ελληνική μουσική
    793 online   ·  210.850 μέλη

    βοήθεια στο τραγούδι

    jimaras96
    02.12.2011, 14:29

    γεια σας εδω και κατι μηνες εχω ερχισει μαθηματα φωνητικης στον δημο σε χορωδια και επειδη εγω ημουν πιο "φαλτσος" απο τους υπολοιπους στην χοροδια με πηρε η δασκαλα και μου εκανε κατι σαν ιδιαιτερα για να μπορεσω μετα το χριστουγεννα να ενταχτω ομαλα στο συνολο.Για να μαθω να τραγουδαω σωστα με εβαζε να τραγουδαω με αρμονιο για να καταλαβαινω ποτε λεω σωστα την νοτα και ποτε δεν την λεω σωστα.Μου εχει δωσει και κατι τραγουδια με παρτιτουρες για να βλεπω τι νοτα πρεπει να λεω.

    Καταληγω στην ερωτηση που ειναι η εξης τα τραγουδια τωρα σαν αρχαριος μονο με παρτιτουρα μπορω να τα μαθαινω να τα τραγουδαω σωστα η υπαρχει αλλος τροπος και αν χρειαζομαι παρτιτουρα ξερει κανεις καποιο site με ξενα τραγουδια Rock /Metal για να τα δω απο εκει?

    Εγω για να μαθω ενα καινουριο τραγουδι που το βλεπω απο παρτιτουρα μεταφερω ολες τις νοτες απο το πενταγραμμο τησ παρτητουρας στο αρμονιο και ετσι καταλαβαινω αν τραγουδαω την σωστη νοτα δηλαδη πχ αν μαθω αυτο το τραγουδι

    http://4.bp.blogspot.com/_TjXdjzoniho/R3zoMs2fIuI/AAAAAAAAACM/CmeNTWXmtaI/s320/seik-partitoura.JPG θα μεταφερω τις νοτες απο το πενταγραμμο στο αρμονιο και θα τραγουδαω καθε συλλαβη πατωντας την αντίστοιχη της νοτα (απλα δεν μαθαινω τετιοια τραγουδια).

    Ειναι σωστος αυτος ο τροπος?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 02-12-2011 15:21 ]


    jimaras96
    04.12.2011, 23:39

    αφου το διαβαζετε που το διαβαζετε γραψτε και κατι


    jimaras96
    05.12.2011, 21:23

    σε ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλες σου δεν κανω πολυ χορωδια μια φορα την εβδομαδα απο μια ωρα και προσεχω πολυ με την φωνη μου να μην την ζοριζω οταν λες <<αν δεν ξέρεις να παίζεις και ξέρεις μόνο νότες παίζεις την μελώδια του τραγουδιού>> ενοεις την νοτα που βλεπω στο πενταγραμμο να την παιζω στο αρμονιο? και αν ναι εγο το μονο site που ξερω που εχει νοτες για φωνητικα ειναι αυτο http://my-piano.blogspot.com/ ξερεις καπιο αλλο που να εχει μεγαλυτερη ποικιλια η πιος τροπος υπαρχη να μπορω να βρω και να μαθω ενα τραγουδι να το τραγουδαω σωστα?

    και κατι τελευτεο μια φωνη που μπορει να καλυψει τα παιρισοτερα Rock και Hard Rock τραγουδια τι ανοιγματα πρεπει να εχει δηλαδη ποσες οκταβες? γιατι ειδα καπου οτι θελει 3 με 4. 4 οκταβες ειναι σχεδον ολο το αρμονιο {#emotions_dlg.happycrazy}

    ευχαριστω και παλι!!!




    nox1933
    12.12.2011, 09:40
    παιδια....δεν ειναι και πανεπιστημιο!! απλα συγκεντρωση θελει κ ωριμοτητα!! κ φυσικα ολα να γινονται με μετρο! με τη βοηθεια του δασκαλου ολα ειναι δυνατα! περαιτερω πληροφοριες ειναι αχρηστες.....οταν η φωνη φαλτσαρει σημαινει οτι το προβλημα ειναι στο αυτι κ οχι απαραιτητα στη φωνη, ειναι πιο σημαντικη η εξασκηση του αυτιου ωστε να αντιλαμβανεται σωστα τον ηχο. η εξασκηση με το αρμονιο ειναι μια χαρα, απο κει κ περα σε τεχνικα θεματα θα συμβουλευεσαι μονο το δασκαλο που σε εχει αναλαβει γιατι αυτος ξερει ακριβως σε τι φαση εισαι
    BAGRATION
    12.12.2011, 23:34

    Τζιμάρα, Μην το περιπλέκεις και πολύ το πράγμα.

    Βαλε ενα ευκολο κομμάτι να παίζει και τραγούδα από πανω.

    Να τα ηχογραφείς κιόλας, για να ξέρεις πως τα πας.


    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 12-12-2011 23:35 ]