ελληνική μουσική
292 online   ·  203.987 μέλη

Bοήθεια σχετικά με ενισχυτή.

Spoiler
Σολίστ
Chat
30.11.2011, 20:01

Παράθεση:

Το μέλος Pentatonikos στις 30-11-2011 στις 19:41 έγραψε...

Τώρα με κάνεις να ψάχνω τις σημειώσεις του DSP αλλά οκ... Αν θυμάμαι καλά η γραμμικότητα ενος συστήματος αναφέρεται στο πως επιρρεάζει τη φάση του σήματος και οδηγεί σε παραμορφώσεις... Ιδανικά ναι θα έπρεπε να είναι γραμμικός ο ενισχυτής... Αν μπαίνει α να βγαίνει λ*α ακόμα και όταν το α τίνει στο άπειρο... Αλλά κανείς δεν είπε οτι ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο...

Τώρα σχετικά με την ηχογράφηση... WTF do you mean...? {#emotions_dlg.blink}

Βασικά καλά κάνεις και κοιτάς τις σημειώσεις του DSP αλλά αν εννοείς την επεξεργασία πριν την ενίσχυση τότε δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Αν εννοείς το DSP ως ενίσχυση (στην ουσία πολύ δύσκολα θα βρεις πλήρως ψηφιακό ενισχυτή) τότε ΟΚ αλλά και πάλι είναι μακριά από αυτό που συζητάμε.

Τι εννοείς τι εννοώ για την ηχογράφηση; Αφού είπαμε είναι δουλειά άλλου και δεν πρόκειται να ασχοληθεί... . Ή μήπως ως μουσικός εν τέλει τον ενδιαφέρει να ασχοληθεί γιατί τον ενδιαφέρει και το τελικό αποτέλεσμα;

nikolis9
Βασική Νότα
Chat
30.11.2011, 20:51

Κατ' αρχας ενα μεγαλο ευχαριστω σε λανθασμενους και σωστους για την βοηθεια σας και το χρονο το οποιο διαθετετε για να βοηθησετε ενα απειρο στο συγκεκριμενο θεμα.

Εχεις δικιο λοιπον να με ρωτας τι ειδος μουσικης θελω να ακολουθησω. Δεν ειμαι φανατισμενος και δεν μπορω αφου παιζω με διαφορα ατομα, συνεπως και πολλα γουστα, που αλλοι θελουν Clean και αλλοι πιο Gain καταστασεις. Ο ηχος βεβαια που μου αρεσει ειναι του Slash και του Steve Morse, αλλα η JCM900 και η ENGL κοστιζουν και το ξερετε αυτο.

Η προταση του Spartan για τον Bungera ειναι αρκετα καλη αφου σε σχετικα χαμηλη τιμη εχω μια αξιολογη καμπινα και κεφαλη. Θελω βεβαια να ακουσω και αλλες προτασεις απο 300-400 και ας ειναι και απο Thomann. Τωρα για την μεταφορα δεν εχω και πολυ θεμα αφου θα ειναι κυριως σταθερος αντε να τον μεταφερω μια φορα το 2μηνο.

Σ αυτο το σημειο θελω να πω κι εγω την γνωμη μου περι DIGITAL και ΤUBE αλλα πιστευω κι ας ειναι η παλαιοτερη τεχνολογια πως δεν γινεται να αντικατασταθει απο κανενα  Modelling και PC Software αφου το ξερουμε ολοι οτι οι μετρησεις ας δειχνουν οτι θελουν την ζεστασια του ηχου που βραζει απο μια 100αρα καμπινα δεν θα την αντικαταστησει ποτε το ψυχρο Laptop πανω στην σκηνη. Για να μην παμε στα προβληματα οτι μπορει και να κολλησουν τα Windows πανω στο Live.

Ακουω προτασεις σας πανω σ αυτο το θεμα και να πω και κατι, με εξιταρει πιο πολυ η σκεψη κεφαλης και καμπινας αντι Combo επειδη το νιωθω ετσι πιο ογκωδες και μου φαινεται (αν και ειναι μονο στο μυαλο) και πιο δυνατο ( αν μπορειτε λαβετε το υπ οψιν). ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikolis9 στις 30-11-2011 20:53 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 30-11-2011 21:00 ]

NantiaP
Φθασμένος
Chat
30.11.2011, 21:16

Λεό φαντάζομαι πως το μέλος θέλει να παίξει κιθάρα και σαν πρώτη φάση ο ήχος που θα βγει ως αποτέλεσμα να του αρέσει..

Τώρα για ποιες ηχογραφήσεις λέτε δεν ξέρω.. Επειδή έχω βινύλια εποχής 70 με μονοφωνική ηχογράφηση και αργότερα τους ίδιους δίσκους αλλά σε cds παρατήρησα πως ο ήχος ναι μεν ειναι καθαρός αλλά κάποιες αρμονικές βασικότατες λείπουν και το αποτέλεσμα είναι ένα μελωδικό ξερό τοπίο.. Εμένα προσωπικά που έχω ακούσει του κόσμου τα βινύλια και δεν μιλάω για τα βινύλια μετά την δεκαετία του 80 αλλά τα πιο πριν είδα με τα αυτιά μου πάντα όχι τα μάτια μου, πως τα remasters είναι φρικτά όπως και κάτι mp3 ή flack.

Μην ξεχνάμε πως το μέλος έχει μικρή ηλικία άρα δεν ακούει το ίδιο με τους ανθρώπους που έχουν περάσει τα 35 ιδίως αν δεν έχει εξασκήσει το αυτί του..

Άρα πιστεύω και θα ήθελα τη γνώμη την δική σου αλλά και του φίλτατου Spartan Werwolf  πως  θα έπρεπε το μέλος να μας εξηγήσει αν έχει ακούσει μουσική από τι μέσον αναπαραγωγής  αν έχει ακούσει κιθαρίστες και ποιούς από ποιές ηχογραφήσεις από βινύλια? remasters ? mp3 ? flack? Γιατί αν δεν έχει ακούσει σωστή μονοφωνική ηχογράφηση και μόνο remaster mp3 flack κλπ τότε φοβάμαι πως δεν θα μπορέσει να αξιολογήσει σωστά έναν λαμπάτο ενισχυτή γιατί αυτός είναι που αναπαράγει πιο πιστά τον μονοφωνικό ήχο, παρά ένας τρανζιστοράτος ο οποίος μπορεί να μην χρειάζεται να αλλάξεις λάμπα μεν ή να περιμένεις να ζεσταθεί, αλλά ο ήχος βγαίνει πιο σκληρός...

Φυσικά δεν παίζει ρόλο και το ηχείο από το οποίο θα βγαίνει ο ήχος της κιθάρας? Δεν ξέρω ρωτάω για να μάθω κάτι από σας.

Λεο τα ψηφιακά συστήματα τις περισσότερες φορές προσπαθούν να προσομοιώσουν λαμπάτους ενισχυτές, πράγμα που σημαίνει ότι το ιδανικό για ένα ψηφιακό επεξεργαστή είναι να παράγει σήμα με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά του αντίστοιχου λαμπάτου.. έτσι δεν είναι? και μένουν στην προσπάθεια βέβαια νομίζω... γιατί απλά με τον λαμπάτο ενισχυτή έρχεσαι πιο κοντά στον φυσικό ήχο..

Είπαμε φυσικό ήχο.. όμως βάσει ποιών προδιαγραφών φυσικός ήχος προέρχεται από  μια ηλεκτρική κιθάρα η οποία ακούγεται μόνο με ρεύμα ? Και αν κάποιος θέλει να παίζει ηλεκτρική κιθάρα γιατί αγαπά να τζαμάρει που λένε ποιους κιθαρίστες έχει ως πρότυπο και με τι ενισχυτές έχουν παίξει αυτοί και σε τι ηχογραφήσεις τους έχει ακούσει..

Εν τέλει καλό είναι να κάνει τις δοκιμές τους κάποιος πριν αγοράσει αν και η πρόταση του Spartan Werewolf μου ακούγεται καλή βέβαια δεν ξέρω το κόστος των ανταλλακτικών λάμπες για παράδειγμα βάρος κλπ..

Απλά έχω κάποια ερωτήματα η κάνω κάποιες σκέψεις και θα ήθελα για να μαθαίνω και την δική σας άποψη...

ΥΓ. Νομίζω πάντως από τα λίγα που ξέρω επάνω στο θέμα πως με τον λαμπάτο ενισχυτή μπορείς να καταφέρεις μεγάλες εντάσεις ενώ με τους τρανζιστοράτους όχι τόσο.. βέβαια έχουν λιγότερη παραμόρφωση οι τρανζιστοράτοι γυρω στο 0,4 ενώ οι λαμπάτοι γυρω στο 3 η 4 αλλά όταν κάποιος τζαμάρει με πεταλιερα άντε να ακούσεις αυτή την παραμόρφωση… θα σείεται ο τόπος… Όμως σίγουρα υπάρχει διαφορά στον ήχο και αυτό μετά θα είναι θέμα γούστου και ακουστικής αντίληψης.. λέω τώρα.. Βέβαια εσείς είστε ειδικοί σε αυτά.. και σίγουρα λίγο περισσότερο ο Spartan Werewolf που είναι και μουσικός.

-----------------
http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&blogger=nantiap

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 30-11-2011 21:26 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 30-11-2011 21:27 ]

NantiaP
Φθασμένος
Chat
30.11.2011, 21:24

nikolis9 μάλλον γράφαμε μαζί και δεν είδα τι έγραψες..μόλις τώρα το διάβασα..

Αν θες όγκο και ένταση είσαι  για λαμπάτο...καθώς ο ήχος δεν θα είναι ένα απίστευτο γρέζι αλλά πιο γλυκός θα το έλεγα...έτσι νομίζω..αρκεί να έχεις καλό ηχείο..

ΥΓ. Όμως καλύτερα να μιλήσουν οι πιο ειδικοί...

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 30-11-2011 21:25 ]

NantiaP
Φθασμένος
Chat
30.11.2011, 21:40

Υβριδικής τεχνολογίας θα έλεγα όχι γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...βέβαια είναι όπως είπα και θέμα γούστου..

Spoiler
Σολίστ
Chat
30.11.2011, 22:09

Παράθεση:

Το μέλος NantiaP στις 30-11-2011 στις 21:16 έγραψε...

Λεό φαντάζομαι πως το μέλος θέλει να παίξει κιθάρα και σαν πρώτη φάση ο ήχος που θα βγει ως αποτέλεσμα να του αρέσει..

Τώρα για ποιες ηχογραφήσεις λέτε δεν ξέρω.. Επειδή έχω βινύλια εποχής 70 με μονοφωνική ηχογράφηση και αργότερα τους ίδιους δίσκους αλλά σε cds παρατήρησα πως ο ήχος ναι μεν ειναι καθαρός αλλά κάποιες αρμονικές βασικότατες λείπουν και το αποτέλεσμα είναι ένα μελωδικό ξερό τοπίο.. Εμένα προσωπικά που έχω ακούσει του κόσμου τα βινύλια και δεν μιλάω για τα βινύλια μετά την δεκαετία του 80 αλλά τα πιο πριν είδα με τα αυτιά μου πάντα όχι τα μάτια μου, πως τα remasters είναι φρικτά όπως και κάτι mp3 ή flack.

Μην ξεχνάμε πως το μέλος έχει μικρή ηλικία άρα δεν ακούει το ίδιο με τους ανθρώπους που έχουν περάσει τα 35 ιδίως αν δεν έχει εξασκήσει το αυτί του..

Άρα πιστεύω και θα ήθελα τη γνώμη την δική σου αλλά και του φίλτατου Spartan Werwolf  πως  θα έπρεπε το μέλος να μας εξηγήσει αν έχει ακούσει μουσική από τι μέσον αναπαραγωγής  αν έχει ακούσει κιθαρίστες και ποιούς από ποιές ηχογραφήσεις από βινύλια? remasters ? mp3 ? flack? Γιατί αν δεν έχει ακούσει σωστή μονοφωνική ηχογράφηση και μόνο remaster mp3 flack κλπ τότε φοβάμαι πως δεν θα μπορέσει να αξιολογήσει σωστά έναν λαμπάτο ενισχυτή γιατί αυτός είναι που αναπαράγει πιο πιστά τον μονοφωνικό ήχο, παρά ένας τρανζιστοράτος ο οποίος μπορεί να μην χρειάζεται να αλλάξεις λάμπα μεν ή να περιμένεις να ζεσταθεί, αλλά ο ήχος βγαίνει πιο σκληρός...

Φυσικά δεν παίζει ρόλο και το ηχείο από το οποίο θα βγαίνει ο ήχος της κιθάρας? Δεν ξέρω ρωτάω για να μάθω κάτι από σας.

Λεο τα ψηφιακά συστήματα τις περισσότερες φορές προσπαθούν να προσομοιώσουν λαμπάτους ενισχυτές, πράγμα που σημαίνει ότι το ιδανικό για ένα ψηφιακό επεξεργαστή είναι να παράγει σήμα με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά του αντίστοιχου λαμπάτου.. έτσι δεν είναι? και μένουν στην προσπάθεια βέβαια νομίζω... γιατί απλά με τον λαμπάτο ενισχυτή έρχεσαι πιο κοντά στον φυσικό ήχο..

Είπαμε φυσικό ήχο.. όμως βάσει ποιών προδιαγραφών φυσικός ήχος προέρχεται από  μια ηλεκτρική κιθάρα η οποία ακούγεται μόνο με ρεύμα ? Και αν κάποιος θέλει να παίζει ηλεκτρική κιθάρα γιατί αγαπά να τζαμάρει που λένε ποιους κιθαρίστες έχει ως πρότυπο και με τι ενισχυτές έχουν παίξει αυτοί και σε τι ηχογραφήσεις τους έχει ακούσει..

Εν τέλει καλό είναι να κάνει τις δοκιμές τους κάποιος πριν αγοράσει αν και η πρόταση του Spartan Werewolf μου ακούγεται καλή βέβαια δεν ξέρω το κόστος των ανταλλακτικών λάμπες για παράδειγμα βάρος κλπ..

Απλά έχω κάποια ερωτήματα η κάνω κάποιες σκέψεις και θα ήθελα για να μαθαίνω και την δική σας άποψη...

ΥΓ. Νομίζω πάντως από τα λίγα που ξέρω επάνω στο θέμα πως με τον λαμπάτο ενισχυτή μπορείς να καταφέρεις μεγάλες εντάσεις ενώ με τους τρανζιστοράτους όχι τόσο.. βέβαια έχουν λιγότερη παραμόρφωση οι τρανζιστοράτοι γυρω στο 0,4 ενώ οι λαμπάτοι γυρω στο 3 η 4 αλλά όταν κάποιος τζαμάρει με πεταλιερα άντε να ακούσεις αυτή την παραμόρφωση… θα σείεται ο τόπος… Όμως σίγουρα υπάρχει διαφορά στον ήχο και αυτό μετά θα είναι θέμα γούστου και ακουστικής αντίληψης.. λέω τώρα.. Βέβαια εσείς είστε ειδικοί σε αυτά.. και σίγουρα λίγο περισσότερο ο Spartan Werewolf που είναι και μουσικός.

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 30-11-2011 21:26 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 30-11-2011 21:27 ]

Ρωτάς πολλά πράγματα, τα οποία θα στα εξηγήσω από κοντά καλύτερα. Βέβαια μπορείς πάντοτε να ανοίξεις νέο θέμα για τις ηχογραφήσεις, όπου θα μπορέσουμε αναλογικοφρίκουλες και ντιτζιτοφρικάριοι να πούμε τι ισχύει.

Πάντως να ξέρεις ότι στο ψηφιακό πεδίο δεν υπάρχουν απώλειες. Περισσότερο έχει να κάνει με τις ατασθαλίες των ηχοληπτών, καθώς με τα χρόνια όπως εξελίχτηκε η ψηφιακή τεχνολογία, μάθανε κι εκείνοι σιγά σιγά να την εκμεταλεύονται καλύτερα και φυσικά δεν ξαναγύρισαν πίσω (βοηθούμενοι και από το γεγονός της εγκατάληψης των αναλογικών μέσων).

Θέλει προσοχή γιατί υπάρχει μια παρεξήγηση. Αν ένα μέσο είναι αναλογικό δεν σημαίνει ότι είναι πιο ακριβές ως προς τον ήχο που είναι αναλογικός. Αυτό λέω τόση ώρα. Αλλά αυτό θέλει πολύ κουβέντα και ανάλυση και καλύτερα από κοντά ή σε άλλο θέμα.

-----------------
Στα έξι μου ήθελα να γίνω μάγειρας, στα εφτά μου Ναπολέων και από τότε η φιλοδοξία μου μεγαλώνει συνεχώς.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 30-11-2011 22:11 ]

trelakias
Φθασμένος , Forum Moderator
Chat
01.12.2011, 02:54

slash και morse? θες high gain ενισχυτή μάλλον και 300-400 για all tube high gain είναι πολύ λίγα δυστυχώς...

Ρίξε μια ματιά στον bugera που πρότεινε ο spartan.  Προσθέτω τους 6262, 6260 και 333 αλλά προσοχή γιατί τα watt είναι επικίνδυνα πολλά...  Και ο blackstar πιστεύω ότι είναι στα λεφτά που διαθέτεις και στα γούστα σου.  Δεν έχω κάτι άλλο τώρα στο μυαλό μου... Δεν νομίζω ότι έχεις πολλές επιλογές για λαμπάτο.

Εννοείται όμως ότι είσαι stand by σε όλες τις αγγελίες περί ενισχυτών γιατί στην εποχή μας πωλούνται διαμάντια.