ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.832 μέλη

    Ίδρυση Ωδείου ή Μουσικής σχολής

    StereoNova
    28.11.2011, 14:47

    Καλησπέρα.

    Θα ήθελα να ρωτήσω

    -ποιες είναι οι προυποθέσεις για την ίδρυση ενός Ωδείου ή μιας Μουσικής σχολής.

    -υπάρχουν υποχρεωτικά αντικείμενα σπουδών που πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχουν?

    -ποιό είναι το κεφάλαιο που πρέπει να διαθέτει κάποιος?

    -καθηγητές υπό ποιο εργασιακό καθεστώς προσλαμβάνονται? (ελεύθεροι επαγγελματίες,σύμβαση,κλπ).

     

    Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία.


    music4u
    28.11.2011, 16:14

    Θα σου απαντήσω όσα ξέρω και...πολύ χονδρικά μέχρι να βρεθεί κάποιος ειδικός!

     

    Θα ήθελα να ρωτήσω

    -ποιες είναι οι προυποθέσεις για την ίδρυση ενός Ωδείου ή μιας Μουσικής σχολής.

    Ωδείο= όλα τα όργανα, εγγεγραμμένοι καθ. για τα παραπάνω, χορήγηση κάθε τίτλου σπουδών, μεγαλύτερος χώρος από σχολή μουσικής

    Σχολή μουσικής= 2 αίθουσες 15τ.μ και άνω αρκούν. Δίνεις σε ένα όργανο(νομίζω πτυχίο) αν όχι σε όλα έχεις περιορισμούς.

    διαδρόμοι να επικοινωνούν με αίθουσες πλάτος 1.5 μέτρων, ηχομόνωση, πυροπροστασία,εξόδοι ασφαλείας, πόρτες ανοιγόμενες προς την έξοδο, τεχνική μελέτη για αντοχή συγκεκριμένου βάρους (κιλών) ανά τ.μ. (επαγγελματικός χώρος. Μπορεί να μπεί κανένα κλαρκ φορτωμένο , να μην αντέχει ?) Αν η πόρτα ανοίγει προς τα μέσα νομίζω με ένα...φακελλάκι ανοίγει κ προς τα έξω!!!

     

    -υπάρχουν υποχρεωτικά αντικείμενα σπουδών που πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχουν?

    Αν είναι ωδείο θέλει τα πάντα από θεωρητικά και από όργανα

    αν είναι μ.σχολή όχι

    -ποιό είναι το κεφάλαιο που πρέπει να διαθέτει κάποιος?

    Ανάλογα με το "γούστο". Π.χ. απλό παλιό σπίτι 80τ.μ με μπλαστρωμένα ντουβάρια,επιγραφή από χέρι,πιάνο ανατολικού μπλοκ, ένα αμόνιο 100 ευρώ και μια κθάρα, άσε θα φέρνουν τα παιδιά.....υπολόγισε...τα νοίκια έιναι όλο το ζόρι ( ναι υπάρχουν τέτοια ακόμα και σήμερα!). Αν τώρα το οργανώσεις ,είναι ανάλογο με την τσέπη σου και τα γούστα σου

    -καθηγητές υπό ποιο εργασιακό καθεστώς προσλαμβάνονται? (ελεύθεροι επαγγελματίες,σύμβαση,κλπ).

    Με σύμβαση 9 μηνών (οκτ-ιουν)

     

     


    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=25938&gotolast=1#ixzz1f0bLMADB

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 03-04-2015 13:38 ]


    StereoNova
    28.11.2011, 17:19
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση,ετσι ξεθόλωσε κάπως το τοπίο.Να ρωτήσω κάτι άλλο Εφόσον αναφέρεις οτι για την ίδρυση του ωδείου πρέπει να υπάρχουν όλες οι ειδικότητες αυτό σημαίνει οτι κατα την ίδρυση του πρέπει ο ιδρυτής να έχει βρεί ήδη καθηγητές,ή οτι δεν μπορεί να λειτουργήσει το ωδείο μέχρι να βρει καθηγητές απο κάθε ειδικότητα? Και μια τελευταία ερώτηση.Μπορεί κάποιος να ιδρύσει μια μουσική σχολή και αργότερα να την μετατρέψει σε ωδείο? Αυτές οι απορίες μου. :)
    music4u
    28.11.2011, 17:30
    Πρέπει να υπάρχει λίστα με τους καθηγητές stand by . Με ότι αυτό σημαίνει οικονομικά! Βεβαίως μπορεί να γίνει η αλλαγή μετά, αλλά αυτό (το ξέρω σίγουρα) σημαίνει οτι κάνεις ΟΛΕΣ τις γραφειοκρατικές ενέργειες από την αρχή,για την νέα άδεια. Αλήθεια σκέφτεσαι να προχωρήσεις? Αν θες πες μου να τα πούμε από κοντά με άτομο που γνωρίζει (συνεργάζομαι μαζί του από το 1992!) και έχει μ.σχολή που την έκανε ωδείο.
    StereoNova
    28.11.2011, 17:36
    Θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσες να μάθεις πληροφορίες,γιατί με τα ΦΕΚ δεν μπορώ να βγάλω μεγάλη άκρη.Σκέφτομαι σοβαρά να προχωρήσω αλλά στην επαρχία που υπάρχει ακόμα πρόσφορο έδαφος,γιατί στην Αθήνα θα ήταν πολύ μεγάλο ρίσκο.
    music4u
    28.11.2011, 19:29
    Σου έστειλα μύνημα με το τηλ. μου να τα πούμε διότι γραπτά...τι να πρωτοπώ! Απλά και εγώ κάποτε ξεκίνησα αυτά και είχα μεγάάάλη ανάγκη για βοήθεια.
    GuitarJournal
    30.11.2011, 23:05
    αγαπητέ StereoNova τα ΦΕΚ είναι ξεκάθαρα αλλά αν χρειάζεσαι συνεργάτες-φίλους είμαι και εγώ στη διάθεσή σου.
    axilleas23
    03.12.2011, 19:38
    Αγαπητέ StereoNova αν ήμουν από Αθήνα θα σε βοηθούσα και εγώ και θα συνεργαζόμασταν αν θα ήθελες. Αλλά είμαι από Επαρχία. Λυπάμαι!!!!!
    axilleas23
    03.12.2011, 19:42
    Όσο για τα ΦΕΚ σε ποιο σημείο δεν μπορείς να βγάλεις άκρη να σε εξηγήσω. Αν θέλεις μπορούμε και για την εξήγηση και μέσω τηλεφώνου να τα πούμε. Όποτε θέλεις στείλε μου μήνυμα και θα σου στείλω ένα νούμερο τηλεφώνου και πάρε με με απόκρυψη αν δεν θέλεις να δώσεις το τηλέφωνο. Δεν έχω πρόβλημα εγώ. Έτσι; Και αν περνάει κάτι από το χέρι μου πολύ ευχαρίστως.
    sakisarabatzis
    30.01.2012, 17:08

    Μπορεις να ζητησεις υπευθυνη ενημερωση απο την αρμοδια υπηρεσια του Υπουργειου Πολιτισμού και Τουρισμου[Δ/νση Μουσικης] στην οδο Ρεθύμνου 1, τηλ 21Ο-82Ο1751 και 76Ο


    Vasilis135
    27.11.2013, 00:00

    Το 3ο προκαταρτικό έτος Θεωρίας και Σολφέζ πιστοποιείται μέσα από το Υπουργείο Πολιτισμού ή όχι?

    Aν ναι και το ωδείο δεν είναι αναγνωρισμένο από το Κράτος.τότε τι γίνεται??


    jorge
    27.11.2013, 01:10
    Βασίλη είσαι εκτός θέματος, άνοιξε κάποιο καινούριο με το ερώτημά σου.