ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.851 μέλη

    Al Di Meola - Μιχάλης Παούρης

    mary_omikron
    11.12.2011, 18:25

    Ο Al Di Meola για τον Μιχάλη Παούρη...

    " His technique is ridiculous! So it reminds of me when I was 25 years younger..." (Al Di Meola 4-11-2011 εφημερίδα "ΤΑ ΝΕΑ")

     

    Δείτε επίσης :

    http://www.bouzoukispace.com/news/news/%CE%BC%CE%B9%CF%87%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%8E%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%AF%CF%80%CE%BB%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-al-di-meola


    tasosxenofos
    11.12.2011, 18:41

     

    Για τον Al Di Meola δεν χρειαζονται ιδιαιτερες συστασεις.Για τον δικό μας Μιχαλη Παουρη
    το σιγουρο ειναι οτι θα μας απασχολει για πολλα πολλα χρονια ακομα...Εκτιμω πάντως πέραν
    των δαιμονικών ταχυτήτων στο παίξιμο του αλλά και της εφευρετικότητάς του,το ήθος που
    φαίνεται να τον διακρίνει.Αναμένουμε ακόμα περισσότερα...


    Moonchild92
    11.12.2011, 19:25

    Και χρειαζόταν να κυκλοφορήσει ευρέως αυτό το quote για να τον προσέξει κόσμος. Πριν από κανένα μήνα που έγινε και ολόκληρη συναυλία του Παούρη με καλεσμένο(!) τον DiMeola ποιος ασχολήθηκε; Σχεδόν κανείς.


    tasosxenofos
    11.12.2011, 19:39

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 11-12-2011 στις 19:25 έγραψε...

    Και χρειαζόταν να κυκλοφορήσει ευρέως αυτό το quote για να τον προσέξει κόσμος. Πριν από κανένα μήνα που έγινε και ολόκληρη συναυλία του Παούρη με καλεσμένο(!) τον DiMeola ποιος ασχολήθηκε; Σχεδόν κανείς.



    Αυτοι που γνωριζουν, γνωριζουν... Τωρα αν εννοεις τα καναλια και τα λοιπα Μεσα Μαζικης Εξημερωσης

    ειναι μια αλλη συζητηση.

    Πιο πανω το βιντεο της Mary ειναι απο την συναυλια του Μιχαλη Παουρη στις 5-11-2011 στην Αθηνα με

    καλεσμενο τον Meola

    H συναυλια προεκυψε ως συνεχεια- αν δεν κανω λαθος-

    της guest εμφανισης του Παουρη στην συναυλια του Al Di Meola επι Γαλλικου εδαφους

    Παραθετω


    -----------------
    ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tasosxenofos στις 11-12-2011 19:43 ]


    Moonchild92
    11.12.2011, 20:06

    Ναι, εννοείται το είδα ότι από εκεί είναι, προφανώς για τα ΜΜΕ μιλούσα. Smile


    mary_omikron
    11.12.2011, 20:33

    Ναι Τάσο, σωστά είπες ότι η πρόσκληση του DiMeola έγινε σε συνέχεια της επίσκεψης του Παούρη και της εμφάνισης-έκπληξης επί σκηνής  της συναυλίας στο Reims Jazz festival τον περασμένο Ιούλιο.

    Πληροφορίες γι΄αυτά και για την σύμπραξή τους σε δύο κομμάτια που (είπε) θα συμπεριληφθούν σε επικείμενο δίσκο του Παούρη υπαρχουν στα παρακατω linkes καθώς και ένα βιογραφικό που βρήκα..

    http://www.culturenow.gr/interviews/Al_di_Meola_-_%CE%9C%CE%B9%CF%87%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%82_%CE%A0%CE%B1%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B7%CF%82:_%CE%9C%CE%B9%CE%B1_%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7_%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%83%CF%8D%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BE%CE%B7!.html

     

    http://paouris.blogspot.com/p/blog-page_5171.html

     


    jorge
    12.12.2011, 01:05
    Μαίρη ευχαριστούμε για το βίντεο :) Τιμή για όλους μας, ο Μέολα να έχει επιλέξει έναν έλληνα μπουζουκίστα (ή ...μπουζουκτσή) για να εκτελέσει αυτό το αριστούργημα, το Mediterranean Sundance.
    ilio
    13.12.2011, 10:52

    Χαζεύεις όταν τους κοιτάς...Smile

    Ο Μιχάλης Παούρης έκανε κυριολεκτικά το μπουζούκι κιθάρα!!!

    Τί ωραίο που είναι όταν τα διάφορα είδη μουσικής συνεργάζονται τόσο αρμονικά

    μεταξύ τους και μας δίνουν ένα τόσο ξεχωριστό και μαγικό αποτέλεσμα!!

    Σε ευχαριστούμε πολύ Μαίρη για το βίντεο!!


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    17.12.2011, 23:23

    Α ρε τι παιδιά βγάζει ο Ταύρος!!!!!!!!!!!!!!

    Τον Μιχάλη τον ξέρω από 12 χρονών & είναι ένα υπέροχο παιδί!!!!!!!!!!!!!


    VagTz
    19.12.2011, 13:20
    Δεν είναι μόνο η ταχύτητα που μετράει σε έναν εκτελεστή. Ο Μάρκος Βαμβακάρης ήταν ένας αργός μπουζουκτσής, αλλα αυτό δεν τον εμπόδησε να γίνει μεγάλος. Εγώ την παρακολούθησα την σηναυλια. Η αίσθηση που μου έδωσε το παίξιμο του Παούρη είναι οτι το οργανο έβγαζε ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΙΘΡΕΣ. Ναί, οι νότες ήταν μουντές, ψεύτικες και είχαν σαν βάση τον εντυπωσιασμό λόγω ταχύτητος. Ειδικά η εμφάνιση με το ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ηταν για κλάματα. Ο Χιώτης είχε ταχύτητα, αλλα οι νότες έβγεναν καθαρές, στακάτες. Οχι αυτό το πράμα.
    inkve
    19.12.2011, 15:09

    Παράθεση:

    Το μέλος VagTz στις 19-12-2011 στις 13:20 έγραψε...

    Δεν είναι μόνο η ταχύτητα που μετράει σε έναν εκτελεστή. Ο Μάρκος Βαμβακάρης ήταν ένας αργός μπουζουκτσής, αλλα αυτό δεν τον εμπόδησε να γίνει μεγάλος. Εγώ την παρακολούθησα την σηναυλια. Η αίσθηση που μου έδωσε το παίξιμο του Παούρη είναι οτι το οργανο έβγαζε ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΙΘΡΕΣ. Ναί, οι νότες ήταν μουντές, ψεύτικες και είχαν σαν βάση τον εντυπωσιασμό λόγω ταχύτητος. Ειδικά η εμφάνιση με το ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ηταν για κλάματα. Ο Χιώτης είχε ταχύτητα, αλλα οι νότες έβγεναν καθαρές, στακάτες. Οχι αυτό το πράμα.

    το να τζαμαρεις επι σκηνης με τον meola σε τετοιου ειδους αυτοσχεδιασμους απαιτει κοτσια...θρασσος...αλλα και αυτοπεποιθηση και κατακτηση του οργανου που παιζεις....

    και εμενα με ενοχλει αυτο το extra τασταρισμα του μπουζουκιου επειδη λογικα οι χορδες του ειναι αρκετα χαμηλα ωστε να  διευκολυνεται περισσοτερο στην ταχυτητα....ειμαι σιγουρος οτι αυτος ειναι ο λογος που καποιες νοτες ακουγονται στα αυτια σου(και οχι αδικα) θολες και οχι "στραγαλατες"...

    το ατομο δεν ειναι τυχαιο...ειναι παιχταρας στο μπουζουκι και ειναι ξεκαθαρο πως γνωριζει μουσικη...αλλιως δεν θα μπορουσε να ακολουθησει τον meola...

    μην τα ισοπεδωνουμε ολα...η συγκριση με τον χιωτη ειναι ισως αναποφευκτη,αλλα ειναι αδικη....ο χιωτης πηγε το μπουζουκι βηματα παραπερα σε τεχνικο και μουσικο επιπεδο...ηταν ο πρωτος....κανεις οσο καλυτερα και να παιξει δεν προκειται να αποσπασει τον τιτλο του πρωτοπορου!!

    θες αλλο παραδειγμα??αυτη την στιγμη που μιλαμε ξερεις ποσοι κιθαριστες υπαρχουν μακραν καλυτεροι του jimi hendrix??

    απαντηση...σχεδον ατελειωτοι...ο hendrix ομως θεωρειτε απο του καλυτερους των καλυτερων....ο λογος??επειδη και αυτος επαιξε την ηλεκτρικη κιθαρα σε τροπους και ηχους πρωτογνωρους για εκεινη την εποχη....και ναι....σε αυτον τα χρωσταμε ολα(οι ηλεκτρικοι κιθαριστες)

    οποτε φιλε μου μην αφοριζεις οσους λιγους(ισως πολυ λιγους) μπορουν να συνεχισουν αυτη την κληρονομια....μακαρι στο μελλον να βλεπουμε μπουζουκτσηδες τετοιου μουσικου επιπεδου και οχι κοπιαρισμενους εκτελεστες ενος ρεπερτοριου για να πεφτει η χαρτουρα στο ξενυχταδικο και ολα καλα....


    VagTz
    20.12.2011, 01:42

     



    Δεν αμφισβητώ ούτε την τεχνική αλλά ούτε και το θράσος (δική σου λέξη) του Παούρη, πολλύ μάλλον τις
    μουσικές του γνώσεις. Δεν τον ξέρω προσωπικά, αλλά παρακολούθησα την συναυλία
    του και τις ατυχείς κατά την άποψη μου κόντρες του με την κιθάρα του ΜΕΟΛΑ. Σε
    πολλά που λες συμφωνά και επαυξάνω. Όμως τι έχεις να πεις για την εμφάνιση του
    ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ μπουζουκιού, σαν το βιολί  της Βανέσσας Μέι;

    Ο Χιώτης δεν έβαλε απλώς μία χορδή. Άλλαξε το κούρδισμα την
    τεχνική τις δυνατότητες του οργάνου.


    inkve
    20.12.2011, 03:24

    δεν ηταν κοντρες....αυτοσχεδιαζαν οι ανθρωποι...ο ενας ακολουθουσε τον αλλο...και αυτο χρειαζεται αρκετη εμπειρια ειδικα οταν γινεται αναμεσα σε τοσο διαφορετικα σε ηχο οργανα για να ταιριαξουν μεταξυ τους....βεβαια ειναι και το συγκεκριμενο κομματι του meola που σηκωνει πολυ αυτοσχεδιασμο και ηχητικους πειραματισμους

    αυτο με την εμφανιση του ηλεκτρικου μπουζουκιου και την mei δεν το εχω δει....δεν καταλαβαινω κιολας τι θες να πεις...

    ο χιωτης οντως πηγε πολυ μακρια το μπουζουκι...αμφιβαλλεις πως ισως το εφτασε στα ορια του??αυτο δεν σημαινει πως ολοι οι υπολοιποι που εχουν ολα τα στοιχεια να τον φτασουν ειναι δευτερης κατηγοριας...

    για σκεψου...ποσα απο τα πιο γνωστα ηλεκτρικα οργανα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ εχουν εξελιχτει με παρομοιο τροπο τα τελευταια 30-40 χρονια??και δεν μιλαμε για αλλαγες κουρδισματων που ηταν πολυ κοινο φαινομενο σε αλλα οργανα....μιλαμε για εξελιξη...τι αλλαξε??σχεδον τιποτα!!τα ιδια οργανα παραμενουν ολα....ο παιχτης ειναι αυτος που κανει την διαφορα

    εμενα προσωπικα δε θα με πειραζε και μια αντιγραφη χιωτη αν αναλογιστεις την σαπιλα που οι μπουζουκτσηδες τοσες δεκαετιες αναμοχλευουν και συντηρουν

    αν μη τι αλλο αυτο το παλληκαρι ξεχωριζει διοτι ειναι πολλα σκαλια παραπανω απο τους περισσοτερους...και μονο που τον συγκρινουν με τον χιωτη ειναι η οαση στην ερημο!!

    το πιο δυσκολο πραγμα δεν ειναι να πρωτοτυπισεις παρουσιαζωντας ενα καινουριο ειδος μουσικης....το πιο δυσκολο ειναι να πρωτοτυπισεις σε ενα ειδος μουσικης κορεσμενο εδω και δεκαετιες...Winkποσο παραπερα να το παει λοιπον??

    μην ξεχναμε πως ο χιωτης εκτος απο παιχταρας εγραφε και ωραια κομματια...δωσε λιγο χρονο να δουμε ο τυπος πως συνθετει...πως σκεφτεται...πως την "ακουει" ρε παιδι μου

    δεν ειναι δα και ηλικιωμενος οπως ο meola που εχει βαλει στην ακρη τα πολλα ακροβατικα και εχει κρατησει το αποσταγμα....με τοση μελετη που εχει ριξει ειναι λογικο να θελει και αυτος να επιδειξει τις δυνατοτητες του πανω στο οργανο...να ξεσπασει...να ξεδωσει....

    πιστευω γνωριζεις τι λιωσιμο χρειαζεται ωστε τεχνικα να φτασεις σε σημειο οχι μονο να παιζεις ετσι...αλλα και να αυτοσχεδιαζεις ανετα μπροστα σε κοσμο εχωντας στο πλαι σου εναν γιγαντα και freak της τεχνικης οπως ο meola που οχι μονο σε συνοδευει,σε προκαλει κιολας να σπρωξεις τον εαυτο σου ακομα παραπερα...και εν τελη να αναγνωριζεσαι κιολας απο εναν τετοιο παιχτη και μουσικο......it takes a lot of guts..!!!most of us will shit our pans!!!σε ελληνικη ελευθερη μεταφραση χρειαζεται πολλα @@ρια και οι πιο πολλοι απο εμας θα χεζομασταν επανω μας!!!!

    να σημειωσω πως δεν ακουω ουτε ακουγα ποτε λαικη μουσικη οπως επισης δεν συμπαθησα ποτε ιδιαιτερα τον ηχο του μπουζουκιου εκτος απο κατι παλια χειροποιητα τριχορδα που εχει τυχει να πιασω στα χερια μου...με λιγα λογια ειμαι εντελως εκτος απο λαικα ακουσματα και κρινω το παλληκαρι με εντελως ξεκαθαρη ματια


    VagTz
    20.12.2011, 12:50

    Φίλε μου συμφωνώ μαζί σου σε όλα.

    Η μόνη μας διαφορά είναι ότι εγώ παρακολούθησα την σηναυλία και μεταφέρω αυτά που άκουσα ζωντανά και αυτά που είδα.

    Στο μέσον λοιπόν της συναυλίας εμφανίστικε με ένα ηλεκτρικό μπουζούκι (μόνο ο σκελετός δηλ.) με ένα ήχο απαίσιο παίζοντας κάτι που εμένα πραγματικά ακουγόταν σαν ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΙΘΡΕΣ. Ίσως ήταν η θέση μου, στον εξώστη. Μπροστά μου κάθονταν και οι "Αδελφοι Τζαβάρα" που και αυτοί μου φάνικε ότι δυσανασχετούσαν.


    inkve
    20.12.2011, 14:36

    καταλαβα....εμφανισε ενα εξολοκληρου ηλεκτρικο μπουζουκι...κανει καποια βηματα μπροστα η εστω πειραματιζεται...

    οπως ακριβως και ο χιωτης που στην εποχη του οι αντιζηλοι και οι λοιποι ταβερνοτζατζικομαγκες τον λεγανε φλωρο και αδερφη...

    η ιστορια επαναλαμβανεται???μακαρι....ενα τετοιο rewind το χρειαζομαστε

    δε διαβαζω κατι καινουριο....οι κυκλοι αυτοι ηταν και θα παραμεινουν συντηρητικοι...

    ενας παιχταρας...βρεθηκε στην σκηνη με τον meola...και οι αδερφοι τζαβαρα-κατσαμπα-ματαμπα και δε ξερω γω ποσοι αλλοι ενιωσαν για μια φορα τι γευση  εχουν τα σωθικα τους....δεν τρεχει...θα το ξεπερασουν


    Kwstakisl88
    20.12.2011, 15:02
    απλα συγκλονιστικη συναυλια!!!! τετοια ποιοτητα σπανια τη συναντας! το μπουζουκι ανεβηκε παρα πολλα επιπεδα κ εκει που πολυ θεωρησαν οτι φτανει στη δυση του σαν οργανο ηρθε αυτος ο μεγαλος μουσικος κ του εδωσε πνοη που θα το κρατησει ζωντανο για παντα! αν εισασταν στο ακροπολ θα καταλαβαινατε ολοι τι δεος νιωσαμε ολοι! ευχαριστουμε!!!
    Acroatis
    20.12.2011, 15:23

    Πραγματικά τρομερή συνεργασία..!

    Είχα την τύχη να είμαι και 'γω μέσα στο Ακροπόλ εκείνο το βράδυ. Το αποτέλεσμα? Μια ευχάριστη έκπληξη.

    Τον Μέολα τον είχα ακούσει αρκετές φορές με πιο πρόσφατη αυτή στο γκαζάρτε και ήξερα περι τίνος πρόκειται. Ένας από τους πιο μελωδικούς κιθαρίστες για μένα (: Αν είναι δόκιμος ο συγκεκριμένος όρος :)

    Τον Μιχάλη Παούρη τον έμαθα! Απίστευτη τεχνική και πολύ μικρός σε ηλικία.Θα συμφωνήσω με τον inkve περι πίστωσης χρόνου.

    Δεν πρέπει να κρίνουμε τόσο βιαστικά και αβίαστα παίκτες που αν μη τι άλλο έχουν δώσει, και δίνουν, καθημερινά τις "εξετάσεις" τους.

    Και μόνο ότι ο Μέολα είπε όλα αυτά τα λόγια για μουσικό ένστικτο μεγάλης κλάσης είναι εξόχως τιμητικό και ενθαρρυντικό για την συνέχεια αυτού του παιδιού.

    Τα video που συνάντησα καθώς έψαχνα στο ίντερνετ αδικούσαν την συγκεκριμένη σύμπραξη καθώς και τα κομμάτια που έπαιξαν οι δύο καλλιτέχνες μόνοι τους. (Ο Μέολα με τον έταιρο κιθαρίστα και ο Παούρης με την μπάντα του).

    Ο ήχος ήταν πολύ οξύς και δεν θύμιζε σε τίποτα τον όγκο που είχε ζωντανά, μέσα στο θέατρο. Δεν είμαι γνώστης τεχνολογικών θεμάτων ή μεθόδων ηχοληψίας οπότε δεν μπορώ να αποδώσω κάπου ευθύνες.Το αποτέλεσμα κρίνω.

    Πιστεύω ότι θα μας απασχολεί για πολλά χρόνια ακόμη ο συγκεκριμένος μουσικός.

    Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλες εμφανίσεις με παγκόσμιους μουσικούς ογκόλιθους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Acroatis στις 20-12-2011 15:31 ]


    deco
    23.12.2011, 08:42

    Ναι μεν από τη μία πλευρά βλέπω ένα παίχτη με απίστευτη ταχύτητα, από την άλλη όμως φλυαρεί πολύ και το κυριότερο δεν αναδεικνύει πρώτα το μουσικό θέμα αλλά τον εαυτό του..σα να γίνονται όλα χάριν εντυπωσιασμού. .Έχει δυνατότητες, αυτό που χρειάζεται είναι περισσότερη ωριμότητα. Ο Meola ακόμα και σε πολύ νεαρή ηλικία διέθετε και υπόβαθρο και ωριμότητα. O John Williams γιατί από πολλούς θεωρείται ο μεγαλύτερος κλασσικός κιθαριστής όλων των εποχών; Γιατί παίζει ακριβώς ότι πρέπει, ούτε κατί παραπάνω ούτε κάτι λιγότερο, χρωματίζει όσο χρειάζεται, σέβεται το μουσικό κομμάτι και το αναδεικνύει θαυμάσια, δεν υπερβάλλει, έχει μια "πλούσια"..δωρικότητα στο παίξιμό του που δεν αντιγράφεται και πολλά άλλα (εκτός από τη βαθιά μουσική του παιδεία) που για να τα καταλάβεις πρέπει να εντρυφήσεις πολύ στο παίξιμό του.. Δε λέω πως ο Μ.Παούρης δεν είναι χαρισματικός-και βέβαι είναι- αλλά με πολλή συμπάθεια τον συμβουλεύω αυτό: πρώτα το κομμάτι και μετά όλα τα άλλα..


    verrocchio
    23.12.2011, 13:09
    Το μπουζούκι δεν έχει δυνατότητες για πολλά-πολλά έξω από τον χώρο της ανατολίτικης μουσικής, λόγω ηχοχρώματος. Αν κάνω λάθος θα το δείξει ο χρόνος.
    Acroatis
    23.12.2011, 14:33

    Παράθεση:
    O John Williams γιατί από πολλούς θεωρείται ο μεγαλύτερος κλασσικός κιθαριστής όλων των εποχών; Γιατί παίζει ακριβώς ότι πρέπει, ούτε κατί παραπάνω ούτε κάτι λιγότερο, χρωματίζει όσο χρειάζεται, σέβεται το μουσικό κομμάτι και το αναδεικνύει θαυμάσια, δεν υπερβάλλει

     

    Αν θες την γνώμη μου το "παίζει ακριβώς ότι πρέπει" και το "χρωματίζει όσο χρειάζεται" είναι καθαρά υποκειμενικά οπότε εξ ορισμού μοναδικά για τον κάθε άνθρωπο.

    Είναι θέμα γούστου με λίγα λόγια οπότε άλλο το "πρέπει" για εμένα, άλλο για εσένα και φυσικά άλλο για τον John Williams ή τον Μ.Παούρη.

    Και ο τεράστιος Oscar Peterson έβαζε "τον πατέρα του και την μάνα" του σε κάθε κομμάτι αλλά είναι ο μεγαλύτερος πιανίστας που πέρασε από την γη.