ελληνική μουσική
    694 online   ·  210.832 μέλη
    musicloverpiano123
    15.11.2011, 18:22

    παιδια βοηθεια{#emotions_dlg.helpsmilie} εδω κ 3 μερες μ ποναει το δεξι χερι βασικα δεν ειναι ακριβως πονος ειναι εντονη ενοχληση απο τον καρπο στη παλαμη...παιζω μιση ωρα πιανο και κουραζομαι...εχω τρελαθει γιατι φοβαμαι μηπως ειναι συμπτωματα τενοντιτιδας?αν παθουν κατι τα χερια μ κ δεν μπορων να παιζω πιανο θα τρελαθω...γενικα δεν παιζω πολλα χρονια πιανο  (4 χρονια) απλα τωρα τελευταια κανω δυσκολη υλη κ νομιζω πως φταιει η τεχνικη μου για τους πονους...τι να κανω?{#emotions_dlg.wacko} σιγουρα θα παω συντομα στον ορθοπεδικο αλλα πειτε μου τη γνωμη σας...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 22-11-2011 14:42 ]


    trelakias
    15.11.2011, 19:52

    Εξασκείσαι μόνος σου ή έχεις δάσκαλο?  Αν έχεις δάσκαλο τότε μπορείς να τον ενημερώσεις για το πρόβλημά σου ώστε να δει την τεχνική σου και να σε συμβουλεύσει.

     

    Μέχρι να μάθεις πάντως τι γίνεται, σταμάτα εντελώς να παίζεις και να κουράζεις το χέρι σου γιατί στην περίπτωση που έχεις κάποια τενοντίτιδα το πρόβλημα επιδεινώνεται.  Το χέρι θέλει ξεκούραση αν πονάς, ό,τι κι αν έχει.

     

    Ο ειδικός που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο είναι ένας γιατρός

     

    ΥΓ: στη μελέτη ελπίζω να μην το παρακάνεις.  Πρέπει να έχεις ορισμένες ώρες μελέτης, να κάνεις διαλείμματα και όταν κουράζεσαι να σταματάς.


    musicloverpiano123
    15.11.2011, 23:01

    κανονισα ραντεβου με τον γιατρο.την καθηγητρια μου θα την ενημερωσω στο μαθημα.διαβαζω 2 ωρες την μερα και συνηθως εκανα ενα διαλειμμα μετα απο μια ωρα τωρα κανω μετα απο καθε κομματι.ειναι δυνατον να εμφανιστει τενοντιτιδα ενω παιζω πιανο μονο 4 χρονια?αυτο θελω να πω...


    inkve
    15.11.2011, 23:13

    δεν χρειαζεται να παιζεις πιανο η γενικα καποιο οργανο για να εμφανισεις τενοντιτιδα.

    η ξεκουραση ειναι το καλυτερο φαρμακο φιλε μου.

    εγω μεχρι και φλεγμονη στον τενοντα ειχα...πονουσα απο τον καρπο μεχρι τον αγκωνα!!

    τελικα η επιβαρυνση στον τενοντα ηρθε απο ενα αιματωμα που ειχα πισω δεξια στο μεγαλο κοκκαλο της πλατης και το σωμα αυτοματα μετεφερε την δυναμη που το σημειο αυτο δεν μπορουσε να σηκωσει στον τενοντα....

    το αντιμετωπισα επειδη εχω μια πολυ καλη φιλη φυσιοθεραπευτρια και χειροπρακτη που εκτος απο μαλαξεις μου συστησε και ενα ελαφρυ αντιφλεγμονωδες...εσυ δεν νομιζω να εχεις φλεγμονη διοτι τα συμπτωματα θα ηταν πολυ πιο εντονα....δεν θα μπορουσες να σηκωσεις ουτε ποτηρι με νερο...

    χωρις ομως ξεκουραση δεν γινεται τιποτα....εγω μια βδομαδα ολοκληρη εννοειται οτι δεν ακουμπησα κιθαρα...και γενικα δεν χρησιμοποιουσα το δεξι χερι...μονιμη απραξια για να ανανειψει...οκ το ενιωθα καπως παραξενα μετα απο τις πρωτες δυο μερες....σαν αχρηστο...ομως με γλυτωσε...

    απο εκει και στο εξης μην φοβασαι...απλα να κοιτας πριν μελετας να νιωθεις ωραια τα χερια σου...παιξε κομματια που γνωριζεις αλλα χαλαρα...χωρις να σε νοιαζει να εισαι σωστος στον χρονο...ισα ισα για να ζεσταθεις...και οι ασκησεις βοηθανε στο ζεσταμα ομως ειναι βαρετες και αρκετες απο αυτες εντελως αντιμελωδικες και σε σιχτιριζουν....

    ενας καλος φιλος πριν μελετησει βγαινει ενα μισαωρακι για περπατημα...αν το σκεφτεις ειναι το καλυτερο ζεσταμα!!!

    υγειες φιλος και μην τρελαινεσαι...θα ισιωσειςSmile


    mary_omikron
    15.11.2011, 23:15

    Συμφωνώ με τον Τρελλάκια και τον Inkve οτι πρέπει να το ξεκουράσεις και να μην εξασκείσαι μέχρι να επισκεφθείς γιατρό.

    Σε περίπτωση που είναι τενοντίτιδα θέλει απαραιτήτως ξεκούραση σε σημείο αδράνειας του χεριού, να μην το κουνάς αν είναι δυνατόν καθόλου, και ένας ελαστικός επίδεσμος θα σε βοηθούσε περισσότερο.

    Εχω πάθει τενοντίτιδα από άλλη εργασία, όχι πιάνο, και απαιτήθηκε αυστηρή ξεκούραση για ένα διάστημα.


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 15-11-2011 23:17 ]


    Kristalo
    16.11.2011, 05:49

    Αν έχεις αυξησει ξαφνικα τις ωρες που διαβαζεις και παιζεις και πιο δυσκολα κομματια τοτε ναι, η ενοχληση στο χέρι ειναι τενοντιτιδα και σε συμβουλευω να δεις αμεσως γιατρο. Ενημέρωσε την δασκάλα σου και μην κουραζεις άλλο το χέρι. Η τενοντιτιδα δεν προέρχεται μόνο από την κουραση αλλα και απο την τέντωση των νευρων και την αυξηση παραλληλα του άγχους στο να προλαβεις να παιξεις αλλα και να αποδωσεις τα μέγιστα. Τοτε δυστυχως χάνεται η τεχνική. Τα πάντα είναι εγκεφαλικά και καθε ειδους ένταση ειτε μυικη έιτε νευρικης φυσεως περνάει απο τον εγκεφαλο στον αυχενα και απο κει διοχετευεται στα χερια και σε όλα τα σημεια του σωματος. Ετσι παραλληλα με την κουραση μπορεις να καταστρεψεις ότι έχεις χτισει όλα αυτα τα τεσσερα χρόνια. Έχει συμβει και το γνωρίζω απο πολλους φιλους/φιλες. Μην συνεχισεις άλλο. Δες πρωτα ένα καλό ειδικευμενο ορθοπεδικο!


    marilloumajore
    16.11.2011, 20:27

    Εγώ απλά να προσθέσω στους προλάλλήσαντες ότι όταν σε πονάει το χερί (ή ο αγκώνας, ή η μεση, κοκ) κάτι κάνεις λάθος. Γενική αρχη.

    Αν αυτο συνεχίζεται μπορει να οδηγήσει σε προβλήματα.

    Μπορεί να είναι μια απλη κούραση. Και εδω θα σε συμβουλευα κάτι που κάνω κ εγω αν νιωσω κουραση: αιθέριο έλαιο γεράνι κ ελαφριές επαλείψεις.

    Αλλα και φλεγμονή να είναι(οπου χρειάζεσαι πια κανονικά φάρμακα) , δεν ηρθε το τέλος του πιάνου! (σου μιλάω εκ πείρας). Μπορεί μάλιστα να σε βοηθήσει να αναθεωρήσεις τρόπους κ μεθόδους.


    musicloverpiano123
    20.11.2011, 23:09
    ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις! πηγα σε γιατρο εξετασε το χερι μου κ ειπε οτι δεν εχει τπτ κ αν συνεχιστει ο πονος να του πω για να βαλω ναρθηκα...ο πονος σταματησε λιγο κ τωρα με επιασε το αλλο χερι :@ δε ποναει απλα ειναι σα να παει να μουδιασει και γενικα δεν αισθανομαι πολυ ανετα το χερια μου οπως πριν...
    o-Zone
    21.11.2011, 00:19

    Σε τι πιάνο παίζεις; Μήπως άλλαξες όργανο πρόσφατα; Πώς είναι το touche (touch weight) του κλαβιέ του πιάνου σου; Μήπως είναι βαρύ και κουραστικό; Το έχεις μετρήσει; Αν όχι ζήτησε από το χορδιστή-τεχνικό σου να το μετρήσει. Αν χρειάζεται βάρος πάνω από 56 γραμμάρια για να κατέβει το πλήκτρο (down-weight), τότε θεωρείται "βαρύ" και είναι πολύ πιθανό, αυτό να σε κουράζει.

    Το πιο σημαντικό είναι να σταματάς αμέσως, κάνοντας διάλειμμα, όταν νιώθεις αυτό το μούδιασμα-κάψιμο και να είσαι χαλαρός και σε σωστή θέση όταν παίζεις.


    musicloverpiano123
    21.11.2011, 20:45
    ρε παιδια κοριτσι ειμαι!γιατι μαλλον με περασατε για αγορι :p σημερα παντως τα χερια μου ηταν αρκετα καλυτερα δεν με ενοχλησαν κ κανω συχνα διαλειμματα.το πιανο μου ειναι Yamaha u7 professional και παιζω σε αυτο και σε καποια αλλα στο ωδειο
    o-Zone
    22.11.2011, 13:14

    Γυναίκα είσαι;;; Α, καλά τότε...Δεν έχετε ανάγκη εσείς...αντέχετε! {#emotions_dlg.tt2}

    Χωρίς αστεία τώρα, χαίρομαι που τα χέρια σου είναι καλά, αλλά να προσέχεις τις υπερβολές στο πιάνο, γιατί κι ο Robert Schumann κάπως έτσι τη πάτησε... {#emotions_dlg.thumbup}


    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 22-11-2011 13:18 ]


    musicloverpiano123
    22.11.2011, 21:13
    ειναι καλα αλλα τα νιωθω ευαισθητα δεν πρεπει να ανησυχησω?μην παθω τπτ στο μελλον
    NikosVy
    17.12.2011, 12:56

    Και εγώ είχα πάθει επικονδυλίτιδα στον αριστερό αγκώνα. Με έβαλαν και έκανα ακτινογραφίες και πολλά άλλα καθώς και φυσιοθεραπεία από ειδικούς που με χειροτέρευαν, τους παράτησα όλους και αγόρασα ένα "περιαγκώνιο" από κατάστημα αθλητικών ειδών και μπορώ, το οποίο φορώ όταν παίζω πιάνω, και έτσι το παίζω πάλι και κάνω γυμναστική χωρίς την παραμικρή ενόχληση εδώ και τρία χρόνια.

    Τα ίδια μου έλεγαν άλλοι όταν είχα φαγούρα στο κεφάλι μου και έπαιζα συνεχώς τα μαλλιά μου. Έλεγαν δηλαδή ότι είναι "ψυχολογικά τα αίτια". Κούρεψα τελείως το κεφάλι μου σαν του Μπρους Γουϊλις και δεν με απασχόλησε ξανά καμία φαγούρα (προς μεγάλη θλίψη των ειδικών, πάλι). Συμπέρασμα.....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 17-12-2011 12:59 ]


    inkve
    17.12.2011, 13:54

    η κακη αληθεια ειναι πως οι φυσιοθεραπευτες δυστυχως δεν βαζουν το χερακι τους καθολου να σε βοηθησουν...

    προσφατα πηγα την μητερα μου σε φυσιοθεραπευτη επειδη η ιδια επεμενε(εν τελη μετα απο την ιστορια που ακολουθει την επεισα να παμε στην φιλη μου που σας ειπα παραπανω)

    η θεραπεια που τους κανουνε ειναι πραγματικα για γελια....σου βαζουν το μερος στο οποιο πονας σε μια μικρη μπανιερα που το νερο μεσα σε αυτη γυρναει γυρω γυρω!!αναδευεται δηλαδη με αερα που βγαινει κατω απο την επιφανεια του,και το κρατας εκει περιπου ενα τεταρτο...μετα στο βαζουν σε πιο ζεστο νερο...σου δινουν ενα περιαγκωνιο...περικαρπιο...η τελος παντων καποιο βοηθημα αναλογως το σημειο που εχεις προβλημα και σου λενε ξανα ελα την επομενη εβδομαδα....φυσικα εδω και εναμιση μηνα εξελιξη και προοδος καμια...

    εσυ δηλαδη πονας....και σου ειπε ο τυπος δεν εχεις τιποτα!!!ε βεβαια ρε φιλε δεν εχει τιποτα...και εγω αν την κοιταζα αυτο θα ελεγα....μονο που εγω ειμαι και ασχετος....το συμπερασμα δικο σου συμπαθης συνφορουμιτρια

    ειναι πραγματικα γελοιο....αυτοι ειναι οι επιστημονες και οι γνωριζωντες του ανθρωπινου νευρικου συστηματος και δεν σε αγγιζουν ουτε για αστειο???

    ειναι δυνατον??απο την στιγμη που δεν το κανουν αυτο πως γνωριζουν την κατασταση που μπορει να βρισκονται οι τενοντες καποιου??φυσικα ξεχασα...υπαρχει και το μυογραφημα....η ΜΟΝΗ εξεταση που δειχνει την κατασταση των τενοντων....την οποια εξεταση ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ουτε με απειλη οπλου....συν οτι κοστιζει πολυ ακριβα για να την κανεις.....απατεωνες.........

    η τενοντιτιδα θελει ξεκουραση και μαλαξεις απο καποιον που ξερει ΚΑΙ φυσιοθεραπεια...οι περισσοτεροι  φυσιοθεραπευτες δεν ξερουν να πλασουν ουτε πλαστελινη οχι να κανουν και μαλαξεις σε καποιον που εχει προβλημα

    αν συνεχισει το προβλημα σου επισκεψου καποιον χειροπρακτη/φυσιοθεραπευτη....εκει θα δεις διαφορες....


    vvasilios
    21.12.2011, 09:48
    Αγαπητέ φίλε inkve δεν είναι σωστό να γίνεσαι αφοριστικός, όπως σε όλα τα πράγματα υπάρχουν πάντα 2 πλευρές, έτσι κι εδώ, υπάρχουν καλοί φυσιοθεραπευτές, και κακοί φυσιοθεραπευτές, μην τα τσουβαλιάζουμε όλλα δεν είναι σωστό- και όχι δεν είμαι φυσιοθεραπευτής :) - έχω κι εγώ τενοντίτιδα και με ταλαιπωρεί όταν παίζω, δεν υπάρχει τελειωτική θεραπεία για αυτού του είδους τις παθήσεις, ακόμα και μια χειρουργική επέμβαση θα λύσει το θέμα μόνο για κάποια χρόνια, θα ξαναεμφανιστεί κάποια στιγμή, το πιο σωστό- και αυτό που συνιστούν οι περισσότεροι -είναι ξεκούραση, όπως είπαν και πολλοί φίλοι εδώ,επίσης υπάρχει και κάποιο λάδι αντιφλεγμονώδες για επάληψη και ελαφριά εντριβούλα( μασαζάκι ), και λέγεται painnsaid,εμένα προοσωπικά δεν μπορώ να πω πως με βοήθησε, αλλά πολλοί αλλοι το βρήκαν πολύ καλό.
    inkve
    21.12.2011, 13:34

    τελειωνοντας το προηγουμενο ποστ εγραψα πως οι περισσοτεροι φυσιοθεραπευτες δεν γνωριζουν απο χειροπρακτικη....δεν τους αφορισα ολους....αλλα ναι...αφορισα τους περισσοτερους{#emotions_dlg.biggrin}

    εμενα με εσωσε φυσιοθεραπευτης/χειροπρακτης....που(δεν ειναι τυχαιο)πριν εικοσι και παραπανω χρονια εργαζοταν σερβια με επαγγελματικες ομαδες μπασκετ...πιστευω να γνωριζεις τι σημαινει γιουγκοσλαβικο μπασκετ εκεινης της εποχης....και στους αθλητες ακομα που οι απαιτησεις ηταν σε πολυ υψηλο επιπεδο οι θεραπειες που ακολουθαγαν σε τραυματισμους περιελαμβανε αρκετη χειροπρακτικη....

    βεβαια αυτες τις εμπειριες και τις εικονες εχω..δεν αμφιβαλλω οτι υπαρχουν ικανοτατοι επιστημονες..


    klapatas
    26.06.2012, 13:07

    Παράθεση:

    Το μέλος musicloverpiano123 στις 15-11-2011 στις 18:22 έγραψε...

    παιδια βοηθεια{#emotions_dlg.helpsmilie} εδω κ 3 μερες μ ποναει το δεξι χερι βασικα δεν ειναι ακριβως πονος ειναι εντονη ενοχληση απο τον καρπο στη παλαμη...παιζω μιση ωρα πιανο και κουραζομαι...εχω τρελαθει γιατι φοβαμαι μηπως ειναι συμπτωματα τενοντιτιδας?αν παθουν κατι τα χερια μ κ δεν μπορων να παιζω πιανο θα τρελαθω...γενικα δεν παιζω πολλα χρονια πιανο  (4 χρονια) απλα τωρα τελευταια κανω δυσκολη υλη κ νομιζω πως φταιει η τεχνικη μου για τους πονους...τι να κανω?{#emotions_dlg.wacko} σιγουρα θα παω συντομα στον ορθοπεδικο αλλα πειτε μου τη γνωμη σας...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 22-11-2011 14:42 ]



    αφου ο ιατρος δε σου βρηκε τιποτα ειναι απλα τα πραγματα. 

    1. δε μελετας σωστα

    2. δεν μελετας κομματια του πραγματικου επιπεδου σου

    3. δεν κανεις σωστο ζεσταμα (τουλαχιστο το 1/3 της μελετης πρεπει να ειναι ζεσταμα)

    4. παιζεις σε εντελως ακαταλληλο οργανο και ειναι λογικο να εχεις παρα πολλα προβληματα στο μελλον, μερικα απο αυτα ΜΗ αναστρεψιμα. 

    στα πρωτα 3 πρεπει να βρεις τη λυση μονη σου. στο 4ο, προτεινω, παρε ενα ΚΑΝΟΝΙΚΟ πιανο αν δε θες στο μελλον να καταστρεψεις τα χερια σου οπως το εκαναν πολλοι.

    πουλα το Yamaha και παρε ενα μεταχειρισμενο πιανο. εναλλακτικα (και μονο σαν εσχατη λυση) ανταλλαξε το Yamaha με ενα kawai es4 / mp6 /cl 35r η' Kurzweil sp4. εχουν πολυ καλυτερο μηχανισμο (για τα χερια) απο το δικο σου. 


    musicloverpiano123
    27.06.2012, 00:01
    @klapatas καθε μερα ολη την χρονια επαιζα 2 ωρες απο τισ οποιες τα 30 λεπτα-1 ωρα εκανα ζεσταμα (κλιμακες ασκησεις hannon) η αληθεια ειναι οτι προχωρησα πολυ γρηγορα την υλη αλλα δεν συναντησα δυσκολιες απλα αυξησα τον χρονο μελετης και ειμαι πολυ ευχαριστημενη με το πιανο μου και αν ειχα καποιο προβλημα θα μου το ειχαν πει ειτε οι 2 καθηγητριες που το εχουν ακουσει κ παιζει σε αυτο ειτε ο χορδιστης οποτε δεν τιθεται τετοιο ζητημα. οι ενοχλησεις ευτυχως περασαν απο τοτε που αρχισα να κανω καλο ζεσταμα (γτ παλαιοτερα δεν εκανα)
    klapatas
    27.06.2012, 00:19
    αρα ηταν το ζεσταμα. γενικοτερα μη βασιζεσαι σε καθηγητη η' χορδιστη να σου πει ενα οργανο αν εχει σωστο μηχανισμο. μονο τεχνικο πιανου, και οχι τυχαιο. καποιον με πιστοποιηση Yamaha, steinway κλπ. ο καθηγητης και ο χορδιστης μπορει να κρινει τον ηχο, που ομολογουμενως για ορθιο πιανο το δικο σου εχει πολυ καλο. του τουσε ομως ειναι εντελως διαφορετικη ιστορια...
    Atsallica
    27.06.2012, 01:25
    Καλησπερα! Δεν τα διαβασα ολα απλα επειδη δεν εχω πολυ χρονο σημερα, θα θελα να σ δςδω μερικες συμβουλες μιας και ειμαι παθων! Καταρχας φροντισε να πας σε καλο γιατρο γιατι 3 γιατροι μου ειχαν δωσει ντεπον ενω χρειαζομουν φυσικοθεραπειες. Αν οντως εχεις κατι να ξερεις πως φτιαχνεται! Απο εκει και περα μιλα με γιατρο, μιλα με τον καθηγητη για την τεχνικη σου, υπαρχουν ασκησεις ενδυναμωσης που μπορεις να κανεις και μονος σου για να δυναμωσουν οι τενοντες σου, πολλα διαλειματα + ΖΕΣΤΑΜΑ πριν ξεκινησεις να παιζεις! μπορει και να επαναλαμβανω λογια προηγουμενων δεν ξερω αλλα πραγματικα ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο! Φιλικα! Μιχαλης Κ. ~