ελληνική μουσική
199 online   ·  202.061 μέλη

Κερατωμένη αυτή, δαρμένος εκείνος!...

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
11.12.2011, 15:29

@ NantiaP :

Παράθεση:

Το μέλος NantiaP στις 10-12-2011 στις 23:01 έγραψε...

Αυτό θέλω να σου εξηγήσω Spartan Werewolf  ότι τέτοιες βιωματικές εμπειρίες δεν με αγγίζουν, δηλαδή η ιδέα του να γίνω η πέτρα του σκανδάλου για ένα ζευγάρι δεν με εξιτάρει καθόλου, και εφόσον συμβαίνει αυτό δεν θα μου πρόσφερε προσωπικά τίποτα μια τέτοια εμπειρία που δεν θα μπορούσα να την βρω σε κάποιον ελεύθερο και όχι δεσμευμένο κύριο που του αρέσουν τα τσιμπολογήματα χααχχαχα 

Μην προβαίνεις σε βιαστικές κρίσεις…

Χωρίς μάλιστα να έχεις βρεθεί –ποτέ σου- σε αυτήν την θέση ώστε να μπορείς να μιλήσεις για βιωματική εμπειρία…

Οι έννοιες της «ελευθερίας» και της «δεσμεύσεως» είναι πάρα πολύ σχετικές και απίστευτα εύκολα ευμετάβλητες στην σημερινή εποχή…

Εξάρτιουνται άμεσα από την νοητή υπόσταση και την βαρύτητα που τους προσδιορίζει ο κάθε άνθρωπος στην προσωπική του ύπαρξη, ξέροντας την αξία του προσωπικού αντιτίμου που έχει αυτός / αυτή να καταβάλει για να μεταβεί από την μια κατάσταση στην άλλην και έχοντας την πλήρη συνειδητή διάθεση να το καταβάλει αυτό…

Και μάντεψε NantiaP σου έχω ενδιαφέροντα νέα…

Η αναλογία Ελλήνων – Ελληνίδων έχει αλλάξει και για κάθε Έλληνα ισοδυναμεί μια και μισή Ελληνίδα…

http://estia.hua.gr:8080/dspace/bitstream/123456789/1310/1/Argyropoulou_Maria.pdf

Αυτό με απλά λόγια σημαίνει ότι εμείς σαν άνδρες έχουμε –πια- περισσότερες και –ίσως- καλύτερες επιλογές από ότι είχαμε παλιότερα και εσείς έχετε λιγότερες και –ίσως- να πρέπει –πια- να μάθετε να μην περιμένετε αυτάρεσκα ότι θα έρθει «το γαλάζιο πριγκιπάκι με την βαρβάτη την ****» αποκλειστικά -μόνο και μόνο- για πάρτη σας…

Οπότε -αγαπητή μου-, πρέπει να μάθετε –πια- να μας διεκδικείτε από τις άλλες…

Διεκδικήστε μας –λοιπόν- και αφήστε τα παχιά τα λόγια…                

Παράθεση:

Όταν έγραψα περί βεγγαλικών απλά ήμουν μέσα στο θέμα μας ανάλαφρα και αστεία   και ήθελα να τονίσω πως δεν με ενδιαφέρουν τέτοιες ανθρώπινες σχέσεις που λύνουν τα προβήματά τους με τη βία και αν βρισκόμουν σε μια τέτοια κατάσταση δεν θα άφηνα κανέναν να με κακομεταχειριστεί και το αντίθετο να κακομεταχειριστώ κάποιον.. Κανένας δεν είναι κτήμα κανενός και η αξιοπρέπεια η ελευθερία ο έρωτας και η αγάπη κερδίζονται δεν απαιτούνται δεν παραχαράζονται δεν φυλακίζονται αλλά προπάντων τίποτα και κανένας δεν είναι δεδομένο υλικό προς εκμετάλλευση η εμπόρευμα ή τράπεζα για να κάνεις την επένδυση σου..

Σε όλη αυτήν την παράγραφο συμφωνώ μαζί σου, ασχέτως αν ξέρω, ότι σε μια σχέση συχνά-πυκνά υποτάσσονται τα προσωπικά «εγώ» μέσα στο συλλογικό «εμείς» και αυτό ενέχει κινδύνους, καθώς αναπτύσσει έντονες δυναμικές σαν αυτή που είδες στο αρχικό video-clip με την Lisa Alyounes...       

Παράθεση:

Δηλαδή σε καμιά περίπτωση δεν θα μπορούσα να γίνω Μήδεια για παράδειγμα ακόμα και αν όπως στο τέλος της όπερας του Κερουμπίνη η Μήδεια δικαιώνεται κατά κάποιον τρόπο σώζεται από την τιμωρία που θα την περίμενε …αν και αυτή έκανε μια ύστατη προσπάθεια να μεταπείσει τον άπιστο Ιάσωνα να γυρίσει κοντά της δηλαδή θα τον συγχωρούσε αλλά… αυτός δεν.. ήθελε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο και έπρεπε να είναι προετοιμασμένος για το τι θα μπορούσε να κάνει η Μήδεια σαν αντίποινα, εφόσον γι αυτόν ήδη είχε σκοτώσει τον αδελφό της και με δόλο και άλλους  για να είναι μαζί του.. Άρα ήξερε τον χαρακτήρα της... τι περίμενε δηλαδή να του στρώσει και κόκκινο χαλί για την ερωμένη του? Αναμενόμενη η κατάληξη... 

Maria Callas - DEI TUOI FIGLI LA MADRE (Greek Subtitles) 1955

Μην το βλέπεις σαν διαγωνισμό υλικών το ότι η Τουραντοτ έβαλε το γρίφο για να βρει τον πιο έξυπνο σύντροφο για να τον κάνει βασιλιά… δίπλα της… αλλά καθαρά επιλογή του καλύτερου συντρόφου και αλίμονο σε κάθε Λιού που θα τα βρεθει μπροστά σε  μια Τουραντότ..όπως και άνδρας....

Ο περιπαθής και εκδικητικός ρόλος του Don Jose από την Carmen” του Bizet σίγουρα δεν θα μου ταίριαζε… 

Carlos Kleiber: Carmen (Bizet) Vienna Opera, 1978 (complete)

Αλλά από την άλλην ο τόσο φιλεύσπλαχνος ρόλος του Rodolfo από την La Boheme του Puccini είναι τελείως (μα τελείως…) εκτός της ιδιοσυγκρασίας μου…

Carlos Kleiber: La Boheme (Puccini) - La Scala 1979 (Complete)

Όσο για την Turandot θα μου επιτρέψεις να έχω μερικές αντιρρήσεις, μιας και δεν έβαλε έναν, αλλά τρεις γρίφους στον Calaf και σκοπός της δεν ήταν «για να βρει τον πιο έξυπνο σύντροφο για να τον κάνει βασιλιά… δίπλα της…» αλλά για να εξοντώσει τον πάσα επίδοξο διεκδικητή της…

Χρειάστηκε η αυτό-θυσία της Liu και κάποια παθιασμένα φιλιά του Calaf στην Turandot (ίσως και κάτι άλλο…) για να νιώσει και αυτή γυναίκα… 

http://www.metoperafamily.org/metopera/history/stories/synopsis.aspx?id=26      

Παράθεση:

Κάθε σχέση έχει και κάποια ποιότητα και βάσει αυτής κινούνται τα ζευγάρια και αν τους αντέξει η σκηνή θα φανεί στην μακροβιότητα της σχέσης τους.. και κατά πόσο μπορούν να συγχωρέσουν μια μικρή κουτσουκέλα αναίμακτα… αν χρειαστεί… είναι θέμα πως χτίζεις την σχέση σου μέρα με την μέρα και πόσο μπορείς να καταλάβεις πως ο σύντροφός σου έχει κάποιες αδυναμίες.. και όλοι και όλες έχουμε αδυναμίες..κανένας δεν είναι τέλειος στην τελική.

Αλλά μην βαραίνουμε τόσο πολύ την συζήτηση ας ευθυμίσουμε και λίγο...

Πολύ όμορφο αυτό που έγραψες για να είναι αληθινό από όλους και όλες…

Θα ήθελα να ήμουν κάπου κοντά για να δω την απονομή της συγχώρεσης και της ευσπλαχνίας σου στο έτερο πρόσωπο…

Ελπίζω μόνο, μετά από την τόσο φιλεύσπλαχνη δήλωση σου, να μην τον συγχωρήσεις με τον αντίστοιχο τρόπο που η Lisa Alyounes συγχώρησε τον δικό της σύντροφο για «μια μικρή κουτσουκέλα» που έκανε και εκείνος άθελα του…

-----------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 12-12-2011 06:42 ]

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
11.12.2011, 15:32

@ NantiaP :  

Παράθεση:

Το μέλος NantiaP στις 10-12-2011 στις 23:03 έγραψε...

Βλέπω ότι ξέρεις από όπερες Spartan Werewolf...μπράβο..

Xarry Klyn - Kritsinia Spame

...εμείς θα θέλαμε κύριε Σεμπέκο, οι σχέσεις των 2 ηρώων να υπάρχουνε μέσα σ' ένα πλαίσιο αισθητικής ανάληψης των ιδεών χωρίς να υπάρχει αυτή η αντίστιξη της μεταφορικής εννοίας που (π... περιμένετε...) δίνουν μία τάση ροής στην έκφραση του ατόμου χωρίς να υπάρξει αυτή η υπόθεση προσφυγής της μεταφυσικής έννοιας του ατόμου που δίνει έτσι μια ολοκληρωτική μετάβαση... (όχι σε σας κύριέ μου, περιμένετε...κυρία είστε? Ναι!...) γιατί κύριέ μου η τέχνη είναι μία έκφραση μεταφορικής έννοιας χωρίς αυτήν την προσαρμοστικότητα των ρόλων που ενδιάμεσα και φαινομενικά μετατίθενται... (εσείς θα παραμείνετε στη θέση σας...) χωρίς κανένας από τους ιδίους να θέλει να δώσει την τάση εκείνη η οποία πραγματικά μορφοποιεί την εικόνα του ατόμου χωρίς όμως κανείς από τους δύο να κατορθώσει αυτό το οποίο στην ταινία σας ναι μεν φαίνεται αλλά δεν προσδίδει ούτε φυγή, ούτε τάση, ούτε ταυτότητα...(κλείστε!...) χωρίς κανένας από τους δύο να καταλάβει και περισσότερο ο θεατής, κύριε Σεμπέκο, ποια είναι η αρχή, η μέση, το τέλος όλ' αυτά…

Εμ’ τι δουλειά νομίζετε ότι κάνουμε εμείς στο κέντρο, κύριε Σεμπέκο?...

Κριτσίνια Σπάμε?...

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
11.12.2011, 16:47

@Spartan-Werewolf:

Δέν έχω ούτε κάν δίπλωμα οδηγού,πόσω μάλλον αυτοκίνητο.Οπότε δέν με ενδιαφέρει η αγορά υγρών συσσωρευτού,τα οποία απ'όσο ξέρω εκ διηγήσεων φίλων μου,είναι πανάκριβα.Ειδικά τώρα με την κρίση.

Πάντως κακώς η φίλη σου περιέλουσε το αυτοκίνητο με τα υγρά-δέν την κεράτωσε με αυτό ο Pierre.

Επίσης αναρωτιέμαι αυτή η "μισή Ελληνίδα" που αναλογεί σε κάθε Ελληνα επί πλέον τής μίας,είναι από την μέση και κάτω ή από την μέση και πάνω;Πώς προσδιορίζεται αυτό;

@NantiaP:

1.Δηλαδή έστω ότι έχεις μιά σχέση με κάποιον και ανακαλύπτεις μετά από καιρό ότι σού φοράει τίς "κεραίες"δέν θα νιώσης οργή γιά το γεγονός ότι δέν υπήρξε ειλικρινής απέναντί σου;Θα τού πής απλά "'φχαριστώ γιά τίς ωραίες μέρες που περάσαμε μαζί,άντε γειά κι'απ'το πεζοδρόμιο"; 

2.Κάθε σχέση έχει μιά ποιότητα-σωστό αυτό.Αλλά όταν ο καθένας εντός τής σχέσεως αρχίζει να κάνη στον άλλον "κουτσουκέλες",παύει να υπάρχη και η ποιότητα και η σχέση....

ΥΓ.Ολο το πρωί που ο ουρανός ήταν καθαρός,εγώ έκανα δουλειές στο σπίτι.Τώρα που αποφάσισα να βγώ στο μπαλκόνι μπάς και  φωτογραφίσω κανένα υπεριπτάμενο αεροπλάνο,εμφανίστηκε αραιή νέφωσις...

(Αυτό είναι άσχετο με το θέμα αλλά κάπου έπρεπε να πώ τον πόνο μου...)

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
12.12.2011, 15:50

@ Hastaroth :

Παράθεση:

Το μέλος Hastaroth στις 11-12-2011 στις 16:47 έγραψε...

@Spartan-Werewolf:

Δέν έχω ούτε κάν δίπλωμα οδηγού,πόσω μάλλον αυτοκίνητο.Οπότε δέν με ενδιαφέρει η αγορά υγρών συσσωρευτού,τα οποία απ'όσο ξέρω εκ διηγήσεων φίλων μου,είναι πανάκριβα.Ειδικά τώρα με την κρίση.

Αλβέρτο, εξ’ αιτίας αυτών που διαβαζα στα 

Περί τεχνολογίας...

Παιδόφιλοι εντοπίζουν τα θύματά τους με GPS

Είχα κάνει την εικασία ότι εσύ οδηγούσες αυτοκίνητο…

Άσχετα με το αν οδηγείς η’ όχι, την μεθοδολογία για να κάνεις δολιοφθορά σε αυτοκίνητο την ξέρεις πια…

Φρόντισε μόνο να έχεις και κάποιο καλό άλλοθι...

Παράθεση:

Πάντως κακώς η φίλη σου περιέλουσε το αυτοκίνητο με τα υγρά-δέν την κεράτωσε με αυτό ο Pierre.

Ναι, αλλά στα πίσω καθίσματα του αυτοκινήτου ο Pierre «πέταγε τα μάτια έξω» της Athena…

Και αποτέλεσε την αιτία για να καταλάβει η Τζένη για την κοροϊδία και το «κέρατο» που της έριχνε…      

Παράθεση:

Επίσης αναρωτιέμαι αυτή η "μισή Ελληνίδα" που αναλογεί σε κάθε Ελληνα επί πλέον τής μίας,είναι από την μέση και κάτω ή από την μέση και πάνω;Πώς προσδιορίζεται αυτό;

Δεν θα τις βάλουμε στην πριονοκορδέλα, αλλά σίγουρα το παρωχημένο μοντέλο της μονογαμικής σχέσης που προήρθε στα ‘80’s είναι –πια- τελείως passe και μη λειτουργικό προς τις κείμενες συνθηκες…

Οπότε, το πιο λογικό –πια- είναι να επιστρέψουμε συνειδησιακά σε πιο «ελευθεριακά» μοντέλα σχέσεων όπως αυτά στα ‘70’s…       

Παράθεση:

ΥΓ.Ολο το πρωί που ο ουρανός ήταν καθαρός,εγώ έκανα δουλειές στο σπίτι.Τώρα που αποφάσισα να βγώ στο μπαλκόνι μπάς και  φωτογραφίσω κανένα υπεριπτάμενο αεροπλάνο,εμφανίστηκε αραιή νέφωσις...

(Αυτό είναι άσχετο με το θέμα αλλά κάπου έπρεπε να πώ τον πόνο μου...)

Κατανοώ τον πόνο σου!...

Ασχολιόμουν και εγώ με την φωτογραφία παλαιότερα…

BlossomBlue
Περαστική Νότα
Chat
13.12.2011, 19:05

[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=0WzBoEre0KE]

Θρασίβουλας....

τρομερά ενδιαφέρον το θέμα σου Spartan και πάντα επίκαιρο!!!δεν αντέχω να μη σχολιάσω!!!

περί απιστίας λοιπόν ο λόγος και ορθής διαχείρισης του θυμού???δεν νομίζω να κάνω λάθος!

(επικεντρώνομαι εθνικά!) Θα το πιάσω από το 80 και μετά το θέμα, μιας και από όσο έχω καταλάβει τον κόσμο γύρω μου, από τότε και μετά αποκτήσαμε όλοι ψυχολογικά προβλήματα, μάθαμε όμορφα να συγκεντρώνουμε, αγοράζοντας ή κοπιάζοντας, να κάνουμε κτήμα μας διάφορα υλικά αγαθά. Μάθαμε επίσης μέσα σε όλο αυτό το πανηγύρι να αξιολογούμε τις ανάγκες μας, τα θέλω και τα γούστα μας, ακόμη και τους ανθρώπους γύρω μας ανάλογα με το τι είχε η τσέπη, η δική τους πάντα. Να τους βλέπουμε και αυτούς ως επένδυση και μελλοντικό απόκτημα. Βέβαια, όταν δεν μας έκαναν-έφταναν, το ρίχναμε στην τρελή και λέγαμε περνώ και μόνη-ος μου καλά..κλπ αδιάφορο το άσμα!

Μάθαμε γενικά, να αποκτάμε, και να πορευόμαστε με την έννοια του κατέχω, είναι δικό μου, εγώ, θέλω, θα σου δείξω, ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις, κάτσε να δεις τι θα σου κάνω αν, και παρόμοιες εκφράσεις που όλες τελικά είναι εκφάνσεις του ενός και μοναδικού συστημικού τρόπου ζωής μας. Σε αυτόν λοιπόν τον τρόπο έκφρασης και δράσης, και προκείμένου να εξυπηρετηθεί η βιωσιμότητα αυτής της δομής, αναπτύχθηκαν κανόνες και άγραφοι νόμοι (ευτυχώς καταργήθηκε ο νόμος περί μοιχείας), ηθικού πάντα περιεχομένου. Το ζήτημα ήταν πάντοτε ένα...."μεγάλο το όνομα της εκκλησίας και των παππάδων της", να είμαστε χρηστοί και ενάρετοι. Σε αυτό το πλαίσιο λοιπόν εντάχθηκαν και εξελίσσονται και οι διαπροσωπικές μας σχέσεις. Καλό? Κακό? Μάλλον κοντόστενο κοστούμι ραμμένο από κοντόφθαλμο και μύωπα ράπτη!

Δεν υποστηρίζω μια ζούγκλα ηθική. Ίσα ίσα, που θεωρώ ότι οι κοινωνικά διαμορφωμένες αρχές είναι πιο ουσιαστικές και είναι οι μόνες που μας δένουν και μας διατηρούν ως κοινωνία ανά τους αιώνες. Ωστόσο, δε συμφωνώ καθόλου με τον καθωσπρεπισμό που προστάζουν και την υποκρισία που συγκαλύπτουν σε πολλές περιπτώσεις.  Δεν μάθαμε ποτέ για παράδειγμα, ότι για να είσαι ή τουλάχιστον να εξελίσεσαι ως ενάρετος άνθρωπος, αυτό που χρειάζεται να κατανοήσεις πλήρως, να σεβαστείς και να διαφυλάξεις ως κόρη οφθαλμού, είναι η έννοια της ελευθερίας. Ποιας ελευθερίας τώρα θα μου πεις. Πάντως σίγουρα όχι αυτή που τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου. Η τελευτάια εξάλλου πρόταση εφευρέθηκε και χρησιμοποιείται ως σήμερα από τους θ-φανατικούς υπερασπιστές του συστήματος για την διατήρηση και ενίσχυση της θέσης τους. Οι υπόλοιποι απλά την υιοθετήσαμε και την ξεστομίζουμε δεξιά και αριστερά, χωρίς να έχουμε ιδέα για το τι λέμε και ακόμη χειρότερα περνιόμαστε και για έξυπνοι. Το θέμα παραμένει ανοιχτό και θα παραμένει μέχρι η ανθρωπότητα να φτάσει σε επίπεδα μορφωτικά-διαπαιδαγωγιτικά πολύ ανώτερα από ότι φανταζόμαστε. Θέλει δουλειά πολύ, και δυστυχώς - τουλάχιστόν προσωπικά μιλώντας- δεν θα καταφέρω ποτέ να φτάσω. λυπάμαι μα δε θα ζήσω τόσο....χαχαχα

Επομένως και συνοψίζοντας και επιστρέφοντας στο βίντεο που μόλις είδα. Πολύ ξύλο ρε παιδιά!!!έλεος....και αυτός ο κακομοίρης δεν κοιτάει τα χάλια του????ήθελε να το παίξει και σε 2πλο ταμπλό? όσο για τη λεγάμενη να σκεφτεί να κάνει καριέρα στο cuts.- αν και πιστεύω ότι θα ψαχτεί να πάει με τον πρώτο τυχόντα, μετά θα κλαίει και θα τρώει σπίτι της βλέποντας dvd, θα κάνει και ένα shopping therapy, θα κλαίγεται στις φίλες της και αφού δει και αποδεί, θα επισκεφτεί και έναν ψυχίατρο!!!!!χαχαχαχαα προκοπή πάντως δεν πρόκειται να κάνει!όχι γιατί έχει κάτι επιλήψιμο η κοπέλα, -μα να, ζητάει να εξουσιάζει και βλέπει τον σύντροφό της -αυτόν που κατά τα άλλα αγαπάει- ως σκλάβο της (ακραίο), ή ως μέσο για τη δική της ευτυχία!είναι το λιγότερο μιζέρια αυτό. Πάντως είναι άλλο το να προσβάλλεις τον άνθρωπό σου και άλλο να επιλέγεις με ποιον ή ποια θα ικανοποιήσεις τις ερωτικές σου επιθυμίες.

Και δεν θεωρώ ότι η απιστία είναι προσβλητική, εκτός και αν ο εγωισμός μας είναι τέτοιος πια που επιζητά τον έλεχγο πάνω στον συνάνθρωπο- σύντροφο κατά τα άλλα της ζωής μας. Είμαστε ανίκανοι να κουμαντάρουμε τον εαυτό μας πολλές φορές, κατά τα άλλα μπορούμε τέλεια να ορίζουμε τις επιλογές τα θέλω και να καλύπτουμε και κάθε πτυχή του έτερου ήμιση (αν υπάρχει κάτι τέτοιο). Ε λοιπόν δεν είμαστε τόσο τέλειοι όσο θα θέλαμε. Έτσι αντί να προσπαθούμε να καταδειναστεύουμε τον συνάνθρωπο, ας κοιτάξουμε να γίνουμε λιγάκι καλύτεροι για τον εαυτό μας!ας προσπαθήσουμε να απολαύσουμε τις μικρές χαρές που μας προσφέρονται, αντί να χαλιόμαστε προσπαθώντας να τις αποσπάσουμε από κάποιους, που ίσως τελικά να μην είναι τόσο τέλειοι για να μας τις προσφέρουν!!!!!

ΥΓ.1 Με τη βία δε συμφωνώ!αλλά αν αποφασίσεις ότι θα τη χρησιμοποιήσεις, τουλάχιστον κάντο σωστά!τι ήταν αυτά μυγοφτυσίματα και οι χαιδομπουνιές!!!!χαχαχαχαααααα

ΥΓ.2 ελπίζω να μην το βάρυνα το θέμα...{#emotions_dlg.blush}

Για φινάλε σου αφήνω το καλύτερο...με αυτό δλδ που άρχισα!όλα είναι ατμός εκτός από τον έρωτα!!!

{#emotions_dlg.inlove} αν ερωτεύεσαι ελεύθερα ερωτεύεσαι σωστά ...τάδε έφη Blossom Blue!χιχιχιχιιχιαχαχαχαχαααααααα και κανένας δεν έχει λόγο στον έρωτα παρά μόνο ο ίδιος ο έρωτας!