσει την ψυχή μου, γιατί η κόλαση είναι η γη της απαγγελίας"
    (Πέθανε το ίδιο βράδυ από κατάχρηση ναρκωτικών)

    [

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 04-01-2007 14:48 ]





    Βασικά ο Bon Scott δεν πέθανε από ναρκωτικά, τουλάχιστον όχι ακριβώς.Εκείνο το βραδυ είχε πιεί πολύ(οπωσ μερικοι από δω μέσα που έχουν ταράξει τις μπύρες) και αποκοιμίθηκε στο αυτοκίνητο του φίλου το.Δε μπορούσαν να τον ξυπνήσουν οπότε τον αήσανε στο αμάξι για να τον ξyπνίσουν το πρωί.Το πρωί βρέθηκε νεκρός.Είχε κάνει εμετό στον ύπνο του και πέθανε από ασφυξία.Εκείνο τοπρωί έκανε ιδιαίτερο κρύο και ο Scott είχε ασθμα.....Δεν ήθελε και πολύ για να πάθει κρίση άσθματος.Με παρόμοιο τρόπο πέθανε και ο Hendrix.
    To βιβλίο αυτό είναι γεμάτο ανακρίβειες έχω διαβάσει αποσπάσματά του.


    Δε χρειάζεται να ακούσεις ένα δισκο ανάποδα για να βρείς σατανιστικά μυνήματα.Και μόνο που ακούς τη φήμη ότι αν παίξεις ανάποδα το τάδε κομμάτι θα ακούσεις σατανιστικά μυνήματα,η δουλειά έγινε. Το στόχο τους τον πέτυχαν.Κάνανε ορισμένους να συνδέσουν το Rock με το σατανισμό και ακόμα περισσότερους(και εμάς μαζί) να συζητάμε τέτοια θέματα.

    Kai emena me sigxizoyn ta greeklish, alla distixos gia kapoious einai i moni epilogi

    Κοιτάξτε , κοφτε τις μπύρες ή στείλτε και εμένα μια.
    faltsoo
    04.01.2007, 18:28
    Τυχαια εντοπισα μεσα απο φωτογραφιες του 3ου live του music heaven


    (οπως τις κοιτουσα αναποδα )
    σατανιστικες χειρονομιες και προτροπες απο κατι ροκαδες .

    το καταθετω





    can you see the real me ? doctor , doctor------------

    URL: blogs.musicheaven.gr/faltsoo





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : faltsoo στις 04-01-2007 19:02 ]


    επισυναπτόμενα: Resize of Resize of DSCN9674.jpg 
    Orfeus
    04.01.2007, 18:30
    Χμμμ...
    Κάτι μου θυμίζει αυτό...


    faltsoo
    04.01.2007, 18:49
    φτου φτου φτου

    διπλα μου σ'εχω σατανα.





    vero
    04.01.2007, 18:54



    maspa
    04.01.2007, 19:20
    Κατ’αρχήν, λόγω της ατυχίας μου που ανέφερα παραπάνω, ίσως το ύφος μου να είναι «κάπως»…Ζητάω συγνώμη από τώρα..

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 04-01-2007 στις 16:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 04-01-2007 στις 14:45 έγραψε...

    Ταδε έφη

    Beatles( John Lenon)


    "Οι beatles είναι πιο δημοφιλείς απ το Χριστό."


    Την αλήθεια είπε ο John.
    Πέρα όμως από το ότι αυτό -που είπε- ήταν ένα γεγονός αναμφισβήτητο, αυτό δεν είναι απόδειξη ότι ήταν σατανιστής.
    Ας σοβαρευτούμε επιτέλους.


    Φυσικά δε σημαίνει από το παραπάνω πως ήταν σατανιστής, αλλά βλάσφημος σίγουρα. Συγκρίνει ένα groupάκι με τον Ύψιστο?Μη τρελαθούμε!
    Συγνώμη, παρέλειψα μισή δήλωση!! Και πάλι συγνώμη και συνεχίζω
    «…..ο χριστιανισμός θα εξαφανιστεί, θα συρρικνωθεί, θα καταρρεύσει» Πολύ σίγουρος δεν ήταν ο κ. John ότι θα υπάρξει τέλος για τον χριστιανισμό? Τόση βεβαιότητα για τη θρησκεία στην οποία πιστεύουν εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο?Και συνεχίζω»….Δε ξέρω ποιος θα χαθεί πρώτος, το rock’n’roll ή ο χριστιανισμός». Μιλάει για το rock’nroll σα να πρόκειται για θρησκεία, ή πιο σωστά για κάτι πιο δυνατό από τον χριστιανισμό. Αλλά και πάλι μη βιαστείτε να πείτε ότι έκανε συγκρίσεις για να δείξει τη δύναμη του rock(γιατί κι αυτό ενδέχεται να ακούσω). Όχι, δεν το δέχομαι. Άσχετα με την πρόθεση και πάλι πρόκειται για βλασφημία.

    Παράθεση:


    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 04-01-2007 στις 14:45 έγραψε...

    Rolling Stones( Mick Jager)

    υπερηφανεύεται ότι είναι σατανιστής και λατρεύει τον αντίχριστο με όλους τους κανόνες της μαύρης μαγείας και λέει πως είναι εωσφόρος του ροκ.


    Ο Mick στο τραγούδι “Sympathy for the Devil”, παρουσιάζει τη σκοτεινή ανθρώπινη πλευρά μέσα από τον στίχο του.
    Καλό θα ήτανε να ρίξεις μια ματιά εδώ!
    Ας ξανασοβαρευτούμε.



    «I 've stolen many a man's soul and faith

    I was around when Jesus Christ
    had His moment of doubt and pain»
    «Pleased to meet you,»

    Πρόκειται για το άρθρο…. Το διάβασα. Με εμια πρόχειρη ανάγνωση των στίχων, μου δόθκε η εντύπωση πως ο ζερζεβούλ(!)-όπως συνηθίζω να το λέω- μιλάει, σωστά? Και με επιβεβαιώνει το παρακάτω(πάλι από το άρθρο:

    «Έτσι όπως παράλληλα ανοίγει και η νουβέλα του Bulgakov όπου ένας ξένος που μεταλλάσσεται στον Σατανά, συστήνεται σε δύο τύπους που κάθονται σε ένα πάρκο της Μόσχας και συζητούν εάν ο Ιησούς υπήρξε η όχι.»

    Ήταν ανάγκη να παρουσιάσει την ανθρώπινη σκοτεινή πλευρά μέσα από το διάβολο? Ας το θεωρήσω ως μία διαφορετική παρουσίαση από μία άλλη οπτική. «συζητούν εάν ο Ιησούς υπήρξε η όχι» Παρουσιάζει, ένα αγνωστικισμό(?) να το πω? Μια κάποια αμφισβήτηση? Αμφισβήτηση για τον Ιησού και διάβολος πακέτο…. Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμύδια? Και γιατί :sympathy for the devil”? Πολύ «σκοτεινοί» στίχοι….


    Παράθεση:


    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 04-01-2007 στις 14:45 έγραψε...

    Paul Mac Cartney

    "κανένας μας δεν πιστεύει στο Θεό"


    Ούτε κι αυτό είναι απόδειξη ότι ο Paul είναι σατανιστής.
    Το να μην πιστεύει κάποιος σε Θεό, δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα σατανιστής.
    Και σε ποιους αναφέρεται με το “κανένας μας”;
    Στους Beatles? Ο George –είναι παγκόσμια γνωστό- ήταν βαθιά θρησκευόμενος.



    Δεν αντιλέγω, όμως πρόκειται για μια δήλωση για αθεϊσμό, που αν μη τι άλλο κάνει πιο «πρόσφορο» το έδαφος για να περάσει άλλου είδους «πιστεύω» σε τυχόν επηρεαζόμενους θαυμαστές. Υποθέσεις κάνω, ok δεν έχω περαιτέρω στοιχεία… Αυτό το γενικευμένο «κανείς»? Κι όπως είπες κι εσύ δεν αναφέρεται στους beatles, αφού είπες: «Ο George –είναι παγκόσμια γνωστό- ήταν βαθιά θρησκευόμενος». Άρα…. Σε ποιους? Μήπως θέλει να επηρεάσει? Sorry που γίνομαι καχύποπτη, αλλά το θέμα αυτό είναι που με κάνει…. Και δε νομίζω κι άδικα….






    Παράθεση:

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 04-01-2007 στις 14:45 έγραψε...

    Θα μου έκανε μεγάλη χάρη αν κάποιος αναγνώριζε ποιο τραγούδι των Pink Floyd είναι το παρακάτω, για το οποίο βρίσκεται σε βιβλίο μόνο η μετάφραση....

    Ο Θεός είπε να σε γδάρω ζωντανό
    σκοτώνω παιδιά
    μ' αρέσει να τα βλέπω να πεθαίνουν
    σκοτώνω παιδιά
    κάνω τις μητέρες τους να κλαίνε
    τα συνθλίβω κάτω από το αυτοκίνητό μου
    θέλω να τ' ακούω να φωνάζουν
    να τους δίνω να τρώνε δηλητηριασμένες καραμέλες
    να τους καταστρέφω την παραμονή των Αγίων Πάντων.


    Αυτά όλα είναι ανθρώπινα …..επιτεύγματα!!!
    Ο Roger -όπως και ο Mick παραπάνω- αναφέρεται στον άνθρωπο.


    Στο τέλος κάνει αναφορά στην παραμονή των Αγίων Πάντων(!)
    Επίσης, οι στίχοι εκφράζουν οργή, κακία, σαδισμό, φόνους που όλα αυτά είναι «προϊόντα» του κακού….

    Παράθεση:


    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 04-01-2007 στις 14:45 έγραψε...

    Οι led zeppelin στο δίσκο τους Stairway to heaven τραγουδούσαν μηνύματα του είδους:
    "Εγώ πρέπει να ζω για το διάβολο"", "μην είσαι ανόητος με τον διάβολο, δεν έχεις κανέναν φόβο από αυτόν", "θέλω ο Χριστός να γονατίσει μπροστά στο σατανά"


    Έλα τώρα Μαρίνα…
    Ποιος είναι ο συγγραφέας αυτός;
    Συγγενής της Λουκά ένα πράμα;


    Μπορεί!!Όμως η απάντησή σου δε με πείθει για το αντίθετο…Πάντως παίζει κι αυτό με την αναστροφή των δίσκων, έτσι?




    Παράθεση:


    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 04-01-2007 στις 14:45 έγραψε...

    Το όνομα του τραγουδιστή Alice Cooper είναι ψευδώνυμο. Ανήκει σε μια μάγισσα που πέθανε εδώ κι έναν αιώνα. Το πήρε αφού έκανε συμφωνία με το διάβολο να του δώσει φήμη και να πάρει το σώμα του.


    Η συγκεκριμένη μάγισσα έζησε και πέθανε όχι “εδώ κι έναν αιώνα”, αλλά τον 16ο αιώνα.
    Απ’ αυτή την πληροφορία που σου δίνω, μπορείς εύκολα να καταλάβεις ότι ο συγγραφέας του βιβλίου στο οποίο αναφέρεσαι (και που δεν λες ποιο είναι) γράφει αστειότητες και ανακρίβειες.
    Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή…


    Αστειότητες και ανακρίβειες, είναι χαρκτηρισμοί που εύκολα τους προσδίδουμε σε κάτι…. Τέλος Πάντων δε θα σταθώ μόνο εδώ…


    Παράθεση:


    Υ.Γ. Όταν γράφω "ας σοβαρευτούμε", δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά στον συγγραφέα του βιβλίου.


    Ναι, το κατάλαβα.



    Να μου επιτρέψεις να σχολιάσω κάτι και στο δεύτερο άρθρο περί χριστιανικού ροκ….


    «Οι χριστιανικές μπάντες, αυτόματα (ίσως, τι ίσως; Μάλλον. Αλλά τι μάλλον; Είναι σίγουρο ότι) απευθύνονται σε περιορισμένο κοινό είτε πρόκειται για συναυλία, είτε για αγορά cd. Οι περισσότερες από τις μπάντες αυτές, εντοπίζονται και ευδοκιμούν στην Αμερικάνικη επαρχία. (Ε, βέβαια. Που αλλού;)»

    Αυτό σχετικά με την επαρχία με παρέπεμψε στο κατεστημένο, το οποίο αποτελούν οι παραδόσεις, αξίες, κοινωνία, οικογένεια, εκκλησία. Πράγματα που υπάρχουν κυρίως στην επαρχία. Το ροκ, αυτό το μουσικό φαινόμενο, αλλάζει μορφή και γίνεται κοινωνικό φαινόμενο με επανάστασηενάντια στο κοινωνικό κατεστημένο.
    Ok, δεν είμαι κατά του ροκ. Αλλά δε μπορούμε να αμφισβητήσουμε ότι σατανισμός υπάρχει στη ροκ.
    Απάντησες για τους beatles, pink floyd και rolling stones….
    Οι black Sabbath,kiss,bon scott?

    Επίσης, τα διάφορα εξώφυλλα των albums να τα σχολιάσω? Ποιο άτομο ψυχικά υγιές και νοήμον θα σχεδίαζε αυτές τις σαχλαμάρες που "κοσμούν" κυρίως albums του metal και hard rock?



    maspa
    04.01.2007, 19:27
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 04-01-2007 στις 18:24 έγραψε...
    Δε χρειάζεται να ακούσεις ένα δισκο ανάποδα για να βρείς σατανιστικά μυνήματα.Και μόνο που ακούς τη φήμη ότι αν παίξεις ανάποδα το τάδε κομμάτι θα ακούσεις σατανιστικά μυνήματα,η δουλειά έγινε. Το στόχο τους τον πέτυχαν.Κάνανε ορισμένους να συνδέσουν το Rock με το σατανισμό και ακόμα περισσότερους(και εμάς μαζί) να συζητάμε τέτοια θέματα.


    Εγώ πάλι πιστεύω πως ισχύει....

    "Το κρυφό μήνυμα εγγράφεται σε διαφορετική συχνότητα,όχι ακουστική, αλλά υπερηχητική".....

    Μάλιστα έχω μάθει για δίσκο του Παπακωνσταντίνου, ακόμη και της Μαρινέλλας...
    Μηνύματα του τύπου "Ζω εγώ θα γίνουμε άθεοι", "σατανάς μαζί" κι άλλα τέτοια....

    (Θα το ψάξω το θέμα, δε θα σταθώ μόνο εδώ)



    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 04-01-2007 19:28 ]


    Orfeus
    04.01.2007, 19:49
    Nothing To Say

    Everyday there's someone asking
    what is there to do?
    Should I love or should I fight
    is it all the same to you?
    No I say I have the answer
    proven to be true,
    But if I were to share it with you,
    you would stand to gain
    and I to lose.

    Oh I couldn't bear it
    so I've got nothing to say.

    Every morning pressure forming
    all around my eyes.
    Ceilings crash, the walls collapse,
    broken by the lies
    that your misfortune brought upon us
    and I won't disguise them.
    So don't ask me will I explain
    I won't even begin to tell you why.

    No, just because I have a name
    well I've got nothing to say.

    Climb a tower of freedom,
    paint your own deceiving sign.
    It's not my power
    to criticize or to ask you to be blind
    To your own pressing problem
    and the hate you must unwind.
    So ask of me no answer
    there is none that I could give
    you wouldn't find.

    I went your way ten years ago
    and I've got nothing to say.


    maspa
    04.01.2007, 20:10
    Εγώ τώρα τι πρέπει να καταλάβω....
    12plus
    04.01.2007, 20:18
    "Το κρυφό μήνυμα εγγράφεται σε διαφορετική συχνότητα,όχι ακουστική, αλλά υπερηχητική" <-- Τι είναι πάλι τούτο? Τα ποντίκια είναι να ακούσουν το μήνυμα ή εμείς?

    Εγώ πάντως στενοχωρήθηκα που δεν έκανες ούτε μία τόση δα νήξη σε αυτά που σου είπα πιο πάνω...

    " T h e B o y N e v e r G e t s O l d e r . . . "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 12plus στις 04-01-2007 20:21 ]


    Orfeus
    04.01.2007, 20:36
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 04-01-2007 στις 20:10 έγραψε...

    Εγώ τώρα τι πρέπει να καταλάβω....



    Ότι δεν σκοπεύω να συζητήσω στη βάση ότι ο John υπήρξε βλάσφημος, ή ότι ο Mick είναι σατανιστής.

    Δεν αποκλείεται δηλαδή, να "εισαχθώ" κι εγώ στη λίστα των σατανιστών, αφού κι εγώ δεν πιστεύω στον Ιησού και αφού οι John & Mick είναι πολύ καλοί μου φίλοι.



    www.Orfeus.musicheaven.eu & Jai Guru Deva Om!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 04-01-2007 20:39 ]


    jorge
    04.01.2007, 21:05
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 04-01-2007 στις 19:27 έγραψε...

    Εγώ πάλι πιστεύω πως ισχύει....

    "Το κρυφό μήνυμα εγγράφεται σε διαφορετική συχνότητα,όχι ακουστική, αλλά υπερηχητική".....


    Αυτό βρε maspa τώρα το δέχεσαι έτσι άκριτα, αλλά και το αναμεταδίδεις; Αν ένας ήχος είναι έξω από τις ανθρώπινες συχνότητες (κάτι τέτοιο μάλλον εννοείς όταν λες ..."υπερηχητικός"), τότε δεν ταλαντώνεται το τύμπανο του αυτιού ώστε να μεταδώσει την πληροφορία στον εγκέφαλο... Πως λοιπόν ο άνθρωπος λαμβάνει αυτό τα ... "σατανικά" μηνύματα όταν αυτά δε φτάνουν στον εγκέφαλο;
    dimitrapan
    04.01.2007, 21:20
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 04-01-2007 στις 21:05 έγραψε...
    Αν ένας ήχος είναι έξω από τις ανθρώπινες συχνότητες (κάτι τέτοιο μάλλον εννοείς όταν λες ..."υπερηχητικός"), τότε δεν ταλαντώνεται το τύμπανο του αυτιού ώστε να μεταδώσει την πληροφορία στον εγκέφαλο... Πως λοιπόν ο άνθρωπος λαμβάνει αυτό τα ... "σατανικά" μηνύματα όταν αυτά δε φτάνουν στον εγκέφαλο;


    Μπορεί να έχεις δίκιο και να μην τα λαμβάνει ο άνθρωπος, αλλά φαντάζομαι πώς είναι εξίσου μεγάλη η ζημιά αν δαιμονιστεί ο σκύλος του...
    Spotlight_Dancer
    04.01.2007, 21:29
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 04-01-2007 στις 19:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 04-01-2007 στις 18:24 έγραψε...
    Δε χρειάζεται να ακούσεις ένα δισκο ανάποδα για να βρείς σατανιστικά μυνήματα.Και μόνο που ακούς τη φήμη ότι αν παίξεις ανάποδα το τάδε κομμάτι θα ακούσεις σατανιστικά μυνήματα,η δουλειά έγινε. Το στόχο τους τον πέτυχαν.Κάνανε ορισμένους να συνδέσουν το Rock με το σατανισμό και ακόμα περισσότερους(και εμάς μαζί) να συζητάμε τέτοια θέματα.


    Εγώ πάλι πιστεύω πως ισχύει....

    "Το κρυφό μήνυμα εγγράφεται σε διαφορετική συχνότητα,όχι ακουστική, αλλά υπερηχητική".....

    Μάλιστα έχω μάθει για δίσκο του Παπακωνσταντίνου, ακόμη και της Μαρινέλλας...
    Μηνύματα του τύπου "Ζω εγώ θα γίνουμε άθεοι", "σατανάς μαζί" κι άλλα τέτοια....

    (Θα το ψάξω το θέμα, δε θα σταθώ μόνο εδώ)



    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 04-01-2007 19:28 ]





    Θα ηθελε η φιλτατη maspa να μας παραθεσει τη βιβλιογραφια πανω στην οποια βασιστηκε η ολη επιχειρηματολογια της?Ευχαριστω.
    kadmilos
    04.01.2007, 23:07
    Τα εκανα μανταρα με τισ παραθεσεις για αυτο θα το κανω με αλλο τροπο.Στο θεμα John Lenon

    Παράθεση:

    Φυσικά δε σημαίνει από το παραπάνω πως ήταν σατανιστής, αλλά βλάσφημος σίγουρα. Συγκρίνει ένα groupάκι με τον Ύψιστο?Μη τρελαθούμε!
    Συγνώμη, παρέλειψα μισή δήλωση!! Και πάλι συγνώμη και συνεχίζω
    «…..ο χριστιανισμός θα εξαφανιστεί, θα συρρικνωθεί, θα καταρρεύσει» Πολύ σίγουρος δεν ήταν ο κ. John ότι θα υπάρξει τέλος για τον χριστιανισμό? Τόση βεβαιότητα για τη θρησκεία στην οποία πιστεύουν εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο?Και συνεχίζω»….Δε ξέρω ποιος θα χαθεί πρώτος, το rock’n’roll ή ο χριστιανισμός». Μιλάει για το rock’nroll σα να πρόκειται για θρησκεία, ή πιο σωστά για κάτι πιο δυνατό από τον χριστιανισμό. Αλλά και πάλι μη βιαστείτε να πείτε ότι έκανε συγκρίσεις για να δείξει τη δύναμη του rock(γιατί κι αυτό ενδέχεται να ακούσω). Όχι, δεν το δέχομαι. Άσχετα με την πρόθεση και πάλι πρόκειται για βλασφημία.



    Βλασφημος ειναι μια λεξη περιεργη δεν συμφωνεις?Καποτε χαρακτηριζαν βλασφημο τον Γαλιλαιο και τον Σωκρατη.Ειναι πως το βλεπει κανεις.Αλλωστε ειναι φανερο οτι αναφερεται στο ιστορικο προσωπο Jesu ben Joseph η αλλιως Ιησου Χριστο (ασχετως αν ειναι Θεος για πολλους απο εμας,για καποιους ηταν απλως ενα ιστορικο προσωπο-οπως βλεπουμε εμεις το Βουδα ενα πραμα-Εγω δεν βλεπω προσβολη σε αυτα που λεει.

    Τωρα για το αν ο Χριστιανισμος θα καταρρευσει ειναι μια προβλεψη που την εχουν κανει πολλοι.Μην ξεχνας οτι οι πιο πολλες θρησκειες κατερευσαν. Ασχετο αν υπαρχουν κοινα στοιχεια που υποδεικνυουν συνεχεια- οπως ειχαμε συζητησει παλαιοτερα σε αυτο το site - Το οτι συγκρινει δυο ανομοια πραγματα μπορει να σε κανει να πιστευεις οτι τα εξισωνει σα θρησκειες,αλλα να σε ρωτησω κατι?
    Μηπως αναφερεται σε δυο προιοντα?Και τα συγκρινει ως δυο προιοντα ?Υπαρχει πιθανοτητα το ατομο που μιλαει να μην εχει θρησκεια αλλα να βλεπει τα πραγματα διαφορετικα απο εσενα?Υπαρχει πιθανοτητα για καποιους ανθρωπους θρησκεια και μουσικη να μην ειναι τιποτα αλλο παρα ικανοποιηση καποιων αναγκων τους?

    Το τι λεει ο καθενας μας εχει σχεση με το πως αυτος αντιλαμβανεται τον κοσμο,Ισως το να προσπαθεις να εξηγησεις λογια αλλων με βαση τη δικη σου αντιληψη να σε οδηγει σε καποιο λαθος

    -Στο θεμα Mick Jagger

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 04-01-2007 στις 14:45 έγραψε...

    «I 've stolen many a man's soul and faith

    I was around when Jesus Christ
    had His moment of doubt and pain»
    «Pleased to meet you,»

    Πρόκειται για το άρθρο…. Το διάβασα. Με εμια πρόχειρη ανάγνωση των στίχων, μου δόθκε η εντύπωση πως ο ζερζεβούλ(!)-όπως συνηθίζω να το λέω- μιλάει, σωστά? Και με επιβεβαιώνει το παρακάτω(πάλι από το άρθρο:

    «Έτσι όπως παράλληλα ανοίγει και η νουβέλα του Bulgakov όπου ένας ξένος που μεταλλάσσεται στον Σατανά, συστήνεται σε δύο τύπους που κάθονται σε ένα πάρκο της Μόσχας και συζητούν εάν ο Ιησούς υπήρξε η όχι.»

    Ήταν ανάγκη να παρουσιάσει την ανθρώπινη σκοτεινή πλευρά μέσα από το διάβολο? Ας το θεωρήσω ως μία διαφορετική παρουσίαση από μία άλλη οπτική. «συζητούν εάν ο Ιησούς υπήρξε η όχι» Παρουσιάζει, ένα αγνωστικισμό(?) να το πω? Μια κάποια αμφισβήτηση? Αμφισβήτηση για τον Ιησού και διάβολος πακέτο…. Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμύδια? Και γιατί :sympathy for the devil”? Πολύ «σκοτεινοί» στίχοι….



    Ο καθενας εξηγει καποια πραγματα οπως θελει και εδω, παραδειγμα εγω.Πιστευω οτι ο Θεος βρισκεται μεσα στον ανθρωπο.Πστευω οτι το ιδιο κανει και αυτο που λες εσυ διαβολος.Πολλες φορες συγκρουονται και αλλες συμπληρωνονται. Εγω βλεπω λοιπον τη φραση συμπαθεια για το διαβολο σαν συμπαθεια για τον ανθρωπο. Ακομα και τα αρνητικα συναισθηματα που εχουμε ενοχοποιησει ειναι μεσα στη φυση μας.Αν τα συμπαθησουμε ισως μαθουμε που ειναι ο Θεος.
    Ειδικα στην τεχνη οπου καποιος μιλαει συνηθως αλληγορικα ειναι αναποφευκτο να βλεπεις πολλα και διαφορετικα μηνυματα.Ειναι ομως πραγματικα δυσκολο να καταλαβεις τι ενιωθε και τι σκεφτοταν αυτος που τα εγραφε.
    Α!και η αμφισβητηση δεν ειναι παντα κακη. Η αμφισβητηση κανει τον ανθρωπο να προχωραει.


    Στο θεμα Paul Mc Cartney

    Αθεισμος σημαινει κανενας θεος. Ουτε διαβολος ουτε Χριστος. Δεν μπορω να καταλαβω πως κανει το εδαφος προσφορο καποιος που λεει δεν πιστευω


    Στο Θεμα Pink Floyd

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 04-01-2007 στις 14:45 έγραψε...

    Θα μου έκανε μεγάλη χάρη αν κάποιος αναγνώριζε ποιο τραγούδι των Pink Floyd είναι το παρακάτω, για το οποίο βρίσκεται σε βιβλίο μόνο η μετάφραση....

    Ο Θεός είπε να σε γδάρω ζωντανό
    σκοτώνω παιδιά
    μ' αρέσει να τα βλέπω να πεθαίνουν
    σκοτώνω παιδιά
    κάνω τις μητέρες τους να κλαίνε
    τα συνθλίβω κάτω από το αυτοκίνητό μου
    θέλω να τ' ακούω να φωνάζουν
    να τους δίνω να τρώνε δηλητηριασμένες καραμέλες
    να τους καταστρέφω την παραμονή των Αγίων Πάντων.


    Παράθεση:

    Αυτά όλα είναι ανθρώπινα …..επιτεύγματα!!!
    Ο Roger -όπως και ο Mick παραπάνω- αναφέρεται στον άνθρωπο.

    Παράθεση:

    Στο τέλος κάνει αναφορά στην παραμονή των Αγίων Πάντων(!)
    Επίσης, οι στίχοι εκφράζουν οργή, κακία, σαδισμό, φόνους που όλα αυτά είναι «προϊόντα» του κακού….



    Η Αναφορα στη μερα των Αγιων Παντων δεν μου λεει κατι.Η μερα των αγιων Παντων ειναι το Halloween και οποως ολοι πλεον ξερουμε απο τις αμερικανικες ταινιες τοτε τα παιδακια παιρνουν καραμελες και γλυκα απο τα σπιτια.Αναφερεται λοιπον σε καποιους ανθρωπους που δινουν χαλασμενα γλυκα στα παιδακια. Η οργη, η κακια ακομα και ο φονος ειναι στη φυση του ανθρωπου. Τι θα πει προιον του κακου? Ολοι εχουν αυτα τα συναισθηματα,μπορεις να τα λες κακα αν θες αλλα δεν βλεπω τι σχεση με τον σατανισμο.

    Στα υπολοιπα δεν θα αναφερθω γιατι λιγο πολυ εχουν απαντησει αλλοι.Το μονο που θα αναρωτηθω ειναι το εξης. Εχει σημασια αν το ονομα του Alice Cooper το ειχε μαγισσα? Ξερεις τα ονοματα ολων των συγκροτηματων απο που ερχονται?Ακομα χειροτερα ξερεις τα δικα μας ψευδωνυμα τι σημαινουν?
    Καδμιλος λ.χ ηταν καβειριος δαιμωνας.Για αλλους θεος.Τι σημαινει?Οτι εχω κανει συμφωνια με τον διαβολο για να παρει την ψυχη μου? Ο μονος λογος που θα μπορουσα να πω κατι τετοιο ειναι για να δημιουργησω μια αντιληψη γυρω απο εμενα. Ισως αυτη η αντιληψη να εκανε το δισκο μου να πουλησει. που ξερεις?? Περιεργο πραγμα το μαρκετινγκ παιζει με την ψυχολογια του ανθρωπου.

    Τωρα για τα εξωφυλλα των δισκων Heavy Metal,Black Metal,Death Metal κοκ..Περιεργο πραγμα το μαρκετινγκ ;) παιζει με την ψυχολογια για να πουλησει ενα προιον.Αυτο που σε τρομαζει μερικες φορες ισως θες να το κανεις δικο σου για να νιωσεις πιο δυνατος(αυτο κανουν τα συγκροτηματα μεταλ,πατουν πανω σε κατι που τρομαζει γιατι το κοινο τους θελει να ταυτιστει με κατι,να νιωσει οτι ανηκει καπου.σε κατι ισχυρο που θα καλυψει τις προσωπικες τους αδυναμιες)
    maspa
    05.01.2007, 08:17
    @Orfeus

    Oκ, είναι άθεοι, εδώ μιλάμε για σατανισμό που είναι διαφορετικό, σωστά? Δεν έχω καμία προδιάθεση να βάζω οποιοδήποτε δε πιστεύει στο Θεό στη λίστα των σατανιστών. Εξάλλου, δικαίωμα έχει οποιοσδήποτε να πιστεύει ή όχι σε οποιαδήποτε θρησκεία. Ο σατανισμός όμως δεν είναι "θρησκεία", αντιθέτως υπάρχει ενάντια στο χριστιανισμό. Ή μήπως δεν υπάρχει? Κι οι black sabbath τι είναι? Αν εξαρχής πιστεύεις πως δεν υπάρχει τότε είναι μάταιο να μιλάμε γενικότερα. Αν πιστεύεις πως υπάρχει, απλά όχι σε beatles και λοιπά αυτό είναι άλλο. Παρέθεσα(συγκεκριμένα για τους beatles) κάποια λεγόμενα που δεν πρόσεξα να τα αμφισβήτησες. Ας αφήσουμε λοιπόν τους beatles ok? Όλα τα άλλα "φρούτα" που κυκλοφορούν τι είναι? Το θέμα είναι αν υπάρχει ή όχι(το πρώτο ερώτημα δηλαδή) κι έπειτα το "που,ποιός,πότε και γιατί".

    @jorge

    Συγχωρέστε με αν αναμεταδίδω πράγματα έτσι άκριτα όπως είπες. Όμως κουβέντα κάνουμε έτσι? Είπες "δεν ταλαντώνεται το τύμπανο του αυτιού ώστε να μεταδώσει την πληροφορία στον εγκέφαλο... ".. Ο μόνος τρόπος που μπορεί να εξηγήθεί είναι ότι την "πληροφορία"(να το πούμε έτσι), το αφτί την λαμβάνει μόνο που είναι αναιπαίσθητο.Ή πιο σωστά, δεν το ακούμε όμως περνάει και καταχωρείται στο υποσεινήδητο, το οποίο έχει τη δυνατότητα να ακούσει και να αποκωδικοποιήσει το ανάστροφο μήνυμα. Απ'ο,τι ξέρω, τα μηνύματα αυτά εκπέμπονται παράλληλα με το τραγούδι, απλά για να τα ξεχωρήσει κανείς πρέπει να παίξει το δίσκο με αντίστροφη φορά.

    Ο τρόπος που ανέφερα παραπάνω εγγραφής "κρυφών " μηνυμάτων είναι ο ένας. Ο δεύτερος είναι σε στούντιο που στις ηχογραφήσεις χρησιμοποόύν πολλά ξεχωριστά κανάλια. Σε κάθε κανάλι εγγράφεται το κάθε όργανο(τύμπανα, κιθάρα κ.λπ.) και σε κάποιο από αυτά εγγράφεται το μήνυμα. Στο τέλος της εγγραφής όλα αυτά τα κανάλια οδηγούνται σε δύο, στο ένα το τραγούδι, στο άλλο το μήνυμα, αλλά το τελευταίο ανάποδα. Όταν παίζεται το τραγούδι ακούμε ένα μουσικό "γέμισμα".

    @Spotlight_Dancer
    Σχετικά με τα μηνύματα και όλα αυτά τα πρωτοάκουσα στα δεκατρία μου.
    Δε βασίζομαι μόνο σε βιβλία, αλλά και σε λεγόμενα και γενικότερα το ψάχνω το θέμα.

    @ kadmilos

    Σχετικά με john lenon-(στο θεμα Paul Mc Cartney)

    Μ εβρίσκεις σύμφωνη σε όσα είπες! Όντως ο χαρακτηρισμός "βλάσφιμος" είναι λίγο περίεργος. Όμως, στη θρησκεία μου( χριστιανισμός) κάτι τέτοιο θεωρείται βλασφημία, δηλαδή από αυτή την οπτική. Για κάποιον που δεν πιστεύει και έχει μια διααφορετική οπτική για τα πράγματα όντως μπορεί να μη φαίνεται έτσι. Όπως είπα όμως πιο πάνω το θέμα δεν είναι οι "άθεοι" αλλά ο "σατανισμόςς". Ας το αφήσουμε αυτό τώρα, έτσι?

    θέμα Mick Jagger
    Το ίδιο με τα παραπάνω, δεν έχω τίποτα άλλο να προσθέσω, τουλάχιστον προς το παρόν.


    "Ισως αυτη η αντιληψη να εκανε το δισκο μου να πουλησει. που ξερεις?? "
    Να πουλήσει σε ποιούς? Και γιατί δε βρίσκουν άλλο τρόπο να τα οικονομήσουν?


    "αυτο κανουν τα συγκροτηματα μεταλ,πατουν πανω σε κατι που τρομαζει γιατι το κοινο τους θελει να ταυτιστει με κατι,να νιωσει οτι ανηκει καπου.σε κατι ισχυρο που θα καλυψει τις προσωπικες τους αδυναμιες)"
    Αυτό ακριβώς που το πας? Εγώ ξέρω(και σύμφωνα πάντα με τη θρησκεία μου) ότι δυνατός ψυχικά νιώθεις κοντά στο Θεό κι όχι σε αποτροπιαστικα σύμβολα και τέρατα που αντιπροσωπεύουν το διάβολο.

    Όλαα αυτά, που ανέφερες μου έδωσαν την εντύπωση ότι προσπάθησες να τα ανααλύσεις από τη σκοπιά της επιστήμης της ψυχολογίας. Εγώ προσπαθώ να τα εξηγήσω μέσα από την οπτική της θρησκείας. Και νομίζω πως το δεύτερο είναι πιο σωστό(?) να το πω? Κι αυτό γιατί μιλάμε για σατανισμό.... Γιατί λοιπόν υπάρχει ο σατανισσμός?

    Topic-> Οι σατανιστές πιστεύουν στον Χριστό

    5ο post::

    Το μέλος maspa στις 26-09-2006 στις 20:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Κατ'αρχήν, άλλο άθεοι άλλο σατανιστές....Οι πρώτοι δε πιστεύουν στην ύπαρξη του Θεού και συνεπώς και του διαβόλου....Οι δεύτεροι "πολεμούν" τον Θεό επομένως πιστεύουν στην ύπαρξη και στη δύναμή Του....Προσπάθησα να το εξηγήσω με την απλή λογική....Αν και σε θέματα θρησκείας η ανθρώπινη λογική είναι πολύ λίγη για να τα εξηγήσει...






    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 05-01-2007 08:19 ]


    Spotlight_Dancer
    05.01.2007, 10:27
    Παράθεση:


    @Spotlight_Dancer
    Σχετικά με τα μηνύματα και όλα αυτά τα πρωτοάκουσα στα δεκατρία μου.
    Δε βασίζομαι μόνο σε βιβλία, αλλά και σε λεγόμενα και γενικότερα το ψάχνω το θέμα.



    Δηλαδη τοση ωρα παραθετεις αποψεις για ενα θεμα το οποιου οι γνωσεις σου εχουν στηριχθει σε γενικες και αοριστες πηγες,που μπορει να ειναι (π.χ.)απο το 13χρονο πρωην συμμαθητη σου μεχρι το περιπτερα της γειτονιας?
    jorge
    05.01.2007, 12:07
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-01-2007 στις 08:17 έγραψε...

    Συγχωρέστε με αν αναμεταδίδω πράγματα έτσι άκριτα όπως είπες. Όμως κουβέντα κάνουμε έτσι? Είπες "δεν ταλαντώνεται το τύμπανο του αυτιού ώστε να μεταδώσει την πληροφορία στον εγκέφαλο... ".. Ο μόνος τρόπος που μπορεί να εξηγήθεί είναι ότι την "πληροφορία"(να το πούμε έτσι), το αφτί την λαμβάνει μόνο που είναι αναιπαίσθητο.Ή πιο σωστά, δεν το ακούμε όμως περνάει και καταχωρείται στο υποσεινήδητο, το οποίο έχει τη δυνατότητα να ακούσει και να αποκωδικοποιήσει το ανάστροφο μήνυμα. Απ'ο,τι ξέρω, τα μηνύματα αυτά εκπέμπονται παράλληλα με το τραγούδι, απλά για να τα ξεχωρήσει κανείς πρέπει να παίξει το δίσκο με αντίστροφη φορά.


    Maspa αφού σου αρέσει η έρευνα και μια και είσαι και φοιτήτρια, θα περίμενα μια παράθεση κάποιας δημοσίευσης σχετικά με το πως μπορεί να "περάσει" ή να καταχωρηθεί όπως λες στο υποσυνείδητο (το οποίο δε θα βρίσκεται στο ...αυτί αλλά στον εγκέφαλο) κάποια ηχητική πληροφορία που δεν διεγείρει τα νεύρα που ενώνουν το αυτί με τον εγκέφαλο. Γιατί κάτι τέτοιο μου λες. Οτι δηλαδή ένας υπέρηχος μπορεί και φτάνει στον εγκέφαλο παρά το γεγονός οτι το τύμπανο δεν μπορεί να συντονιστεί με ήχους πάνω από τα ανθρώπινα όριο (20 KHz). Ποιό είναι λοιπόν αυτό το "μαγικό" που φέρνει τον ήχο στον εγκέφαλο;


    ΥΓ Καλή η έρευνα, αλλά αν δε στηρίζεται σε αξιόπιστες πηγές και επιστημονικες έρευνες παρά μόνο σε όσα ακούμε, δεν έχει ουδεμία αξία και μπορεί να οδηγήσει σε επέκταση των εσφαλμένων αντιλήψεων σε περισσότερα άτομα. Γι' αυτό ο εκάστοτε ερευνητής οφείλει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός.