ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Αυτά είναι τα αποτυχημένα Live

    jorge
    29.03.2005, 13:05

    Με αστυνομία, έντονες διαμαρτυρίες, επιστροφές εισιτηρίων και άλλα συναφή εξωμουσικά τελείωσε η συναυλία των Pink Martini το Σάββατο το βράδυ στο «Club 22». Τετρακόσια εβδομήντα εισιτήρια εξαργυρώθηκαν στο ταμείο του club ως μια ύστατη προσπάθεια κατευνασμού ενός αγανακτισμένου κοινού που είτε δεν μπορούσε να εισέλθει στον χώρο είτε εισήλθε αλλά δεν μπορούσε να αντέξει στις συνθήκες συνωστισμού που επικρατούσαν.

    Από ασυνεννοησία διοργανωτών και ιδιοκτητών του club κόπηκαν περισσότερα εισιτήρια απ' όσα έπρεπε, με αποτέλεσμα να στέκεται κόσμος ακόμα και στις σκάλες. Για οπτική επαφή με τη σκηνή δεν το συζητάμε καν, όσο για ακουστική επαφή και αυτή ήταν δύσκολη ακόμη και για όσους έβλεπαν. Πέραν όλων των άλλων, δεν υπήρχε και καλός ήχος στη συναυλία, αφού άκουγαν μόνο οι μπροστά και λιγότερο οι πίσω, αν βέβαια έκαναν... ησυχία. Κι αν έκαναν ησυχία και οι διπλανοί τους. Ετσι δημιουργήθηκε το δίλημμα: να δουλεύει ο εξαερισμός και να μην ακούς την μπάντα ή να ακούς την μπάντα και να μη δουλεύει ο εξαερισμός;

    Η τραγουδίστρια των Pink Martini, Τσάινα Φορμπς, στη σκηνή του «Club 22»
    Και ως επιστέγασμα όλων ετούτων ήρθε και ένα συγκρότημα μέτριο. Πώς είναι στους δίσκους τους οι Pink Martini; Ζωντανοί, χαρούμενοι, κεφάτοι; Ε, λοιπόν, στη σκηνή είναι ακριβώς το αντίθετο. Δίχως πάθος, δίχως συναίσθημα, στατικοί. Είναι πράγματι απορίας άξιον πώς είναι δυνατόν ένα γκρουπ με τόσο αβανταδόρικα κομμάτια να παρουσιάζεται στα live του τόσο λίγο. Αυτοί ταιριάζουν για ένα μοδάτο μπαρ-ρέστοραν, για ένα καζίνο, να παρουσιάζουν τα τραγούδια τους και ο κόσμος να τρώει, να παίζει ρουλέτα, φρουτάκια κ.ο.κ.

    Σκεφτείτε ότι ούτε όταν διασκεύασαν τα «Παιδιά του Πειραιά» δεν δημιουργήθηκε κλίμα. Ενα τραγούδι που ξεσηκώνει τον κόσμο ακόμα και όταν ακούγεται στο παγκόσμιο πρωτάθλημα καλλιτεχνικού πατινάζ.

    Οι διοργανωτές χθες ζήτησαν συγγνώμη για την ταλαιπωρία του κοινού και ανακοίνωσαν ότι το καλοκαίρι θα ξαναφέρουν τους Pink Martini σε ανοιχτό χώρο, περισσότερο ταιριαστό στο ύφος του συγκροτήματος. Είθε εκεί να αντικρίσουμε ένα διαφορετικό πρόσωπό τους, περισσότερο θελκτικό.

    (ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 28/03/2005)
    santourman
    29.03.2005, 13:37
    Αναρωτιέμαι... αν για το δικό μας live γράφτηκαν αυτά που γράφτηκαν, για αυτή τη συναυλία πόσες και πόσες σελίδες θα μπορούσαν να γραφτούν σε κάποιο αντίστοιχο φόρουμ...? Δε θα χώραγαν ούτε οι σκληροί τους δίσκοι από τα τόσα μηνύματα!
    xristos
    29.03.2005, 14:13
    Το διάβασα κι εγώ το άρθρο και πολύ στεναχωρήθηκα. Εχθές βέβαια με πήραν στην εκπομπή και μου είπαν πως δεν ήταν και τόσο τραγικά τα πράγματα σε επίπεδο ήχου, σκηνικής παρουσίας και ατμόσφαιρας. Κανείς βέβαια δεν αμφισβητεί το ότι γινόταν χαμός...

    Διοργανωτές!! Τι τα θες??!!!
    MichPah
    30.03.2005, 00:03
    ευτυχώς που δεν θελανε οι φίλοι μου να πάμε παρόλη την "πιεση" που τους ασκούσα, ακόμη θα με δέρνανε....
    MariannaP
    30.03.2005, 10:47
    Καλά, εσύ Μιχαλιό, έτσι κι αλλιώς... ξύλο έπρεπε να φας!!!
    Next time!
    GL
    30.03.2005, 16:23
    Quote:

    Το μέλος MichPah στις 30-03-2005 στις 00:03 έγραψε:

    ευτυχώς που δεν θελανε οι φίλοι μου να πάμε παρόλη την "πιεση" που τους ασκούσα, ακόμη θα με δέρνανε....




    Καλα μιχαλιο μου ειχες σκοπο να πας σε εκεινο το live και εγραψες το δικο μας???τετοια λεγε μου.....
    την "χλωροσφακα" την ξερετε εκει στο ηρακλειο??με τετοια θα σε κυνηγαω αχαηρευτε...!!!!ακου εκει??να φυγει απο το live μας για να παει αλλου??ωρε γλεντια που'θα χουμε στη πλατεια στα λιονταρακια του ηρακλειου σε λιγο καιρο....!!!
    tetraktis
    30.03.2005, 17:48
    Ακόμη όμως και σε αυτή την "αποτυχία" όπως χαρακτήρισαν το live στην εφημερίδα, γεγονός παραμένει οτί ο κόσμος πήγε κι έγινε το αδιαχώρητο.

    Κι αυτό είναι που μετράει. Να σ' αγαπούν και να'ρχονται!!!