ελληνική μουσική
187 online   ·  202.054 μέλη

Δημήτρης Κοργιαλάς - Άντε και γ***σου

Foidel
Σολίστ
Chat
19.12.2011, 14:53

Θα πω το εξής και ίσως πολλοί από εσάς διαφωνήσετε.Στις εποχές που ζούμε κάθε πηγή έμπνευσης λιγοστεύει.Έχω ακούσει πολλά υβριστικά τραγούδια.(Π.χ.Υβρεοπομπή).Οι καλλιτέχνες αυτών των τραγουδιών τραγουδάνε τέτοιο στίχο άλλοτε για να προκαλέσουν ή και μερικές φορές για να εκφράσουν κάποια συναισθήματα.Εδώ έρχεται αυτό που είπα στην αρχή.Όταν πλέον ζεις σε μια χώρα που δεν έχει ιδέα πως να προστατέψει τα παιδιά της αρχίζεις να εκφράζεσαι ανάρμοστα η ακόμα και μερικές φορές προσβλητικά.Τώρα ακούγοντας το συγκεκριμένο κομμάτι δεν μπορώ να διακρίνω τίποτα άλλο εκτός έναν καλλιτέχνη που έχει μείνει καιρό στην αφάνεια και κάνει κάθε τι που περνάει από το χέρι του για να ξαναγίνει "γνωστός".Ας μην γελιόμαστε,δεν υπάρχει ίχνος συναισθήματος... {#emotions_dlg.yes}

sillia
MusicHeaven Guru
Chat
19.12.2011, 15:11

O καλλιτέχνης ποιεί τέχνη !

Τι λέω τώρα?

Μαλ...ίες θα μου απαντούσε ο Ντίμης και θα συμφωνήσω μαζί του{#emotions_dlg.rolleyes}γιατί βαριέμαι αφόρητα τις κενές αντιπαραθέσεις !Δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρούμε {#emotions_dlg.nono}

Αντε και ....ρίχτα Κοργιαλάκι{#emotions_dlg.walkman}

Καλή μας ακρόαση{#emotions_dlg.walkman}

rouli726
Φθασμένος
Chat
19.12.2011, 15:55

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος κάποιος να νιώθει αμυνόμενος επί προσωπικού. Τις απόψεις μας εκφράζουμε, προς Θεού δηλαδή!

Σε άλλους άρεσε κι άλλοι το θεώρησαν άτεχνο ή απλά άχρηστο. Και τί έγινε δηλαδή?

Αν, στην τελική, η μουσική δεν είναι αυτό ακριβώς, δηλαδή θέμα γούστου και προτιμήσεων, τί είναι? Μαθηματικά και τύποι χημικών αντιδράσεων του άνθρακα?{#emotions_dlg.confused1}

Ας ηρεμήσουμε ....{#emotions_dlg.walkman}

noe13
Βασική Νότα
Chat
19.12.2011, 21:19

Παράθεση:

Το μέλος inkve στις 19-12-2011 στις 14:42 έγραψε...

το θεμα μπηκε για να σχολιασουμε τον στιχο και το κομματι του κοργιαλα(κυριως το πρωτο)

οχι για να συγκρινουμε την ιδεολογικο-καλλιτεχνικη του σταση σε σχεση με καποιον αλλο...δυστυχως χρειαζονται ΤΟΣΟ απλες υπενθυμισεις ωστε καποιοι να μενουν στο νοημα οσων γραφωνται και να μην ψαχνουν τι κρυβεται πισω απο τις λεξεις

οποτε ας μεινουμε στο θεμα.............

ΥΓ τζαμπα δηλαδη ποσταρω βιντεο με τιτλους attack και state violence state control???για να με λενε εμμεσως πλην σαφως υπερμαχο του κοργιαλα???κριμα που δεν γνωριζω,αλλα και  το λογισμικο δεν υποστηριζει καποια ξενη γλωσσα εκτος των αγγλικων...ισως αν εγραφα καντονεζικα να γινομουν πιο κατανοητος!!{#emotions_dlg.lol}

Εγω παντως δε νομιζω οτι εχω ξεφυγει απο το θεμα.Μπηκε προς συζητηση ενα στιχος του 'καλλιτεχνη' και επ'αυτου σχολιαζουμε τοση ωρα.Επισης εγω καταλαβα πολυ καλα τι εννοεις και διαφωνω πληρως...δεν εχει καποιος απο τους 2 μας δικιο απαραιτητα...

oakalestos
Βασική Νότα
Chat
10.01.2012, 23:50
Κλασικός μικροαστός. Πνιγμένος στις αντιφάσεις του.
entexnorokas
Συγχορδία Μινόρε
Chat
02.04.2012, 01:55
Περισσότερο για αρπαχτή μου κάνει. Μεγάλη προχειρότητα...
skordalis21
Σολίστ
Chat
04.04.2012, 18:36
Tετοιο στιχο ουτε ο Καρβελας δε θα γραφε
Post αρνητικής αξιολόγησης
mi3s
Συγχορδία Μινόρε
Chat
15.04.2012, 18:53
Μια χαρά είναι το κομμάτι ρε παιδιά!Εμένα μου άρεσε πολύ.
Hastaroth
Βετεράνος
Chat
15.04.2012, 20:56

Εντάξει,δέν είναι και τίποτε το συνταρακτικό....

Ενα απλό Rock ballad τραγουδάκι που προσπαθεί να φανή ώς "επαναστατικό",βάζοντας και την απαραίτητη βωμολοχία που κατ'αυτάς πουλάει αρκούντως.

Athws
Συγχορδία Μινόρε
Chat
19.04.2012, 11:32

ρε πονηρέ Κοργιαλά, άκουσα γύρω στο 1,5 λεπτό και τίποτα..

το άντε γ***σου το χεις βάλει στο τέλος, για να το ακούνε ολόκληρο το τραγούδι σου, ε ?

άστο, έχει και η περιέργεια τα όρια της..