ελληνική μουσική
    507 online   ·  210.821 μέλη

    Κατηφορας συνεχεια

    inkve
    03.12.2011, 00:03

    εδω και αρκετο καιρο τα θεματα συζητησης που ανοιγονται ειναι μακραν...παρασαγκας θα ελεγα σε σχεση με μουσικη...

    η κατηφορα που εχει παρει το φορουμ ειναι φανερη και βροντοφωναζει για βοηθεια...

    βλεπεις στο πιεστηριο και τι διαβαζεις???ο ταδε ανεβασε φωτογραφια....η δηνα μπλογκαρει....ο αλλος ξεκινησε την εκπομπη του στο ραδιο...σχολιασμος ταινιων....ηχοι κινητων...

    πρωτον δε με νοιαζει η φωτογραφια του καθενος/μιας....αν ηθελα να βλεπω ωραια κοριτσακια και αγορακια εκανα εγγραφη σε site γνωριμιων...

    αν επισης ηθελα να μπλογκαρω η να διαβαζω μπλογκς των αλλων θα πηγαινα σε καποια αλλη κοινοτητα με μπλογκερς για να διαβαζω τον πονο τους και να αυτοπροσδιοριζομαι..

    απλως αγαπητοι/ες απο την στιγμη που μια μουσικη κοινοτητα ειναι αυτο που δηλώνει οτι ειναι τοτε καλο θα ηταν να ζητησετε και οι ιδιοι/ες μια ξεχωριστη στηλη για τις ενημερωσεις του...δικου σας φορουμ...

    αν η μοιρα ενος ωριμου πλεον μελους του musicheaven ειναι να αφησει το μετεριζι του σχολιασμου των απλων συζητησεων και να παρει προαγωγη ως βαθυστοχαστος μπλογκερ με συγχωρειτε αλλα δεν θα παρω και ουτε καν θα σχολιασω γεμιζωντας τις ενημερωσεις του πιεστηριου με ξεκαρφωτες αναζητησεις....

    ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝ ΝΙΩΘΕΤΕ ΜΕΛΗ ΜΙΑΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΜΕΣΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΑΣ ΜΠΛΟΓΚ.........ΑΤΟΜΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑΡΕΣΚΕΙΑ......

    ας μην θιχτουν οι μπλογκερς....αν ομως θιχτουν να πληροφορησω πως ειμαι αδυνατο αγορι και αν μου την πεσουν ολοι μαζι θα μεινουν νυστικοι/ες....αν ειναι να μου την πεσουν ομως προτιμω τα κοριτσακια... ενταξει??οχι ζαβολιες!!!

    επισκεπτομαι καθημερινα το site ομως σχολιαζω σπανια πλεον(στα αχαμνα σας φυσικα)....καποιοι απο τους λογους ειναι οι παραπανω...ναι ρε παιδια...πλεον στο musicheaven για να βρεις ενα μουσικο θεμα πρεπει πρωτα να περασεις απο τις συμπλιγαδες πετρες ολων των παραπανω...

    ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΟΥΡΑΖΕΙ.......

    με πολυ αγαπη...

     

    inkve

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 03-12-2011 00:03 ]


    inkve
    03.12.2011, 01:05

    γ***τε το θεμα..και δεν το εγραψα για χαβαλε..αν γουσταρετε πλακωθειτε αλλου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 03-12-2011 01:11 ]


    inkve
    03.12.2011, 01:23
    spoiler συνεχιζεις και το ξεφτιλιζεις...
    inkve
    03.12.2011, 01:39

    αν εισαι μηχανακιας τοτε πρωτον δεν επρεπε να λαβεις μερος στην συζητηση.

    δευτερον ειρωνευεσαι..σταματα το σε παρακαλω διοτι χαλας την κουβεντα...οπως βλεπεις δεν θελω να καταληξει το θεμα σε τσακωμο...κανε μου την χαρη

    τριτον δεν διαβασες τι εγραψα στο πρωτο μου μηνυμα..αν σε ενοιαζε να το διαβασεις θα καταλαβαινες οτι δεν ειναι συζητηση για μουσικη...

    σε ενοιαζε να την πεις στον pentatoniko...ΠΛΑΚΩΘΕΙΤΕ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΧΑΛΑΤΕ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ...ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΕΧΕΤΕ ΧΑΛΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΕΩΣ ΤΩΡΑ..

    που ειναι αλλος ενας λογος(οι τσακωμοι γενικως οχι κατι προσωπικο) της κατηφορας του φορουμ(το θεμα της συζητησης)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 03-12-2011 01:41 ]


    inkve
    03.12.2011, 01:51

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΣΩ ΑΝΟΥΣΙΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ.....

    ΟΔΗΓΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΣΕ ΓΚΡΕΜΟ..ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΕΙΑ.....ΕΙΣΑΙ ΕΞΥΠΝΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΩ


    mary_omikron
    03.12.2011, 02:11

    Inkve έχεις εντοπίσει και εξέφρασες κάποια γεγονότα που συμβαίνουν και μέχρι ένα σημείο συμφωνώ, πλην όμως έχω να επισημάνω κι εγώ κάποια πράγματα:

    1) Ενα site έχει πολλά μέλη και το δικό μας πάμπολλα.

    2) Είναι ευθύνη όλων των μελών τα "θέματα" που δημιουργούνται και επίσης ευθύνη δική μας όταν η βαρύτητα και οι συμμετοχές πηγαίνουν σε θέματα άσχετα με μουσική.

    3) Οι μεγάλες και κουραστικές (άσχετες με μουσική) συζητήσεις δεν γίνονται στα blogs και κακώς τα ανέφερες. Oι bloggers χρησιμοποιούν την δυνατότητα που τους παρέχεται από το site γράφοντας διάφορα που θεωρούν σημαντικά και συνήθως έχουν σύντομα χιουμοριστικά σχόλια. Οι "βαθυστόχαστοι" που αναφέρεις δραστηριοποιούνται αλλού, όχι στα blogs.

    4) Tα "βαθυστόχαστα" εκτός μουσικής θέματα που γεμίζουν το "επί του πιεστηρίου" και σε ενοχλεί, θα ήταν ανύπαρκτα αν δεν τα διαιώνιζαν οι τροφοδότες-σχολιαστές με τις απαντήσεις τους. Κι εδώ πάλι δική μας (των μελών) ευθύνη είναι και -πρόσεξε- δεν πρόκειται για blogs.

    5) Εχουν αναρτηθεί και αναρτώνται συνέχεια πάμπολλα σοβαρά και αξιόλογα θέματα και δεν έχουν παρά ελάχιστη απήχηση σε αναγνώσεις, και καθόλου συμμετοχές με σχόλια, κι αυτό είναι και πάλι ευθύνη των μελών.

    6) Τις φωτογραφίες που ανεβαίνουν και ανανεώνονται συνεχώς με καινούργιες μπορούμε να τις αγνοήσουμε.

    Θα μπορούσα να γράψω κι άλλα, όμως θα τα συνοψίσω στο αρχικό: Είναι ευθύνη όλων των μελών η όψη που θέλουν να έχει ένα δημόσιο site που χαρακτηρίζεται μουσικό και να βοηθούν σ΄αυτή την επιθυμητή όψη συμμετέχοντας ενεργά (οι μουσικοί).

    Και από αυτό δεν εξαιρείσαι ούτε εσύ (ούτε κανένας) που μπορείς -αν θέλεις- να δημιουργείς καθημερινά ενδιαφέροντα μουσικά θέματα προσελκύοντας την προσοχή και διαμορφώνοντας (στο ποσοστό που αναλογεί) την εικόνα που δεν είναι αρεστή.


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 03-12-2011 03:29 ]


    mary_omikron
    03.12.2011, 02:19

    @ Spoiler Σωστά σου εντοπίζουν οτι το θέμα είναι άλλο. Κάνε θέμα για εξοπλισμό και συζητήστε εκεί όσο θέλετε.


    mary_omikron
    03.12.2011, 02:28

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 03-12-2011 στις 01:18 έγραψε...

    Εντάξει σορρυ πραγματικά εχεις δίκιο σε όσα λες αλλά τι περιμένεις να γίνει...? Αφού οι μουσικοί την κάνουν απο εδώ μέσα σιγά σιγά πως περιμένεις να επανέλθει το forum εκέι που ήταν κάποτε...? Εγώ το πρότεινα αυτό ως απάντηση σε όσες μλκιες βλέπουμε να γράφονται εδώ καθημερινά...



    Και οι μουσικοί που παραμένουν -καλή ώρα εσύ- ενεργοποιούνται σε "άλλες" δραστηριότητες...  Να σου πω  εγώ τι μπορεί να γίνει για να μην διερωτάσαι? Σαν μουσικός που είσαι να δημιουργήσεις θέματα που αφορούν μουσική, με σοβαρότητα και όχι να σπεύδεις κάθε φορά να τροφοδοτήσεις τα κακώς κείμενα. Καταλαβαίνω (χωρίς να είμαι μουσικός) οτι έχεις τις δυνατότητες. Γιατί αναλώνεσαι διαφορετικά και δεν προσφέρεις στο site που ναι μεν δείχνεις οτι δεν σου αρέσει, αλλά ωστόσο επισκέπτεσαι καθημερινά?

     


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 03-12-2011 03:33 ]


    inkve
    03.12.2011, 15:40

    mairy_omikron

    πανω στο θεμα των blogs θα ειμαι πιο συγκεκριμενος...δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με οποιον μπλογκαρει....απλως θα ηταν πολυ καλυτερο τα νεα για οτι αφορουν την κοινοτητα των bloggers μεσα στο musicheaven

    να βρισκονται σε ξεχωριστη λιστα αναλογη με αυτη του πιεστηριου...

    τα εκτος μουσικης θεματα δε με ενοχλουν....ισα ισα ολα χρειαζονται.....με ενοχλει ομως οταν αυτα τα εκτος μουσικης θεματα ειναι περισσοτερα και λιμαινουν της καταστασης!!{#emotions_dlg.happycrazy}

    ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΧΑΜΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟΙ ΤΣΑΚΩΜΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ...

    ΕΝΤΑΞΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΣΙΧΑΙΝΕΣΤΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ....ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣΤΕ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΓΡΑΠΤΟ ΣΑΣ ΛΟΓΟ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΕΛΗ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΖΕΣΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΥΦΗΕΙΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΙΡΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ...

    επισης οι ενημερωσεις στο πιεστηριο για το οτι ο εκαστοτε ραδιοφωνιτζης αρχισε την εκπομπη του την θεωρω περιττη το λιγοτερο..

    για τον spoiler το θεμα οδευει προς μετωπικη συγκρουση με το τιποτα...

    θα διαφωνησω διοτι η  ΣΥΖΗΤΗΣΗ πανω σε ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ενοχλητικες καταστασεις μονο καλη διαθεση μπορει να εχει ωστε να διορθωθουν καποια πραγματα...η εστω να αναρωτηθουμε ΟΛΟΙ που εχουμε δωσει ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ενα παραπανω σπρωξιμο στην συνεχομενη κατηφορα.


    mary_omikron
    03.12.2011, 16:16

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 03-12-2011 στις 15:40 έγραψε...
    να αναρωτηθουμε ΟΛΟΙ που εχουμε δωσει ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ενα παραπανω σπρωξιμο στην συνεχομενη κατηφορα.

    Αυτό είναι το σωστό που πρέπει να κάνουμε όλοι, ο καθένας από την πλευρά του δίνοντας τον καλλίτερο εαυτό του.

     

     

    @ Spoiler Αν βοηθήσουμε όλοι δεν θα παραμείνει ευχολόγιο, εύχομαι να διαψευστείς και πιστεύω οτι κι εσύ το θέλεις γιατί ξέρω οτι αγαπάς το site.


    mary_omikron
    03.12.2011, 20:06

    Η αρχική σελίδα αναγράφει απλά την "κίνηση" και η εμφάνισή της είναι το λιγότερο που πρέπει να ενοχλεί... Η ουσία είναι στα "θέματα" και στον τρόπο σχολιασμού.

    Η κατάσταση εύκολα επανέρχεται με Ε Ρ Γ Α (όχι κλάψες και λόγια) από όσους έχουν γνώσεις, κότσια και προπαντός καλή διάθεση να τα μοιραστούν.


    inkve
    04.12.2011, 04:01

    spoiler εγω μια προταση εκανα....τουλαχιστον οι ενημερωσεις για μπλογκ να μπαινουν σε ξεχωριστη λιστα...μαλλον η μαιρη καλα ειδε..

    το να κρινεις ΜΟΝΟ τα γραφομενα των υπολοιπων δεν ειναι δυσκολο εργο ειδικα για καποιον οπως εσυ που ο γραπτος λογος σε ερεθιζει και τον κατεχεις.....

    προταση απο εσενα θα εχουμε για βελτιωση...?εστω κατι...

     


    antwnispatra
    04.12.2011, 14:18

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 03-12-2011 στις 00:03 έγραψε...

    εδω και αρκετο καιρο τα θεματα συζητησης που ανοιγονται ειναι μακραν...παρασαγκας θα ελεγα σε σχεση με μουσικη...

    η κατηφορα που εχει παρει το φορουμ ειναι φανερη και βροντοφωναζει για βοηθεια...

    βλεπεις στο πιεστηριο και τι διαβαζεις???ο ταδε ανεβασε φωτογραφια....η δηνα μπλογκαρει....ο αλλος ξεκινησε την εκπομπη του στο ραδιο...σχολιασμος ταινιων....ηχοι κινητων...

     


    Σε πολλά συμφωνώ μαζί σου,αλλά από όσο γνωρίζω το "επί του πιεστηρίου" θα αλλάξει και θα έχει κατηγορίες.

    Έτσι τουλάχιστον είχε γράψει ο Jorge.

    Σαν παραγωγός του ΜΗ και φίλος της μουσικής όμως,δεν βρίσκω λάθος να ενημερώνεται ο επισκέπτης για την έναρξη μιας εκπομπής.Για τη μουσική είμαστε εδώ μέσα οι περισσότεροι.Οι πιο νορμάλ δηλαδή.Αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι και που ποστάρουν θέματα επιπέδου δελτίου ειδήσεων του Star,δεν με αγγίζουν και ελπίζω σιγά σιγά να ηρεμήσουν από αυτό και να βρουν κάποιο καταλληλότερο φόρουμ να εκφραστούν.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    inkve
    04.12.2011, 15:19

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 04-12-2011 στις 15:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 04-12-2011 στις 14:32 έγραψε...

    ... αν δεν... Cool

    Επειδή είσαι καλό παιδί, δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου. Αλλά αναφορές σε εμένα κομμένες, πολλώ δε μάλλον όταν γνωρίζω τους λόγους.

    εγω συζητηση σου κανω...η μαλλον προσπαθω διοτι βλεπεις καποιον εχθρο και εχεις σηκωσει πολεμικη παντιερα...κατεβασε τα οπλα{#emotions_dlg.yes}

    για τις οποιες προτασεις ειχες κανει σε παρομοιο θεμα δεν ετυχε να τις διαβασω


    trelakias
    04.12.2011, 15:39

    Συμφωνώ mary αλλά δεν θα το έλεγα "εύκολο"...

     

    Κάποτε έμπαινα στο site του musicheaven για να βρω καμια ταμπλατούρα, για να διαβάσω μία ουσιώδη κριτική, εντυπώσεις από live, ένα καλό άρθρο στο περιοδικό, να μιλήσω για εξοπλισμό με τα ελάχιστα που ήξερα τότε, να μπω στο ράδιο να ακούω μουσική που θα μου συνοδεύει το διάβασμα ή να μιλάω στο τσατ και να περνάω καλά με όλους.

     

    Σήμερα ούτε καν μπαίνω στον κόπο...  ΤΟ MUSICHEAVEN ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ

     

    Αν θέλω ταμπλατούρες μπαίνω αλλού.  Το mh έχει μείνει πολύ πίσω...

     

    Ουσιώδεις κριτικές ελάχιστες κάθε... εξάμηνο.  Μπαίνοντας στο mh κλικάρω όλο και λιγότερο στα θέματα του περιοδικού γιατί μέσα σε αυτό το ποσοστό της πατάτας που διαβάζω συνεχώς αυξάνεται και σπάνια πετυχαίνω κανένα καλό άρθρο.

     

    Για εξοπλισμό πάω αλλού.  Όχι ότι δεν έχω πάρει απαντήσεις όποτε ασχολήθηκα, αλλά αυτές προέρχονται από 3-4 άτομα πάντα.  Στο facebook να γράψω, περισσότεροι θα μιλήσουν.

     

    Στο ράδιο μπαίνω και ξέρω τι θα ακούσω... δίνω καμια φορά καμια ευκαιρεία μήπως με εκπλήξει η μουσική που θα παίζει αλλά μετά το κλείνω να ακούσω τα δικά μου.  Όχι ότι δεν υπάρχουν παραγωγοί με καλές και ευχάριστες εκπομπές αλλά δεν παρακολουθώ ποτέ το πρόγραμμα (ούτε στην τηλεόραση) για να κάνω κλικ σε συγκεκριμένη εκπομπή.

     

    Το τσατ του mh έχει πεθάνει προ πολλού...  Κάποτε ήταν ζωντανό, έμπαινα και ρωτούσα τι κιθάρα να πάρω, έπαιρνα απαντήσεις, μιλούσαν για μουσική, κάνανε πλάκες, άκουγαν ό,τι γούσταραν και ήταν όλοι μαζί εδώ μέσα.... Τώρα είναι το ανάποδο.  Και όσο για το όλοι μαζί, κόσμος μπαίνει-κόσμος βγαίνει από το τσατ αναλόγως με το ποιός παραγωγός είναι on air.  Ναι καταλαβαίνω ότι καθένας έχει άλλο γούστο αλλά το mh έχει γίνει 3-4 παρέες και, με όσα γράφονται, αυτές δεν μιλάνε πλέον καν.

     

    Επίσης όποτε θα μπω εδώ, το κάνω καθαρά λόγω συνήθειας πλέον.  Ξέρω ότι θα έρθω στο site και θα διαβάσω 2-3 κοινωνικές αναλύσεις, για γυμνές που γύρισαν τον κόσμο με το ποδήλατο, αμέτρητα κουτσομπολιά, ξεκατινιάσματα και επίσης 2-3 θέματα σχετικά με προβλήματα στο musicheaven.  Δίνω σημασία μόνο σε κανα παιδί που θέλει να πάρει καμια κιθαρα ή να φτιάξει κάτι, απλά για να βοηθήσω όσο μπορώ.  Κάπως έτσι μπαίνω συχνά μέχρι να λυθεί το θέμα που συμμετέχω και χάνομαι.  Κάπως έτσι, εντελώς τυχαία έπεσε το μάτι μου στο θέμα του πεντατονικού και να 'μαι εδώ να γράφω για το πρόβλημα.  Κουτσομπολιό τελείως δηλαδή.  Μουσική σελίδα είναι αυτή?

    ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

    Δείτε ότι παντού, σε κάθε θέμα που συμμετέχει ο κόσμος του mh (οι παραγωγοί δηλαδή, οι moderators και 5 άλλοι) καταλήγουμε στην ανάλυση κάποιου προβλήματος μετά από το άθλιο ξεκατίνιασμα...  Και εγώ αυτό κάνω τώρα, ήθελα καιρό να το κάνω και έχω πάρα πολλά να πω.  Τα λέω τώρα γιατί σκέφτομαι μήπως τα βλέπω μόνο εγώ και 2 άλλοι και οι υπόλοιποι όχι...

     

    Αυτό το κλίμα που περιγράφω έχει και συνέπειες. (συνεχίζω)

     

    Οι μουσικοί που μπαίνουν εδώ είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ και νομίζω το ξέρετε αυτό αλλά δεν θα πρέπει να χαίρεστε γιατί...  Οι μουσικοί που γράφουν εδώ εγώ σας λέω ΔΕΝ είναι πάνω από 10!! (δεν βάζω τον εαυτό μου ή τους όμοιούς μου μέσα σε αυτούς, μιλάω για επαγγελματίες και έμπειρους με πιο σοβαρή άποψη).

     

    Επίσης το θέμα του έντεχνου... Όπως και να το κάνουμε, όταν κάποιος δεν ακούει έντεχνο δεν έχει λόγο να μπει στο mh.  Το έντεχνο είναι λίγο-πολύ σήμα κατατεθέν αν δεν το έχετε προσέξει.  Δεν είμαι προκατειλημένος, δεν έχω τίποτα με το έντεχνο, ούτε με το musicheaven.  Έχουν γίνει προσπάθειες να αλλάξει αυτό.  Και παραγωγοί προσπάθησαν όπως η Σοφία, και θέματα όπως η Jazz και η Funk άνοιξαν, αλλά βλέπετε όλοι ότι μπαίνουν και διαλέγονται 2-3 άτομα σε κάθε τέτοιο θέμα.  Είναι σαν τη μύγα μες στο γάλα.  Δεν μπορούμε να ανοίγουμε ο trelakias και ο inkve και να ποστάρουμε 50 κομμάτια bossa nova και να νομίζουμε ότι το musicheaven στηρίζει την bossa nova.  Αυτό είναι κατάντια...!

     

    Ακόμη,  τα προβλήματα τα προσωπικά βγαίνουν όοολα στη φόρα και μάλιστα με ενοχλεί που μόλις ξεκινήσει η καταιγίδα θα μπουν 4-5 εν θερμώ, θα αρχίσουν τη μεγαλοστομία, το βρισίδι και τη δικηγορία και αντί να πάει η κουβέντα εκεί που πρέπει (έστω και αν έχει γίνει φάουλ για κόκκινη κάρτα) για να σωθεί το θέμα, η κουβέντα καταλήγει στο βόθρο από αυτούς που λένε όχι στην υποβάθμιση.  Μα γιατί? Το έγραψα και στο θέμα-αφορμή αυτό.

    Έχετε δει σε κανένα σοβαρό φόρουμ να γίνεται όλη την ώρα επίθεση στην αντεπίθεση και όλη την ώρα ανάλυση των προβλημάτων?  Εγώ μόνο εδώ το βλέπω αυτό.  Όρεξη για τσακωμό, επιθέσεις, χαρακτηρισμούς κλπ.  Είτε στο φόρουμ είτε με προσωπικά μηνύματα γίνεται ο χαμός λες και έχουμε μπει σε κανα μεσημεριανό δελτίο του ίντερνετ!

     

    Δεν γίνεται επίσης κάθε προσωπικό θέμα να γίνεται πρόβλημα του musicheaven. Λύστε τα προσωπικά.  Ή αν σας ενοχλεί μην απαντάτε!  Προσπεράστε με χιούμορ στο thread, γυρίστε το, μην δίνει ΚΑΝΕΝΑΣ σημασία.  Όλη την ώρα κάποιος πιάνεται από ένα κλαδί και χάνεται όλο το δάσος!

     

     

    Τέλος... εγώ θα χωρίσω το musicheaven στα 3.

    1.  Κόσμος που μπαίνει και διαβάζει καμια σοβαρή κριτική ή για καμια νεα κυκλοφορία. Επαγγελματίες φαντάζομαι και καλά κάνουν. -Δεν συμμετέχουν πουθενά

    2.  Εμείς...  έχουμε δημιουργήσει την κατάσταση που περιγράφω σε όλο το ποστ... συμμετέχουμε σε όλα αλλά πολλές φορές η συμπεροφορά είναι παιδιού στο νηπιαγωγείο.  Το musicheaven έχει γίνει παιδική χαρά, και όσο πιο σοβαρός είναι ο καθένας τόσο νωρίτερα σταματάει να ασχολείται με αυτό.  Παρατηρείστε ποιοί φεύγουν κ ποιοί μένουν κάθε φορά.

    3.  Κόσμος άσχετος λίγο πολύ, κυρίως μικρές ηλικίες που ξεκινούν τώρα να μαθαίνουν ή σχολιάζουν καμια ταμπλατούρα αναλόγως με το πόσο όμορφος είναι ο καλλιτέχνης ή πόσο hit είναι το κομμάτι.

     

     

    This is it kate me...

    Πολλά έγραψα.  Βλακεία κάνω γιατί εγώ δεν θα αλλάξω κάτι.  Πρέπει να γίνει μια ριζική αλλαγή και να γίνει ταμπέλα του musicheaven η μουσική στην ουσία της για να φύγει ο κάθε άσχετος από δω.  Δεν μπορείς να πεις φύγε... Μόνοι τους θα σταματήσουν να μπαίνουν όμως αν δεν τους ενδιαφέρει όπως κ εγώ σταμάτησα γιατί σαν μουσική σελίδα που θέλω να μπαίνω να χαζεύω έχω άλλες καλύτερες πλέον.

     

    edit: το να αλλάζουμε τη μορφή και το που πάνε τα επι του πιεστηρίου και διάφορα τέτοια μου θυμίζουν τα μέτρα της κυβέρνησης κατά τις φοροδιαφυγής, του εγκλήματος κλπ.  Τίποτα δεν θα αλλάξει με αυτά, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας ή τρεφόμαστε με αυταπάτες...

     

    Δεν είναι βολές κατά του mh όλα αυτά... Μπορεί και να με διαψεύσετε σε όλα βέβαια και να με πείσετε για κάτι άλλο.  Και όποιος νομίζει ότι θέλω να χαλάσω το φόρουμ ή τη σελίδα με το να μιλάω για την κατρακύλα που βλέπω μάλλον κάνει λάθος.

     

    Περαστικά εύχομαι


    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 04-12-2011 15:54 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 04-12-2011 16:00 ]


    jorge
    04.12.2011, 17:59
    Πολλοί (δεν αναφέρομαι στον inkve) έχετε την ψευδαίσθηση πως κάποιοι πρέπει να δουλεύουν συνεχώς για εσάς. Να σας παρέχουν πληροφορίες, να σας βοηθούν, να σας ανεβάζουν παρτιτούρες, να επεμβαίνουν ως ΜΑΤ όταν σας θίγουν, να απαντούν στα προβλήματά σας, να ανεβάζουν τη μουσική που σας αρέσει...

    Όσοι έχουν τα παρακάτω χαρακτηριστικά είναι αυτοί που γκρινιάζουν και αυτό είναι παρατηρημένο στατιστικά. Επίσης είναι αυτοί που δεν έχουν συνεισφέρει ένα έστω άρθρο ή νέο στο Περιοδικό που να έχει κάτι να προσφέρει στους άλλους. Έστω να γράφει για τη μουσική που τους αρέσει. Τέλος, είναι αυτοί που δεν έχουν κάνει ούτε μία πρόταση βελτίωσης κάποιας υπηρεσίας. Δεν έχουν καν προτείνει τον εαυτό τους να αναλάβει κάτι στο οποίο φαίνεται οτι το MusicHeaven πάσχει.

    Δυστυχώς παίδες δεν έχετε καταλάβει τι είναι το MusicHeaven. Το MusicHeaven είναι κοινότητα που όλοι κάτι δίνουμε και κάτι παίρνουμε. Το περιεχόμενο καθορίζεται από εσάς. Η εξέλιξή του, επίσης. Όχι από τον admin ή τους mods.
    trelakias
    04.12.2011, 18:28

    Απ' ότι κατάλαβα jorge αναφέρεσαι σε μένα.

     

    Δεν γκρινιάζω. Δεν έχω το χρόνο να γκρινιάζω σε ένα σεντόνι για το musicheaven βασικά.  Ούτε απαιτώ τίποτα, ούτε γράφω για να την πω στον όποιο διαχειριστή.  Από πού συμπεραίνεις κάτι τέτοιο?

     

    Νομίζω ότι έχω πιάσει το νόημα του musicheaven και ό,τι γράφω απευθύνεται σε όλους και όχι σε mods και admins.  Δεν στοχοποίησα το κείμενό μου και μιλάω σε πρώτο πληθυντικό.

     

    Δεν είναι γκρίνια, έγραψα το πως βλέπω ΕΓΩ τη σελίδα που μπαίνω.  Αφού λοιπόν είμαστε όλοι συντελεστές του mh τότε νιώθω κι εγώ ότι έχω ένα μερίδιο ευθύνης στο να περιγράψω τι βλέπω και να πω 2 πράγματα προς όλους μας χωρίς να βγάζω την ουρά μου απ' έξω.  Στο κάτω κάτω αντί να γκρινιάζω κάνω κλικ σε άλλη σελίδα και δεν μου καίγεται καρφί.

     

    Πρόταση έκανα και έχω κι άλλες... όπως πχ το να αλλάξει εντελώς η μορφή της κεντρικής σελίδας.  Όχι το φόρουμ να αποτελεί το 80% της σελίδας.  Ας μπει σε μια καρτέλα όλο το φόρουμ, εκεί να υπάρχουν υποκατηγορίες.  Και στην κεντρική οι 10 πιο πρόσφατοι τίτλοι όλου του φόρουμ και αυτό φτάνει.

    Στο ράδιο να υπάρχει μια ισορροπία... Ας γίνονται για ένα διάστημα δεκτές μόνο εκπομπές οι οποίες λείπουν.  Ας γίνει παρότρυνση των ήδη παραγωγών για αλλαγές και νέα στοιχεία στις εκπομπές.

    Στο περιοδικό επίσης να μην δημοσιεύονται όλα, να υπάρχει ένα φίλτρο. Ή να γίνει μια μεγαλύτερη διαίρεση του περιοδικού σε διάφορες στήλες.  Οι οποίες δεν θα είναι ισότιμες ως προς το πως εμφανίζονται στον επισκέπτη (όπως και σε ένα κανονικό περιοδικό, όπως και στο φόρουμ).

    Από κει και πέρα όποιος μπορεί να δώσει ένα boost στα θέματα περί μουσικής, οργάνων κλπ μπας και ενεργοποιηθούν και άλλοι.  Να βλέπουμε πιο συχνά περι μουσικής θέματα γενικά.

     

    edit:  Κάτι πολύ σημαντικό που ξέχασα.  Κάθε συζήτηση που ξεφεύγει του θέματος έχει αμέσως αποκλειστικά 3 δρόμους.  Χωρίς εξαιρέσεις άλλο πια! Διαγραφή ή Κλείδωμα ή περι ανέμων και υδάτων άμεσα. Και οι τσακωμοί και όλα... δεν μπορεί  ένας μουσικός τσακωμός να είναι περι μουσικής.  Να πάει στα περι ανέμων και υδάτων και ας κάνουν εκεί την πλάκα τους αλλά να μην βλέπω στην κεντρική τις ενημερώσεις από αυτό.   Να βλέπω ενημερώσεις μόνο από θέματα περί μουσικής.  Και ό,τι ξεφεύγει από την πλάκα αμέσως κλειδώνεται.  Ότι κρίνεται σκόπιμο διαγράφεται.  Και τα προσωπικά προβλήματα σε προσωπικά μηνύματα...

     

    Για το αν συμμετέχω ενεργά, ίσως άλλοι το κρίνουν καλύτερα, δεν θέλω να μιλήσω εγώ για μένα και το θέμα άλλωστε δεν είμαι εγώ.  Θα μπορούσα σίγουρα να κάνω περισσότερα, ελπίζω στο μέλλον να κάνω γιατί δεν έχω τον χρόνο τώρα, γι αυτό σταμάτησα και τις εκπομπές.

    Όποτε μπορώ και όποτε πετυχαίνει το μάτι μου κανένα θέμα περί μουσικής στο οποίο μπορώ να συνεισφέρω όμως γράφω κάτι.  Έχω ανοίξει και κανα θέμα για κάτι που θέλω αλλά η κουβέντα γίνεται μεταξύ των ίδιων πάντα 2-3 ατόμων.  Θα μπορούσα να συνεννοούμαι με πμ.  Το γεγονός αυτό με κάνει την επόμενη φορά που θα ζητήσω κάτι να στραφώ σε άλλο φόρουμ.  Το ίδιο θα σκεφτεί πολύ περισσότερο κάποιος άλλος που δεν το ξέρει το mh.

     

    Γι αυτό όσα λέω τα λέω προς βελτίωση.  Δεν έγραψα όλο το παραπάνω για να τα βάλω με κανέναν, γιατί τρώγομαι με τα ρούχα μου ή γιατί γκρινιάζω γιατι δεν δουλεύετε για μένα όπως εγώ θέλω.

     

    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 04-12-2011 18:31 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 04-12-2011 18:53 ]


    ixthis
    04.12.2011, 19:02

    Οι οποιεσδήποτε  αλλαγές για το καλύτερο και την αναβάθμιση μας γενικότερα αλλά και ειδικότερα , είναι δύσκολο να γίνουν γιατί η αφετηρία τους είναι ο ίδιος ο εαυτός μας και η παιδεία  μας.

    ( αλλιώς η γνώση και η πληροφόρηση χάνουν την αξία τους)


    rouli726
    05.12.2011, 02:35

    Η γνώμη μου, λίγο εώς πολύ, είναι ανάλογη των θέσεων της mary-omikron και του jorge.

    Είναι καλό να θέτουμε τα προβλήματα αλλά καλύτερα θα είναι να προτείνουμε, και να δημιουργούμε λύσεις. Και δεν το αναφέρω για κάποιον προσωπικά, αλλά για όσους συνολικά είναι μέλη ενός φόρουμ. Γιατί το φόρουμ είναι ακριβώς αυτό, ομάδα ατόμων, που συμμετέχουν σε ένα διαδικτυακό χώρο, με κάποια κοινά ενδιαφέροντα.

    Όταν λοιπόν οι ίδιοι αυτοί άνθρωποι δεν κάνουν τίποτα για να αναβαθμιστεί ο χώρος στον οποίο εκφράζονται και ανταλλάσουν απόψεις, τότε είναι μάταιο να ασχολούνται με αυτό.

    Έχω δει κι εγώ, όπως κι όλοι φαντάζομαι, άτομα που διαμαρτύρονται για την ποιότητα ενός φόρουμ να την υποβιβάζουν οι ίδιοι με τη συμπεριφορά τους.

    Οπότε, για να μη μακρυγορώ, θα κλείσω την τοποθέτησή μου, συμφωνώντας με αυτά που είπαν η μαίρη κι ο γιώργος, δηλαδή, ας κάνει ο καθένας αυτό που μπορεί καλύτερα.
    Σε ενδιαφέρει η μουσική? Άνοιξε μουσικά θέματα, κι ας μη σου απαντήσει και κανένας στην τελική, εσύ θα έχεις κάνει αυτό που σε ενδιαφέρει στο συγκεκριμένο φόρουμ. Όσο μπορεί ο καθένας, ανάλογα και με το χρόνο που έχει φυσικά. Κι αν δε θέλει να ανοίξει θέμα, μπορεί να απαντήσει σε ήδη υπάρχοντα που τον ενδιαφέρουν, αν τον καλύπτει το σχετικό τμήμα του φόρουμ με τα θέματα που έχει.

    Σαφέστατα και υπάρχουν δυνατότητες βελτίωσης αλλά μόνο με τα λόγια, δυστυχώς δε γίνεται κάτι. Πόσο μάλλον, όταν σαμποτάρεται από εμάς τους ίδιους η κάθε προσπάθεια άλλων μελών να δημιουργήσουν αξιόλογα θέματα και συζητήσεις.

    {#emotions_dlg.beer}

    Υ.Γ. Σε όσα γράφω, προφανώς, περιλαμβάνω και τον εαυτό μου.