ελληνική μουσική
    544 online   ·  210.845 μέλη

    Σατανισμός στη μουσική ροκ

    Jasmine
    29.03.2005, 02:56
    Ε πόσες θέλεις??????????????? Μη σε στείλω και με κίρωση του ήπατος!! Δε κάνει!!! Αντε αλλες δύο και τέλος για σήμερα!! :bier: :bier:
    Orfeus
    29.03.2005, 03:02
    Ήπατος;

    Α...κατάλαβα...μου τις κερνάς με ....μεζέ!!!!

    Όμορφα!!!


    MariannaP
    29.03.2005, 11:01
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 29-03-2005 στις 00:13 έγραψε:

    Μήπως ξεχνάμε οτι μόλις πρόσφατα (πρίν 2 χρόνια περίπου),όποιος έλεγε οτι ακούει rave κατετάσσετο αυτομάτως από την "κοινή γνώμη" στους χρήστες τής ecstasy;




    Βρε Αλβέρτο (είδες; κάνω προόδους) για να αντέξεις να ακούσεις αυτού του είδους τη μουσική δε φτάνουν μόνο οι μπύρες
    Εμένα προσωπικά μου μοιάζει περισσότερο με φασαρία από χαλασμένα μηχανήματα...

    Orfeus θα μου πεις πως τα καταφέρνεις και μετατρέπεις σε χρόνο dt ένα θέμα σε "μπύρες";;;;
    Παρεπιπτόντως βγαίνει κι ένα ποτηράκι για μένα από την La Trappe για να τσουγκρίσουμε;;;
    ANDREAZ
    29.03.2005, 17:30
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 29-03-2005 στις 00:33 έγραψε:


    Στίς τελευταίες εκλογές στην Γαλλία,ο υποψήφιος ακροδεξιός Ζάν-Μαρί Λεπέν είχε δηλώσει κατά την προεκλογική του εκστρατεία ότι "άν εκλεγώ πρόεδρος,θά απαγορέψω το rave στην Γαλλία διότι θεωρώ οτι είναι διεφθαρμένη μουσική".






    Τώρα δηλαδή πρέπει να αισθάνομαι ένοχος που συμφωνώ με το Λεπέν?

    ΄Εκκληση σπαρακτική προς τους απανταχού djs:
    Μη παίζεις άλλο απ αυτό με τα σφυριά ρε μεγάλε...
    Hastaroth
    29.03.2005, 23:52
    Φίλε Andreaz,δέν υπάρχει διεφθαρμένη μουσική,μονάχα διεφθαρμένοι άνθρωποι..

    Καί κανείς δέν μπορεί να απαγορέψη σέ οποιονδήποτε νά ακούη καί να εκφράζεται μέ το μουσικό είδος που τού αρέσει.

    Γιά να παραφράσω δέ μιά ρήση τού Βολταίρου:"Διαφωνώ μέ την μουσική που ακούς,αλλά υπερασπίζομαι το δικαίωμά σου νά την ακούς"..


    Hastaroth
    30.03.2005, 00:00
    Quote:


    Βρε Αλβέρτο (είδες; κάνω προόδους)




    Εύγε,εύγε!Μόνο,την επόμενη φορά που θα συναντηθούμε σε meeting,μήν ξεχάσης τίς προόδους σου καί "ξανακυλήσης"

    Quote:

    για να αντέξεις να ακούσεις αυτού του είδους τη μουσική δε φτάνουν μόνο οι μπύρες



    Καί είναι ανάγκη νά παίρνη κάποιος ναρκωτικά;Χάθηκε νά φάη ένα ωραίο τζατζικάκι,που'ναι καί θρεπτικώτατο;


    Quote:

    Εμένα προσωπικά μου μοιάζει περισσότερο με φασαρία από χαλασμένα μηχανήματα...





    Εγώ απλώς το βρίσκω μονότονο.Αλλά περί ορέξεως,ζαμπονοσπανακοτυρολουκανικόπιττα

    Πάρε καί μιά από μένα
    ANDREAZ
    30.03.2005, 00:01
    Εχεις δίκιο φίλε Hastaroth.Παρασύρθηκα...

    Παρ όλα αυτά η έκκλησή μου ισχύει:
    Μη παίζεις άλλο απ αυτό με τα σφυριά ρε μεγάλε...
    Hastaroth
    30.03.2005, 00:05
    Ok no problem:)!


    ANDREAZ
    30.03.2005, 00:06
    Με κυρίευσε ο ...σατανάς για λίγο!!!
    vouliakis
    30.03.2005, 00:11
    Quote:

    Το μέλος ANDREAZ στις 30-03-2005 στις 00:06 έγραψε:

    Με κυρίευσε ο ...σατανάς για λίγο!!!





    Να φωνάξουμε το κουνελάκι?
    Hastaroth
    30.03.2005, 00:13
    Χέ χέ κατάφερες όμως καί τού αντεπιτέθηκες,ανακαταλαμβάνοντας τον εαυτό σου

    Δέν ξέρω άν είσαι μουσικός,αλλά άν είσαι,καί μάλιστα κιθαρίστας,σού εύχομαι να σε κυριεύση ο (Carlos) Santana επ'άπειρον (εγώ βέβαια drummer είμαι,δέν είμαι κιθαρίστας,αλλά ο εν λόγω είναι ένας από αυτούς που θά ήθελα πολύ να μπορούσα να είχα παίξει μαζί του..)


    Orfeus
    30.03.2005, 00:16
    Είσαι ....Σα(ν)τανιστικό άτομο εσύ.
    Σε ξέρω καλά...

    Hastaroth
    30.03.2005, 00:22
    Ακριβώς νέε μου

    Santanistas καί όχι Santinistas (πλήν όμως,λόγω ώρας,Santi-nystas)

    (δέν είναι La Trappe αλλά ΦΙΞ χεχε)
    Spilman44
    30.03.2005, 00:45
    Να ανησυχώ που έχω καταπιεί ακριβώς, εως σήμερα, ...666 μπουκάλια "La Trappe" (750ml);! ακούγοντας ρεμπετικα :
    (Ενα κιβώτιο που μου μένει, το μοιράζομαι με τον Orfeus και το voyliakis,, ευχαρίστως !)
    vouliakis
    30.03.2005, 00:50
    Ε..., να μη σε προσβάλουμε
    Orfeus
    30.03.2005, 01:02
    Συμφωνώ απολύτως!!!!

    Παναγιώτη θα έρθεις να με πάρεις από το σπίτι;


    vouliakis
    30.03.2005, 01:08
    Ναι, διακτινίζομαι αυτή τη στιγμή από την Κω.
    ( Δρ. Σποκ, χωράμε δυο άτομα στην ίδια ακτίνα? )


    MariannaP
    30.03.2005, 10:16
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 29-03-2005 στις 23:52 έγραψε:

    Γιά να παραφράσω δέ μιά ρήση τού Βολταίρου:"Διαφωνώ μέ την μουσική που ακούς,αλλά υπερασπίζομαι το δικαίωμά σου νά την ακούς"..




    Εγραψες Αλβέρτο (καλά, μιλάμε για πολλή πρόοδο)...

    Elf_guardian
    30.03.2005, 17:56
    Προσωπικά είδα ενα show από τον Τζίμη Πανουση που έβαλε ενα τραγούδι της Μαρινέλλας και όταν το έπαιξε ανάποδα έλεγε: ‘’δόξα εις αει σατανα’’

    Εγώ είμαι ενάντια στην χρήση περικοπών απο Κ.Δ διότι ο καθένας μπορεί να τα χρησιμοποιήσει οπως θέλει. Για παράδειγμα εγώ μπορώ να πω πως με τη φράση:
    "Εκ του καρπού το δένδρον γιγνώσκεται" ο Χριστός εννοούσε, όποιος ειναι άσχημος εξωτερικά συνεπάγεται πως ειναι και αμαρτωλός και το αντίθετο.

    Συμφωνώ Hastaroth αφου και ο ίδιος ο Hitler ακουγε κλασσική μουσική και είδαμε τι εγκλήματα έκανε.

    Και κάτι τελευταίο. Πριν μια εβδομάδα περίπου ηρθε στην Κύπρο μαζι με τον Glenn Hughes ενα συγκρότημα the Lizards. Drumer ήταν ο Bobby Rodinelli πρωην black Sabbath. Ο τυπος ηταν απολυτα φυσιολογικός και οταν τον πλησίασα έιδα πως φορούσε ενα κανονικο μικρο χρυσο σταυρό... Ουδεν σχόλιο

    Hastaroth
    30.03.2005, 23:11
    Συμφωνώ καί εγώ σέ όλα εκτός από το σημείο μέ το τραγούδι τής Μαρινέλλας.

    Διότι,άν τα λόγια τού τραγουδιού ειπωμένα ανάποδα είναι ‘’δόξα εις αει σατανα’’,πώς είναι όταν ειπωθούν κανονικά;

    ανατασ ιεα σιε αξοδ......

    Ε ρε καί νά'ξερα ποιός στιχουργός έγραψε τέτοιο στίχο,νά τού δώσω τό βραβείο Tide (καί όχι Nobel).....

    Συνεπώς το πιθανότερο είναι οτι άκουσες κάτι ήχους που,μέ λίγη φαντασία,θά μπορούσε κανείς νά "νομίση" οτι ήταν σατανιστικοί στίχοι.

    Εδώ πολλές φορές ακούμε έναν στίχο και επειδή ο τραγουδιστής δέν έχει καλή άρθρωση ή έχει γίνει κακή ηχοληψία,νομίζουμε οτι λέει άλλα από αυτά που πραγματικά λέει.....