ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.832 μέλη

    Red Hot Chilli Peppers στην Ελλάδα

    musicloverpiano123
    15.12.2011, 22:21

    ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΤΙ ΤΟ ΛΑΤΡΕΜΕΝΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΑΚΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΙΣ 4 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ.ΣΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΣΑΙΤ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΜΩΣ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΙ! ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΙΤΕ ΤΟ!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 16-12-2011 02:26 ]


    musicloverpiano123
    15.12.2011, 22:51
    ειναι επισημο http://www.Rocking.gr/news/Oi_Red_Hot_Chili_Peppers_erxontai_stin_Ellada/11598/ :D
    jorge
    16.12.2011, 02:26

    H διάθεση των εισιτηρίων θα ξεκινήσει στις 10.30 το πρωί της ερχόμενης Τρίτης, 20 Δεκεμβρίου, στο Ticket House (Πανεπιστημίου 42, εντός της στοάς). Από την ίδια ώρα θα είναι διαθέσιμα και στο διαδίκτυο, από τις ticketpro.gr & tickethouse.gr.

    Οι τιμές των εισιτηρίων διαμορφώνονται ως εξής:

    • PL1 (θύρες 1,2,34,35): 35 ευρώ
    • PL2 (Αρένα): 45 ευρώ
    • PL3 (θύρες 4,6,30,32): 45 ευρώ
    • PL4 (θύρες 3,5,8,10,12,24,26,28,31,33): 65 ευρώ
    • PL5 (θύρες 7,9,11,13Α,23Β,25,29): 7 5 ευρώ
    • PL6 (Pitch-Front of Stage): 75 ευρώ


    Moonchild92
    16.12.2011, 10:34

    Πολύ καλές τιμές σε σύγκριση με κάποιους μεγάλους και "μεγάλους" που μας έρχονται.


    GALOIS
    16.12.2011, 18:19
    Ναι οντως..και εμενα εντυπωση μου κανει!!!
    musicloverpiano123
    17.12.2011, 22:19
    ΤΕΛΕΙΕΣ ΤΙΜΕΣ ενω ειναι κορυφαιο συγκροτημα.μαλλον σκεφτηκαν οτι δεν εχουμε λεφτα και κατεβασαν και τις τιμες
    Cobra
    18.12.2011, 14:16

    Δεν γράφω συχνά στο φόρουμ, αλλά με αφορμή την επικείμενη εμφάνιση των RHCP, θα ήθελα να πώ δυο λογάκια. Καταρχήν ρε παιδιά, για ποιές καλές τιμές λέτε; Εκτός αν σας τα δίνουν οι γονείς σας τα χρήματα, ή έχετε καλοπληρωμένες δουλειές, ή είστε εισοδηματίες.

    Προσωπικά όποτε βλέπω κάποια μπάντα live, πάντα προτιμώ να βρίσκομαι στο χώρο που χαρακτηρίζεται front of stage. Στους RHCP απ'ότι βλέπω ο συγκεκριμένος χώρος έχει 75 ευρώ εισιτήριο. Στην ίδια όμως τιμή πωλούνται και τα εισιτήρια για τις θύρες 7,9,11,13Α,23Β,25,29. Το ίδιο πράγμα είναι και έχουν ίδια τιμή; Εν τω μεταξύ στις θύρες 3,5,8,10,12,24,26,28,31,33 κοστίζουν μόλις 10 ευρώ λιγότερο. Αυτό εγώ το θεωρώ απατεωνιά. Οι τιμές των εισιτηρίων δεν θα πρέπει να καθορίζονται μόνο από το κύρος και την αναγνωρισιμότητα της εκάστοτε μπάντας, αλλά και από τη χώρα στην οποία παίζουνε, καθώς και από τις οικονομικές συνθήκες που επικρατούν.

    Η εταιρία Q Prime των Peter Mensch και Cliff Burnstein, η οποία είναι μεταξύ των άλλων υπεύθυνη για τη διαχείριση των δικαιωμάτων αρκετών συγκροτημάτων, (μεταξύ αυτών οι Μetallica και οι RHCP) προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τη φάση οικονομικά ως εκεί που δεν παίρνει. Ο Βurnstein συγκεκριμένα δήλωσε μέσω του Wall Street Journal: «Μέσα στα επόμενα χρόνια το δολάριο θα γίνει δυνατότερο και το ευρώ πιο ανίσχυρο, και αυτό ακριβώς είναι το θέμα μας. Θέλω να το εκμεταλλευτώ αυτό με το να γίνουν περισσότερες εμφανίσεις τώρα, γιατί θα είναι πιο κερδοφόρες για εμάς». Για όποιον έχει την υπομονή να διαβάσει, ολόκληρο το άρθρο βρίσκεται εδώ:

    http://www.Rocking.gr/news/Twra_i_pote_H_Eurwpi_de_sikwnei_pleon_tous_Metallica_kai_tous_Red_Hot_Chili_Peppers/11583/

     

    Έχω δει πολύ μεγαλύτερες μπάντες με τα ίδια ή και λιγότερα χρήματα. ΑC/DC με 80 ευρώ, Deep Purple με 45 ευρώ, Βlack Sabbath με Dio + Blind Guardian + Testament με 60 ευρώ, Judas Priest  + Whitesnake + Firewind με 45 ευρώ, Scorpions με 40 ευρώ, Ιron Maiden δύο φορές με 43 και 70 ευρώ αντίστοιχα  και Black Sabbath με Ozzy + Velvet Revolver + Black Label Society με 60 ευρώ. Για να μην μιλήσω για αυτό που έγινε στο Sonisphere της Βουλγαρίας. Δύο ημέρες που συμπεριελάμβαναν Metallica, Slayer, Megadeth, Anthrax, Manowar, Rammstein, Alice in Chains και Stone Sour, με διανυκτέρευση σε πολύ καλό ξενοδοχείο + τα μεταφορικά + εισιτήρια σε τιμή κάτω των  100 ευρώ.

    Στις τεράστιες (τις περισσότερες φορές) διαφορές στην οργάνωση και διαχείριση ενός live μεταξύ του Ελλαδικού χώρου και του εξωτερικού δεν θα ήθελα να αναφερθώ, καθώς όποιος έχει ταξιδέψει εξωτερικό για να παρακολουθήσει συναυλίες ξέρει πολύ καλά τι εννοώ.

    Το θέμα είναι πως χρόνια τώρα στην Ελλαδίτσα εκμεταλλέυονται την αγάπη μας για κάποιες μπάντες, βάζοντας πολύ υψηλές τιμές στα εισιτήρια σε σχέση με το τι προσφέρεται στον ακροατή. Και μην γυρίσει και πει κανείς ότι οι μπάντες δεν έχουν καμιά ευθύνη, γιατί οι μουσικοί ξέρουν πολύ καλά τι γίνεται. Συνειδητοποιημένοι μουσικοί όπως ο Manu Chao πολλές φορές απαιτούν την χαμηλή τιμή του εισιτηρίου, ώστε να είναι προσιτοί σε όλους. Άλλωστε απ' όσο γνωρίζω το δικαίωμα στη μουσική και κατ' επέκταση στις συναυλίες δεν είναι προνόμιο μόνο των φραγκάτων ή ενός συγκεκριμένου "κύκλου", αλλά όλων. Καλό θα ήταν να θυμούνται που και που κάποια συγκροτήματα ποιοί τους έκαναν αυτό που είναι τώρα και να πάψουν να τους αποκλείουν κατ' αυτό τον τρόπο. Μην ξεχνάμε ότι δεν μένουνε όλοι στην Αθήνα, οπότε υπάρχουν άνθρωποι που θα χρειαστεί να καλύψουν και κάποια εξτρά έξοδα.

    Στην τελική όπως "ανεβάζει" ο κόσμος τις μπάντες, με τον ίδιο τρόπο μπορεί να τις "κατεβάσει" κιόλας. Αν η μόνη γλώσσα που καταλαβαίνουν κάποιοι είναι το χρήμα, τότε είναι στο χέρι του καθενός μας να τους κόψει την "επιχορήγηση".

    Φιλικά προς όλους,

    Cobra


    klefths
    18.12.2011, 20:39
    Καλα τα λεει ο cobra, τι καλες τιμες λετε, στην Ευρωπη οι τιμες των εισητηριων με δυσκολια αγγιζουν τα 50 ευρω και μαλιστα σε συναυλιακους χωρους με ακουστικη, οχι στο ΟΑΚΑ! 25 ευρω επρεπε να κοστιζαν οι RHCP.
    GALOIS
    20.12.2011, 14:12

    Pentatonikos συμφωνώ μαζί σου..αυτο εννοούσα και εγω παραπάνω...και κατι που δεν διευκρίνησα στα παιδιά...όταν ήρθαν στα Γιάννενα (λεω για τα Γιάννενα γιατί ξερω)..οι Deep Purple και οι Scorpions και οι Whitesnake για παράδειγμα, μπάντες οι οποίες μάλιστα ήταν στην μεγάλη τους  εποχή δεκαετίες πριν, και προφανώς έρχονται  στην Ελλάδα γιατι πουθενά αλλού δεν θα είχαν τέτοια απήχηση πλέον, μιας και το μόνο που νοιάζει τις εταιρίες που διαχειρίζονται τα δικαιώματα τους είναι το κέρδος (δεν νομίζω να υπάρχει αμφιβολία περί αυτού), είχαν το εισιτήριο 40 ευρώ.Εμένα μου φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά εδώ.Νομίζω οτι δεν είναι το ίδιο να βλέπουμε στην σκηνή τον Gillan να μην μπορεί να πάρει πλέον τα πόδια του, και από την άλλη τους rchp, η οποία είναι μάλιστα μια μπάντα πολύ επίκαιρη.Kατα τη γνώμη μου και νωρίς μας θυμήθηκαν!


    musicloverpiano123
    20.12.2011, 16:47
    15χρονο κοριτσακι ειμαι κ γω αλλα δεν ειμαι σαν τις αλλες για αυτο μην μας παιρνει ολους το ποταμι βλεπω εγω τωρα στο ιντερνετ οτι δεν εχει διαθεσιμα εισητηρια μπροστα στη σκηνη που ονειρευομουν να παω κ εχω τρελαθει ελπιζω να μην ισχυει γιατι πραγματικα ειμαι παρα πολυ στενοχωρημενη και πιο πολυ με καιει οτι επειδη ειναι φθηνα θα τα εχουν παρει κατι ασχετοι που οπως ειπατε ξερουν 2-3 τραγουδια και χαιρονται κ εγω που ακουω συνεχεια και πραγματικα τους αγαπαω γτ η μουσικη τους με βοηθησε παιζει να μην μπορεσω να ειμαι μπροστα στη σκηνη.ξερω μπορει να ακουγομαι σαν κακομαθημενο που τα θελει ολα δικα του αλλα ειναι το ονειρο της ζωης μου και θελω να τους δω απο κοντα.ακουσε εκει με 35 ευρω για να παει ο οποιος να ναι κ να χαιρεται ξερω ηδη ποσα ακυρα ατομα που θα πανε κ ειμαι παρα πολυ εκνευρισμενη γτ εμεις π τουσ ακουμε ποσο καιρο κ τους αγαπαμε το αξιζουμε περισσοτερο...αυτα
    fotinithanati
    20.12.2011, 18:12

    εγω το δωρο που ζητησα απο τον Αϊ-βασιλη (τους γονεις μου)ειναι εισητηρια για την συναυλια.....ειμαι φανατικη απο πολυ μικρουλα και τους λατρευωωωω......συμφωνω απολυτα με την musicloverpiano123 οποτε τρεχα να προλαβεις γιατι οι ελλαδα εχει πολλους ασχετους....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotinithanati στις 20-12-2011 18:13 ]


    musicloverpiano123
    20.12.2011, 21:22
    πες τα! ειναι το αγαπημενο μ συγκροτημα!τελικα εχει εισητηρια Front Of Stage ευτυχως!!!
    Mad4U
    20.12.2011, 22:18

    Ειναι δυνατον να κραζετε και τους RHCP?? Ακομα και η συγκριση με τους Bon Jovi και τους U2 ειναι αστεια αντικειμενικα, περα απο τα γουστα του καθενος.  Απο RCHP δεν ξες 2 τραγουδια σιγουρα ξες 10 κ αλλα 10 τα ξες αλλα δεν σου ερχονται. Αν εισαι φανατικος ξες 50 και τα περισσοτερα ξες να τα παιζεις κιολας! Ενταξει δε λεω λειπει ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ John Frusciante αλλα και παλι και ο Flea και ο Chad ειναι απιστευτα καλοι μουσικοι και Performers.

    Α, και αν τα εισητηρια  ηταν πιο φτηνα θα λεγατε οτι πανε για αρπαχτη και κατι τετοια!!

    Οι ωρες που περναω ακουγοντας τα τραγουδια τους, οι φορες που η διαθεση μ αλλαξε ακουγοντας RHCP και το οτι χαρις τον Frusciante αρχισα να παιζω κιθαρα και να αξιοποιω τις πεταμενες ωρες μου ειναι περα απο το χρηματικο αντιτιμο. Για μενα ειναι χρεος μου αλλα και ονειρο ζωης εδω και 5-6 να τους ακουσω απο κοντα.

    Και ο Frusciante θα ειναι παρον, καθε φορα που θα ακουγεται ενα μαγικο riff.


    Moonchild92
    20.12.2011, 23:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Mad4U στις 20-12-2011 στις 22:18 έγραψε...

    Ειναι δυνατον να κραζετε και τους RHCP?? Ακομα και η συγκριση με τους Bon Jovi και τους U2 ειναι αστεια αντικειμενικα, περα απο τα γουστα του καθενος. 

    Μην παγιδεύεσαι από μόνη σου. Μπορώ να σου βάλω σε άλλη σειρά στην πρότασή σου τις μπάντες που ανέφερες και θα υπάρχει σε κάθε περίπτωση κόσμος που θα συμφωνεί με την σειρά που τα έχω.


    Mad4U
    21.12.2011, 00:58

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 20-12-2011 στις 23:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Mad4U στις 20-12-2011 στις 22:18 έγραψε...

    Ειναι δυνατον να κραζετε και τους RHCP?? Ακομα και η συγκριση με τους Bon Jovi και τους U2 ειναι αστεια αντικειμενικα, περα απο τα γουστα του καθενος. 

    Μην παγιδεύεσαι από μόνη σου. Μπορώ να σου βάλω σε άλλη σειρά στην πρότασή σου τις μπάντες που ανέφερες και θα υπάρχει σε κάθε περίπτωση κόσμος που θα συμφωνεί με την σειρά που τα έχω.



    Οπα πρωτον... μονος μου οχι μονη μου. Εγραψα την λεξη αντικειμενικα που σημαινει διακριτες διαφορες, για καποιον που ξερει 5 πραγματα...δεν εχει νοημα να το αναλυσω. Σημασια εχει πως αν θελουμε να ξεφυγουμε απο τα σκυλαδικα, το καλοκαιρινο τουρ του Χατζηγιαννη και απο αρπαχτες οπως J lo και πυξ λαξ 2011 πρεπει να γεμιζουμε τα σταδια ξεκινωντας απο τους RHCP!!


    Mad4U
    21.12.2011, 14:24

    Κουρασατε!
    Link

    " target="_blank" target="_new">> Η Κολετσα λιγοτερα φαλτσα κανει!! Και οι Βοn Jovi ειναι αντικειμενικα υποδεεστεροι γιατι εχουν 3 τραγουδια στο ιδιο στιλ και τα λενε 30 χρονια με τον ιδιο ποζερογκλαμουρικο τροπο.
    Αν δε γεμισεις το σταδιο τωρα με τους RHCP η οποιος αλλος μεγαλος και να ηταν, αυτο θα μαθευτει εξω και θα φοβηθουν αλλοι να ερθουν. απλα. Γι αυτο το μεγαλυτερο γεγονος που θα συμβαινει στην ΕΛΛΑΔΑ θα ειναι οι πυξ λαξ, οι Vegas και ο Χατζηγιαννης.

    Δεν παει με την ποσοτητα ε? Δηλαδη θα πας να ακουσεις 2 καλα τραγουδια και θα φυγεις???? Με δουλευεις???

     

    Αλλα αν φτασαμε να κραζουμε τους RHCP τι μπορει να μας ικανοποιησει?? Κι ο  Hendrix να αναστηθει και κανει συναυλια στην Ελλαδα παλι θα τον κραξετε! Θα πειτε οτι ντυνεται σα γυφτος κι οτι παιζει βολικα σολακια σε major πεντατονικη!!!!

    ποιος θα ερθει ρε ο γυφτος, το γατακι ο Hendrix?? Εμεις εδω εχουμε τον Μιτζελο και τον Βασιλη!!!


    Mad4U
    21.12.2011, 14:39
    ΥΣ οσοι ασχολουμαστε με τη μουσικη ειμαστε επαγγελματιες trollades δεν υπαρχει σωτηρια για κανενα φορουμ. Μονο Trolling.
    musicloverpiano123
    21.12.2011, 16:52
    δεν ξερω αν λες για μενα mad4u οτι κραζω τους rhcp αν λες ομως δεν καταλαβες τι γραφω.εμενα ειναι το αγαπημενο μου συγκροτημα και σημαντικοι γ μενα γιατι χαρη σε αυτους συνεχισα να ασχολουμαι με την μουσικη και παντα μου φτιαχνουν τη διαθεση.εγω αυτο που ειπα ειναι οτι ξερω πολλα παιδια που απλα τους αρεσουν 5 τραγουδια τα οποια ειναι τα πασιγνωστα τους και λενε 'α ειναι το αγαπημενο μ συγκροτημα' ενω στη πραγματικοτητα καρφακι δεν τους καιγεται κ θ πανε στη συναυλια θελω να πω εγω πραγματικα τους αγαπαω και νιωθω σαν να τους ξερω χρονια καθημερινα τους ακουω τα αγαπημενα μ τραγουδια τους ειναι γυρω στα 60 γιατι εχουν βγαλει απειρες τραγουδαρες και ξερω οτι υπαρχουν παρα πολλοι ανθρωποι που νιωθουν οπως και γω για τους rhcp κ ολοι εμεις θελουμε να παμε στη συναυλια και να περασουμε υπεροχα σκεψου οτι θα ειναι ποσα ατομα του τυπου που ανεφερα που θα πανε για χαβαλε
    Cobra
    21.12.2011, 17:09

    Μad4U, με όλο το σεβασμό, κατανοώντας το νεαρό της ηλικίας σου και χωρίς να θέλω να το παίξω μουσικαράς, ξερόλας ή μουσικοπατέρας, νομίζω ότι εσύ κούρασες. Σου τα εξήγησε σε πέντε γραμμές ο πεντατονικός, αλλά δεν νομίζω ότι έπιασες το νόημα και το ύφος των γραφομένων του.

    Για τους Bon Jovi αν και δεν είμαι φαν, κάνεις τεράστιο λάθος, πολύ απλά γιατί δεν ζούσες ή αν ζούσες ήσουνα πολύ μικρός για να παρακολουθήσεις τα peak της καριέρας τους. Το peak τους θα το σύγκρινα με τα peak του Springsteen, όχι γιατί παίζουν παραπλήσια μουσική, αλλά γιατί και οι 2 υπήρξαν οι μεγάλοι (mainstream) American Rock heroes. Ελπίζω να καταλαβαίνεις με ποιά έννοια το λέω.

    Aπό εκεί και πέρα αν νομιζεις ότι οι Bon Jovi έχουν μόνο 3 τραγούδια που επαναλαμβάνονται, πάλι κάνεις λάθος και θα σου πρότεινα να ακούσεις όλη τους τη δισκογραφία με χρονολογική σειρά για να καταλάβεις πέντε πράγματα. Το ότι μια μπάντα κινείται σε ένα συγκεκριμένο μουσικό ύφος δεν συνεπάγεται ότι είναι επαναλήψιμοι. Με το ίδιο σκεπτικό οι AC/DC που ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΑ είναι μπαντάρα και μάλιστα κλάσεις ανώτεροι και από τους U2 και από τους RHCP και από τους Βοn Jovi, μπορούμε να πούμε ότι είναι μια μπάντα όχι απλά επαναλήψιμη, αλλά επαναλήψιμη σε σημείο αηδίας.

    Δεν θα πω πολλά για τα  "μαγικά riffs" του Frusciante, παρά μόνο ένα. Ναι είναι ένας κιθαρίστας που κάνει πολύ καλά αυτό που κάνει στο είδος της μουσικής το οποίο υπηρετεί, αλλά τον έχεις υπερεκτιμήσει λίγάκι γενικά. Υπήρχαν και υπάρχουν κιθαρίστες, πιο άρτιοι τεχνικά, πιο εμπνευσμένοι, καλύτεροι συνθέτες και φυσικά κιθαρίστες με διδακτορικό πάνω στα riffs, όπως για παράδειγμα ο Tony Iommi που με τους Black Sabbath γέννησε ένα νέο είδος μουσικής.

    Στον Bono και την μπάντα του κανονικά δεν θα έπρεπε να αναφερθώ, γιατί δεν ασχολούμαι με μπάντες που κοροϊδεύουν τον κόσμο τους παίζοντας πολλές φορές playback στα live τους, αλλά θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή σε 2-3 πραγματάκια. Πρώτον, την μουσική των U2 (φωνητικά) την θεωρώ πιο δύσκολη από αυτήν των RHCP. Δεύτερον, ο Bono είναι 51 χρονών και είναι απόλυτα λογικό για αρκετούς λόγους και όχι μόνο λόγο ηλικίας να έχει χάσει μέρος από το εύρος της φωνής του. Τρίτο και τελευταίο, ο κάθε τραγουδιστής, ακόμα και ο καλύτερος στον κόσμο έχει κάθε δικαίωμα στις κακές βραδιές, είτε λόγω ψυχολογίας, είτε λόγω ασθένειας, είτε κακού ήχου πάνω στο stage, είτε οτιδήποτε. Γι' αυτούς ακριβώς τους λόγους, δεν μου λέει τίποτα το βίντεο που παραθέτεις. Είμαι βέβαιος ότι με λίγο ψάξιμο θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε να βρει αντίστοιχες κακές βραδιές του Kiedis.

    Όσον αφορά το "αν δεν γεμίσεις το στάδιο τώρα" κλπ, είσαι για ακόμα μια φορά λάθος. Αν είχες ασχοληθεί έστω και ελάχιστα με την μουσική βιομηχανία από την business πλευρά της, θα ήξερες ότι το αν θα εμφανιστεί live οποιαδήποτε μπάντα σε οποιαδήποτε χώρα, εξαρτάται πρωτίστως από τις πωλήσεις των δίσκων της. Οι υπόλοιποι λόγοι είναι δευτερεύοντες, εκτός αν πιστεύεις ότι οι εταιρίες, οι μάνατζερ, οι promoters, οι διοργανωτές και οι όμοιοί τους είναι αθεράπευτα ρομαντικοί τύποι που πραγματικά αγαπάνε το εκάστοτε είδος μουσικής, σέβονται τον οβολό του κοσμάκη και μας προσφέρουν όλα αυτά θυσιαζόμενοι στο βωμό της τέχνης.

    Το να κάνεις έστω και έμεσα ή άθελα σου σύγκριση του Hendrix με τους RHCP, το θεωρώ το λιγότερο ασέβεια και ασχετοσύνη. Δεν άκουσα ποτέ κανέναν σοβαρό μουσικό ή συνειδητοποιημένο οπαδό της μουσικής να κατηγορεί (τουλάχιστον κακοπροαίρετα, γιατί με χιουμοριστική διάθεση μπορεί να γίνει άνετα) λόγου χάρη τους Kiss επειδή βάφονται, τους Iron Maiden των 80s για τα κολλητά παντελόνια, τους Judas Priest για τα δερμάτινα και τις Harley και ούτω καθ εξής. Χώρια που ο Hendrix ήταν άκρως πρωτοποριακός και καινοτόμος για την εποχή του και όχι μόνο για το γεγονός ότι πρώτος αυτός εφάρμοσε συγκεκριμένες τεχνικές πάνω στο μουσικό όργανο που λέγεται ηλεκτρική κιθάρα. Νομίζεις ότι επειδή o Frusciante κινείται στο funky παίξιμο, δεν μελέτησε Hendrix; Για την ακρίβεια είναι από τους πρώτους αν όχι ο πρώτος που μελέτησε, καθώς ακόμα κι αν δεν το ξέρετε όλοι οι κιθαρίστες λίγο ή πολύ, θεληματικά ή άθελά μας πάνω σε αυτόν πατάμε. Εκτός αν υπάρχει κιθαρίστας σε αυτόν τον πλανήτη που να μην χρησιμοποιεί bend, tremolo, vibrato, hammer on και pull offs στο παίξιμό του. Όσο για το "βολικά σολάκια", μόνο ένας βλάκας ή άσχετος (χωρίς να σου προσάπτω τους συγκεκριμένους χαρακτηρισμούς) θα χαρακτήριζε έτσι τα εφυέστατα και γεμάτα συναίσθημα σόλο του Hendrix.

    Τέλος, με ανθρώπους που ακούνε Παπακωνσταντίνου, Πρηξ Βλαξ, Vegas, Χατζηγιάννη, Γιαχνή και Πηρουνίτσα και διάφορους τέτοιους, λυπάμαι, αλλά εγώ δεν κάνω μουσικές συζητήσεις μαζί τους. (χωρίς να σε συγκαταλέγω σε αυτούς μιας και δεν γνωρίζω τα προσωπικά σου ακούσματα).

    Φιλικά,

    Cobra.


    Mad4U
    21.12.2011, 17:44

    Εισαι 27 χρονων και μου λες οτι προλαβες τις μπαντες των 80΄s ...και μαλιστα το απογειο της καριερας τους...χμμμ το 85 ησουνα ...3 χρονων??????? Η εποχη σου δεν ειναι καν οι εποχη των RHCP, Pearl Jam, Nirvana, Radiohead...ειναι η εποχη τoυ progressive Metal, του καλου ραπ και της Βισση!

    O πεντατονικος trollare οπως ξεκινισα να κανω κ εγω πλεον γιατι εχει πλακα!

    Πολυ απλα, απο το "μαγικα Riffs" φενεται οτι ειμαι φανατικος θαυμαστης του Frusciante και φυσικα ΥΠΕΡΒΑΛΩ!!! Ακουω και Satriani και Eric Johnson κτλ...οποτε ξερω ποιος ειναι τεχνικα καλος!

    ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΑ τον Frusciante με τον Hendrix αν ειναι δυνατον!!!! Ηταν ενα παραδειγμα για καποιον ευρητατης αποδοχης που εχει πεθανει...αλλα εσεις ειστε ικανοι να τον κραξετε. Εννοειται πως ξερω ολες τις κιθαριστικες επιροες του Frsusciante και ειναι κατα βαση Hendrix.

    Μου την λες πανω σε πραγματα που δεν εγραψα ενω εγω σε πραγματα που γραφεις..οπως οtι προλαβες το πικ των 80΄s.