ελληνική μουσική
    726 online   ·  210.833 μέλη

    Δεν μπορώ να αποφασίσω τι κιθάρα να μάθω

    Tsarou
    11.11.2011, 22:01

    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;Θέλω χρόνια να μάθω κιθάρα και τώρα που αποφάσισα να ξεκινήσω είμαι σε δίλημμα και δεν ξέρω τι κιθάρα να αρχίσω ...είμαι ανάμεσα σε ακουστική και ηλεκτρική.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 12-11-2011 21:30 ]


    Mad4U
    12.11.2011, 21:19
    Ηλεκτρικη!!
    XeniaRodo
    13.11.2011, 16:42
    εξαρτάται τι θες να παίζεις...
    inkve
    14.11.2011, 02:30

    και ηλεκτρικη να αρχισεις τα πρωτα πραγματα που μαθεις ειναι ακκορντα και κανενα ρυθμο να ξεκολλησουν τα χερια σου,αντε και καμια ασκηση....δηλαδη ακριβως τα ιδια με την ακουστικη....ξεκινα(διοτι αυτο εχει σημασια) και σε πολυ λιγο διαστημα θα ξεκαθαρισειςWink


    delta66
    14.11.2011, 12:10
    Γενικα θα συμφωνησω με τους προληλησαντες με τη μονη διαφωνια οτι δεν χρειαζεται να ξεκαθαρισεις τι θελεις να παιξεις απο τις δυο, αφου κανονικα πρεπει και χρειαζεται να παιζεις και τις δυο (και οχι μονο). Η "υλη" που εχεις να μαθεις ειναι σχεδον ιδια και μονο η τεχνικη θα διαφερει καπως. Αν τωρα πρεπει για αρχη, να επιλεξεις να αγορασεις ενα οργανο απο τα δυο, σε αυτο θα παιξει ρολο το ειδος που σε ενδιαφερει βασικα. Αν και η ακουστικη "παει με ολα". Αν το βασικο σου ειδος ειναι ομως πχ το μεταλ, θα πας στην ηλεκτρικη πρωτα ... για να "ξεδινεις" περισσοτερο. Επισης η ακουστικη εχει και λιγοτερα εξοδα. Με την ηλεκτρικη θα πρεπει να παρεις και καποιον ενισχυτη ή/και πεταλακια κλπ.
    Tsarou
    14.11.2011, 13:51

    Βασικά το κύριο είδος γύρω από το οποίο ασχολούμαι είναι το μεταλ ...αλλα σκεφτηκα να αρχισω ακουστικη....να μαθω τα βασικα (γιατι δεν εχω μαζεψει ακομα τα λεφτα για ηλεκτρικη και ενυσχιτη...)και αργοτερα να παρω ηλεκτρικη και να παιζω χωρις να κανω μαθήματα.


    delta66
    14.11.2011, 16:25

    Μια οικονομικη λυση (αλλα και καταλληλη για μεταλ) ειναι να παρεις μια ηλεκτρικη κιθαρα (με διπλο μαγνητη τουλαχιστον στη γεφυρα) και να εγκαταστησεις καποιο software στο PC (πχ guitar rig) ετσι ωστε με καποια καπως αξιοπρεπη ηχειακια να μπορεις να εχεις τους ηχους που χρειαζεσαι και να παιζεις μεσω PC.


    Tsarou
    14.11.2011, 22:31

    Δεν κοιτάω την πιο οικονομική λύση κοιτάω να δω πως θα μάθω καλύτερα...:)

    πιο πολύ με νοιάζουν τα λεφτά που θα δίνω για τα μαθήματα παρά αυτά που θα δώσω για την κιθάρα και τον εξοπλισμό...:/


    delta66
    14.11.2011, 22:54

    ΟΚ τοτε κανενα  προβλημα.

    Παρε μια ηλεκτρικη (με διπλο) και ενα ενισχυτη δικαναλο (clean-distortion) ή μονοκαναλο συν πεταλι dist, για να παιξεις το ειδος που θελεις.

    Αν παρεις λαμπα και τον θελεις για το σπιτι, να μην ειναι πανω απο 5W.

    Αν παρεις modeling ή solid state (για σπιτι) μεχρι 30 ειναι ΟΚ.


    noe13
    15.11.2011, 12:37

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 14-11-2011 στις 22:54 έγραψε...

    ΟΚ τοτε κανενα  προβλημα.

    Παρε μια ηλεκτρικη (με διπλο) και ενα ενισχυτη δικαναλο (clean-distortion) ή μονοκαναλο συν πεταλι dist, για να παιξεις το ειδος που θελεις.

    Αν παρεις λαμπα και τον θελεις για το σπιτι, να μην ειναι πανω απο 5W.

    Αν παρεις modeling ή solid state (για σπιτι) μεχρι 30 ειναι ΟΚ.



    Αλλο λεει το παιδι κ συμφωνω μαζι του γτ σπανια ακους τετοιες αποψεις!Γνωμη μου ειναι να παρεις ηλεκτρικη αφου αυτο σου αρεσει γτ θα παιζεις με πολυ παραπανω ορεξη!κοιτα αγγελιες θα βρεις κατι αξιοπρεπες στα 100ε κ παιξε στο pc.Επενδυσε καλυτερα σε μαθηματα κ βλεπεις...


    delta66
    15.11.2011, 15:04

    Παράθεση:

    Το μέλος noe13 στις 15-11-2011 στις 12:37 έγραψε...

    Αλλο λεει το παιδι κ συμφωνω μαζι του γτ σπανια ακους τετοιες αποψεις!Γνωμη μου ειναι να παρεις ηλεκτρικη αφου αυτο σου αρεσει γτ θα παιζεις με πολυ παραπανω ορεξη!κοιτα αγγελιες θα βρεις κατι αξιοπρεπες στα 100ε κ παιξε στο pc.Επενδυσε καλυτερα σε μαθηματα κ βλεπεις...



    Αδικα χαρηκες.

    Μαλλον δεν καταλαβες καλα.

    Ξαναδιαβασε ολα τα παραπανω ποστ.

    Παράθεση:
    Βασικά το κύριο είδος γύρω από το οποίο ασχολούμαι είναι το μεταλ ...αλλα σκεφτηκα να αρχισω ακουστικη....να μαθω τα βασικα (γιατι δεν εχω μαζεψει ακομα τα λεφτα για ηλεκτρικη και ενυσχιτη...)και αργοτερα να παρω ηλεκτρικη και να παιζω χωρις να κανω μαθήματα.

    Παράθεση:
    Δεν κοιτάω την πιο οικονομική λύση κοιτάω να δω πως θα μάθω καλύτερα...:)

    πιο πολύ με νοιάζουν τα λεφτά που θα δίνω για τα μαθήματα παρά αυτά που θα δώσω για την κιθάρα και τον εξοπλισμό...

    Η λεξη "νοιαζουν"  μαλλον εχει το νοημα της λεξης "πειραζουν"


    danny27
    15.11.2011, 21:28

    Να συνεισφέρω κι εγώ στην κουβέντα μιας και είχα το ίδιο δίλημμα. Γιατί όχι μια ηλεκτρικο-ακουστική, μ' ένα δικάναλο ενισχυτή για αρχή και μετά βλέπεις. Έτσι κι αλλιώς ό,τι επενδύεις στη μουσική και στο κέφι σου δεν πάει ποτέ χαμένο.


    delta66
    15.11.2011, 23:58

    Παράθεση:

    Το μέλος danny27 στις 15-11-2011 στις 21:28 έγραψε...

    Να συνεισφέρω κι εγώ στην κουβέντα μιας και είχα το ίδιο δίλημμα. Γιατί όχι μια ηλεκτρικο-ακουστική, μ' ένα δικάναλο ενισχυτή για αρχή και μετά βλέπεις. Έτσι κι αλλιώς ό,τι επενδύεις στη μουσική και στο κέφι σου δεν πάει ποτέ χαμένο.



    Εχω πει την αποψη μου στο πρωτο ποστ μου στο θεμα
    Παράθεση:
    Γενικα θα συμφωνησω με τους προληλησαντες με τη μονη διαφωνια οτι δεν χρειαζεται να ξεκαθαρισεις τι θελεις να παιξεις απο τις δυο, αφου κανονικα πρεπει και χρειαζεται να παιζεις και τις δυο (και οχι μονο). Η "υλη" που εχεις να μαθεις ειναι σχεδον ιδια και μονο η τεχνικη θα διαφερει καπως. Αν τωρα πρεπει για αρχη, να επιλεξεις να αγορασεις ενα οργανο απο τα δυο, σε αυτο θα παιξει ρολο το ειδος που σε ενδιαφερει βασικα. Αν και η ακουστικη "παει με ολα". Αν το βασικο σου ειδος ειναι ομως πχ το μεταλ, θα πας στην ηλεκτρικη πρωτα ... για να "ξεδινεις" περισσοτερο. Επισης η ακουστικη εχει και λιγοτερα εξοδα. Με την ηλεκτρικη θα πρεπει να παρεις και καποιον ενισχυτη ή/και πεταλακια κλπ

    Προσθετα στο ποστ σου, θα ελεγα οτι η ηλεκτρο-ακουστικη και ο δικαναλος (?) ενισχυτης (για οποιοδηποτε ειδος και αν ηθελε να παιξει καποιος), μπορει να ηταν και αποτυχημενη επιλογη, αφου το "ηλεκτρο" δεν εχει να κανει με τον ηχο/χροια της κιθαρας, οσο με την ενταση της που μπορει να χρειαστει καποιος να εχει (πχ σε live).

    Αν δεν εχει καποιος σκοπο να παιξει σε συναυλια, θα πληρωσει ενα προσθετο χωρις λογο. Αυτα τα χρηματα μπορει να τα επενδυσει σε καλυτερης ποιοτητας (σκετο) ακουστικη κιθαρα.

    Ο δικαναλος ενισχυτης δεν μπορω να καταλαβω τι θα χρησιμευε σε καποιον ετσι κι αλλιως.

    Θα τον εβαζε σπιτι του να ακουει δυνατα? Οχι

    Θα το επαιρνε στα live. Μπορει να χρειαστει μπορει και οχι. Συνηθως ενας χωρος για Live διαθετει ηχητικη εγκατασταση (μικροφωνικη, μονιτορ, ηχεια), οποτε συνδεει εκει την ηλεκτροακουστικη κιθαρα.

    To "δικαναλος" δεν το καταλαβα.

    Εννοεις clean-distortion?

    Με ηλεκτροακουστικη θα ειναι απλα ηχητικη καταστροφη.


    Tsarou
    21.11.2011, 20:32
    Ψάχνω δάσκαλο τώρα....μάλλον θα αρχίσω ακουστική και αργότερα θα πάρω ηλεκτρική... ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.... Το μόνο πρόβλημα που έχει απομείνει είναι να βρω κάποιον δάσκαλο...με σχετικά λίγα λεφτά Πόσο πιστεύετε είναι μια καλή τιμή για μάθημα;
    axilleas23
    29.11.2011, 22:45
    Εγώ από την μεριά μου προτείνω κλασική να μάθεις.
    tallos
    30.11.2011, 01:48

    παρε ηλεκτρικη ,γιατι αμα σου τη δινει να παιζεις αργα τη νυχτα θα φορας τα ακουστικα και δεν θα ενοχλεις κανεναν.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    alexscorpions
    02.09.2012, 23:02
    ελεος μωρε παρε οτι κιθαρα θελεις εσυ και μην ρωτας τους αλλους αυτο που νιωθεις παρε. εξαλλου εσυ θα παιζεις και οχι οι αλλοι :)
    JULIOS
    03.09.2012, 14:21
    Γνώμη μου είναι (μιας και ρωτάς) ότι εφόσον θελεις να μάθεις να παιζεις κιθάρα θέλεις έναν καλο δασκαλο.Η κιθάρα είναι μια κατα την γνώμη μου...αν ξέρεις κιθάρα παιζεις σε κλασσική ή ακουστική ή ηλεκτρική .αυτο σημαινει παιζω κιθάρα.(τουλαχιστον για μένα). και όταν μπαινουν τετοια ερωτηματα παντα στο μυαλο μου έχω την ίδια απαντηση.Ωδείο ή δασκαλος και κλασσική για 2-3 χρονια τουλαχιστον και μετα τα άλλα.εκτος και αν απλα θες να γρατζουνάς και όχι να παιζεις.
    delta66
    03.09.2012, 15:03

    Εχει γραφτει  τοσες φορες και αναγκαζομαι να το ξαναγραψω.

    Δεν εχουν καμια σχεση τα μαθηματα κλασσικης με τα μαθηματα ηλεκτρικης και ακουστικης κιθαρας.

    Καλο ειναι να μην παρασυρουμε με τετοιες προτασεις.

    Ειναι σαν να προτεινουμε σε καποιον που θελει να μαθει ντραμς, να παει να μαθει τουμπερλεκι πρωτα.

    Δεν σημαινει οτι χτυπωντας 6 χορδες στο ενα οργανο ή ενα δερμα στο αλλο, οτι μαθαινουμε το ιδιο οργανο.


    -----------------

    ....click for Spyros Delta....click for Μαθήματα Κιθάρας....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 03-09-2012 15:07 ]