ελληνική μουσική
    816 online   ·  210.833 μέλη

    Προτάσεις για ηλεκτρικό βιολί

    iathen
    09.12.2011, 00:46

    Καλησπέρα σας,

    παίζω και έχω κλασικό βιολί. Όμως σα φοιτήτρια κι εγώ θέλω να συμμετέχω σε ένα μουσικό σύνολο που παίζει κυρίως ροκ, στο πανεπιστήμειό μου. Από τη μία σκέφτομαι ότι και το κλασικό βιολί ίσως μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις μιας μικρής ομάδας, όμως θα ήθελα, αν μπορούσα να το επιτύχω ξοδεύοντας λίγα χρήματα, να έχω πιο ηλεκτρικό ήχο για να "ταιριάζω" καλύτερα.

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω το κλασικό βιολί να ακούγεται ηλεκτρικό; Αν ναι τότε μπορεί να προστεθεί/αφαιρεθεί εύκολα ό,τι μηχάνημα είναι αυτό χωρίς να προκαλέσει φθορά στο όργανο; Το βιολί μου είναι αρκετά καλό και δε θα ήθελα με τίποτα να το φθείρω. Επιπλέον δε θέλω να έχω μόνιμα ένα ξένο σώμα πάνω του διότι το παραμικρό επηρεάζει τον ήχο, ακόμη κι αν δεν είναι ενεργοποιημένο.

    Γενικά κοιτάω και για ηλεκτρικά βιολιά... Αλλά είμαι διατεθημένη να ξοδέψω 100-150 ευρώ, οπότε αποφάσισα να ρίξω μια ματιά στο ebay και βρήκα τα παρακάτω οικονομικά βιολιά. Πριν σας τα δείξω, με την προσδοκία να μου πείτε τα υπέρ και τα κατά ή/και να μου προτείνετε κάποιο, θέλω να σας πω για τι ακριβώς ψάχνω. Φυσικά δεν θέλω τίποτα επαγγελματικό αλλά δε θέλω να μου βγάζει και χαζά προβλήματα με ήχο.

    Έχω πλήρη άγνοια σε θέματα ηλεκτρικών οργάνων. Η αλλαγή του ηχοχρώματός τους εξαρτάται από το όργανο ή από τον ενισχυτή; Γενικά θα πρέπει να καταλάβατε ότι θέλω κάτι φτηνό που να έχει ταυτόχρονα όσο καλύτερη απόδοση γίνεται. Αν με αυτή τη τιμή δε μπορώ να πάρω τίποτα "αξιοπρεπές" και έχω κάτι που στριγκλίζει κλπ, τότε θα προτειμούσα να μην ξοδέψω καν αυτό το ποσό που, αν και στον χώρο των ηλεκτρικών βιολιών είναι πολύ μικρό, είναι αξιοσημείωτο για τη τσέπη μου.

    Ψάχνοντας είδα ότι τα ηλεκτρικά βιολιά μπορούν να παράγουν ήχο μόνο στα ακουστικά εφόον το θέλουμε. Κατά πόσο αληθεύει αυτό; Πώς γίνεται να μην ακούγεται τίποτα από την τριβή του δοξαριού που έχει αλειφτεί με ρετσίνι, με την χορδή; (Και γιατί το ρετσίνι του ηλεκτρικού βιολιού -από όσο είδα- είναι πράσινο;). Πάντως αν ισχύει τότε βολεύει πάρα πολύ καθώς έχω συνήθως όρεξη να παίξω βιολί στις 10+ το βράδυ και δε μπορώ λόγω ώρας κοινής ησυχίας.

    Αυτά είναι τα βιολιά που βρήκα στο ebay gr:

    Rocket by Stagg Electric Violin Outfit Metallic Black 122,5 €

    ViolinSmart MODEL MV - Advance Electric Violin 102,5 €

    ViolinSmart MODEL AV - Crescent Shape Electric Violin 102,5 €

    Electric Violin Full Size Silent Violins Bow Phones Case Instrument Charcoal 70 € + έξοδα αποστολής (θα έλεγα 110-120 τελική στηριζόμενη στα εξ.απ. για τα άλλα βιολιά)

    Electric Silent Violin Full Size Professionally Set up by Paul Stanton 76 € + έξοδα αποστολής (θα έλεγα 120-130 τελική στηριζόμενη στα εξ.απ. για τα άλλα βιολιά)

     

    Είναι κανένα από αυτά καλό; Αξίζει να πάρω από ebay ή στην ίδια τιμή+έξοδα αποστολής μπορώ να αγοράσω βιολιά ίδιας ποιότητας από Ελλάδα; Φυσικά δεν σκέφτομαι καν Νακα, αυτός τα έχει όλα διπλάσιες τιμές. Αλλά αν δεν αξίζει να αγοράσω από ebay επειδή ξέρετε κάποιο καλό μαγαζί, παρακαλώ να μου το προτείνετε. Όμως πείτε μου και τι πρέπει να κοιτάω, τι να με ενδιαφέρει κλπ.

    Κάτι τελευταίο... τα ηλεκτρικά βιολιά χαλάνε εύκολα; Λογικά εξαρτάται από την μάρκα αλλά πχ μια ηλεκτρική κιθάρα δε νομίζω ότι χαλάει εύκολα. Ξέρω άτομα που αγόρασαν φτηνές και τις κακοποιούν επί χρόνια. Εγώ φυσικά θα προσέχω το βιολί, αν πάρω, αλλά γενικά χαλάνε εύκολα;


    inkve
    10.12.2011, 04:20

    μια αρκετα αξιοπιστη καψα για ακουστικα οργανα ωστε να τα βαζεις σε ενισχυτη η κονσολα εβγαζε η dimarzio...στην ουσια δεν ειναι καψα...ειναι σαν μικρο μικροφωνο πανω στο οργανο σου...εχει κυκλικο σχημα

    δεν ειναι μονιμο...το κολλας και το ξεκολλας οποτε θες...αυτο εχει το πλεονεκτημα να δοκιμαζεις  διαφορετικες θεσεις  πανω στο οργανο ωστε να βρεις που αποδιδει καλυτερα και πιο πιστα αυτο που ακους οταν παιζεις χωρις αυτο...

    στην περιοχη ομως που το βιολι βγαζει πολυ ψηλες συχνοτητες δεν μπορω να γνωριζω πως θα αποδοσει...

    αν θες κατι που ναι μεν θα το πληρωσεις ακριβοτερα αλλα ειναι εγγυημενο σαν αποτελεσμα ψαξε για τον κρυσταλλο που εβγαζε και νομιζω βγαζει ακομα η εταιρια zeta

    η εν λογω εταιρια εβγαζε ηλεκτρικα βιολια και απο επαγγελματιες παιχτες εχω ακουσει τα καλυτερα....τα βιολια της zeta ηταν αρκετα ακριβα για αυτο απο ενα σημειο και μετα η εταιρια διεθεσε στο εμποριο ξεχωριστα και τον κρυσταλλο...καταλαβαινεις πως εδω πλεον συζητας για ενα προιον που ειναι κατασκευασμενο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για βιολι...οποτε και το αποτελεσμα ειναι αναλογης κλιμακας

    ειναι αρκετα δυσκολο να το βρεις σε μαγαζι οποτε το ψαξιμο μεσω ιντερνετ λογικα θα εχει καλυτερο αποτελεσμα...

    αν δεν θες να ανεβεις σε τιμη θα σε συμβουλευα να κανεις προσεκτικη ερευνα και επιλογη...οι περισσοτερες καψες και κρυσταλλοι μικροφωνιζουν ευκολα σε μεγαλυτερες εντασεις και πολυς κοσμος εχει ταλαιπωρηθει ξοδευοντας παραλληλα και χρηματα ψαχνωντας μια καλη καψα η κρυσταλλο που να μην τσιριζει

    μην φοβηθεις να ψαξεις και σε μεταχειρισμενα...εκτος οτι μπορει να πεσεις σε καλη ευκαιρια,μπορεις να κανεις και τις δοκιμες σου με μεγαλυτερη προσοχη και ηρεμια απο οτι σε ενα καταστημα


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 10-12-2011 04:22 ]


    iathen
    10.12.2011, 15:29
    Spartan-Werewolf το είδα και πριν αυτό αλλά δε μου φάνηκε χρήσιμο αφού τα βιολιά που προτείνεις εκεί κοστίζουν 700 ευρώ+. Μου λέτε για την κάψα ότι την κολλάς και την ξεκολλάς... Αλλά πώς; Είναι πολύ σημαντικό να μην προκληθεί η παραμικρή ζημιά, αν είναι να προκαλέσω ζημιά ή να είναι αμφίβολλο το αποτέλεσμα, είναι προτειμότερο να πάρω ένα ηλεκτρικό βιολί. Το βιολί μου αξίζει γυρω στα 5.000 ευρώ, δεν θέλω με τίποτα να το ρισκάρω. Spoiler, όταν λες ότι δεν ακούγεται καλά και δυνατά για τι ένταση μιλάμε; Θα μπορούσα να παίζω με ακουστικά πχ τα μεσάνυχτα ή θα άκουγαν αυτόν τον ενοχλητικό ήχο οι γείτονές μου; Κάτι άσχετο: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το καλό μου δοξάρι και ρετσίνι για το ηλεκτρικό βιολί ή θέλει συγκεκριμένο ρετσίνι και δοξάρι για να παίζει καλά; Και απο χορδές τι παιρνει; Τις ίδιες με ένα κανονικό βιολί ή ειδικές; Μπορεί κάποιος να μου πει αν το 1ο από τα βιολιά που αναφέρω κάνει τη δουλειά του (της Staff); Γενικά αν πχ πήγαινα σε κατάστημα, τι θα έπρεπε να προσέξω αγοράζοντας ένα βιολί;
    iathen
    10.12.2011, 21:27

    Ευχαριστώ πολύ σπόιλερ.

    Έριξα μια ματιά στα βιολιά στο amazon και με έπιασε απογοήτευση αφού έβλεπα τρελά reviews.

    Μετά από όλα αυτά σκέφτηκα ότι δεν αξίζει. Και αν το καλοσκεφτείς, σου δίνουν βιολί, θήκη, χορδές, δοξάρι, ρετσίνι, γέφυρα, όλα 150 ευρώ. Δεν είναι δυνατόν να είναι καλά! Εγώ για να πάρω τα 4 τελευταία μόνο έχω δώσει 300-350 ευρώ και μάλιστα σε φτηνό μαγαζί (όχι Νακα). Θα μου άρεσε να έδινα 150 ευρώ αλλά να ήταν και τα 150 για το βιολί, όχι τα 50 να ήταν για υλικά που θα άλλαζα.

    Βλέποντας όμως αυτό το βίντεο, το εφέ της "μεγάλης αίθουσας" και του ροκ βιολιού μου άρεσαν πάρα πολύ. Και αν δεις, έχει θόρυβο ακόμα κι όταν παίζει το κλασικό βιολί, οπότε μάλλον και το μικρόφωνό του προσθέτει θόρυβο. Πάντως για 150 ευρώ το βρήσκω μια καλή επιλογή, δε θέλω να ξηλωθώ κιόλας για να πειραματιστώ. Νομίζω αν πάρω αυτό το βιολί και του βάλω 30 ευρώ χορδες και χρησιμοποιώ το δοξάρι, ρετσίνι, γέφυρα του κλασικού μου βιολιού θα είμαι μια χαρά. Βέβαια λέει και κάτι για το βάρος αλλά δεν ξέρω. Το κλασικό βιολί είναι σα να μην το κρατάω, δε με επιβαρύνει καθόλου. Τώρα αν το πάρω αυτό θα δείξει.

    Ακόμη κι αν το πάρω, τότε πώς βάζω τα εφε; Θα χρειαστώ και για το ηλεκτρικό βιολί pickup; Και ενισχυτή; Αυτά πόσο πάνε περίπου;

    Έριχνα μια ματιά για pickups για κλασικό βιολί... γύρω στα 80 ευρώ για το ένα. Είδα ότι κουμπώνουν σαν το υποσιάγωνο κάποια, οπότε μάλλον δεν θα υπάρχει πρόβλημα φθοράς. Όμως κι αυτά δε θα χρειαστούν διαφορετικά για κάθε εφε και ενισχυτής;

     

    Και πάλι ευχαριστώ, με βοήθησες πολύ. Παρακαλώ όσους μπορούνε (και κιθαρίστες πιθανώς να μπορούν) να μου απαντήσουν αυτές τις ερωτήσεις.


    inkve
    10.12.2011, 22:20

    ειναι φανερο πως την απαντηση μου δεν την διαβασες προσεκτικα...

     

    η καλυτερη σου επιλογη ειναι ο κρυσταλλος της zeta....ηδη το οργανο σου οπως λες ειναι καλης ποιοτητας και πολυ ακριβο...οποτε και οι λυσεις που ψαχνεις στο προβλημα σου θα χρειαστει να ειναι αναλογου υψους η εστω αναλογης ποιοτητας για να πετυχεις οσο το δυνατον καλυτερο αποτελεσμα..

    θα δυσκολευτεις να τον βρεις....

    αυτο που κολλαει και ξεκολλαει δεν ειναι ο κρυσταλλος....ειναι η καψα της dimarzio...

    για τα εφε καλο καλο ειναι να παρεις κατι οικονομικο για να πειραματιστεις....ψαξε σε αγγελιες οπως εδω στο musicheaven η στο noiz.gr για πεταλιερες πολυεφε....και μην ξεγελαστεις....το εφε ειναι εφε...δεν υπαρχει ξεχωριστο reverb η delay για μπασσιστες η κιθαριστες η ξερω γω για οποιον αλλο....ολα ειναι τα ιδια για ολους...απλως καποια εφε ειναι πιο διαδεδομενα αναμεσα σε κιθαριστες...αλλα σε τραγουδιστες και παει λεγωντας


    iathen
    10.12.2011, 22:59

    Φίλε, διάβασα το μήνυμά σου, αν και ίσως υπήρξε μια σύγχιση στο μυαλό μου σχετικά με το τι κολλάς, τι είναι μόνιμο, τι όχι κλπ.

    Ωστόσο δεν καταλαβαίνω ακριβώς πώς λειτουργούν όλα αυτά και για αυτό κάνω και τόσες ερωτήσεις.

    Αν πάρω απλά μαγνήτη θα μπορώ να προσθέσω ό,τι εφε θέλω; Ή χρειάζομαι ξεχωριστό μαγνήτη για κάθε τύπο εφε; Από το τελευταίο σου ποστ συμπεραίνω ότι χρειάζομαι απλά έναν και μόνο μαγνήτη. Τότε γιατί υπάρχουν τόσοι διαφορετικοί;

    Αν βάλω τέτοιο μαγνήτη, θα έχει την ίδια απόδοση όπως ένα ηλεκτρικό βιολί; Θα παίζει ο ήχος από τον ενισχυτή χωρίς να ακούγεται παράλληλα και ο αναλογικός; Επειδή αν ακούγονται και οι 2 θα είναι λίγο περίεργο. Επιπλέον, σίγουρα δε θα μπορώ να μελετάω μουσική με ακουστικά, γι αυτό και σκέφτομαι για ηλεκτρικό βιολί.

    Το φτηνότερο pickup της Zeta κοστίζει 60 ευρώ, 80φεύγα με τα έξοδα αποστολής. Δε φαίνεται να προκαλεί φθορά στο όργανο ή να είναι μόνιμο (τύπου καλωδιάκι που συνδέεται σε καβαλάρη, τον οποίο πρέπει να περάσεις στο βιολί σου). Αλλά αν είναι να δώσω 80 ευρώ, νομίζω ότι είναι προτειμότερο να δώσω 120+30 για χορδές και να έχω ένα ηλεκτρικό βιολί αφού απλά θέλω να πειραματιστώ. Άντε και ίσως να παίξω με αυτό σε καμια συναυλία στο πανεπιστήμειο αν και δεν το δένω κόμπο. Ίσως για ροκ κομμάτια να είμαστε εντάξει με ηλεκτρική κιθάρα και κλασικό βιολί. Άρα κυρίως το θέλω για εμένα και στο βίντεο είδα κάτι που με ικανοποίησε.

    Όμως το θέμα είναι αν με έναν μαγνήτη γίνεται δουλειά. Και ύστερα πόσο θα κάνει ο ενισχυτής, τα εφε κλπ; Καλά αυτό θα το ψάξω και μόνη μου αλλά έχει διαφορά αν ένα εφε κάνει 10 ευρώ ή 50. Διότι στη πρώτη περίπτωση θα μπορέσω να πάρω 5-6 και να πειραματιστώ ενώ στην δεύτερη 1 ή κανένα. Αν ισχύει δλδ ότι ένα εφε κοστίζει 50 ευρώ, ίσως να μην πειραματιστώ καθόλου.

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια μέχρι τώρα. Ξέρω ότι γίνομαι κουραστική αλλά είναι ένας τομέας που ποτέ δε με απασχόλησε και τώρα προσπαθώ να τα μάθω όλα με τη μία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : iathen στις 10-12-2011 23:03 ]


    inkve
    11.12.2011, 06:14

    πρωτον δεν γινεσαι κουραστικη....δευτερον....ξεκιναμε!!

    λοιπον...ο μαγνητης αυτο που κανει στην ουσια ειναι να μετατρεπει τις δονησεις των χορδων(μεσω του μαγηντικου του πεδιου) σε ηλεκτρικο σημα...το σημα αυτο μεταφερεται με το καλωδιο στον ενισχυτη σου και αυτος με την σειρα του μετατρεπει σε ηχο το σημα που λαμβανει....το ποσο καλα θα μεταφρασει ο μαγνητης σου τις δονησεις των χορδων σου εξαρταται κατα πολυ απο την ποιοτητα των υλικων που ειναι κατασκευασμενος...οπως επισης τα ιδιαιτερα υλικα που χρησιμοποιουνται επηρρεαζουν και τον ηχο σου....υπαρχουν δηλαδη κρυσταλλοι που ειναι χαμηλοτερης εξοδου και αλλοι μεγαλυτερης...αλλοι πιο μπασσοι...πιο μεσσαιοι...αλλοι πιο ουδετεροι....

    για αυτο τον λογο υπαρχουν πολλοι διαφορετικοι...για να καλυπτουν ολα τα γουστα...επεμεινα στον zeta διοτι δεν ειναι τυχαιο που τον χρησιμοποιουν παλιοι και καλοι στο επαγγελμα βιολιστεςWink

    οχι δεν χρειαζεσαι διαφορετικο μαγνητη για καθε εφε που θα χρησιμοποιεις....ειναι δυο τελειως ξεχωριστα πραγματα που ομως και τα 2 συμβαλουν στο τελικο αποτελεσμα...προτεραιοτητα εχει πρωτα η χροια σου και η ποιοτητα του ηχου και μετα ερχεται και το εφφε που τον χρωματιζει...παντως ειναι πολυ καλο που ενδιαφερεσαι και για εφε διοτι η αληθεια ειναι πως ο ηχος σου κολακευεται αρκετα και σε βοηθαει στο παιξιμο

    αν τοποθετησεις σε κλασσικο βιολι μαγνητη δεν το μετατρεπεις σε ηλεκτρικο...απλως προσθετεις ενα μεσο στο να μεταφερεται ο ηχος σου σε ενισχυτη η κονσολα ωστε να διευκολυνεται η κατασταση οταν απαιτουνται μεγαλυτερες εντασεις...οποτε οταν θα μελετας η θα παιζεις ζωντανα θα ακους παραλληλα και τον ηχο του βιολιου σου....κατι που δεν ειναι τοσο αρνητικο οσο νομιζεις(τουλαχιστον σε live)

    το σημαντικο της υποθεσης ειναι το εξης....αν σκοπευεις να παιξεις με μπαντα και ειδικα για πιο ροκ κατασταση τοτε η πιο ενδεδειγμενη λυση ειναι ενα κατεξοχην ηλεκτρικο βιολι...ο μονος λογος για αυτο ειναι οτι οι περισσοτεροι κρυσταλοι η καψες εχουν την ταση να μικροφωνιζουν οταν οι εντασεις αυξανονται αρκετα και ειδικα αν παιζεις μαζι με τυμπανα-μπασσο-ηλεκτρικη κιθαρα-φωνη... εκτος λοιπον οτι θα σε διευκολυνει στην μελετη σου,το να εχεις και ενα ηλεκτρικο βιολι παντα βοηθαει...εισαι και πιο ευπροσαρμοστη σαν παιχτης στις διαφορες ηχητικες απαιτησεις που μπορει να σου εμφανιστουν ειτε σε live ειτε σε ηχογραφηση

    για κιθαρα και βιολι μονο θα εισαι μια χαρα και με σκετο μαγνητη

    για ενισχυτη οπως ειδες και στο βιντεο ο συμπαθης ασιατης ειχε απλως εναν μικρο κιθαριστικο ενισχυτη μελετης...στην μεταχειρισμενη αγορα θα βρεις παμπολους του ειδους και μαλιστα με εφε ενσωματωμενα...κατι πολυ σημαντικο για ολους οσους θελουν να εχουν μια πρωτη επαφη με ηλεκτρικο ηχο αλλα και εφε ταυτοχρονα σε καλη τιμη.

    η προταση μου ειναι να κοιταξεις για τον εξης ενισχυτη,,,,Roland micro cube...μικρος...οικονομικοτατος(μεταχειρισμενο τον βρισκεις απο 50εως70)και το κυριοτερο με ομορφο ηχο και ωραια εφε...εχει και εξοδο ωστε να ηχογραφεις αλλα παιρνει και μπαταριες αν γουσταρεις να τον παρεις μαζι σου!!!τον ειχα αγορασει και εγω καποτε επειδη ειχα περιπτερο και δουλευα 12-14 ωρες την ημερα και μελεταγα εν ωρα εργασιας!!αργοτερα τον χαρισα σε ενα παλληκαρι που μολις ξεκιναγε κιθαρα

    πιστευω πως καλυψα τις ερωτησεις σου...οτι και να διαλεξεις σου ευχομαι καλες αγορες και πολλους πειραματισμους και απειρα λαθη!!!αλλωστε μεσα απο αυτα μαθαινουμε και γινομαστε πιο εμπειροι και πιστεψε με ισχυει και στο ψαξιμο του ηχου μας οποιοδηποτε οργανο και να παιζουμεSmile

     

     

     

     

     


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 11-12-2011 06:15 ]


    iathen
    11.12.2011, 13:48

    Ευχαριστώ πάρα πολύ. Η απάντησή σου με βοήθησε να τα βάλω όλα σε τάξη και γενικά να καταλάβω πώς λειτουργεί το κάθε τι.

    Νομίζω για αρχή θα ήθελα να δοκιμάσω ένα ηλεκτρικό βιολί αλλά είναι πολύ πιθανό στο μέλλον, αφότου τελειώσω και με τις μουσικές μου σπουδές και δε θα έχω καθηγητές "πάνω από το κεφάλι μου" να πειραματιστώ και με μαγνήτη για κλασικό βιολί.

    Το ηλεκτρικό βιολί έχει πάνω του pickup άρα δε θα χρειαστεί να αγοράσω κι άλλο, λογικά. Άρα χρειάζομαι ενισχυτή και πεταλιέρα. Όμως μου πρότεινες αυτόν τον ενισχυτή που τα έχει στην ουσία και τα 2 σε ένα άρα θα είναι πολύ βολικός. Το μόνο που με παραξενεύει είναι ότι ο ενισχυτής που μου πρότεινες κυκλοφορεί στα 2W, και απ'όσο βλέπω στο διαδίκτυο, οι περισσότεροι είναι 10-50Watt. Και εντάξει, δε σκοπεύω να παίξω κάπου που να χρειάζομαι πολλή ισχύ, αλλά θα είναι αρκετή; Το περισσότερο που μπορεί να τον χρειαστώ θα είναι σε έναν εξωτερικό χώρο για να καλύψω μια απόσταση 10, το πολύ 20 μέτρα.

    Και κάτι άλλο, μπορείς να συνδέσεις τον ενισχυτή με ηχεία έτσι ώστε να ακούγεται πιο δυνατά; Ή με ακουστικά έτσι ώστε να ακούς μόνο εσύ; Βεβαια αυτό είναι λίγο "κουλό" επειδή για να θες ενισχυτή, λογικά δε θα θες να ακούς μόνο εσύ. Ωστόσο ίσως θέλω να διαβάζω χωρίς να ενοχλώ και να ακούω τα εφε.

    Και πάλι σε ευχαριστώ :)


    inkve
    11.12.2011, 14:43

    σωστα το εγραψες....αν παρεις ηλεκτρικο βιολι δεν χρειαζεται να παρεις κρυσταλλο

    ο ενισχυτης που σου προτεινα δεν κυκλοφορει στα 2w...ξεκιναει απο τα 10 και ανεβαινει...στα 10-15W θα μπορεις να μελετας οχι ομως και να παιζεις ζωντανα.....ειδικα σε εξωτερικο χωρο...για το σπιτι ειναι μια χαρα

    σε τετοιο live που περιγραφεις εχουν κονσολες...θα συνδεθεις στην κονσολα και θα βγεις απο τα ηδη υπαρχων ηχεια...οποτε μη σε ανησυχει το επικειμενο live απο την αποψη ηχητικης καλυψης...ζητα δηλαδη την βοηθεια του ηχοληπτη και πες του ανοιχτα πως δεν γνωριζεις ωστε και αυτος να καταλαβει τι χρειαζεται να κανει

    καποιοι ενισχυτες τετοιου ειδους που συζηταμε εχουν εισοδο για ακουστικα...ισως καποιοι εχουν και εξοδο για να συνδεονται σε μεγαφωνα ομως στην ουσια αυτο ειναι αχρηστο καθως ενας τοσο μικρος ενισχυτης δεν μπορει να οδηγησει και να διεγειρει οποιοδηποτε μεγαφωνο εκτος απο το δικο του!

    πιστεψε με οταν θα αρχισεις να παιζεις με εφε θα σου αρεσει πολυ...οκ ισως στην αρχη το παρακανεις με το reverb η το delay...ομως θα καταλαβεις αμεσως την χρησιμοτητα και την ομορφια του....οπως επισης θα καταλαβεις πως για καποια πραγματα δεν χρειαζεται εφε καθολου{#emotions_dlg.yes}

    θες καποια προταση συμφωνα με αυτα που εχω καταλαβει για εσενα??

    αγορασε ηλεκτρικο βιολι και μικρο ενισχυτη για το σπιτι ωστε να παρεις μια πρωτη ιδεα και να πειραματιστεις....στα live το 98% των βιολιστων συνδεονται στην κονσολα....κανενας δηλαδη απο αυτο το 98% δεν εχει μαζι του ενισχυτηWink

     


    iathen
    11.12.2011, 15:06

    Και πάλι σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Μόνο ένα μικρό σημείο με παραξενεύει ακόμα και αυτή μάλλον θα είναι η τελευταία ερώτησή μου:

    Roland micro cube έχει 6 εφέ και 2W

    http://www.euri.gr/online/index.php?target=products&product_id=31182 Roland cube (όχι micro)15W και νομίζω δεν έχει εφε και έχει στην ίδια σελίδα 20W και 30W αλλά δε νομίζω να έχει εφε.

    Καλά αφού είναι σε live να χρησιμοποιείται άλλη κονσόλα τότε και τα 2W λογικά θα είναι αρκετά για εξάσκηση αφού ψάχνω κάτι οικονομικό με εφε και γενικά δε με νοιάζει να με ακούνε οι άλλοι αλλά απλά να ακούω τον εαυτό μου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : iathen στις 11-12-2011 15:07 ]


    inkve
    11.12.2011, 18:07

    μην ανησυχεις....αυτος ειναι ο ενισχυτης που συζηταμε...ψαξε σε αγγελιες και θα τον βρεις 30-40 ευρω χαμηλοτερα

    εψαξα και εγω αλλα οπως παντα ο νομος των πιθανοτητων παλι εκανε την δουλεια του...μεχρι και εχθες πουλιοντουσαν δυο...σημερα κανενας!!δεν πειραζει...σε λιγες ημερες  θα εμφανιστει κατι στα σιγουρα...εγω κοιταω αγγελιες συνεχως...αν δω κατι θα σου στειλω το λινκ σε προσωπικο μηνυμα


    iathen
    11.12.2011, 19:13
    Δεν έχω καταλάβει.. θέλουμε απλό cube με 15-30W ή micro cube με 2W; Ή και οι 2 μας κάνουν; (έχουν και οι πρώτοι δικά τους εφε ή μόνο ο τελευταίος συνδιάζει ενίσχυση με εφε;) Καλά ίσως να μην επείγει και τόσο αφού σκοπεύω να παραγγείλω από e-bay οπότε προσπαθώ να δω πώς θα περάσω λεφτά στο paypall μου, αλλά καλό θα ήταν να το ξεκαθαρίσουμε. Έχεις μήπως να προτείνεις και κανέναν άλλον ενισχυτή που να έχει και εφε και είναι φτηνός έτσι ώστε να αυξηθούν οι επιλογές της αναζήτησης; Αν αυτός είναι ο καλύτερος τότε θα κοιτάω μόνο γι'αυτόν. Κάτι ακόμα: Σε περίπτωση που έχω την ευκαιρία να τεστάρω έναν ενισχυτή, τι θα έπρεπε να προσεξω;
    inkve
    11.12.2011, 19:28

    ολο τα μοντελα cube της Roland εχουν εφε....δεν ειναι 2w ο ενισχυτης....ειναι περιπου 8-10...το 2w πρωτη φορα το βλεπω...

    απο ebay για τοσο μικρες αγορες δε σε συμφερει γιατι μαζι με τα μεταφορικα σου ερχεται η ιδια τιμη αν οχι παραπανω...

    κανε υπομονη λιγες μερες και κοιτα στην μεταχειρισμενη αγορα για ενισχυτη....με 50-70 ευρω θα ξεμπερδεψεις...αν τωρα δεν κρατιεσαι πηγαινε στην αντιπροσωπεια της Roland στην οδο στουρναρη στα εξαρχεια και αγορασε τον...βασικα ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ θα ηταν να παρεις πρωτα το ηλεκτρικο βιολι και υστερα να πας απο το καταστημα να δοκιμασεις τους ενισχυτες...τα παιδια που δουλευουν εκει ειναι εξυπηρετικοτατοι

    υπαρχουν και καποιοι ενισχυτες της zoom που εχουν εφε αλλα δεν θυμαμαι το μοντελο...ομως εκει ανεβαινεις και στην τιμη

    αυτο που θα πρεπει να προσεξεις αν δοκιμασεις ενισχυτη ειναι πρωτον να ειναι λειτουργικος σε ολα του...κατα δευτερον απλως να σου αρεσει το ηχητικο αποτελεσμα που θα ακους με το βιολι σου...ολοι οι ενισχυτες ειναι διαφορετικοι και ο καθενας εχει αλλη χροια...οποτε μην εκπλαγεις αν καποια στιγμη ακουσεις κατι που θα ειναι διαφορετικο απο αυτο που εσυ βγαζεις...

    βασικα...τοσες μερες δεν το σκεφτηκα....εχω ενα σαπιο ενισχυτακι εδω στο σπιτι...ειναι ο πρωτος ενισχυτης που αγορασα παρεα με την πρωτη μου κιθαρα....πιανει χωρο!!!!!!!στον χαριζω....για την ακριβεια σε πληρωνω κιολας για να φυγει απο το δωματιο!!

    δεν εχει εφε...δεν εχει καλο ηχο...ομως θα παρεις μια ιδεα και θα την παρεις χωρις να ξοδευτεις!!

    μην χασεις αυτο το σπανιο κομματι...!!!!!!{#emotions_dlg.lol}


    inkve
    11.12.2011, 19:33
    επισης να σε πληροφορησω πως εχεις προσωπικο μηνυμα!!
    iathen
    11.12.2011, 21:41

    Από ebay το συγκεκριμένο βιολί βγαίνει 123 ευρώ, μαζί με τα μεταφορικά. Σε αγγελίες που κοιτούσα για μεταχειρισμένο, είχε ένα τέτοιο μόνο με 120 ευρώ. Ε γιατί να πάρω το μεταχειρισμένο τότε; Και θέλω μόνο αυτό το βιολί και όχι οποιοδήποτε ηλεκτρικό επειδή, εκτός του ότι μου αρέσει πολύ το σχημα του (ωραίο κριτήριο για να επιλέξεις βιολί, ε;), κοιτούσα κριτηκές για τα άλλα βιολιά και διάβαζα απίστευτα πράγματα. Ενώ για το συγκεκριμένο είδα το βίντεο όπου φαίνεται ότι κάτι μπορείς να κάνεις.

    Πρώτα θα πάρω το βιολί και μετά θα επικοινωνήσω με όποιον έχει βγάλει αγγελία που με ενδιαφέρει για ενισχυτή. Τώρα να πάω να δω ποιος ήχος μου αρέσει... πιθανόν να μου φαίνονται όλοι πολύ παράξενοι, σίγουρα θα πρέπει να τους μάθω και να τους συνηθίσω πριν πάω να τους αξιολογήσω. Αλλά αν γλυτώνω πχ 10 ευρώ μόνο με την αγγελία, τότε καλύτερα να πάρω κάτι καινούριο.

    Σχετικά με την πρότασή σου σε ευχαριστώ και θα σου απαντήσω με πμ.

    Εγώ κυρίως θέλω να πειραματιστώ και με εφε. Θα μπορώ συνδέσω τον ενισχυτή με τον υπολογιστή και να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα με τα εφε της κιθάρας, ή θέλει και άλλα καλώδια κλπ; ή γενικά δε γίνεται;

    Σε αυτή τη περίπτωση καλύτερα να πάρω εξ'αρχής έναν ενισχυτή με εφέ για να "παίξω".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : iathen στις 11-12-2011 21:46 ]


    inkve
    11.12.2011, 22:06

    αν το φερεις απο αμερικη δεν υπολογιζεις τα μεταφορικα και θα σου ερθει ακριβοτερα επειδη αθ περασει απο εκτελωνισμο...επισης δεν μπορεις να γνωριζεις την κατασταση που θα σου ερθει....βεβαια πλεον δεν γινονται συχνα τετοιες απατεωνιες απλως σου διευκρινιζω καποιους κινδυνους...

    πηγαινε να δοκιμασεις το μεταχειρισμενο....να δεις πως σου ακουγεται....και αν σαρεσει τσιμπας αυτο απο το ebay

    μην δινεις τοσο μεγαλη εμπιστοσυνη σε καποιο τυχαιο βιντεακι...μην ξεχνας οτι δεν παιζεις εσυ εκει...και οπως γνωριζεις δεν βγαζουν ολα τα χερια τον ιδιο ηχο...οκ φαινεται καλο για αυτο που θες να κανεις....πηγαινε σε καποια μουσικα καταστηματα να δοκιμασεις ηλεκτρικα βιολια να δεις πρωτα πως σου καθεται στα χερια...να δεις την αισθηση...αλλα να ξερεις πως το καθε ηλεκρικο βιολι ειναι οπως ολα τα αλλα οργανα...δεν ειναι ποτε πανομοιοτυπο του αλλουWink

    τον micro cube μπορεις να τον συνδεσεις με υπολογιστη,,,σιγουρα θα χρειαστεις ενα καλωδιακι για να μπαινει στην εισοδο της καρτας σου...και οτι ηχο θα ακους να βγαινει απο το μεφαφωνο σου θα γραφεται και στο pc σου

    το κυριοτερο ειναι να κανεις αυτο που αρχικα ηθελες....εναν ενισχυτη για να παιξεις


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 11-12-2011 22:09 ]


    iathen
    11.12.2011, 23:00

    Δεν έρχεται από Αμερική, έρχεται από Ηνωμένο Βασίλειο και το τελωνίο δεν βάζει φόρο για ευρωπαϊκή ένωση. Δε μπορώ να είμαι σίγουρη για την κατάστασή του, ωστόσο η συγκεκριμένη εταιρία έχει βαθμολογηθεί ως πολύ αξιόπιστη. Νομίζω ότι πιο μεγάλο ρίσκο είναι να πάρω ένα μεταχειρισμένο.

    Δε μου κάθεται καλά να πάω να ενοχλήσω τον άνθρωπο για να δοκιμάσω το βιολί του και τελικά να του πω ότι απλά πήγα για να το δω από κοντά και να το πάρω από ebay. Νομίζω ότι όπως και αν είναι το βιολί αργά ή σύντομα θα το συνηθίσω. Δε νομίζω ότι έχει νόημα να δοκιμάσω βιολιά στην Ελλάδα αφού αν πχ πάω Νάκα θα έχει μόνο Yamaha κλπ που είναι πανάκριβα και δε πρόκειται να τα πάρω άρα τζάμπα και ο κόπος. Μετά το κατάστημα που αγοράζω τα πάντα δεν έχει ηλεκτρικά όργανα. Οπότε δεν ξέρω και που θα έβρισκα στην Ελλάδα φτηνά ηλεκτρικά βιολιά. Αν είναι να δοκιμάσω, τότε καλύτερα να το αγοράσω κιόλας εκείνη τη στιγμή αφού θα είναι το μοντέλο που μου ταιριάζει. Όμως πχ σε κάτι ελληνικά ηλεκτρονικά καταστήματα που το κοιτούσα, το stagg είχε 150 ευρώ, δηλαδή 30 ευρώ παραπάνω που σκοπεύω να τα δώσω για να πάρω καλές χορδές, για το τίποτα.

    Το micro cube δε με ενδιαφέρει να το συνδέσω στο pc αφού έχει από μόνο του εφε ;). Και από την αρχή γι' αυτόν τον λόγο ενδιαφέρθηκα να πάρω ηλεκτρικό βιολί, για τα εφέ. Χωρίς αυτά θα είναι σα να έχω απλά ένα κανονικό βιολί που παίζει δυνατά με πολύ χειρότερο ήχο από το ήδη υπάρχον βιολί μου.

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως. Σκοπεύω να πάρω αυτό το βιολί και κάποιον Roland cube ή τον mini cube ενισχυτή και νομίζω θα μπορώ να κάνω ό,τι ακριβώς ήθελα να κάνω εξαρχής. Να' σαι καλά.


    giannisbarbaris
    24.11.2012, 00:17

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΔΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΓΚΟΥΓΚΛ.. ΔΙΝΩ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΒΙΟΛΙ ΖΕΤΑ ΣΤΡΑΝΤΟΣ ΑΝ ΣΑΣ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΕΙ 1500 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΧΙ 3000 ΠΟΥ ΤΑ ΕΔΙΝΑΝ Η ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΣΚΕΤΟ ΜΑΓΝΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ..