ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Χρύσανθος Μουζακίτης - Δώσε μου μια σπίθα απ' το φιλί σου

    Tropaiatissa
    08.11.2011, 16:42

    ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΜΟΥΖΑΚΙΤΗΣ - ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΣΠΙΘΑ ΑΠ ΤΟ ΦΙΛΙ ΣΟΥ

    Τραγουδούν:  Μπάμπης Τσέρτος - Τάκης Κωνσταντακόπουλος - Νάντια Καραγιάννη - Νίκος Καραγιάννης

    Στίχοι : Μάγκυ Μπαζίνη - Γιώργος Πολ Παπαδάκης- Θεόφιλος Βερύκιος - Κώστας Ζουμπούλης - Παύλος Μουζακίτης - Τάκης Κωνσταντακόπουλος

     

    Δελτίο τύπου

    Νέος δίσκος (cd) με 17 έντεχνα λαϊκά τραγούδια με τίτλο: «Δώσε μου σπίθα απ’ το φιλί σου».  Τη μουσική έγραψε ο συνθέτης Χρύσανθος Μουζακίτης. Τους στίχους υπογράφουν αξιόλογοι στιχουργοί και ποιητές: Θεόφιλος Βερύκιος, Κώστας Ζουμπούλης, Παύλος Μουζακίτης, Γιώργος Πολ. Παπαδάκης και Μάγκυ Μπαζίνη. Τραγουδούν: Μπάμπης Τσέρτος, Τάκης Κωνσταντακόπουλος, Νάντια Καραγιάννη, Νίκος Καραγιάννης και η μικτή χορωδία του Εθνικού Ωδείου Περιστερίου.

    Μιά μουσική διαδρομή που συνδέει τα μουσικά χρώματα της καντάδας και των επτανήσων (ο συνθέτης κατάγεται από την Κέρκυρα) με το σύγχρονο λαϊκό τραγούδι. Τραγούδια σημερινά αλλά και διαχρονικά συγχρόνως ταιριάζουν το φώς του καλοκαιριού, την μαγεία του έρωτα αλλά και την περηφάνια της μοναξιάς. Οι μελωδίες του Χρύσανθου Μουζακίτη, όπως τον έχουμε γνωρίσει και στο παρελθόν, άμεσες ουσιαστικές και καθαρές, διατηρούν την μελωδικότητά και την αυθεντικότητά τους στην συνάντηση τους με τους εμπνευσμένους στίχους που περιλαμβάνονται στο CD.





    επισυναπτόμενα: spitha.jpg 
    Tropaiatissa
    09.12.2011, 07:52

    Η παρουσίαση του δίσκου θα γίνει την Τετάρτη 14/12 και ώρα 21:30 στον «Ακροβάτη»
    Μαιζώνος και Ψαρρών 26, Μεταξουργείο  (τηλ.: 2105230750)

    Θα ερμηνεύσουν ζωντανά, τραγούδια από τον δίσκο οι:
    Μπάμπης Τσέρτος, Νάντια Καραγιάννη, Τάκης Κωνσταντακόπουλος, Νίκος Καραγιάννης


    -----------------


    Πίνω και μεθώ, ωχ αμάν, μέρα νύχτα τραγουδώ!!!!
    www.babistsertos.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 10-12-2011 22:21 ]