ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη

    Γυμνή εξέταση σε υποψήφιες για το Λιμενικό

    AuroraBorealis
    03.12.2011, 02:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 03-12-2011 στις 01:56 έγραψε...

    Χμμ καλα δε το ηθελα ακριβως σαν αποδεικτικο αλλα οκ... {#emotions_dlg.whistling}



    χαχαχα {#emotions_dlg.tt2}

    πέρα από την πλάκα, όμως, δε νομίζω να σου άρεσε αμα έβλεπες π.χ. στο βίντεο την κοπέλα σου θύμα σεξουαλικής παρενόχλησης από τους γιατρούς! Αντο περιστατικό είναι αληθές, η μεταχείριση αυτών των γυναικών ήταν απαράδεκτη!


    AuroraBorealis
    03.12.2011, 02:39

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 03-12-2011 στις 02:23 έγραψε...

    @ Pentatonikos :

    Για τον ίδιο αποδεικτικό λόγο που το ήθελες και εσύ το video-clip,

    θα το ήθελα και εγώ…

    Απλά, πρέπει να το διευθετούμε σαν αιτούμενο πιο κόσμια,

    «για να μην τρομάζουν άλλο πια, του forum τα κοριτσάκια…»

    Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις…



    ωωω πιστεψε με για τους ίδιους λόγους θα έβλεπα κι εγώ το βίντεο, αλλά δε μου το επιτρέπουν οι αρχές μου! {#emotions_dlg.tt2}


    AuroraBorealis
    03.12.2011, 03:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 03-12-2011 στις 02:56 έγραψε...

    @ AuroraBorealis :

    Χαχαχαχα!

    Να πιστέψω ότι ένα αντίστοιχο video-clip με τους άνδρες υποψήφιους υπό τα βλέμματα μιας γυναικείας επιτροπής ιατρών και των αντίστοιχα γυναικών συνυποψήφιων τους, θα το ήθελες και εσύ σαν αποδεικτικό στοιχείο?...

    Έτσι δεν είναι?...



    Κοίτα, δε νομίζω να χαλούσε και τους ίδιους τους υποψήφιους η εξέταση υπό τα βλέμματα μιας γυναικείας επιτροπής ιατρών.

    Πάντως, πιστεύω ότι θα έπρεπε να δημοσιοποιηθεί το εν λόγω βίντεο προς παραστατικότερη ενημέρωση του λαού {#emotions_dlg.whistling}


    AuroraBorealis
    03.12.2011, 05:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 03-12-2011 στις 03:47 έγραψε...

    @ AuroraBorealis :

    Παράθεση:

    Το μέλος AuroraBorealis στις 03-12-2011 στις 03:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 03-12-2011 στις 02:56 έγραψε...

    @ AuroraBorealis :

    Χαχαχαχα!

    Να πιστέψω ότι ένα αντίστοιχο video-clip με τους άνδρες υποψήφιους υπό τα βλέμματα μιας γυναικείας επιτροπής ιατρών και των αντίστοιχα γυναικών συνυποψήφιων τους, θα το ήθελες και εσύ σαν αποδεικτικό στοιχείο?...

    Έτσι δεν είναι?...

    Κοίτα, δε νομίζω να χαλούσε και τους ίδιους τους υποψήφιους η εξέταση υπό τα βλέμματα μιας γυναικείας επιτροπής ιατρών.

    Πάντως, πιστεύω ότι θα έπρεπε να δημοσιοποιηθεί το εν λόγω βίντεο προς παραστατικότερη ενημέρωση του λαού

    Για ποιο από τα δυο υποτιθέμενα video-clips μιλάς εδώ?...

    Των γυναικών υπό τα βλέμματα των ανδρών?…

    Η’

    Των ανδρών υπό τα βλέμματα των γυναικών?...



    των ανδρών υπό τα βλέμματα των γυναικών βεβαίως-βεβαίως! Cool

    πέρα από την πλάκα εννοείται πώς κάτι (σεξιστικά σχόλια) τέτοιο εις βάρος οποιουδήποτε εκ των δύο φύλων είναι αισχρό (ακόμη κι αν είναι χάρμα οφθαλμών)


    AuroraBorealis
    03.12.2011, 19:06

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 03-12-2011 στις 18:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 03-12-2011 στις 17:36 έγραψε...

    Στον Pentatonikos η’ στην AuroraBorealis αναφέρεσαι στο σχόλιο σου?...

    Στο κέντρο εκπαίδευσης μου –τότε- όχι απλά δεν υπήρχαν σεξιστικά σχόλια, αλλά «ούτε και ανάσα» δεν έβγαζες από την στυγνή πειθαρχία και την αφάνταστη ταλαιπωρία που υφιστάμεθα όλοι μας οι ναύτες…

    Στις Οικωλόγριες και τους Συριζαίους αναφέρεται.

    Άνευ ουσίας η παρέμβαση καθώς και αναμενόμενη. Typical.



    επειδή η συζήτηση έχει ξεφύγει κι έχει αρχίσει να λαμβάνει πολιτικό χαρακτήρα, εμείς σχολιάσαμε τη συγκεκριμένη είδηση σαν είδηση. Χωρίς παρεξήγηση, αυτό το οποίο αναφέρεις είναι μόνο εν μέρει σχετικό με το post.


    trelakias
    05.12.2011, 00:36

    Το ότι η εξουσία τους εξιτάρει είναι γνωστό... Όχι τους γιατρούς, τον οποιοδήποτε.  Αποδεδειγμένο αυτό και εφαρμόζεται κανονικά σαν ένεση ντόπας.  Γι' αυτό βλέπουμε κάτι εικόνες κάτι φορές και λέμε ότι αυτοί δεν είναι άνθρωποι αλλά γουρούνια.

     

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=25491&start=0

    https://www.youtube.com/results?search_query=%CE%BC%CE%B1%CF%84+%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1&oq=%CE%BC%CE%B1%CF%84+%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=828l3101l0l3231l9l8l0l3l3l0l361l1409l0.1.2.2l5l0

     

    Για δείτε και αυτή την ταινία


    https://www.youtube.com/watch?v=67llDv40TGgLink

    >

     

     

    ...Ο στρατός μας θα μας σώσει δηλαδή αν γίνει πόλεμος... γι' αυτό εκπαιδεύονται τόσο άγρια...

    οι αξιωματικοί του στρατού το 2011... μιλάμε για βαρβατίλα... σαν τον 50 cent είναι ο καθένας τους (πόσες σφαίρες έχει φάει τελικά αυτός και έζησε?)... και για πρωινό τρώνε φίδια που μαζεύουν στον όλυμπο... ο rambo είναι roockie μπροστά τους...

    καλά κάνουν τα παλικάρια...

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 05-12-2011 00:37 ]


    trelakias
    05.12.2011, 00:47

    Ξέχασα να ρωτήσω spartan και spoiler...

    Στο βιετνάμ υπηρετήσατε και ζήσατε τέτοιες καταστάσεις που συμμερίζεστε τους γιατρούς?

     

    Αν ναι πείτε το γρήγορα για να προσέχω τι λέω... {#emotions_dlg.laugh}


    StavmanR
    05.12.2011, 02:08

    Εκείνο που προβληματίζει στην πραγματικότητα είναι αυτό που έγραψε ο Spartan:

     

    "Αυτό δεν ερεθίζει την σκέψη σου να σκεφτείς γιατί τάχα γίνεται και γιατί είναι θεμιτή από αυτές η πλήρης αποσιώπηση του γεγονότος?..."

     

    Το όλο ζήτημα δεν είναι μόνο νομικής φύσεως, αλλά πρωτίστως ηθικής. Τί να είναι άραγε εκείνο που ωθεί τους ανθρώπους να θεωρούν φυσιολογικό τον εξευτελισμό τους; Τί είναι εκείνο που ωθεί τους ανθρώπους να πουν 'έλα μωρέ, στρατός είναι, έτσι συμβαίνει!'. Δηλαδή, θεωρούμε ότι όταν εμείς πάμε στο στρατό για να κάνουμε τη θητεία μας θα πρέπει σώνει και καλά να μας εξευτελίσουν ή να μας εμπαίξουν; Ακόμη κι αν αποδεχθεί κανείς την αναγκαιότητα υπάρξεως στρατού, δεν γίνεται να υπάρχει στρατός με σεβασμό και συναδελφικότητα μεταξύ των στρατευμένων; Δεν θα έπρεπε να μας προβληματίζει η ανηθικότητα και η ταπείνωση σε κάθε επίπεδο και σε κάθε τομέα της ζωής;

     

    Τα ίδια ισχύουν και στην εργασία. Θεωρούμε φυσιολογικό να εξευτελίζονται άνθρωποι στην εργασία τους, επειδή και μόνο 'έτσι είναι η δουλειά'. Δηλαδή η δουλειά δεν γίνεται δίχως εξευτελισμό κι εκμετάλλευση; Δεν θα χτιστεί η πολυκατοικία αν δεν πούμε στον κτίστη 'είσαι πανίβλαξ!'; Δεν θα κινηθεί το καράβι αν δεν βάλουμε το ναύτη να κάνει 300 κάμψεις; Δεν θα γυρίσει ο τροχός της μηχανής σε ένα εργοστάσιο αν δεν βριστεί η μάνα του εργάτη;

     

    Θεωρώ, εκ τούτου, τελείως εκτός θέματος και άσχετες τις παρεμβάσεις περί του 'έτσι έχουν τα πράγματα'. Τα πράγματα οφείλουν να διορθωθούν ή έστω να προσπαθούμε διαρκώς να τα βελτιώσουμε και να τα διορθώσουμε. Η δική μου γνώση από το στρατό έχει ως εξής: το φιλότιμο του στρατιώτη είναι πραγματικά απίστευτο, και καταστρέφεται με τέτοιου είδους τακτικές. Όλοι μας γνωρίζουμε από την ιστορία μας ότι οι έφεδροι (αξιωματικοί και οπλίτες) στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων όταν χρειάστηκε. Δηλαδή εκείνοι που πάλεψαν με φιλότιμο και φιλοπατρία, κι όχι με ανοησία, μισθούς και αξιώματα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 05-12-2011 02:08 ]


    trelakias
    05.12.2011, 02:41

    Κορέα?? Ρε παλιοσειρά!! Sniper με φυσοκάλαμο κι εσύ?!  {#emotions_dlg.laugh}

     

    Εντάξει ας σοβαρευτώ...

     

    Αυτά που περιγράφετε γίνονταν... Σήμερα όμως όχι... (Ίσως σε ακραίες μονάδες του στρατού ναι και με κανένα στρατομπιπ μακακα λοχαγό)

    Δεν γίνονται και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνονται.  Πλέον οι υγειονομικές εξετάσεις και η συμπεριφορά προς τους στρατιώτες είναι κόσμια και δεν τους έχουν σαν τα ζώα στην παράταξη να τους ψαχουλεύουν...

    Οι αξιωματικοί επίσης, στον πρώτο χρόνο ίσως τραβάνε λίγο ζόρι με την αυστηρότητα αλλά δεν κάνουν αυτά που γίνονταν κάποτε... πόσο μάλλον σε υποψηφίους!

    Επίσης οι γυναίκες στο στρατό έχουν από όλους καλύτερη μεταχείρηση στην πράξη...

     

    Δεν πρέπει και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνονται όλα αυτά γιατί μόλις βγω απ' τη σχολή θα φτιαχνω bio-weapons και δεν τους σώζει η τεστοστερόνη που κουβαλάνε {#emotions_dlg.laugh} Ο πόλεμος γίνεται μέσω της οικονομίας, της πολιτικής, του βιολογικού πολέμου, της επιστήμης, της ενέργειας και όλα αυτά... Όχι στα βουνά, γιατί πολύ απλά κανέναν δεν ενδιαφέρουν τα βουνά... Ο πόλεμος πλέον γίνεται μέσω του pc...

    Και εκτός των άλλων αυτά που συζητάμε είναι ανήθικα και συμφωνώ με τον Stavmanr σε αυτά που λέει

     

     

     

     

     

     


    rouli726
    05.12.2011, 03:09

    Χμ...δε ξέρω τί να πρωτοσχολιάσω...

    Καταρχήν, συμφώνω, σχεδόν απόλυτα, με τη Νάντια.

    Όποιος έχει μπει στη διαδικασία να δώσει εξετάσεις στα Σώματα Ασφαλείας, μαθαίνει από πριν ότι πρόκειται να περάσει από υγειονομική επιτροπή, στην οποία εξετάζεσαι, τουλάχιστον όσον αφορά τις γυναίκες, μόνο με το κάτω μέρος του εσωρούχου σου.
    Τουλάχιστον αυτό ξέρω, από προσωπική εμπειρία, μια και γράφει ο καθένας τη δική του.{#emotions_dlg.biggrin}
    Προσωπικά δεν πήγα στις εξετάσεις, αφού δε θα περνούσα έτσι κι αλλιώς λόγω βαθμολογίας και δε μου πολυάρεσε και η ιδέα να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο επαγγελματικά. Όταν όμως είχα φτιάξει τα χαρτιά μου, just in case, πριν τις Πανελλαδικές, για Αστυνομία και Στρατό, είχα ενημερωθεί για τις εν λόγω εξετάσεις.

    Αυτό όμως, όπως και το θέμα της πειθαρχίας κλπ δεν έχει καμμία σχέση με την καταγγελία. Το κατά πόσο είναι αληθής δεν είναι δικό μου θέμα, αυτό είναι θέμα του δικαστηρίου που θα εξετάσει την υπόθεση. Μη γινόμαστε όλοι δικαστικοί ξαφνικά!
    Επίσης καμμία σχέση δεν έχει και το αν κάποιες πολιτικές ομάδες εκμεταλλεύτηκαν την καταγγελία αυτή για ιδιοτελή σκοπό, ποσώς με ενδιαφέρει.
    Ενδιαφέρον έχει μόνο η ουσία του θέματος, που όπως πολύ σωστά, πολλάκις προσπάθησε να επαναφέρει η Νάντια, είναι το κατά πόσον έγιναν σεξιστικά σχόλια κατά τη διάρκεια της υγειονομικής εξέτασης. Και σε αυτό θα έπρεπε να γίνονται οι τοποθετήσεις μας. Τόσο απλά.

    Αν εμένα ο πατέρας μου πολέμησε στην Κύπρο δεν ενδιαφέρει την ξαδέρφη μου που είναι ΕΠΟΠ κι έχει συγκεκριμένες αρμοδιότητες και υποχρεώσεις στην υπηρεσία της. Η ιεραρχία δεν υπάρχει μόνο για την τήρηση των κανόνων και της πειθαρχίας από τους "νέους" αλλά και από τους ανώτερους αξιωματικούς.

    Κλείνοντας, αν η καταγγελία είναι αληθής θα πρέπει το υπεύθυνο Υπουργείο να λάβει τα μέτρα του, αν όχι να τιμωρηθούν από το νόμο οι καταγγέλουσες, απλά είναι τα πράγματα.


    reteos
    05.12.2011, 22:07

    Ωραία τα λές Εφη , ωστόσο έχω μια απορία (γενικότερη )  .

    -Γιατί να εξετάζονται  ,σύμφωνα με μια  πεπαλαιωμένη  πιθανόν διαδικασία, οι υποψήφιες και μάλιστα και από άνδρες -Μέλη της Επιτροπής- μόνο με το κάτω μέρος του εσωρούχου τους , ώστε να διδεται  η αφορμή , για σεξιστικά σχόλια,  που πιθανόν  στη προκειμένη περίπτωση  (από ότι διαβάζω  λέω) να έγιναν;.  Σε τι θα εμπόδιζε την εξέταση,  αν φορούσαν και το επάνω ;

    - Κατά την   γνώμη μου , θα πρέπει  οι  προκήρυξεις  αυτές (γενικότερα λέω) να εξυχρονίζονται και εναρμονίζονται με την σημερινή  εποχή  . Αλλά  (προσωπική μου εκτίμηση) δεν κάθεται ο καθένας να «πονοκεφαλιάσει»  και  απλώς  αντιγράφει την προηγούμενη αφού την προσαρμόσει  μόνο ως πρός τα «στάνταρ» (ημερομηνίες ,αριθμό εισακτέων, κλπ) .


    rouli726
    05.12.2011, 22:27

    Προσωπικά, συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, Γιάννη.

    Αλλά, υποτίθεται ότι όλο αυτό γίνεται, και στους άντρες και στις γυναίκες, σε σχέση με την πειθαρχία και με το δυνατό και ακλόνητο σθένος που θα πρέπει να έχει ένας αξιωματικός στα σώματα ασφαλείας.

    Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον, υποθέτω, αν γινόταν κάποια έρευνα που να μας δείχνει αν και κατά πόσο αυτό ευσταθεί, πώς γίνονται οι ανάλογες εξετάσεις κι εκπαιδεύσεις σε άλλες χώρες και τί κίνητρο, στην ουσία, δίνει όλο αυτό στους εκπαιδευόμενους.

    Δεν έχω πάει στρατό και μπορεί όλα αυτά να μοιάζουν από ουτοπικά ως ανόητα, όμως η δικαιολογία του "στον πόλεμο δεν υπάρχει ηθική και ευγένεια, άρα πρέπει οι υποψήφιοι κι εκπαιδευόμενοι να είναι προετοιμασμένοι για τις χειρότερες συνθήκες", εμένα δε με καλύπτει, το αντίθετο μάλιστα. Νομίζω ότι όταν ο κόσμος,η τεχνολογία κι οι συνθήκες προχωρούν θα πρέπει όλοι οι τομείς να συμβαδίζουν μαζί τους.
    Η σκληρή και καλή εκπαίδευση είναι εντελώς άσχετο με τα βρισίδια και τον υποβιβασμό της προσωπικότητας.
    Στην τελικά, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η καλύτερη εκπαίδευση σε όπλα και συνθήκες άμυνας ή πολέμου ή το ποιος είναι πιο αναίσθητος απέναντι στις ύβρεις? Νομίζω πως, σε κατάσταση πολέμου, ο εχθρός θα σε πυροβολήσει, δε θα σε βρίσει.

    Τεσπα, πολλά είπα, αλλά μου έδωσες έναυσμα, φίλε Γιάννη. Κι όπως προείπα, μπορεί να είναι εντελώς άτοπα και άσχετα αυτά με το τί πραγματικά χρειάζεται.


    -----------------
    http://patrinia.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 05-12-2011 22:32 ]