ελληνική μουσική
    829 online   ·  210.833 μέλη

    Δημήτρης Κοργιαλάς - Άντε και γ***σου

    marylin
    16.12.2011, 01:54
    " target="_blank">>

     

     

    Μουσική - Δημήτρης Κοργιαλάς

    Στίχοι - Θάνος Παπανικολάου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marylin στις 19-12-2011 14:33 ]


    rouli726
    17.12.2011, 23:50

    Ποοοοοοοοοοοοοσες φορές παρόμοια λόγια μου έρχονται στο στόμα, καθώς βλέπω την κατάντια του κοινωνικοπολιτικού συστήματος στη χώρα....

    Μου άρεσε το τραγούδι, νομίζω πως πολλοί καλλιτέχνες θα μας δείξουν τέτοια τραγούδια, όσο ζούμε καθημερινά το "βιασμό" της ζωής μας.


    noe13
    18.12.2011, 00:43

    http://faeenamalaka.blogspot.com/2010/09/blog-post.html

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noe13 στις 18-12-2011 00:44 ]


    GiorgosKcy
    18.12.2011, 19:06

    Τι "αρρώστια" είν΄αυτή που τρώει τους λεγόμενους "έντεχνους" που ότι λέξη ή φράση λέμε στην καθημερινότητα μας πρέπει ντε και καλά να γίνει στίχος! Αυτό ως ακροατή με θίγει περισσότερο κι απο το χειρότερο σκυλλοτράγουδο - κι ας έχει την ταπέλα του "εντέχνου"! Κι εγώ εξοργίζομαι με τις πολιτικές καταστάσεις και προσπαθώ κι εγώ να τραγουδήσω γι αυτές αλλά να σέβομαι και τον εαυτό μου και τους γύρω μου! Δηλαδή οι δημιουργοί του πολιτικού και κοινωνικού τραγουδιού των δεκαετιών '60 - '70 - '80  χρειάστηκε να βρίσουν ή να μιλήσουν έτσι γι όλα αυτά που εξέφραζαν; Ας ξαναβρούμε τη χαμένη μας παιδεία, τον αλληλοσεβασμό και την αξιοπρέπειά μας αν θέλουμε να γράψουμε πράγματα που να σκιαγραφούν την εποχή μας και ν' αντέξουν στο χρόνο!


    -----------------
    "Κι αν δεν υπάρχει δρόμος, τον χαράζουμε."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GiorgosKcy στις 18-12-2011 19:19 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GiorgosKcy στις 18-12-2011 20:08 ]


    Code-D
    18.12.2011, 20:38

    Οκ μπορεί το τραγούδι να μην έχει και το πιο καθωσπρεπικό λεξιλόγιο αλλά δεν λέει και κάτι που δεν συμβαίνει! Από πότε το επίκαιρο είναι άτεχνο; Μπροστά σε όλη τη σαβούρα που κυκλοφορεί αυτό τουλάχιστον περιγράφει και μια κατάσταση υπαρκτή. Μια ακρόαση το έκανα! Δεν με πρόσβαλε! Αντίθετα, είδα μελοποιημένη την κατάσταση της Ελλάδας! Αυτή είναι η δική μου γνώμη!


    GiorgosKcy
    18.12.2011, 22:29
    Δεν τίθεται θέμα συνάρτησης επίκαιρου και άτεχνου. Δε διαφωνώ στο να σκιαγραφούμε σημερινές καταστάσεις στα τραγούδια. Πρέπει να γίνεται!!! Μ'ενοχλεί όμως ο τρόπος, το "πως" γίνεται. Κι αυτό έγκειται στην αισθητική του καθενός - και δεν το λέω για σένα Code-D προς Θεού, αλλά γι αυτόν που έγραψε το τραγούδι.
    inkve
    19.12.2011, 01:11

    εμενα αντιθετως μαρεσε ο στιχος αλλα οχι η μουσικη

    επισης δεν μαρεσε ετσι οπως ""τραγουδαει""...στο μεγαλυτερο μερος του τραγουδιου απαγγελει...γουστα ειναι αυτα...η απαγγελια δεν ηταν ποτε το αγαπημενο μου...

    δεν πιστευω ομως πως ο στιχος χανει απο την ομορφια του αν περιεχει ασχημο λεξιλογιο σε σημεια...

    και ο ασιμος ειχε γραψει "για κανεναν πουστη δε θυσιαζομαι"


    noe13
    19.12.2011, 02:35

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 19-12-2011 στις 01:11 έγραψε...

    εμενα αντιθετως μαρεσε ο στιχος αλλα οχι η μουσικη

    επισης δεν μαρεσε ετσι οπως ""τραγουδαει""...στο μεγαλυτερο μερος του τραγουδιου απαγγελει...γουστα ειναι αυτα...η απαγγελια δεν ηταν ποτε το αγαπημενο μου...

    δεν πιστευω ομως πως ο στιχος χανει απο την ομορφια του αν περιεχει ασχημο λεξιλογιο σε σημεια...

    και ο ασιμος ειχε γραψει "για κανεναν πουστη δε θυσιαζομαι"



    Μαλιστα....και τωρα τα εχω ακουσει ολα στη ζωη μου.Να συγκρινουμε τον Ασιμο που ηταν ολοκληρη η ζωη του παραδειγμα αντιστασης και χλευασμου της εξουσιας με τον Φλωροκικιριμπα...!Για να πινουμε κανα φραπε σκετο πριν γραφουμε τετοια μηνυματα...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noe13 στις 19-12-2011 02:38 ]


    inkve
    19.12.2011, 03:40
    noe13 το αυτονοητο πολλες φορες ειναι και το πιο δυσκολο...ο πεντατονικος με καλυψε...
    noe13
    19.12.2011, 03:46
    Α δηλαδη αν καταλαβα καλα επειδη εχει χρησιμοποιησει βρισια ο Ασιμος και δεν ακουγεται ασχημα μπορει να το κανει κ ο κοργιαλας με το ιδιο καλογουστο αποτελεσμα.Ειναι ετσι ή δε ξερω να διαβαζω?
    inkve
    19.12.2011, 03:53

    ο inkve γραφει...ο pentatonikos καταλαβαινει{#emotions_dlg.lol}

    το εγραψα ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ noe13...στιχουργικα σαν συνολο δεν ειναι ασχημο....οποτε ενα δυο μπινελικια που πεταει δεν γκρεμιζουν το οικοδομημα....οπως ακριβως και ο ασιμος(το παραδειγμα)στο συγκεκριμενο κομματι του

     

     


    noe13
    19.12.2011, 04:09

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 19-12-2011 στις 03:53 έγραψε...

    ο inkve γραφει...ο pentatonikos καταλαβαινει{#emotions_dlg.lol}

    το εγραψα ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ noe13...στιχουργικα σαν συνολο δεν ειναι ασχημο....οποτε ενα δυο μπινελικια που πεταει δεν γκρεμιζουν το οικοδομημα....οπως ακριβως και ο ασιμος(το παραδειγμα)στο συγκεκριμενο κομματι του

     

     



    Αρα δε καταλαβα και τελειως λαθος!Και για να το πιασουμε κ πιο ηρεμα σε οποιοδηποτε επιπεδο ειναι ατυχης η αντιπαραβολη Ασιμου-κοργιαλα...εσενα το να τραγουδαει τραγουδια με τετοιο νοημα ο κοργιαλας ο οποιος χρησιμοποιει τετοια 'πιασαρικη' φρασεολογια μονο κ μονο επειδη στις μερες μας πουλαει δε σου φαινεται εντελως ψευτικο κ προσποιητο???Δηλαδη αν ελεγε ο Ασιμος στο ιδιο τραγουδι 'Αντε και γαμησου' το ιδιο θα ακουγοταν???Εγω πιστευω οτι θα τριζαν τα πλακακια...!


    rouli726
    19.12.2011, 12:13

    Παράθεση:

    Το μέλος noe13 στις 19-12-2011 στις 02:35 έγραψε...

    Μαλιστα....και τωρα τα εχω ακουσει ολα στη ζωη μου.Να συγκρινουμε τον Ασιμο που ηταν ολοκληρη η ζωη του παραδειγμα αντιστασης και χλευασμου της εξουσιας με τον Φλωροκικιριμπα...!Για να πινουμε κανα φραπε σκετο πριν γραφουμε τετοια μηνυματα...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noe13 στις 19-12-2011 02:38 ]



    Εντάξει καλέ ηρέμησε...για τον Άσιμο είπε ο άνθρωπος, δεν είπε και για τον Μπετόβεν.{#emotions_dlg.biggrin}

    Να υποθέσω ότι το πρόβλημα είναι ο Κοργιαλάς στο συγκεκριμένο τραγούδι, κατά τη γνώμη σου? Δηλαδή οποιοσδήποτε άλλος το τραγουδούσε, θα σου άρεσε? Ή σε χαλάει η φρασεολογία?

    Κλείνοντας να παραθέσω δυο παραδείγματα αγαπημένων "παρόμοιων", ως προς τη φρασεολογία, τραγουδιών, που αποδεικνύουν νομίζω ότι το νόημα είναι αν "λέει" κάτι ουσιαστικά ένα τέτοιο τραγούδι κι όχι το πώς πλασάρεται και τί λέξεις χρησιμοποιεί.

     

    Προφανώς και έχουν να κάνουν με διαφορετικό θέμα ή μάλλον είναι με διαφορετική αφορμή γραμμένα, όμως και τα δυο χρησιμοποιούν φρασεολογία υβριστική για να τονίσουν την οργή και την αηδία προς κάθε μορφής "κατοχή".

    Και μην αρχίσουν τα σχόλια τύπου "μα καλά συγκρίνεις τον αγώνα του Καραισκάκη με το μαύρο μολύβι ματιών του Κοργιαλά???"....please δηλαδή..!{#emotions_dlg.wacko}


    inkve
    19.12.2011, 12:17

    παλι στην ιδια παγιδα πεφτεις και με βαζεις σε συγκρισεις κοργιαλα-ασιμου....ΔΕΝ ΕΘΕΣΑ ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΑΠΟΛΥΤΩΣ....ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙΣ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΟΛΑΤΡΕΙΕΣ!!!!!!!!!!!!!

    οποτε φιλε noe13 ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΛΑΘΟΣ....ξαναδιαβασε καλυτερα τα ποστ...επικοινωνησε ισως με τον pentatoniko με κανενα προσωπικο μηνυμα για να σου εξηγησει....διοτι εγω τριτο ποστ για να εξηγησω αυτο που αλλοι καταλαβαν απο το πρωτο μου μηνυμα δεν ξαναγραφω...

     


    sillia
    19.12.2011, 13:16

    Ωραία αντίσταση με όπλο την ΤΕΧΝΗ ενάντια σ'ένα παρακμάζων κοινωνικοπολιτικό σύστημα {#emotions_dlg.mad}

    Μπράβο ρε συ Δημήτρη ...στα αχνάρια του Θεοδωράκη πατάς ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε....κάποιος να σας μαζέψει γίνεται...η τεσπα πείτε μας τι πίνετε και δεν μας δίνετε{#emotions_dlg.rolleyes}

    Επιεικώς ΑΙΣΧΟΣ !!!!


    noe13
    19.12.2011, 14:03

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 19-12-2011 στις 12:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος noe13 στις 19-12-2011 στις 02:35 έγραψε...

    Μαλιστα....και τωρα τα εχω ακουσει ολα στη ζωη μου.Να συγκρινουμε τον Ασιμο που ηταν ολοκληρη η ζωη του παραδειγμα αντιστασης και χλευασμου της εξουσιας με τον Φλωροκικιριμπα...!Για να πινουμε κανα φραπε σκετο πριν γραφουμε τετοια μηνυματα...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noe13 στις 19-12-2011 02:38 ]



    Εντάξει καλέ ηρέμησε...για τον Άσιμο είπε ο άνθρωπος, δεν είπε και για τον Μπετόβεν.{#emotions_dlg.biggrin}

    Να υποθέσω ότι το πρόβλημα είναι ο Κοργιαλάς στο συγκεκριμένο τραγούδι, κατά τη γνώμη σου? Δηλαδή οποιοσδήποτε άλλος το τραγουδούσε, θα σου άρεσε? Ή σε χαλάει η φρασεολογία?

    Κλείνοντας να παραθέσω δυο παραδείγματα αγαπημένων "παρόμοιων", ως προς τη φρασεολογία, τραγουδιών, που αποδεικνύουν νομίζω ότι το νόημα είναι αν "λέει" κάτι ουσιαστικά ένα τέτοιο τραγούδι κι όχι το πώς πλασάρεται και τί λέξεις χρησιμοποιεί.

     

    Προφανώς και έχουν να κάνουν με διαφορετικό θέμα ή μάλλον είναι με διαφορετική αφορμή γραμμένα, όμως και τα δυο χρησιμοποιούν φρασεολογία υβριστική για να τονίσουν την οργή και την αηδία προς κάθε μορφής "κατοχή".

    Και μην αρχίσουν τα σχόλια τύπου "μα καλά συγκρίνεις τον αγώνα του Καραισκάκη με το μαύρο μολύβι ματιών του Κοργιαλά???"....please δηλαδή..!{#emotions_dlg.wacko}



    Δεν με πειραζει ουτε η φρασεολογια ουτε κατι τετοιο....Αλλα για να σου δωσω να καταλαβεις με εμπνεει το κομματι τοσο οσο αν εβγαζε δισκο ο βαρδινογιαννης με τιτλο "Πικρη μου φτωχεια"


    inkve
    19.12.2011, 14:42

    το θεμα μπηκε για να σχολιασουμε τον στιχο και το κομματι του κοργιαλα(κυριως το πρωτο)

    οχι για να συγκρινουμε την ιδεολογικο-καλλιτεχνικη του σταση σε σχεση με καποιον αλλο...δυστυχως χρειαζονται ΤΟΣΟ απλες υπενθυμισεις ωστε καποιοι να μενουν στο νοημα οσων γραφωνται και να μην ψαχνουν τι κρυβεται πισω απο τις λεξεις

    οποτε ας μεινουμε στο θεμα.............

    ΥΓ τζαμπα δηλαδη ποσταρω βιντεο με τιτλους attack και state violence state control???για να με λενε εμμεσως πλην σαφως υπερμαχο του κοργιαλα???κριμα που δεν γνωριζω,αλλα και  το λογισμικο δεν υποστηριζει καποια ξενη γλωσσα εκτος των αγγλικων...ισως αν εγραφα καντονεζικα να γινομουν πιο κατανοητος!!{#emotions_dlg.lol}

     

     


    Foidel
    19.12.2011, 14:53

    Θα πω το εξής και ίσως πολλοί από εσάς διαφωνήσετε.Στις εποχές που ζούμε κάθε πηγή έμπνευσης λιγοστεύει.Έχω ακούσει πολλά υβριστικά τραγούδια.(Π.χ.Υβρεοπομπή).Οι καλλιτέχνες αυτών των τραγουδιών τραγουδάνε τέτοιο στίχο άλλοτε για να προκαλέσουν ή και μερικές φορές για να εκφράσουν κάποια συναισθήματα.Εδώ έρχεται αυτό που είπα στην αρχή.Όταν πλέον ζεις σε μια χώρα που δεν έχει ιδέα πως να προστατέψει τα παιδιά της αρχίζεις να εκφράζεσαι ανάρμοστα η ακόμα και μερικές φορές προσβλητικά.Τώρα ακούγοντας το συγκεκριμένο κομμάτι δεν μπορώ να διακρίνω τίποτα άλλο εκτός έναν καλλιτέχνη που έχει μείνει καιρό στην αφάνεια και κάνει κάθε τι που περνάει από το χέρι του για να ξαναγίνει "γνωστός".Ας μην γελιόμαστε,δεν υπάρχει ίχνος συναισθήματος... {#emotions_dlg.yes}


    sillia
    19.12.2011, 15:11

    O καλλιτέχνης ποιεί τέχνη !

    Τι λέω τώρα?

    Μαλ...ίες θα μου απαντούσε ο Ντίμης και θα συμφωνήσω μαζί του{#emotions_dlg.rolleyes}γιατί βαριέμαι αφόρητα τις κενές αντιπαραθέσεις !Δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρούμε {#emotions_dlg.nono}

    Αντε και ....ρίχτα Κοργιαλάκι{#emotions_dlg.walkman}

    Καλή μας ακρόαση{#emotions_dlg.walkman}


    rouli726
    19.12.2011, 15:55

    Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος κάποιος να νιώθει αμυνόμενος επί προσωπικού. Τις απόψεις μας εκφράζουμε, προς Θεού δηλαδή!

    Σε άλλους άρεσε κι άλλοι το θεώρησαν άτεχνο ή απλά άχρηστο. Και τί έγινε δηλαδή?

    Αν, στην τελική, η μουσική δεν είναι αυτό ακριβώς, δηλαδή θέμα γούστου και προτιμήσεων, τί είναι? Μαθηματικά και τύποι χημικών αντιδράσεων του άνθρακα?{#emotions_dlg.confused1}

    Ας ηρεμήσουμε ....{#emotions_dlg.walkman}