ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.844 μέλη

    Εξωτερική κάρτα ήχου για ηχογράφηση

    trelakias
    12.12.2011, 15:01

    Γειά σας...

     

    ψάχνω για εξωτερική κάρτα ήχου την οποία χρειάζομαι για να ηχογραφώ κιθάρες κυρίως, φωνές, μπάσο κλπ με μικρόφωνα.  Θα ήθελα να έχει και προενισχυτές για να γλιτώσω και από εκεί χρήματα... Το budget μέχρι τα 200 ευρώ περίπου...

     

    Έχω δει τις mackie onyx satellite και κάποιες m-audio που προτείνονται για τη δουλειά που τις θέλω.  Την πρώτη δεν την έχω βρει πουθενά για αγορά όμως...

     

    Είμαι άσχετος με κάρτες κλπ οπότε θα ήθελα τα φώτα σας

     

    thanks


    SakisKouroupos
    13.12.2011, 06:32

    Εγω χρησιμοποιώ  κάρτα ήχου t.c. electronic/konnekt 24D επαγγελματική από τον Νάκα .Πάρε περισσότερες πληροφορίες αν σου κάνει.... Παίρνει και κιθάρες και μικρόφωνα .....


    trelakias
    13.12.2011, 13:37

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

     

    Το θέμα είναι όμως ότι δεν θέλω να κάνω επαγγελματικές ηχογραφήσεις γιατί όντως τα λεφτά είναι πολλά και πρέπει να διαθέσω πολύ χρόνο για να μάθω λίγο έστω πως δουλεύουν αυτά.  Δεν είμαι ηχολήπτης,  μουσική παίζω και με ενδιαφέρει βασικά να μπορώ να γράφω κανα δικό μου κομμάτι, να το περνάω στο pc γιατί με on-board κάρτα και mic της πλάκας καταλαβαίνετε ότι δεν γίνεται.  Έτσι θα μπορώ να κρατάω τις εμπνεύσεις μου, να γράφω κανα κλιπάκι κλπ αλλά το θέλω "αξιοπρεπές" όσο γίνεται.  Δεν πρόκειται όμως να στρώσω κώλο για να μάθω το αντικείμενο και όλες τις δυνατότητες... τουλάχιστον προς το παρόν γιατί δεν είναι αυτός ο στόχος μου.

     

    Παράλληλα ψάχνω και για μικρόφωνο για να παίρνω το σήμα από τον ενισχυτή μου μιας και θέλω αυτό τον ήχο.  Πρώτα όμως ψάχνω για την κάρτα... και μου πρότειναν την mackie για την οποία ακούω καταπληκτικές κριτικές και την m-audio fast track pro...

     

    Όσο για software μη γελάσετε αλλά εγώ με το Audacity μια χαρά είμαι για αυτό που θέλω να κάνω.  Έχω και το cubase με σαφώς περισσότερες δυνατότητες, αλλά επειδή δεν έχω χρόνο να ασχολούμαι, δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και αρκούμαι στο απλό audacity για να μην μπερδεύομαι.  -Windows έχω...-

     

    ΥΓ:  σπάρταν όλα θα τα έχω υπόψιν αλλά να ξέρεις ότι μου φαίνονται κινέζικα... για τόση ασχετίλα μιλάμε...  δεν ξέρω που και πως χρησιμοποιείται κάθε χαρακτηριστικό που διαβάζω για τις κάρτες οπότε να ξέρετε όσοι απαντάτε ότι με καθοδηγείτε ενώ εγώ πάω με κλειστά μάτια

     

    {#emotions_dlg.biggrin}

     

     

    edit:  διαφορά firewire και usb interfaces??

    saki και η δική σου κάρτα είναι discontinued


    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 13-12-2011 13:44 ]


    SakisKouroupos
    14.12.2011, 10:37
    Οι "επαγγελματικες" αστειότητες όντως έχουν ακριβά,δεν ήξερα όμως ότι ξεκινάει τώρα.... άλλωστε είναι γνωστό το "ότι πληρώνεις παίρνεις"!!
    trelakias
    14.12.2011, 14:38

    Πολύ καλό αυτό το κονσόλα-recorder {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Νομίζω αντί να μπλέξω με κάρτες και προγράμματα είναι μια εύκολη λύση για τη δουλειά που θέλω.

     

    Ερωτήσεις:

    -Επεξεργασία της ηχογράφησης όπως καμια αντιγραφή, κόψιμο-ράψιμο, fade in-out κλπ είναι δυνατό με αυτά τα μηχανάκια?

    -Επίσης το να γράφω κάτι, μετά να το ακούω και να γράφω μια δεύτερη κιθάρα πχ ή φωνητικά από πάνω του σαν ένα δεύτερο κανάλι για να το μιξάρω?

    -Αν μιλάμε για τα ίδια λεφτά firmware και mixing desk γιατί κάποιος να προτιμήσει το mixing desk? (εκτός του ότι το software στο pc είναι πιο πολύπλοκο από τα κουμπάκια του desk)


    rouli726
    14.12.2011, 19:00

    ...


    -----------------
    http://patrinia.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 14-12-2011 19:01 ]


    klefths
    14.12.2011, 23:00
    Δες αν μπορεις να βρεις καμια presonus firebox μεταχειρισμενη σε αυτα τα λεφτα, η καρτα ειναι σκυλι, κατασκευη, firewire, asio2, 48v, 24/96, midi, προενυσχυτες, τα εχει ολα.