ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη

    Λέτε να τους μάθουμε και μουσική;

    vouliakis
    25.03.2005, 12:35
    Οι ελέφαντες μιμούνται ξένους ήχους, αποκαλύπτει παχύδερμο που έκανε το φορτηγό...



    Οι ελέφαντες είναι το μόνο χερσαίο θηλαστικό εκτός του ανθρώπου που μπορεί να μιμείται ξένους ήχους και να τους χρησιμοποιεί για επικοινωνία, αποκαλύπτει έρευνα σε πάρκα της Ελβετίας και της Κένιας. Οι ερευνητές εντόπισαν έναν αφρικανικό ελέφαντα που «μιλά» την ασιατική «διάλεκτο» και έναν ακόμα που μιμείται τους ήχους φορτηγών.

    Η Μλάικα, ένας θηλυκός ελέφαντας δέκα ετών που ζει σε ημιελεύθερη κατάσταση με άλλους ορφανούς ελέφαντες στο Τσάβο της Κένιας, άκουγε τα αυτοκίνητα που περνούν τρία χιλιόμετρα μακριά, στον αυτοκινητόδρομο Ναϊρόμπι-Μομπάσα.

    Όπως αναφέρει το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων, η Μλάικα έμαθε να μιμείται τα φορτηγά για αρκετές ώρες μετά τη δύση του ήλιου, την καλύτερη ώρα για τη μετάδοση ήχων χαμηλής συχνότητας στην αφρικανική σαβάννα.

    Στο ζωολογικό κήπο της Βασιλείας στην Ελβετία, ο αφρικανικός ελέφαντας Καλιμέρο μεγάλωσε μέχρι τα 23 του χρόνια με θηλυκούς ασιατικούς ελέφαντες και έμαθε να μιμείται το τετέρισμα που χρησιμοποιεί το ασιατικό είδος (Elephas maximus), αλλά όχι το αφρικανικό (Loxodonta africana).

    «Προσπαθούσε μάλλον να ενταχθεί σε αυτή την κοινωνική ομάδα και να γίνει μέρος της. Τελικά [τα τετερίσματα] έγιναν οι μόνοι ήχοι που έβγαζε» εξηγεί ο Πίτερ Τίακ του Ωκεανογραφικού Ινστιτούτου Woods Hole στις ΗΠΑ, κύριος συγγραφέας της σχετικής δημοσίευσης στο Νature.

    Οι ελέφαντες είναι γνωστό ότι συνάπτουν στενές συναισθηματικές σχέσεις με άλλους ελέφαντες και επικοινωνούν μέσω υπόηχων. Σύμφωνα με τον Τίακ, η μίμηση ήχων ίσως χρησιμεύει στην επικοινωνία με φίλους που έχουν ενταχθεί σε διαφορετικές κοινωνικές ομάδες.

    Εκτός από τους ελέφαντες, ξένους ήχους μπορούν να μιμούνται τα δελφίνια και άλλα κήτη, οι νυχτερίδες και ορισμένα πουλιά, όπως οι παπαγάλοι και τα κοράκια.

    Πηγή:news.in.gr

    christine85
    25.03.2005, 18:28
    Ξέρεις ότι ζωγραφίζουν κιόλας??

    pianopassion
    25.03.2005, 18:36
    Δεν ξέρω για τους ελέφαντες έχω ακούσει όμως πως μέσω ήχων έχει
    επιτευχθεί επικοινωνία μεταξύ ανθρώπου και δελφινιού!!

    christine85
    25.03.2005, 19:02
    Ναι!! Εδώ και αρκετό καιρό!!
    Τα δελφίνια μιλάνε μεταξύ τους όπως και οι φάλαινες!! Τραγουδάνε!!

    Orfeus
    25.03.2005, 20:47
    Quote:

    Το μέλος christine85 στις 25-03-2005 στις 18:28 έγραψε:

    Ξέρεις ότι ζωγραφίζουν κιόλας??






    Αυτό δεν το ξέρω.

    Ξέρω όμως, ότι βάζουν ένα cd στο cdplayer και μάλιστα προγραμματίζουν και ποια κομμάτια θα ακούσουν.
    Δυσκολεύονται όμως με τα ......ακουστικά!!!!


    maria16
    25.03.2005, 22:39
    me tous ixous exei epiteux8ei kai i epikoinwnia metaksy an8rwpou kai skylwn, ALOGWN :), kai allwn zwwn pou eidika otan zoun polla xronia me an8rwpous mporoun na exoun aristi epikoinwnia...
    polydoroslouca
    26.03.2005, 02:39
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 25-03-2005 στις 20:47 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος christine85 στις 25-03-2005 στις 18:28 έγραψε:
    [i]
    Ξέρεις ότι ζωγραφίζουν κιόλας??






    Αυτό δεν το ξέρω.

    Ξέρω όμως, ότι βάζουν ένα cd στο cdplayer και μάλιστα προγραμματίζουν και ποια κομμάτια θα ακούσουν.
    Δυσκολεύονται όμως με τα ......ακουστικά!!!!



    [/I]


    Και τις μπυρες τις πινουν στο μπουκαλι!!!
    Orfeus
    26.03.2005, 03:44

    SteliosG
    26.03.2005, 07:03
    Παναγιωτη δεν εχουν κανενα προβλημα με τα ακουστικα! Κανεις λαθος, δεν εισαι ενημερωμενος σωστα....

    Βαζουν ψειρες......
    Orfeus
    26.03.2005, 08:48
    ........Π α ν α γ ι ώ τ η;;;;;;;;;;;;;


    SteliosG
    26.03.2005, 09:28
    Συγνωμη κ. Γιώργο!!!!!

    Μπερεδευτικα και νομιζα το εγραψε ο Βουλιακης!!!!
    Orfeus
    27.03.2005, 14:06
    κ. Γ ι ώ ρ γ ο ;;;;;;;;;;;;;


    SteliosG
    27.03.2005, 14:23