ελληνική μουσική
128 online   ·  205.858 μέλη

Η Μάρθα και η Ρόζα

o-Zone
Σολίστ
Chat
10.02.2012, 15:19

Μιχάλη συμφωνώ μαζί σου, όπως η πλειονότητα (αν όχι όλοι) οι συμμετέχοντες σ΄αυτή τη συζήτηση. Δεν τίθεται, ούτε τέθηκε θέμα περιορισμού της έκφρασης και δη της καλλιτεχνικής έκφρασης, σύμφωνα πάντα με τη δική μου αντίληψη, ακόμη κι αν κάποιοι εκφραστήκαμε με ακραίο τρόπο. Θεωρώ ότι ο τίτλος του νήματος είναι ατυχής και ίσως ακόμη χειρότερα, να "χειραγωγεί" (νομίζω όχι εσκεμμένα) τους πιο αγνούς των μελών του ΜΗ, προς μια συγκεκριμένη στάση απέναντι στο θέμα.

Έγραψα σε προηγούμενο πόστ μου εδώ, ότι δίνεται υπερβολική σημασία στο τίτλο του νήματος, που αναπόφευκτα κάνει τη συζήτηση να περιστρέφεται διαρκώς γύρω από το τίτλο, τη βία ή τη Δημοκρατία και την ελευθερία έκφρασης. Κατά τη δική μου εκτίμηση, το μέλος που ξεκίνησε το νήμα είναι ένα βαθιά δημοκρατικό άτομο και είμαι σίγουρος ότι πρόκειται περί λεκτικής υπερβολής και όχι προσπάθεια φίμωσης της όποιας έκφρασης ενός καλλιτέχνη. Ίσως ακόμη να είναι και έκφραση αγανάκτησης. Όμως, ακόμη και αυτή η αγανάκτηση ή το γιουχάϊσμα των θεατών/ακροατών, δε θα πρέπει να γίνονται αποδεκτά ή/και να είναι αναμενόμενα από εκείνον που επιλέγει τη σάτυρα για να περάσει κάποιο μήνυμα, δλδ. τον καλλιτέχνη;

Προσωπικά εκδήλωσα νωρίτερα την αντίθεσή μου απέναντι στο τρόπο που προσπάθησε να σατυρίσει το συγκεκριμένο ποίημα η Φριντζήλα, εκθέτωντας κάποιες σκέψεις μου και είπα ότι βρήκα πρόχειρη, ασαφή, κακόγουστη και εν τέλει απολίτιστη (α-πολιτισμός) τη σάτυρά της. Αυτή είναι η άποψη που σχημάτισα βλέποντας το video.

Ίσως πάλι, να φταίει και η γωνία λήψης του video που είδαμε...Smile

-----------------
Επιλέγεις τη μουσική που ακούς, όπως επιλέγεις τους φίλους σου.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 10-02-2012 15:24 ]

mixalis-kleanthis
Σολίστ
Chat
10.02.2012, 16:44

Αγαπητέ o-Zone

Το συγκεκριμένο σχόλιό σου με βρίσκει σύμφωνο κατά το ήμισυ ,

η επιθετικότητα και τα σχόλια των μελών και απέναντι στην καλλιτέχνιδα και μεταξύ τους μου θυμίζει  άλλες εποχές …

Έγινε ολόκληρο ζήτημα μια φάρσα – σάτιρα της Μάρθας Φριτντζηλα που αν θες τη γνώμη μου την βρίσκω πρόχειρη…

Αλλά όλος αυτός ο χαμός τι είναι ?

Είναι μια προειδοποίηση  , ‘’ πρόσεξε που διαφωνείς’’?

Μια άκρατη επίδειξη ,εγωπαθούς προστασίας του ‘’κατεστημένου’’,’’ των ιερών και των οσίων’’?

Πως ονομάζεται ΑΥΤΟ ?

Λυπάμαι βαθειά ,πιο πολύ, απ ότι θυμώνω …

ilio
MusicHeaven Guru
Chat
11.02.2012, 20:15

Την παράσταση τους πήγε κανένας να την δει ή τελικά από ένα βίντεο

μόνο τα έχουμε δει όλα;Αυτό αναρωτιέμαι τόσο καιρό διαβάζοντας αυτό

το θέμα και οι ακραίες συμπεριφορές που έχω δει να διατυπώνονται με στεναχωρούν.

Παρακαλώ πολύ να μην εκληφθεί αυτή μου η παρατήρηση σαν να υποστηρίζω

ή όχι την Μάρθα Φριντζήλα κλπ.Δεν με απασχολεί αυτό και δεν έχει σημάσια για μένα.

Απλώς σαν παρατηρητής με στεναχωρεί αυτό που βλέπω τόσο καιρό και σας το καταθέτω.

kwstasagas
MusicHeaven Guru
Chat
23.04.2012, 00:05

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 23-04-2012 00:07 ]

Αυτά τα διάβασες;