ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.832 μέλη

    Η Μάρθα και η Ρόζα

    Japan88gr
    05.12.2011, 01:34

     

    δείτε:

     

     

     

     

     

     

     

    Απαράδεκτη η Μάρθα Φριντζήλα αλλά πιο απαράδεκτο είναι το κοινό

    που γελάει και τη χειροκροτεί.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    Και συ λοιπόν στέκεσαι έτσι βουβός με τόσες παραιτήσεις, απο φωνή, απο τροφή, απο άλογο, απο σπίτι, στέκεις απαίσια βουβός σαν πεθαμένος: Ελευθερία ανάπηρη πάλι σου τάζουν.

    Μιχάλης Κατσαρός

    https://www.youtube.com/user/japan88gr

     

    [

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Japan88gr, 28-04-2015 00:21 ]


    despinakontogianni
    05.12.2011, 10:09
    Πιο πολύ λυπάμαι για το κοινό, παρά για τη Μάρθα. Εκείνη κάνει πρόταση, δικαίωμά της.
    mary_omikron
    05.12.2011, 10:39

    Πρωταρχικό μέλημα κάθε καλλιτέχνη είναι να κερδίσει τις εντυπώσεις του κοινού και την επιτυχία της παράστασης. Θεωρώ δική τους ανεπάρκεια όταν προσπαθούν να το πετύχουν ασχολούμενοι με τα "κακώς κείμενα"  (κατά την άποψή τους) των άλλων και δεν αγωνίζονται να το πετύχουν προβάλλοντας  τα δικά τους "καλά"...

    Εκτός αν ασχολούνται γενικά με σάτιρα, όμως η Φριντζήλα δεν είναι γνωστή για τέτοιο είδος και εν προκειμένω με χλευασμό και απαξίωση ταυτίζεται.

    Οσο για το κοινό που γελά διερωτώμαι αν είναι αυθεντική ηχογράφηση της ίδιας στιγμής ή αν πρόκειται για προσθήκη γέλιων στο video  όπως κάνουν σε αμερικάνικες σειρές. Ολοι ήταν τόσο σύμφωνοι και ενθουσιάστηκαν?


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 05-12-2011 11:43 ]


    o-Zone
    05.12.2011, 10:49

    Δε θα' θελα να ασχοληθώ με τη φραντζόλα, τις βλακείες της και τις "αρπαχτές" της, όμως θέλω να θίξω το πόσο εύκολο είναι να χειραγωγηθεί ο (όχι και πολύ ώριμος) κόσμος, από κάποιον που έτυχε να είναι ένα σκαλί υψηλότερα από εκείνον. Το πάλκο έχει μια επίδραση σχεδόν μαγική σε κάποιους ανθρώπους. Ας μη θεωρούμε ότι όλοι οι ακροατές γέλασαν με τη γελοία...

     

    Όμως να σας ρωτήσω, γιατί δε το διέκρινα καθαρά στο δεύτερο video...ο Δεληβοριάς τι της είπε;


    kasel
    05.12.2011, 12:32

    Πραγματικά αίσχος.Κρίμα και για τον Δεληβοριά,ο οποίος έχει συνεργαστεί και με τον Μικρούτσικο,ο οποίος Μικρόυτσικος όταν αναφέρεται στους σημερινούς τραγουδοποιούς και τη σημαντικότητα τους στην εποχή μας,το όνομα του Δεληβοριά είναι πάντα μέσα.Αυτό είναι φτηνό χιούμορ,είναι μικρότητα και μου προκαλεί έκπληξη.Τουλάχιστον ο Πανούσης μπορεί να σατηρίζει,αλλά όταν πιάνει Χατζιδάκι δείχνει σεβασμό.Και καλά για τον Χιονάνθρωπο,χωρίς να τη δικαολογώ,αλλά είναι τέτοιο το κείμενο της Ρόζας που δε σηκώνει αστεία και μάλιστα τόσο φτηνά.Δε νομίζω να άρεσε στη Φριντζήλα να τη κοροϊδεύουν για το πως κάνει στη σκηνή,γιατί πραγματικά όποιος την έχει παρακολουθήσει νομίζεις οτι βλέπεις τον Καραγκιόζη κι αυτό είναι άσχετο με τις φωνητικές της δυνατότητες και δε κρύβω οτι μου αρέσουν κάποια τραγούδια της με τον Θανάση Παπακωνσταντίνου,αλλά ως σκηνική παρουσία πάντα με χάλαγε.


    Foidel
    05.12.2011, 15:00

    Μέχρι σήμερα η Μάρθα ήταν μιά καλλιτέχνιδα που εκτιμούσα ιδιαίτερα.Καθώς διάβαζα το τόπικ πραγματικά κλονίστηκα.Την Παρασκευή που θα την παρακολουθήσω δεν θα χάσω την ευκαιρία να την ρωτήσω.Έχω ακούσει πως είναι επικοιωνιακό άτομο οπότε εγώ θα την κάνω την προσπάθεια μου.Θα το κάνω αυτό γιατί πραγματικά χάθηκε η γη κάτω από τα πόδια μου...


    Sparky-G
    05.12.2011, 15:08
    Πολυ καλα τα λεει η Μάρθα Φριντζήλα. Για την ελληνικη μουσικη του 2011 το να κοροίδευεις τον Μητροπανο ,ειναι π.χ. οτι για την πολιτικη σκηνη του '84 ,να κοροϊδευεις τον Αν.Παπανδρεου.θα περασουν χρονια μεχρι να καταλαβετε τι συμβαινει καθως επισης να αντιληφθειτε ολα τα σκουπιδια των αφηρημενων στιχων/εννοιων/βαθυστοχαστων νοηματων ,σας τα πετανε καταμουτρα ως κουλτουρα... Υ.Γ. : Φοβερη η συνεργασια του συγκεκριμενου τραγουδιστη με τη Π.Ζηνα στην Ιερα Οδο.
    rouli726
    05.12.2011, 15:27

    Πραγματικά δεν κατάλαβα προς τί η σάτυρα επάνω στα συγκεκριμένα τραγούδια, ειλικρινά.
    Όταν δε σου αρέσει κάτι και δε σε εκφράζει, μη το τραγουδήσεις!

    Θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε, μου φαίνεται.
    Από πότε έγινε έντεχνη η Φριντζήλα και με ποια ακριβώς καριέρα, για να είναι και σε θέση να σατυρίζει το οποιοδήποτε τραγούδι?

    Και στην τελική, η προσωπική της άποψη ποσώς μας αφορά και μας ενδιαφέρει, μπορεί να τη μοιράζεται με τους δικούς της στο σπίτι της.

    Ο κάθε καλλιτέχνης, όταν ανεβαίνει στο σανίδι ή το πάλκο θα πρέπει να μη ξεχνά πως από κάτω υπάρχει κόσμος που έχει πληρώσει και τους τιμά με την παρουσία του.
    Αν μη τί άλλο θα έπρεπε να σέβονται το κοινό τους, πόσο μάλλον τους συναδέλφους τους που έχουν εκατοντάδες χιλιάδες περισσότερες ώρες καριέρας, δουλειάς κι αναγνώρισης!

    Μπράβο σου,japan,για την ανάδειξη του θέματος.


    PHILIPPOSSM
    05.12.2011, 15:33
    Σωστά τα λέει η patrinia,
    mary_omikron
    05.12.2011, 16:11
    @ Εφη μου το κακό είναι το κοινό της από κάτω γελούσε σύσσωμο επιδοκιμαστικά κι αυτό με ξάφνιασε !!!
    mary_omikron
    05.12.2011, 16:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Sparky-G στις 05-12-2011 στις 15:08 έγραψε...

    Πολυ καλα τα λεει η Μάρθα Φριντζήλα. Για την ελληνικη μουσικη του 2011 το να κοροίδευεις τον Μητροπανο ,ειναι π.χ. οτι για την πολιτικη σκηνη του '84 ,να κοροϊδευεις τον Αν.Παπανδρεου.θα περασουν χρονια μεχρι να καταλαβετε τι συμβαινει καθως επισης να αντιληφθειτε ολα τα σκουπιδια των αφηρημενων στιχων/εννοιων/βαθυστοχαστων νοηματων ,σας τα πετανε καταμουτρα ως κουλτουρα... Υ.Γ. : Φοβερη η συνεργασια του συγκεκριμενου τραγουδιστη με τη Π.Ζηνα στην Ιερα Οδο.

    Στον Καιάδα ο Αλκαίος? Γιατί τους στίχους απαξιοί και σατυρίζει -αν κατάλαβες- όχι τον Μητροπάνο...


    Hastaroth
    05.12.2011, 20:40

    Μά ο Πανούσης ξέρει ποιόν μπορεί να σατιρίση και ποιόν όχι...

    Η Φριντζήλα απλώς μού δίνει την εντύπωση μιάς κομπλεξικής που κοροϊδεύει αυτά που δέν μπορεί να καταφέρη η ίδια.

    Και καταστρέφει έτσι το όποιο καλό όνομα είχε δημιουργήσει γιά την καλλιτεχνική της πορεία. 

    Κρίμα γιατί θεωρείται μιά από τίς αξιόλογες φωνές στην Ελλάδα.

    ΥΓ @Sparky-G:Αν θεωρής ότι οι στίχοι τής "Ρόζας" είναι σκουπιδια των αφηρημενων στιχων/εννοιων/βαθυστοχαστων νοηματων,τί να πώ......


    kasel
    05.12.2011, 22:05

    Δε νομίζω οτι αγιοποίησε κανείς κανένα.Αλλά πραγματικά αυτό δεν είναι τέχνη,ούτε καν όπως την αντιλαμβάνεται η Φριντζήλα,τουλάχιστον μέχρι τώρα και γι'αυτό και προκαλεί εντύπωση.Όσο για τη σύγκριση με το Χέρια ψηλά νομίζω είναι ατυχής.


    jorge
    06.12.2011, 00:50
    Μηδέν αισθητική, απλά.
    Despinis
    06.12.2011, 03:05

    Ντροπή και αίσχος δεν ειναι η ΣΑΤΥΡΑ που κάνει η Μάρθα Φριτζήλα στα υπερτιμημένα λαικά και δήθεν κουλτουριάρικα λαικοέντεχνα άσματα, τα οποία μας τα έχουν κάνει κλίσμα...και που αν δεν ήταν η φωνάρα του Μητροπάνου, θα είχαν πάει άπατο...μπορεί να μην φτάνει τον Πανούση, αλλά δεν νομίζω ότι ήταν αυτή η πρόθεσή της! Είναι ελεύθερη καλλιτέχνης και ηθοποιός και είχε το δικαίωμα να κάνει σάτυρα!

    Ντροπή και αίσχος και ΦΑΣΙΣΜΟΣ, είναι να καταδικάζουμε κ να λέμε λέμε ότι δεν επιτρέπεται η σάτυρα από μία αξιόλογη παρουσία στον χώρο τον καλλιτεχνικό χώρο όπως η Φριντζήλα, στο οποιοδήποτε τραγούδι ή στίχο ή και καλλιτεχνη! Η Φριντζήλα δεν έκανε κάτι άσχημο! Έκανε σάτυρα και διάβασε τους στίχους, χώρια από το να τους ακούμε από τον Μητροπάνο........το ξεγύμνωσε το "άσμα"....όχι ότι μου άρεσε και ποτέ δηλαδή!

    Για να μην πω για την "Ρόζα" το άλλο υπερτιμημένο εντεχνοσουξέ του Μικρούτσικου, του οποίου η μελοποίηση στον Καββαδια είναι υπερτιμημένη...

    να μάθουμε επιτέλους σε αυτή τη χώρα να ξεκουνιόμαστε, να ακούμε και την άλλη άποψη και  να προσέχουμε στην τελική τι είναι αυτά που μας πασάρουν ως αριστουργήματα

    άθλιους στίχους έχουν γράψει και μεγάλοι στιχουργοί και ποιητές ακόμα

    Λυπάμαι που θα το πω, αλλά έχω την αίσθηση από τον τρόπο που καταδικάζεται συλλήβδην η καλλιτέχνιδα στο ποστ, ότι κάποιοι νιώθουν θιγμένοι ως προς το προσωπικό τους γούστο...αλλά οι καλλιτέχνες οφείλουν να ταρακουνάνε και ας γίνονται και αντιπαθεις καμιά φορά!


    -----------------
    τζογάρησε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα, ο χαμένος τα παίρνει όλα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Despinis στις 06-12-2011 03:25 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Despinis στις 06-12-2011 13:36 ]


    Despinis
    06.12.2011, 03:17

    ΜΑΡΘΑ ΚΑΙ ΦΟΙΒΟ μη μασάτε!!!
    Δηλαδή τι νόημα είχε να έκανε σάτυρα σε ποπ σουξεδάκια, τα οποία έτσι κι αλλιώς αυτοί που τα γράφουν δεν έχουν πρόθεση να το παίξουν μεγάλοι συνθέτες...αν έχει κάποιο νόημα η σάτυρα, είναι μεταξύ άλλων να τα βάζει και με τη σοβαροφάνεια κ τη δήθεν κουλτούρα...και αυτό δεν γίνεται με εμπάθεια, με αγάπη γίνεται και με καλή πρόθεση...εκτός κι αν σας αρέσει η σάτυρα αλά Λαζόπουλος, που σατυρίζει το....γελοίο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Despinis στις 06-12-2011 03:22 ]


    Despinis
    06.12.2011, 03:30

    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 05-12-2011 στις 10:09 έγραψε...

    Πιο πολύ λυπάμαι για το κοινό, παρά για τη Μάρθα. Εκείνη κάνει πρόταση, δικαίωμά της.

    το κοινό της Μάρθας και του Φοίβου οπωσδήποτε δεν είναι τυχαίιο κοινό, δεν είναι το κοινό της Βίσση ή της Βανδή...ξέρει πολύ καλά γιατί γελάει....είναι δύο καλλιτέχνες που έχουν προτείνει κάτι διαφορετικό...διαφωνώ κάθετα μαζί σας! και δεν είμαι καθόλου φαν της Φριντζήλα, μπορώ να καταλάβω τι κοινό την παρακολουθεί όμως!


    Despinis
    06.12.2011, 03:34

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 05-12-2011 στις 21:47 έγραψε...
    θιγμένοι που πειράξε ένα τραγούδι τόσο δεδομένο που έχει τραγουδήθει και ο τελευταίος άφωνος σκυλάς ανάμεσα στα 3.000 άλλα ζεϊμπέκικα που λέει μέσα σε μια βραδιά... Εντάξει λέει κάποια πράγματα το τραγούδι αναφέρεται σε κάποιες καταστάσεις αλλά οκ δεν κρύβει και η κάθε λέξη του ένα τρομερό νόημα που 'ξεκλειδώνει μια συγκυρία' όπως σας έκανε να πιστεύετε ο Θ.Μικρούτσικος (καλά αν μετρήσουμε τις μπούρδες που έχει πει και αυτός ξημερώσαμε... {#emotions_dlg.rolleyes}).

    Επίσης έχουν τρομερό γέλιο τα 2 μέτρα και 2 σταθμά που έχετε... Αν κορόιδευε το 'Χέρια Ψηλά' θα ήταν 'αχ τι ωραία που τα λές ρε Μάρθα'... Ο κακός Χατζηγιάννης βλέπετε...

    Τώρα που ΤΟΛΜΗΣΕ να ενοχλήσει τον καλό κύριο Αλκαίο και τον Άγιο Μικρούτσικο και τον Θεό Μητροπάνο έγινε 'η κακιασμένη Μάρθα Φριτζήλα με την ελλάχιστη καριέρα, το τσόκαρο η απαράδεκτη πως δε την βάρεσε το κοινό να της σπάσει τα δόντια'...  {#emotions_dlg.yawn}

    Ντάξει παιδιά το Πάτερ Ημών να κορόιδευε οι Χριστιανοί πιο μετριοπαθείς αντιδράσεις θα είχαν...

    Αν πιστεύετε πως είστε φίλοι της τέχνης θα ξέρετε οτι ο καλλιτέχνης δεν κάνει τέχνη για το κοινό... Ο καλλιτέχνης κάνει αυτό που εμπνέεται ως τέχνη... Το κοινό είτε το δέχεται είτε όχι... Either you like it or not...

    Τελείωσα αγνοήστε με ελεύθερα τώρα...


    -----------------
    If you hear minor 7th as an octave you've probably listened to too much Jazz...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pentatonikos στις 05-12-2011 21:48 ]



    να είσαι καλά άνθρωπέ μου! σωστός!


    o-Zone
    06.12.2011, 10:49

    Σιγά τη "σάτυρα"... σιγά τη καλλιτεχνική "επανάσταση"... σιγά τα ωά...


    Guinness
    06.12.2011, 11:53

    Καλή σας μέρα

    Γράφω γιατί κυρίως ,έξι μήνες τώρα , με απογοητεύει η κυρία Φριτζήλα .

    Είναι όντως δικαίωμά της να ασχολείται με τον τρόπο που θέλει και με όσα θέλει και το κοινό της να κρίνει και να συγκρίνει αυτό το δικαίωμα δεν μπορεί κανένας να της το αφαιρέσει.

    Θαρρώ, κι αυτό είναι προσωπική μου άποψη, πως ασπίδα στην σάτυρά της είναι η συνεργασία του Μητροπάνου με την Πέγκυ Ζήνα είναι η άμεση απάντηση καθενός που θα υπερασπιστεί όσα βλέπει. Δικαίωμά της και δικαίωμα του κοινού να χειροκροτεί ,να γελά , να λοιδωρεί τον Κύριο Άλκη Αλκαίο ( Ψευδώνυμο ενός ανθρώπου που 40 χρόνια δεν έχει δώσει μια συνέντευξη δεν έχει παρά μετρημένες φωτογραφίες και ζει στα τείχη που 'χει χτίσει ).

    Μόνο που με 20-30 ευρώ είσοδο και 40 στα Vip κάποιοι από αυτό βγάζουν χρήματα και περί υποκρισίας..... κολοκυθόπιτα.

    'Αλλωστε και επί χούντας άλλοι τραγούδαγαν Θεοδωράκη , άλλοι πέρναγαν με απίστευτους τρόπους μηνύματα από την λογοκρισία , κι άλλοι άκουγαν το " Με φωνάζουνε τζίνι". Η μουσική κάνει τον κόσμο καλύτερο , μα η μουσική έχει φως κι όχι σκοτάδια , και το φως , όσοι είναι ετερόφωτα αστέρια , προσπαθούν να το κλέψουν από άλλους. Συγχαρητήρια λοιπόν και στους δύο , φώτισαν το κενό. Και για να δανειστώ κάτι του ενός από τους δύο...Χάλια...Χάλια.

    Τράβηξα δειλά δειλά

    της κερκόπορτας το σύρτη

    και πήραν φωτιά τα μάτια

    μου μάγκα μου από όσα είδα.

     

    Μάλλον καλά τα λέει ο Γιάννος ...ας πιάσουμε το χέρι του διπλανού μας , κι όχι να τον φτύσουμε

     


    https://www.youtube.com/watch?v=hAmZym_hW9o

    Link
    >