ελληνική μουσική
    874 online   ·  210.851 μέλη

    Σατανισμός στη μουσική ροκ

    rory166
    08.03.2007, 13:47
    Spot,εσυ πρεπει να μετανοησεις πρωτος κ ασε τους αλλους...
    audioslave
    08.03.2007, 13:49
    πω πω...κοντεύω 30 και τελικά κάποια θέματα είναι classic και cult...

    Πάντως και επειδή κάθε σοβαρή ανάλυση σε τέτοιες κατα τη γνωμη μου μπουρδελογίες πρακτικά κάνει και την ιδια την ανάλυση μια μπούρδα επιπέδου, θα πως γενικά...πολλές φορές αυτό το ριμάδι το δέντρο κρύβει το δάσος.
    Και πάντα μα πάντα υπάρχουν κάποιοι που το χρησιμοποιούν...

    Δεν ξέρω...αλλα έχω αρχίσει να απογοητεύομαι... Δεν βλέπω να αλλάζει κατι σε αυτή τη χώρα ποτέ...

    Κρίμα...
    absurdus_delirium
    08.03.2007, 21:09
    Παράθεση:

    Το μέλος audioslave στις 08-03-2007 στις 13:49 έγραψε...

    πω πω...κοντεύω 30 και τελικά κάποια θέματα είναι classic και cult...

    Πάντως και επειδή κάθε σοβαρή ανάλυση σε τέτοιες κατα τη γνωμη μου μπουρδελογίες πρακτικά κάνει και την ιδια την ανάλυση μια μπούρδα επιπέδου, θα πως γενικά...πολλές φορές αυτό το ριμάδι το δέντρο κρύβει το δάσος.
    Και πάντα μα πάντα υπάρχουν κάποιοι που το χρησιμοποιούν...

    Δεν ξέρω...αλλα έχω αρχίσει να απογοητεύομαι... Δεν βλέπω να αλλάζει κατι σε αυτή τη χώρα ποτέ...

    Κρίμα...






    Έχεις δίκιο ρε γμτ, αλλά δε μπορώ να κρατηθώ: Συζητάμε τώρα αυτό που στην Αμερική συζητούσαν το 1986 και πριν και νομίζουμε ότι είμαστε τόοοοσο μπροστά! Καλά κάνεις και έχεις αρχίσει να απογοητεύεσαι... και πολύ άντεξες!




    Μου λείπει ο θείος Frank! Τι απέγιναν οι μουσικοί που μιλούσαν; Μόνο ο Νταλάρας του πλανήτη (ο Bono, ντε) απέμεινε;
    maspa
    22.03.2007, 18:57
    Και ναι λοιπόν, ξανα εδώ για να πω ότι υπάρχει σατανισμός στην ροκ. Βαράτε τώρα όσο θέλετε.

    (αυτή είναι η απάντησή μου για το topic "Δώδεκα Θεοί ή Χριστιανισμός?")
    Vangelis86
    22.03.2007, 19:03
    Ολα τα βιντεακια του Zappa στο youtube αξιζουν. Απιστευτος ηταν.
    SOPHIA-MX-4EVER
    22.03.2007, 20:22
    εξαρταται απο το συγκροτημα......
    π.χ. οι evanesence ειναι standard σατανιστεσ!!!!
    rompa
    22.03.2007, 20:51
    Παράθεση:
    εξαρταται απο το συγκροτημα......
    π.χ. οι evanesence ειναι standard σατανιστεσ!!!!


    Σε κάποιο cd τους ευχαριστούν το θεό ... Και εσύ που ξέρεις τι είναι ? Αν κάποιος δεν πιστεύει , δεν πιστεύει στο Θεό είναι σατανιστής?
    Και αν θες να ξέρεις αρχικά το προμοτόρανε ως εκκλησιαστικό γκρουπ ...
    Vangelis86
    22.03.2007, 22:29
    και οι R.E.M. ειναι, ξερετε τι σημαινουν τα αρχικα τους?
    Rape E(πειτε μια κακη λεξη απο E δε μου ρχετε) Murder (φορ Σαταν)

    heartbreak-kid
    22.03.2007, 22:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Vangelis86 στις 22-03-2007 στις 22:29 έγραψε...

    και οι R.E.M. ειναι, ξερετε τι σημαινουν τα αρχικα τους?
    Rape E(πειτε μια κακη λεξη απο E δε μου ρχετε) Murder (φορ Σαταν)




    Rapid Eye Movement. οι σπασμοι που κάνουν τα μάτια μας όταν κοιμόμαστε και βλέπουμε κάποιο όνειρο. δεν έχει σχέσι αυτό που λές. αν θέλουμε μπορούμε να βάλουμε ό,τι λέξεις γουστάρουμε. οι ερμηνείες που δίνουμε όμως σε συγκροτήματα, τραγούδια, στίχους καλό ειναι να μένουνε στον εαυτό μας γιατί είναι κρίμα για κάποιον να παραδίδη εαυτόν στην χλεύη του κοινού
    Vangelis86
    22.03.2007, 22:57
    ναι σε λιγο θα μας πεις οτι το AC/DC εχει να κανει με την ταση του ρευματος και οχι με το Anti Christ Death to Christ

    heartbreak-kid
    22.03.2007, 22:59
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 22-03-2007 στις 22:36 έγραψε και τώρα ξαναγράφει...

    δεν έχει σχέσι αυτό που λές. αν θέλουμε μπορούμε να βάλουμε ό,τι λέξεις γουστάρουμε. οι ερμηνείες που δίνουμε όμως σε συγκροτήματα, τραγούδια, στίχους καλό ειναι να μένουνε στον εαυτό μας γιατί είναι κρίμα για κάποιον να παραδίδη εαυτόν στην χλεύη του κοινού


    Orfeus
    23.03.2007, 00:24
    Παράθεση:

    Το μέλος Vangelis86 στις 22-03-2007 στις 22:29 έγραψε...

    και οι R.E.M. ειναι, ξερετε τι σημαινουν τα αρχικα τους?
    Rape E(πειτε μια κακη λεξη απο E δε μου ρχετε) Murder (φορ Σαταν)




    *** R.E.M.
    Ακρωνύμιο του Rapid Eye Movement. (Η κίνηση του ματιού όταν κάποιος βρίσκεται στη διάρκεια ενός ονείρου).

    Παράθεση:

    Το μέλος Vangelis86 στις 22-03-2007 στις 22:57 έγραψε...

    ναι σε λιγο θα μας πεις οτι το AC/DC εχει να κανει με την ταση του ρευματος και οχι με το Anti Christ Death to Christ




    *** AC/DC
    - 1: Σημαίνει "Alternating Current / Direct Current". Τα μέλη της μπάντας, μάλλον δεν σκέφτηκαν ότι αυτή η έκφραση είναι και slang έκφραση για τους gay. Δήλωσαν πάντως, ότι δεν είναι gay.

    - 2: Όσοι ασχολούνται με τα ……σατανιστικά, το εξηγούν ως “Against Christ / Devil's Children”.
    (Δεν σημαίνει όμως ότι είναι αυτή η ερμηνεία. Όποιος θέλει να βλέπει φαντάσματα .....τα βλέπει!!!)


    No Sympathy For The Devil

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 23-03-2007 00:25 ]


    sea_like_eyes
    23.03.2007, 00:37
    evanesence....σατανιστες?οι μονοι σχεση τους με τον σατανισμο ειναι η λεξη immortal(απο το my immortal)η οποια μας παραπεμπει στο group του...Abbath!


    melody-music
    23.03.2007, 09:40
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 23-03-2007 στις 00:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Vangelis86 στις 22-03-2007 στις 22:29 έγραψε...

    και οι R.E.M. ειναι, ξερετε τι σημαινουν τα αρχικα τους?
    Rape E(πειτε μια κακη λεξη απο E δε μου ρχετε) Murder (φορ Σαταν)




    *** R.E.M.
    Ακρωνύμιο του Rapid Eye Movement. (Η κίνηση του ματιού όταν κάποιος βρίσκεται στη διάρκεια ενός ονείρου).

    Παράθεση:

    Το μέλος Vangelis86 στις 22-03-2007 στις 22:57 έγραψε...

    ναι σε λιγο θα μας πεις οτι το AC/DC εχει να κανει με την ταση του ρευματος και οχι με το Anti Christ Death to Christ




    *** AC/DC
    - 1: Σημαίνει "Alternating Current / Direct Current". Τα μέλη της μπάντας, μάλλον δεν σκέφτηκαν ότι αυτή η έκφραση είναι και slang έκφραση για τους gay. Δήλωσαν πάντως, ότι δεν είναι gay.

    - 2: Όσοι ασχολούνται με τα ……σατανιστικά, το εξηγούν ως “Against Christ / Devil's Children”.
    (Δεν σημαίνει όμως ότι είναι αυτή η ερμηνεία. Όποιος θέλει να βλέπει φαντάσματα .....τα βλέπει!!!)


    No Sympathy For The Devil

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 23-03-2007 00:25 ]





    πες του τα orfeus!! ο καθενας ειναι αληθεια οτι τα βλεπει οπως τον βολευουν! η πλυση εγκεφαλου της εκκλησιας καλα κρατει ακομα! και το site με τους σατανιστες τραγουδιστες;; τι μουφα ηταν αυτο; πολυ αξιοπιστη πηγη! η ‘‘πανελληνια ενωση γονεων για την προστασια του Ελληνοορθοδοξου πολιτισμου, της οικογενειας και του ατομου’’ δηλ προπαγανδα της Εκκλησιας (Jesus Christ! που λενε και οι αμερικανοι!)
    sintorin
    23.03.2007, 10:59
    Mia apo tis kaluteres apantiseis se autes tis katigories peri satanismou pou exei dothei apo tin rock, einai to tragoudi Jesus Christ Pose apo stixous tou Chris Cornell, otan eitan me to sxima Soundgarden, apo to cd Badmotorfinger tou 1987. Ena apo ta kalutera heavy rock album pou exoun vgei pote.....

    JESUS CHRIST POSE
    And you stare at me in your Jesus Christ pose
    Arms held out like you've been carrying a load
    And you swear to me you don't want to be my slave
    But you're staring at me like I need to be saved

    In your Jesus Christ pose
    Arms held out
    In your Jesus Christ pose

    Thorns and shroud like it's the coming of the Lord
    And I swear to you that I would never feed you pain
    But you're staring at me like I'm driving the nails

    In your Jesus Christ pose
    And you stare at me
    In your Jesus Christ pose

    Arms held out like it's the coming of the Lord
    And would it pay you more to walk on water
    Than to wear a crown of thorns
    It wouldn't pain me more to bury you rich
    Than to bury you poor
    In your Jesus Christ pose

    E amesos ton katigorisan oti einai satanistis, kai oti milaei kata tin thriskia...eno o idios apo oti exei pei, prospathei aplos na deiksei tin plusi egkefalou pou askeite se anthropous meso tis thriskias gia to xrima .....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 23-03-2007 11:06 ]


    Spotlight_Dancer
    23.03.2007, 11:55
    Παράθεση:

    Το μέλος melody-music στις 23-03-2007 στις 09:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 23-03-2007 στις 00:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Vangelis86 στις 22-03-2007 στις 22:29 έγραψε...

    και οι R.E.M. ειναι, ξερετε τι σημαινουν τα αρχικα τους?
    Rape E(πειτε μια κακη λεξη απο E δε μου ρχετε) Murder (φορ Σαταν)




    *** R.E.M.
    Ακρωνύμιο του Rapid Eye Movement. (Η κίνηση του ματιού όταν κάποιος βρίσκεται στη διάρκεια ενός ονείρου).

    Παράθεση:

    Το μέλος Vangelis86 στις 22-03-2007 στις 22:57 έγραψε...

    ναι σε λιγο θα μας πεις οτι το AC/DC εχει να κανει με την ταση του ρευματος και οχι με το Anti Christ Death to Christ




    *** AC/DC
    - 1: Σημαίνει "Alternating Current / Direct Current". Τα μέλη της μπάντας, μάλλον δεν σκέφτηκαν ότι αυτή η έκφραση είναι και slang έκφραση για τους gay. Δήλωσαν πάντως, ότι δεν είναι gay.

    - 2: Όσοι ασχολούνται με τα ……σατανιστικά, το εξηγούν ως “Against Christ / Devil's Children”.
    (Δεν σημαίνει όμως ότι είναι αυτή η ερμηνεία. Όποιος θέλει να βλέπει φαντάσματα .....τα βλέπει!!!)


    No Sympathy For The Devil

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 23-03-2007 00:25 ]





    πες του τα orfeus!! ο καθενας ειναι αληθεια οτι τα βλεπει οπως τον βολευουν! η πλυση εγκεφαλου της εκκλησιας καλα κρατει ακομα! και το site με τους σατανιστες τραγουδιστες;; τι μουφα ηταν αυτο; πολυ αξιοπιστη πηγη! η ‘‘πανελληνια ενωση γονεων για την προστασια του Ελληνοορθοδοξου πολιτισμου, της οικογενειας και του ατομου’’ δηλ προπαγανδα της Εκκλησιας (Jesus Christ! που λενε και οι αμερικανοι!)




    vero
    23.03.2007, 14:08
    oi AC/DC den einai satanistes!!!! xerw apo sigkekrimenes phges!!!! de lew parapanw..............................
    heartbreak-kid
    23.03.2007, 16:16
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 23-03-2007 στις 14:08 έγραψε...

    oi AC/DC den einai satanistes!!!! xerw apo sigkekrimenes phges!!!! de lew parapanw..............................



    στο 'πε ο δάσκαλος του piano?
    Vangelis86
    23.03.2007, 17:22
    Εγω εχω παραδειγματα ομως. Εβαλα μια φoρα ενα CD των ac/dc αναποδα στο φως και αυτο αρχισε να αλλαζει χρωματα!!!!!!! Επισης οταν το εβαλα στο cd player ακουγα απο μεσα μια φωνη να λεει "Βαγγεληηηηηηηη, Βαγγεληηηηηηηη" και ηξερα οτι ηταν η φωνη του διαολου.

    Α και οταν ημουν μικρος ακουσα ενα cd των ντζουντας πριστ (ακου ονομα) και προσπαθησα να κοψω τις φλεβες μου.

    Επισης εχω ακουσει για ατομα που μπηκε ο διαολος μεσα τους ακουγοντας rolling stones και μετα φωναζαν παπαδες για εξορκισμους. Και ατομα που ακουγαν queen εγιναν πρεζακια.

    ....

    Περα απο την πλακα σχετικα με το ονομα των ac/dc διαβαζα μια συνεντευξη του Angus που ελεγε οτι τα πρωτα χρονια (μολις ειχε βγει το ονομα) ηταν σε ενα ταξι και πηγαινε στο στουντιο και των ρωταει ο ταξιζτης "και πως λεγεστε?" και του λεει "AC/DC" και του απανταει ο ταξιτζης:
    "δηλαδη τον παιρνετε απο πισω?"

    moufidis
    23.03.2007, 17:50
    ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΡΟΚ




    επισυναπτόμενα: satan-ville valo.jpg