ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.846 μέλη

    Συναυλία-Αφιέρωμα στον Λ. Παπαδόπουλο + Φωτογραφίες

    Booster
    14.04.2005, 12:09
    Και για τους λάτρεις του Λευτέρη Παπαδόπουλου βρήκα μια αξιόλογη συνέντευξη στο "ΣΦΑΙΡΑ". Διαβάστε τη:

    http://www.sferamag.gr/issues/03/article6.htm


    Jasmine
    14.04.2005, 14:02
    Quote:

    Το μέλος Booster στις 14-04-2005 στις 09:48 έγραψε:

    Ήτανε μια βραδυά μυσταγωγίας για μένα. Ακόμα έχω στ' αυτιά μου τους αγαπημένους στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου.

    Σε ένα κατάμεστο Μεθυσμενάκι, 9 άψογοι και ευαίσθητοι μουσικοί, μας ταξίδεψαν στις θύμησες μιας άλλης εποχής. Η κορυφαία στιγμή ήτανε όταν έπιασε το μικρόφωνο ο ίδιος ο ποιητής και είπε με το δικό του τρόπο 5-6 από τα "διαμάντια". Είναι από εκείνες τις εμπειρίες που δεν νομίζω ότι θα ξεχάσω ποτέ μου. Ο "Λευτέρης" εμφανώς συγκινημένος ξανάγινε πάλι το παιδί που έτρεχε στις αλάνες, ο ερωτευμένος έφηβος που έγραφε για την αγαπημένη του, ο πατριώτης που έκανε αντίσταση στον κατακτητή. Να ζήσει χίλια διακόσια χρόνια αυτός ο άνθρωπος!!! Όσα και τα τραγούδια του...

    Η ορχήστρα πολύ καλή και συντονισμένη. Ο tasois ήτανε η ψυχή και το ταλέντο του γέμιζε όλο το χώρο. Για τον kifa τι να πρωτοπεί κανείς; Ακούραστος και χαμογελαστός μας "έπαιρνε" με το πάθος και την ευαισθησία του. Ο Μιχάλης στο βιολί μοναδικός και το μπουζούκι θεϊκό. Η γλυκειά Μαρία στο άλλο μικρόφωνο γινότανε πότε Χαρούλα, πότε Ρένα, πότε Δήμητρα .... με μια φωνή έκπληξη.

    Το ΜΗ έδωσε ένα σημαντικό παρόν με πολλά διακεκριμένα μέλη του. Πρώτο τραπέζι πίστα ο jorge με την παρέα του εμψύχωνε την ορχήστρα και την αποθανάτιζε κάθε τόσο. Hastaroth, Jasmine, Kritikos, Pianopassion, Booster αλλά και Aggelina πιο πίσω με μεγάλη παρέα, και άλλοι.

    Περισσότερες λεπτομέρειες και φωτογραφικό υλικό ακολουθούν από τον jorge μας. Και για όσους δεν ήρθατε, τα νέα είναι καλά: θα ξαναγίνει την επόμενη Τρίτη 19 του μήνα. Σπεύσατε

    Από μένα ένα πολύ μεγάλο μπράβο σε όλους τους συντελεστές της βραδυάς και ένα ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου.








    Πέτρο... τα είπες όλα... Εγώ τώρα τι να πω? Δεν έχω να πω κάτι... μένω με την τέλεια βραδιά και με τους μαγευτικούς ήχους και στίχους στ' αυτιά μου... Μόνο... ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα παιδιά στον Κώστα και τη Μαρία και την ορχήστρα γι αυτό που μου έδωσαν χθες!! Να είστε πάντα καλά παιδιά!!
    piterpiano
    14.04.2005, 15:58
    perasame ap'eksw me thn konnie alla ginotan xamos k den katsame.(10 evrw kai orthioi den leei)..akousw pantws ligo tasoi kai kifa kai ftiaxthka!!!!
    falimento
    14.04.2005, 16:07
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 14-04-2005 στις 11:40 έγραψε:


    Στα μέλη-φίλους που ήταν στην παρέα μας, να συμπληρώσω και τους Jimnys, Lalina, Kallia, Astrahan

    Kifa & Tasois ευχαριστούμε για την αξέχαστη βραδιά και το ...καλό τραπέζι που μας κρατήσατε








    Αggelina, Kritikos, Pianopassion, Divided και Falimento. Μόνο που ο τελευταίος πέρασε και όπως είπε και ο Piter πιο πριν, γινόταν ο χαμός. Δεν πειράζει τα είπαμε στους Διόσκουρους με τα παιδιά...

    Ετοιμαζόμαστε για Τρίτη τώρα.. Σιγά μην χάσουμε τον ΛΕΠΑ!
    kifa
    14.04.2005, 19:20
    ..." κι ύστερα το βραδάκι, μεθυσμενάκι στα καπηλειά..."...

    Έιμασταν όλοι εκεί...Η γενιά του χτες και η γενιά του σήμερα...

    Η ετοιμασία ( για μένα προσωπικά ) οδυνηρή...από τις 2 το μεσημέρι με τέσσερις ώρες ύπνου στο μεθυσμενακι για πρόβα και sound check...και κατά τις 9 με τα πόδια μου να έχουν φτάσει στο κεφάλι μου να βλέπω να έρχονται οι πρώτοι συνταξιδιώτες μας...

    Η ώρα έχει πάει 10:10...ακούγεται μια φωνή από το μαέστρο..o Tasois φωνάζει τη μπάντα ... - " πάμε να παίξουμε μουσική, είσαστε πολύ καλοί και μη φοβηθείτε τίποτα..." - ...Κοιταχτήκαμε αλλά μέσα μας ξέραμε ότι μόλις ανέβουμε τα τρία σκαλάκια της σκηνής θα πρέπει να του το αποδείξουμε...Δύσκολο ή εύκολο ?? Θα δείξει σκέφτομαι....

    ...Και η παράσταση αρχίζει...

    " Άπονη ζωή "...Το δικό μας αντίο στο Μεγάλο Γρηγόρη Μπιθικώτση...

    Το τραπέζι του ΜΗ ακριβώς δεξιά μου...Κλεφτές ματιές και χαμόγελα...Πραγματικά ότι χρειαζόμουν από ΑΥΤΟΥΣ που χρειαζόμουν..!!

    Η βραδιά κυλούσε ήρεμα και με πολύ μουσική...Κάποιος μου "σφυρίζει" ότι θα ανέβει ο Λευτέρης Παπαδόπουλος..

    Ένας διαφορετικός Λευτέρης...Χαμογελαστός ( λίγο δύσκολο αφού είναι αρκετά αυστηρός με την ορχήστρα του Μεθυσμενακίου... - θυμάσαι Giorgo; - ), φρέσκος και γεμάτος μουσική...Παραλίγο να "εκτελέσει" την ορχήστρα..

    - πάμε "τα πολυβόλα" - είπε...

    Ο tasois πετάγεται και λέει το ξέρω...και αρχίζει να παίζει... ( ευχαριστούμε tasoi...)...

    Η ώρα περνούσε..και κάποια στιγμή η παράσταση έπρεπε να φτάσει στο τέλος της.." Φτωχολογιά " και " Άπονη ζωή " τα δύο τελευταια κομμάτια για να κλείσουμε όπως αρχίσαμε...Με το Γρηγόρη Μπιθικώτση μαζί μας...

    Είναι αρκετά δύσκολο να περιγράψω κάθε στιγμή της χθεσινής βραδιάς αφού θα πρέπει να γράψω γύρω στις 10 σελίδες...

    Κλείνοντας, θέλω να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! Ευχαριστώ όλους εσάς που είσασταν δίπλα μου κάθε στιγμή της χθεσινής βραδιάς...Ευχαριστώ που με κάνατε να αρχίαω να πιστεύω ξανά ότι υπάρχει φιλία χωρίς να διεκδικείς κατι..Συγνώμη σε όλους που ήρθαν και δεν μπορεσαν να κάτσουν ( αναφορικά και χωρίς να έχω πρόθεση να ξεχάσω κάποιον) ...Την Aggelina ( Μαριάννα ), Τον pianopassion ( Κώστα ), Astrahan ( Αναστάση ) + kritiko ( Μάνο )....

    Ευχαριστώ το μουσικό σχήμα "ΠΝΟΗ". Τον μαέστρο μας Τάσο Καλαφάτη ( πιάνο ), Τον Νίκο Παπαλεοντίου ( κιθάρα ), Τον Μιχάλη Κουλουμή ( Βιολί ), Τον Χρήστο Βεργίνη ( Μπάσσο ), Τον Σπύρο Κοντογιώργη ( Τύμπανα ), Τον Μάριο Καραγκιόζογλου ( Μπουζούκι ), Την Μαριά Παντελάκη ( Τραγούδι ).

    Να είσαστε όλοι καλά..


    Είμαστε λίγοι δυστυχώς αυτοί οι Θαρραλέοι ρομαντικοί της σύχγρονης εποχής...


    Κώστας Υφαντής
    SteliosG
    14.04.2005, 20:47
    αν και δεν μπορεσα να ερθω λογω δουλειας (σχολασα 10 κοματιασμενος) αυτα που διαβαζω με συγκινουν αφανταστα! με συγκινουν γιατι αισθανομαι τοσο κοντα σε αξιες που λειπουν απο την εποχη μας!

    μπραβο σε οσα μελη επαιξαν και οσα μελη εδωσαν το βροντερο παρον τους!!

    ευχαριστουμε Κωστα και Τασο!!!
    revekka
    14.04.2005, 21:23
    Πολύ χαίρομαι που πήγε καλά η βραδιά και θέλω να ξέρετε πως πάντα θέλω να έρχομαι να σας βλέπω :) δεν είπαμε πολλά απο κοντά αλλα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Απ’ τους ρομαντικούς κι εγώ...
    jorge
    14.04.2005, 21:47
    Ας δούμε παρέα και μερικές φωτογραφίες...



















    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 14-04-2005 21:55 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 14-04-2005 21:58 ]
    επισυναπτόμενα: Img0019.jpg Img0005.jpg Img0014.jpg 
    jorge
    14.04.2005, 21:50


    Έλα κι εσύ να δροσιστείς, ψυχή ταξιδεμένη

    που 'χεις φωλιά στον ουρανό και περπατάς στη γη



























    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 14-04-2005 21:54 ]
    επισυναπτόμενα: Img0024.jpg Img0026.jpg Img0036.jpg Img0020.jpg Img0016.jpg 
    jorge
    14.04.2005, 21:52


    Έλα κι εσύ να δροσιστείς, ψυχή ταξιδεμένη

    που 'χεις φωλιά στον ουρανό και περπατάς στη γη

















    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 14-04-2005 21:54 ]
    επισυναπτόμενα: Img0004.jpg Img0006.jpg Img0023.jpg 
    kifa
    15.04.2005, 11:50
    ...παιδιά...δεν είμαι μαύρος...Ο φακός φταίει....


    Orfeus
    15.04.2005, 16:31
    Κώστα τι διαβάζω;
    Είσαι Ρατσιστής με τους ....φακούς;;;;


    Hastaroth
    15.04.2005, 22:54
    Είδα σήμερα στην τελευταία σελίδα τής Ελευθεροτυπίας (στήλη "πρόσωπα και πράγματα" -ή κάπως έτσι την λένε..) ένα αρκετά εκτενές "ρεπορτάζ" τής βραδυάς στο Μεθυσμενάκι.
    Hastaroth
    15.04.2005, 22:58
    Quote:

    Το μέλος kifa στις 15-04-2005 στις 11:50 έγραψε:

    ...παιδιά...δεν είμαι μαύρος...Ο φακός φταίει....







    Ητοι ο φακός δέν σε έβγαλε..ασπροπρόσωπο


    jorge
    15.04.2005, 23:27
    Μιλάμε για την "διάσημη" τελευταία σελίδα της Ελευθεροτυπίας, ευχαριστούμε Αλβέρτο.


    Πρόσωπα & προσωπεία
    ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗ mich@enet.gr

    ΒΡΑΔΑΚΙ Τετάρτης -θα 'ταν την ώρα που τα κανάλια ακόμα είχαν τα παράθυρά τους ανοικτά στους διάφορους καυγάδες. Παρέες - παρέες, φρέσκα, όμορφα πρόσωπα, έξω και μακριά από αυτόν τον ασφυκτικό μικρόκοσμο, μαζεύτηκαν στο «Μεθυσμενάκι», έναν μικρούλη μουσικό χώρο πίσω από την πλατεία Κουμουνδούρου και έζησαν μιαν ανεπανάληπτη βραδιά αφιερωμένη στον Λευτέρη Παπαδόπουλο. Τα τραγούδια ερμήνευσαν νέα παιδιά, από το μουσικό σχήμα «Πνοή».

    Ο ΛΕΥΤΕΡΗΣ καθόταν σ' ένα τραπέζι, πίσω πίσω κι απολάμβανε το ουισκάκι του. Σαν παιδάκια σε παρέλαση περνούσαν από μπροστά του τα τραγούδια που στόλισε με τους στίχους του. Ενα ρολόι σταματημένο. Το φεγγάρι πάνωθέ μου. Του αγοριού απέναντι. Δεν θα ξαναγαπήσω. Ολοι σε φωνάζαν αρχηγό. Ο καθένας να τα λέει και να τα θυμάται αυτά τα τραγούδια, όχι πάντα με τον πραγματικό τους τίτλο, αλλά συνήθως με μια στροφή που έχει μείνει στον καθένα. Δεν θέλω να υποτιμήσω τους συνθέτες, αλλά αυτά που ακούσαμε προχθές στο «Μεθυσμενάκι», ήταν όλα «τραγούδια του Λευτέρη». Παιδιά του.

    ΚΙ ΟΤΑΝ του το ζήτησαν, δεν τους χάλασε χατήρι και ανέβηκε στη σκηνή να τ' ανταμώσει. Με το ένα χέρι στην τσέπη, το άλλο στο μικρόφωνο, που το άφηνε μόνο για να βρέξει λίγο ακόμη τα χείλη του με το πιοτό στο σωληνάτο ποτήρι του. Οταν είπε το «Πίσω απ' το μαγέρικο του Δεληβοριά» (έτσι το ξέρω και το αγαπάω εγώ το «Σαββατόβραδο στην Καισαριανή») πλημμύρισ' η ψυχή μου ομορφιά και δεν ήξερα πώς να τον ευχαριστήσω. Μια παρέα από δίπλα, του φώναζε «τι έχεις γράψει, ρε μεγάλε Λευτέρη», καθώς εκείνος συνέχιζε ακάθεκτος με το «Τα πολυβόλα σώπασαν» και επίσης με το «Πριν το χάραμα μονάχος». Το σκανδαλιάρικο βλέμμα του διαπέρασε το ασταμάτητο χειροκρότημα. «Για σταθείτε, λεβέντες! Αυτό το τραγούδι, το "Χάραμα", γράφτηκε προτού γεννηθώ εγώ, από τον Παπαϊωάννου. Αλλά μου αρέσει να το τραγουδάω και να παριστάνω ότι τό 'χω γράψει εγώ. Κι αφού μ' αρέσει τόσο πολύ, είναι πράγματι σαν να τό 'χω γράψει εγώ».

    ΧΙΛΙΑ ΤΡΙΑΚΟΣΙΑ είναι τα τραγούδια που έχουν τα δικά του λόγια, τη δική του ποίηση. Πού να χωρέσουν όλα σε μια βραδιά; Γι' αυτό και, όπως αποφασίστηκε επιτόπου, θα υπάρξει συνέχεια την ερχόμενη Τρίτη. Θα πάω ό,τι κι αν γίνει. Ακόμα και αν εξακολουθούν να σφάζονται στα τηλεοπτικά παράθυρα.
    Spilman44
    16.04.2005, 00:56
    Ολύμπιος !
    Αλλά...Τον έχετε, κατ ιδίαν, συζητήσει ; Εχετε ακούσει τις απαξιωτικές κρίσεις του γιά τη Νικολακοπούλου, τον Τριπολίτη, τον Γκανά...; Κρίμα !
    jorge
    16.04.2005, 01:00
    Εδώ ας γράφουμε για τη συναυλία. Για τον Μιχαηλίδη μπορεί να ανοιχθεί νέο topic. Thank you
    Spilman44
    16.04.2005, 15:09
    Μιχαηλίδη...;
    jorge
    16.04.2005, 17:03
    Τα ίδια ισχύουν και για τον Λευτέρη

    ΥΓ. Αχ αυτός ο ηλεκτρονικός τρόπος επικοινωνίας...