ελληνική μουσική
    587 online   ·  210.848 μέλη

    Σατανισμός στη μουσική ροκ

    yiannisyiannis
    31.03.2005, 09:52
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 30-03-2005 στις 23:11 έγραψε:

    Συμφωνώ καί εγώ σέ όλα εκτός από το σημείο μέ το τραγούδι τής Μαρινέλλας.

    Διότι,άν τα λόγια τού τραγουδιού ειπωμένα ανάποδα είναι ‘’δόξα εις αει σατανα’’,πώς είναι όταν ειπωθούν κανονικά;

    ανατασ ιεα σιε αξοδ......

    Ε ρε καί νά'ξερα ποιός στιχουργός έγραψε τέτοιο στίχο,νά τού δώσω τό βραβείο Tide (καί όχι Nobel).....

    Συνεπώς το πιθανότερο είναι οτι άκουσες κάτι ήχους που,μέ λίγη φαντασία,θά μπορούσε κανείς νά "νομίση" οτι ήταν σατανιστικοί στίχοι.

    Εδώ πολλές φορές ακούμε έναν στίχο και επειδή ο τραγουδιστής δέν έχει καλή άρθρωση ή έχει γίνει κακή ηχοληψία,νομίζουμε οτι λέει άλλα από αυτά που πραγματικά λέει.....








    Μια διευκρίνηση. Τα ανάποδα μηνύματα, δεν είναι φράσεις που τυχαία σχηματίζονται αν οι κανονικοί στίχοι διαβαστούν ανάποδα. Είναι εντελώς ανεξάρτητα μηνύματα, που ηχογραφούνται ξεχωριστά, βάσει μιας τεχνολογίας που ονομάζεται reverse backing. Τα ανάποδα ηχητικά μηνύματα στα τραγούδια, λειτουργούν όπως ακριβώς και τα τυφλά οπτικά μηνύματα στις διαφημίσεις. Έχουν σαν στόχο δηλαδή, να αποφύγουν την επεξεργασία του συνειδητού και να περάσουν κατευθείαν στο υποσυνείδητο. Αν και πολλά απ’ αυτά τα μηνύματα είναι σατανιστικού περιεχομένου, ο βασικός σκοπός που χρησιμοποιούνται είναι πρωτίστως διαφημιστικός. Εκτεταμένη ανάλυση έχει γίνει σε παλαιότερη δημοσίευση στο περιοδικό κι όποιος επιθυμεί, μπορεί να την αναζητήσει.
    christine85
    31.03.2005, 17:07
    Συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά εάν αυτά τα ανάποδα μηνύματα στοχεύουν το υποσυνείδητο μας, θα πρεπε να είχα ήδη θυσιάσει 5 - 6 γνωστούς!!!



    Γιατί δεν δούλεψαν σε μένα και παρέμεινα ένας φυσιολογικός άνθρωπος??

    Orfeus
    31.03.2005, 17:32
    Πω πω....

    Ευτυχώς δηλαδή που δεν ......γνωριζόμαστε!!!!!


    Ilianashiamishi
    31.03.2005, 23:05
    Έχω την εντύπωση πως αυτό που λένε πως όταν βάλεις το cd να παίξει ανάποδα ακούγονται σατανιστικά μηνύματα το έλεγαν και για την trance μουσική. Εγώ δεν σύμπαθω την trance αλλά αμφιβάλλω πολύ για τέτοιο ενδεχόμενο.
    Και για να σκεφτούμε και λογικά. Υπάρχει περίπτωση εγώ να αγοράσω το cd ενός καλλιτέχνη για να το ακούω ανάποδα;
    Hastaroth
    31.03.2005, 23:27
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 31-03-2005 στις 09:52 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 30-03-2005 στις 23:11 έγραψε:
    [i]
    Συμφωνώ καί εγώ σέ όλα εκτός από το σημείο μέ το τραγούδι τής Μαρινέλλας.

    Διότι,άν τα λόγια τού τραγουδιού ειπωμένα ανάποδα είναι ‘’δόξα εις αει σατανα’’,πώς είναι όταν ειπωθούν κανονικά;

    ανατασ ιεα σιε αξοδ......

    Ε ρε καί νά'ξερα ποιός στιχουργός έγραψε τέτοιο στίχο,νά τού δώσω τό βραβείο Tide (καί όχι Nobel).....

    Συνεπώς το πιθανότερο είναι οτι άκουσες κάτι ήχους που,μέ λίγη φαντασία,θά μπορούσε κανείς νά "νομίση" οτι ήταν σατανιστικοί στίχοι.

    Εδώ πολλές φορές ακούμε έναν στίχο και επειδή ο τραγουδιστής δέν έχει καλή άρθρωση ή έχει γίνει κακή ηχοληψία,νομίζουμε οτι λέει άλλα από αυτά που πραγματικά λέει.....








    Μια διευκρίνηση. Τα ανάποδα μηνύματα, δεν είναι φράσεις που τυχαία σχηματίζονται αν οι κανονικοί στίχοι διαβαστούν ανάποδα. Είναι εντελώς ανεξάρτητα μηνύματα, που ηχογραφούνται ξεχωριστά, βάσει μιας τεχνολογίας που ονομάζεται reverse backing. Τα ανάποδα ηχητικά μηνύματα στα τραγούδια, λειτουργούν όπως ακριβώς και τα τυφλά οπτικά μηνύματα στις διαφημίσεις. Έχουν σαν στόχο δηλαδή, να αποφύγουν την επεξεργασία του συνειδητού και να περάσουν κατευθείαν στο υποσυνείδητο. Αν και πολλά απ’ αυτά τα μηνύματα είναι σατανιστικού περιεχομένου, ο βασικός σκοπός που χρησιμοποιούνται είναι πρωτίστως διαφημιστικός. Εκτεταμένη ανάλυση έχει γίνει σε παλαιότερη δημοσίευση στο περιοδικό κι όποιος επιθυμεί, μπορεί να την αναζητήσει.

    [/I]



    Δέν αμφιβάλλω οτι μπορεί να υπάρχη μιά τέτοια τεχνική ηχογράφησης αλλά,όπως γράφει καί η Ilianashiamishi,τους δίσκους καί τα cds τά αγοράζουμε γιά να τα ακούμε κανονικά καί όχι ανάποδα.Συνεπώς τα "ανάποδα ηχητικά μηνύματα" δέν υπάρχει περίπτωση νά τά ακούσουμε,υπό κανονικάς συνθήκας,ώστε νά επηρεαστούμε (διαφημιστικώς τε καί σατανιστικώς ).Οπότε είναι άχρηστα διότι,άν κάποιος μού πή εμένα "άκου αυτό το cd ανάποδα" (που δέν ξέρω κιόλας άν γίνεται...),τότε αυτό που θα ακούσω θα το ακούσω συνειδητά καί όχι υποσυνείδητα.





    "και στο τρελλάδικο με τον ζουρλομανδύα
    θα παίζω τάβλι με τον Μάρξ και τον Φειδία"


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 31-03-2005 23:31 ]
    yiannisyiannis
    01.04.2005, 09:48
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 31-03-2005 στις 23:27 έγραψε:


    Δέν αμφιβάλλω οτι μπορεί να υπάρχη μιά τέτοια τεχνική ηχογράφησης αλλά,όπως γράφει καί η Ilianashiamishi,τους δίσκους καί τα cds τά αγοράζουμε γιά να τα ακούμε κανονικά καί όχι ανάποδα.Συνεπώς τα "ανάποδα ηχητικά μηνύματα" δέν υπάρχει περίπτωση νά τά ακούσουμε,υπό κανονικάς συνθήκας,ώστε νά επηρεαστούμε (διαφημιστικώς τε καί σατανιστικώς ).Οπότε είναι άχρηστα διότι,άν κάποιος μού πή εμένα "άκου αυτό το cd ανάποδα" (που δέν ξέρω κιόλας άν γίνεται...),τότε αυτό που θα ακούσω θα το ακούσω συνειδητά καί όχι υποσυνείδητα.





    "και στο τρελλάδικο με τον ζουρλομανδύα
    θα παίζω τάβλι με τον Μάρξ και τον Φειδία"
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 31-03-2005 23:31 ]





    Τα ανάποδα μηνύματα, όταν το cd παίζει κανονικά, ακούγονται ανάποδα. Επικαλύπτονται όμως από άλλες συχνότητες, έτσι ώστε να μην γίνονται αντιληπτά. Αυτή είναι η επιτυχία της μεθόδου, δεν ακούγονται μεν, αποτυπώνονται στο υποσυνείδητο δε. Για να επιτευχθεί αυτό, η τεχνολογία reverse backing, χρησιμοποιεί διάφορες ψυχοακουστικές μεθόδους. Οι αντίστροφες ακριβώς μέθοδοι απ’ αυτές, χρησιμοποιούνται στους αλγόριθμους συμπίεσης μουσικών αρχείων (mp3, atrac κλπ.). Εκεί δηλαδή, παρότι κάποιες συχνότητες αφαιρούνται και δεν ηχογραφούνται, εσύ έχεις την αίσθηση ότι τις ακούς όλες όπως στο πρωτότυπο.

    Το ότι αυτές οι ψυχοαναγκαστικές μέθοδοι δεν επηρεάζουν όλους μας, είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο. Δεν στοχεύουν όμως σε όλους. Όπως οι διαφημίσεις, έτσι κι αυτές, έχουν συγκεκριμένο target group, δεν μπορούν να μας επηρεάσουν όλους, όσο έντονη πλύση εγκεφάλου κι αν κάνουν.

    revekka
    01.04.2005, 13:18
    Συμφωνώ με τον yiannisyiannis πως ο πρωταρχικός σκοπός της πλύσης εγκεφάλου έχει πρωτίστως διαφημιστικό στόχο. ¶ρα, σε κάποιες περιπτώσεις, η ιδέα του σατανά χρησιμοποιείται για την προώθηση προϊόντων. Δεν περιοριζόμαστε στη μουσική, ούτε στη μουσική ροκ. Ο λόγος που συνδέθηκε η ροκ με ουσίες και δοξασίες είναι ιστορικός και ανήκει σε προηγούμενη εποχή.

    Ο ‘σατανάς’ χρησιμοποιείται κι αυτός απο τα μέσα μαζικής επικοινωνίας, το ίδιο και το ροκ και είναι άδικο να συσχετίζεται ένα είδος μουσικής με διάφορες προκαταλήψεις.

    Ania
    07.05.2005, 21:52
    apla vlakeies kai prokatalipseis!!!oti einai rock den einai kata anagki kai satanistiko
    Hastaroth
    08.05.2005, 00:42
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 01-04-2005 στις 09:48 έγραψε:


    Τα ανάποδα μηνύματα, όταν το cd παίζει κανονικά, ακούγονται ανάποδα. Επικαλύπτονται όμως από άλλες συχνότητες, έτσι ώστε να μην γίνονται αντιληπτά. Αυτή είναι η επιτυχία της μεθόδου, δεν ακούγονται μεν, αποτυπώνονται στο υποσυνείδητο δε.

    Για να επιτευχθεί αυτό, η τεχνολογία reverse backing, χρησιμοποιεί διάφορες ψυχοακουστικές μεθόδους. Οι αντίστροφες ακριβώς μέθοδοι απ’ αυτές, χρησιμοποιούνται στους αλγόριθμους συμπίεσης μουσικών αρχείων (mp3, atrac κλπ.). Εκεί δηλαδή, παρότι κάποιες συχνότητες αφαιρούνται και δεν ηχογραφούνται, εσύ έχεις την αίσθηση ότι τις ακούς όλες όπως στο πρωτότυπο.

    Το ότι αυτές οι ψυχοαναγκαστικές μέθοδοι δεν επηρεάζουν όλους μας, είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο. Δεν στοχεύουν όμως σε όλους. Όπως οι διαφημίσεις, έτσι κι αυτές, έχουν συγκεκριμένο target group, δεν μπορούν να μας επηρεάσουν όλους, όσο έντονη πλύση εγκεφάλου κι αν κάνουν.






    Ωραία όλα αυτά,αλλά το νά έχης την εντύπωση οτι ακούς κάποιες συχνότητες που όμως δέν υπάρχουν,είναι διαφορετικό από το να έχης την εντύπωση οτι ακούς ένα μήνυμα που όμως δέν υπάρχει.

    Ενα κομμάτι π.χ. που το έχουμε ακούσει από τα ηχεία ενός στούντιο (τα οποία αποδίδουν όλες τίς συχνότητες) άν το ακούσουμε από ένα φορητό ραδιοφωνάκι,πάλι θά έχουμε την εντύπωση οτι το ακούμε "γεμάτο" ,παρ'όλο που στο ηχειάκι τού ραδιοφωνακίου (πολλά υποκοριστικά έβαλα χεχε) κάποιες συχνότητες δέν αποδίδονται.

    Αλλά αυτό συμβαίνει επειδή ήδη έχουμε ακούσει το κομμάτι σέ ένα πλήρες,επαγγελματικό,εξοπλισμό καί μάς έχει εντυπωθεί στην μνήμη (άρα καί στο υποσυνείδητο) μέ την μορφή αυτή.

    Ακόμη όμως και άν δέν έχουμε προηγούμενα ακούσει το κομμάτι σέ καλό ηχοσύστημα,πάλι ο εγκέφαλός μας "συμπληρώνει" τίς συχνότητες που λείπουν επειδή η γενικώτερη "αντίληψη" που έχει γιά την μουσική τού υπαγορεύει οτι αυτές οι συχνότητες πρέπει να υπάρχουν σέ ένα κομμάτι.

    Ομως ένα μήνυμα δέν είναι απλά "κάποιες συχνότητες",είναι λέξεις καί προτάσεις που γιά νά τίς αντιληφθούμε πρέπει νά το κάνουμε ενσυνείδητα.Συνεπώς ένα "ανάποδο μήνυμα" που δέν γίνεται αντιληπτό,είναι σάν να μήν υπάρχη...
    faltsoo
    08.05.2005, 09:20
    το θεμα εχει και προεκτασεις (γυρω στα 10 μετρα)
    σατανισμος στο ροκ
    βουδισμος στο ροκ
    ταοισμος στο ροκ
    μουσουλμανισμος στο ροκ
    εβραισμος στο ροκ
    βαρυγλυκος στο ροκ
    βαλε και δυο πρασινες στο ροκ.
    και επειδη ειμαστε ξυπνια παιδια, (το πρωι), πριν παρουμε καποιο δισκο παλια, τον ακουγαμε αναποδα πρωτα.
    π.χ το ΠΟΠ ΦΕΣΤΙΒΑΛ που το εχω ακουσει αναποδα ειναι γεματο μηνυματα, βεβαια στις τελευταιες παραγωγες τα μηνυματα ειναι κινητων.




    Orfeus
    08.05.2005, 10:42
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 08-05-2005 στις 09:20 έγραψε:

    π.χ το ΠΟΠ ΦΕΣΤΙΒΑΛ που το εχω ακουσει αναποδα ειναι γεματο μηνυματα.....






    Ελπίζω να μην αναφέρεις τα Σατανιστικά μηνύματα που έχω περάσει στο τραγούδι μου "ήρεχορΒ αρέΜ".

    Σε παρακαλώ και σε εξορκίζω στο όνομα του ...Ενός!!!!


    Mindkaiser
    08.05.2005, 16:56
    Η αλήθεια είναι ότι σε ένα μεγάλο βαθμό, ειδικά στην heavy μουσική που είναι και η προσωπική μου αδυναμία, τα περί σατανισμού της έχουν στερήσει μακροπρόθεσμα ένα σημαντικό κομμάτι αγοραστών.
    Έρχεται λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου να επιβεβαιώσει την τάση της ζωής που αρέσκεται στο να δημιουργεί τραγικές ειρωνείες.
    Τα διαφημιστικά κολπάκια που έκαναν τα συγκροτήματα και οι εταιρίες για να τσιμπήσουν κανένα αργύριο παραπάνω, λειτούργησαν ως τροχοπέδη στην εξάπλωση ενός είδους μουσικής που βρίθει ταλέντου. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι πολλοί από τους heavy μουσικούς συγκαταλέγονται στους πλέον βιρτουόζους του πλανήτη.
    Πάντως είναι αλήθεια ότι όπωτε έχει γίνει αντίστοιχο ρεπορτάζ στην τηλεόραση, έχω μείνει χωρίς τρίχα στο κεφάλι από τις ανοησίες που πετάνε οι διάφοροι επαΐοντες. Το τοπ ήταν το ρεπορτάζ για τον Κατσούλα, που έπαιζε sad but true και σκηνές από το The Legend με το Tom Cruez.
    faltsoo
    08.05.2005, 20:37
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 08-05-2005 στις 10:42 έγραψε:
    Ελπίζω να μην αναφέρεις τα Σατανιστικά μηνύματα που έχω περάσει στο τραγούδι μου "ήρεχορΒ αρέΜ".

    Σε παρακαλώ και σε εξορκίζω στο όνομα του ...Ενός!!!!



    [/I]


    ασε τους εξορκισμους για τον εξορκιστη νο 3.
    τωρα ακουω αλλο ενα σατανιστικο..''απο μακρια με κυνηγα και απο κοντα με φτανει''
    τελος παντων εφτασε το πληρωμα του χρονου 2 μουτσοι και ενα τζοβενο και εφεραν ...
    Orfeus
    08.05.2005, 21:15


    Μία για σένα και μία για μένα....

    No Guru, No Method, No Teacher...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 08-05-2005 21:16 ]
    Hastaroth
    08.05.2005, 22:31
    Εγώ τίποτα;

    Ούργκκκκκκκ


    Hastaroth
    08.05.2005, 22:44
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 08-05-2005 στις 09:20 έγραψε:

    το θεμα εχει και προεκτασεις (γυρω στα 10 μετρα)
    σατανισμος στο ροκ
    βουδισμος στο ροκ
    ταοισμος στο ροκ
    μουσουλμανισμος στο ροκ
    εβραισμος στο ροκ
    βαρυγλυκος στο ροκ
    βαλε και δυο πρασινες στο ροκ.
    και επειδη ειμαστε ξυπνια παιδια, (το πρωι), πριν παρουμε καποιο δισκο παλια, τον ακουγαμε αναποδα πρωτα.
    π.χ το ΠΟΠ ΦΕΣΤΙΒΑΛ που το εχω ακουσει αναποδα ειναι γεματο μηνυματα, βεβαια στις τελευταιες παραγωγες τα μηνυματα ειναι κινητων.









    Τό θέμα έχει,εκτός από προεκτάσεις,καί μπαλαντέζες:)
    Αταβισμός στο ρόκ
    Υβριδισμός στο ρόκ
    Γιγαντισμός στο ρόκ
    Νανισμός στο ρόκ
    Σνομπισμός στο ρόκ
    Μπαρόκ στο ρόκ
    Τζατζίκι στο ρόκ
    καί πάει λέγοντας (εφ'όσον μπορεί νά τά κάνη καί τα δύο ταυτόχρονα...)

    Επίσης έχω ακούσει κι'εγώ ανάποδα ένα δίσκο αλλά εκτός τού ότι δέν βρήκα κανένα κρυμμένο μήνυμα,μού ήρθε το αίμα στο κεφάλι (λογικό δέν είναι;).Εκτοτε αποφάσισα όλους τους δίσκους καί τα CD μου νά τά ακούω ξαπλωμένα......


    vouliakis
    08.05.2005, 22:54
    Κνησμός στο ροκ…
    Hastaroth
    08.05.2005, 23:04
    Αλβινισμός στο ρόκ
    Αλπινισμός στο ρόκ


    Hastaroth
    08.05.2005, 23:08
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 08-05-2005 στις 10:42 έγραψε:

    Ελπίζω να μην αναφέρεις τα Σατανιστικά μηνύματα που έχω περάσει στο τραγούδι μου "ήρεχορΒ αρέΜ".



    [/I]



    Αμάν!!!! Τώρα μόλις διαπίστωσα οτι τα εξής άσματα:

    1.ΠΟΔΑΝΑ καί
    2.ΗΠΣΑΛΣΕΡΤΕΠΗΝΟΚΣ

    περιέχουν σατανιστικά μηνύματα,σέ μορφή SMS καί μέ χρέωση μόλις 0,10 EURO έκαστον....


    vouliakis
    08.05.2005, 23:10
    Και όλο το στο ροκ...


    (Αφού μιλάμε για μπαλαντέζες εεε... προεκτάσεις)

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 08-05-2005 23:13 ]