ελληνική μουσική
    514 online   ·  210.844 μέλη

    Τι θέλετε να ακούσετε από το ΜusicHeaven;

    EVAGGELIASAKELLARIOU
    17.12.2011, 18:18

    Καλησπέρα συνακροατές και συνακροάτριες, Με λένε Ευαγγελία Σακελλαρίου και είμαι περαστική νότα στο δικτυακό σας σταθμό, που θέλω να γίνει και "δικός μου". Λένε ότι η μουσική παράγει πολιτισμό, παιδεία και εξημερώνει ανθρώπους, ζώα, ήθη και έθιμα. Από τους 2 και 1/2 μήνες που παρακολουθώ το πρόγραμμα του σταθμού τις απογευματινές ώρες και η πενιχρή συμμετοχή μου στις δραστηριότητες του MusicHeaven με έκαναν να διαπιστώσω ορισμένα συμπεράσματα. Οι παραγωγοί τα δίνουν όλα στο πρόγραμμα τους, αλλά εμείς οι υπόλοιποι δεν πιάνουμε το μήνυμα της μουσικής. Το μήνυμα της μουσικής είναι η ευγένεια, ο ανθρωπισμός, η αλληλεγγύη και η γένεση ιδεών και συζητήσεων. (Αυτό είναι ή έννοια του μηνύματος της μουσικής που δίνω εγώ ως άτομο). Είναι επίσης λογικό όλοι οι άνθρωποι να μην είναι ίδιοι μεταξύ τους και να μην ταιριάζουν, όπως είναι τα δάκτυλα των χεριών μας. Όμως, εκείνο που θα ήθελα να ακούσω από το ραδιοφωνικό σταθμό, τον οποίο θα ενσωματώσω στο δικό μου "backup" ένα πιό ολοκληρωμένο επίπεδο επικοινωνίας και συζήτησης (με ή χωρίς διαφωνίες). Αυτά είχα να πω και αν δεν έγινα αρεστή ή εάν δεν συμφωνείτε μαζί μου, παρακαλώ να το σχολιάσετε με ευθύτητα και χωρίς φόβο και πάθος. Με εκτιμήση, Ε.Σ.{#emotions_dlg.rockon}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 17-12-2011 19:41 ]


    mary_omikron
    17.12.2011, 19:23

    Ευαγγελία για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα τι ακριβώς προτείνεις και -περισσότερο- τι σε ώθησε σ΄αυτό γιατι αναφέρεσαι και περί ευγένειας, πολιτισμού, ανθρωπισμού, αλληλεγγύης ως προκύπτοντα από την μουσική τα οποία δεν "πιάνουμε εμείς οι υπόλοιποι καθώς και για συζητήσεις επίσης. Δεν διαφωνώ σ΄αυτά (τα μηνύματα της μουσικής εννοώ) αλλά οι διαπιστώσεις σου για "τους υπόλοιπους" προκύπτουν από το chat του ραδιοφώνου? Συνέβη κάτι ειδικό ή είναι γενική τοποθέτηση?

    Θέλω να προσθέσω οτι οι συζητήσεις για διάφορα θέματα γίνονται στο forum, στο chat γίνονται υποτυπώδεις συζητήσεις και ο εκάστοτε παραγωγός παίζει την μουσική του (με κάποιες γέφυρες σχολιασμού) και είναι δύσκολο να συντονίσει συζήτηση εκείνος από μικρόφωνο και οι υπόλοιποι γράφοντας, λαμβάνοντας υπ΄οψιν και τον ετεροχρονισμό που μεσολαβεί λόγω συνδέσεων και δικτύου στις απαντήσεις. Οπότε το chat περιορίζεται σε φιλική επικοινωνία, χιούμορ, καλοπροαίρετα πειράγματα και κάποιες φορές και σε υποτυπώδη συζήτηση ή απλή έκφραση απόψης.

    Ισως αυτά που λέω να ειναι εντελώς εκτός της δικής σου έννοιας, αλλά δεν κατάλαβα και θα σε παρακαλούσα να γίνεις λίγο σαφέστερη, αν θέλεις Smile

    Θα είχε ενδιαφέρον να γράψουν και άλλοι σχετικά, και περιμένω να δω.


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 17-12-2011 19:35 ]


    PHILIPPOSSM
    17.12.2011, 19:36
    Καλησπερα και απο μενα. και εγω συμφωνω με την Μαιρη και θα περιμενω την απαντηση σου Ευαγγελια.... :)
    reteos
    17.12.2011, 20:40

    Eυαγγελία Καλησπέρα . Καλως ήρθες στην Κοινότητα του Μ/Η . Από το λίγο χρονικό διάστημα που έχουμε «συναντηθεί» στο δωμάτιο επικοινωνίας  , έβγαλα το συμπέρασμα ότι πρόκειται για έναν "ευπρεπή"   συνομιλητή . Μπερδεύτηκα  κάπως  με αυτό που γράφεις . Ισως να μην αντιλαμβάνομαι σωστά . Γίνε και για μένα  αν θέλεις,  πιο σαφής  , και συγκεκριμένα  στο σημείο: «Όμως, εκείνο που θα ήθελα να ακούσω από το ραδιοφωνικό σταθμό, τον οποίο θα ενσωματώσω στο δικό μου "backup" ένα πιό ολοκληρωμένο επίπεδο επικοινωνίας και συζήτησης (με ή χωρίς διαφωνίες»).

     


    fotinithanati
    18.12.2011, 10:23

    Ειμαι η Φωτεινουλα η γνωστη και ως Φαιη και θελω να σας ευχριστησω ολους απο τα βαθη της καρδιας μου που εχω την ευκαιρια να συνομιλω  μαζι σας και να ακουω την μουσικη σας...δεν το λεω για να σας καλοπιασω αλλα απο μικρη εχω μαθει να λεω αυτο που αισθανομαι....εδω μεσα που αποδειξατε οτι η μουσικη δεν εχει ορια και οτι ο καθενας αν αγαπαει αυτο που κανει μπορει να το καταφερει......και οτι ο κοσμος εχει και μια αλλη καλη πλευρα οχι μονο αυτην των ειδησεων και του ψευτικου αλλα και την πλευρα της μουσικης της φιλιας και της πραγματικοτητας...σας ευχαριστω...συγχαρητηρια σε ολους τους παραγωγους για τις εκπομπες τους και συγγνωμη σε αυτους που δεν ειμαι παρουσα στις εκπομπες τους αλλα λογω σχολειου και διαβασματος δεν εχω απλετο χρονο......αυτο που θα ηθελα να ακουσω ειναι αυτο που να σας εκφραζει απο τα βαθυ της ψυχης σας και αγαπατε εσεις περισσοτεροSmile........

    Με εκτιμηση και αγαπη η Φωτεινουλα


    -----------------
    «Το γνωστό είναι πεπερασμένο, το άγνωστο ατελείωτο. Στεκόμαστε πάνω σε ένα νησί στη μέση ενός απεριόριστου, ανεξήγητου ωκεανού. Το καθήκον κάθε γενιάς είναι να αποκτά λίγη περισσότερη γη.»

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotinithanati στις 18-12-2011 10:27 ]


    Marfender
    18.12.2011, 12:57

    Τωρα που ερχονται και τα χριστουγεννα..θα ηταν πολυ ωραια αν ακουγαμε χαρμοσινα και κεφατα τραγουδια!Οποτε χωρις δευτερη σκεψη..χριστουγεννιατικα..θα ηταν μια καλη επιλογηη!;)


    fotinithanati
    18.12.2011, 13:32
    θα ηταν ωραιο παντως καποιο αφιερωμα για καλαντα απο διαφορα μερη της ελλαδας και του κοσμου ......
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    18.12.2011, 16:10

    Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Και ξεκινάω από τη Φωτεινούλα-Φαίη, η οποία με την αθωότητα της ηλικίας της και τον αυθορμητισμό της επερχόμενης εφηβείας έδωσε το στίγμα αυτών που θέλω να πω. Συνεχίζω με τον reteo-Γιάννη. Όταν γράφω ότι θα ενσωματώσω τον MusicHeaven στο δικό μου "backup", εννοώ ότι θα διαβάζω το forum, θα συνομιλώ στο chat, θα ακούω τη μουσική που βάζουν οι παραγωγοί (οι οποίοι σημειωτέον χύνουν ιδρώτα και πιστεύω ότι λυώνουν από το άγχος τους όταν κάνουν εκπομπή) και όταν τελειώσουν όλα αυτά θα φιλτράρω τα γενόμενα και θα τα αποθηκεύσω στη μνήμη και τη καρδιά μου.  Όταν γράφω ότι θέλω να ακούσω ένα πιό ολοκληρωμένο επίπεδο επικοινωνίας και συζήτησης (με ή χωρίς διαφωνίες) εννοώ ότι, αν και το διαδίκτυο είναι ένα απρόσωπο μέσο επικοινωνίας, οι απαντήσεις στα διάφορα θέματα (topics) να χρησιμοποιούν την γλώσσα που χρησιμοποιούν με τα οικεία τους πρόσωπα, στα οποία νομίζω ότι εφαρμόζουν και τους κανονισμούς λειτουργίας του forum. Νομίζω ότι κατά ένα μέρος απάντησα στη mary_omikron και στο Φίλιππο. Ας πάω λίγο παραπέρα και να γίνω πιό σαφής. Δεν έχω κανένα παράπονο ή κάποια κακία για κανένα. Ξέρω ότι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι μεταξύ τους, όπως δεν είναι ίδια τα δάκτυλα των χεριών μας. Όταν πρωτομπήκα στο σταθμό, δέχτηκα ένα θερμό καλωσόρισμα και αυτό με έκανε να συνεχίσω να ακούω το σταθμό και μετέχω σε αυτόν όσο μου το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις μου. Όμως όταν χαιρετάς κάποιον, περιμένεις ο άλλος να ανταποδώσει τον χαιρετισμό. Αναφέρομαι σε μια μικρή, μηδαμινή μειονότητα και όχι στη πλειοψηφία. Η μη ανταπόδωση ενός χαιρετισμού ή η μη απάντηση σε ένα μήνυμα δείχνει έλλειψη κάποιων πραγμάτων, τα οποία γεννά η μουσική που μοιραζόμαστε στο musicheaven. Eάν παρόλα αυτά έχω άδικο ή δεν έπρεπε να τα γράψω , παρακαλώ να μου το πείτε ή τουλάχιστον να το γράψετε φωναχτά. Με εκτίμηση για όλους, Ε.Σ.


    taxi13
    18.12.2011, 17:02
    paidia kalhspera sas me lene ta3iarxh k thelw n sas eyxaristhsw therma gia ts ateleiwtes wres p m kanate parea m t tragoydia sas t asteia alla k t gelia sas ! ! ! eiste makran h kalyterh diadiktyakh parea p eixa pote k th m lei4ete pr pl t xristoygenna gt dn th xw tn dynatothta n mpainw ! ! ! ayto p th thela n akousw ein ena romantiko kai aisthimatiko tragoydi afierwmeno sto atomo p m xei ala3ei tn zwh k t opoio thelw n nai gia panta dipla m ! ! sas eyxaristw olous sas
    mary_omikron
    18.12.2011, 19:42

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 18-12-2011 στις 16:10 έγραψε...
    ...Όταν γράφω ότι θέλω να ακούσω ένα πιό ολοκληρωμένο επίπεδο επικοινωνίας και συζήτησης (με ή χωρίς διαφωνίες) εννοώ ότι, αν και το διαδίκτυο είναι ένα απρόσωπο μέσο επικοινωνίας, οι απαντήσεις στα διάφορα θέματα (topics) να χρησιμοποιούν την γλώσσα που χρησιμοποιούν με τα οικεία τους πρόσωπα, στα οποία νομίζω ότι εφαρμόζουν και τους κανονισμούς λειτουργίας του forum.

    Εδώ αναφέρεσαι καθαρά στο forum, ενώ στο πρώτο σου post γράφεις "εκείνο που θα ήθελα να ακούσω από το ραδιοφωνικό σταθμό είναι ένα πιο ολοκληρωμένο επίπεδο επικοινωνίας και συζήτησης" γι αυτό και σου απάντησα ανάλογα αντιλαμβανόμενη οτι εννοείς το ράδιο. Τώρα σε ότι αφορά τις συζητήσεις στο forum νομίζω οτι κανένας δεν αρέσκεται να διαβάζει εξυπνάδες, προσωπικές επιθέσεις και υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς που αυθαίρετα απευθύνει ο οποιοσδήποτε ανώνυμος στους συνομιλητές του, αλλά αυτό χαρακτηρίζει άσχημα αποκλειστικά και μόνο όποιον το κάνει. Θα συμφωνήσω μαζί σου οτι δεν είναι ωραία εικόνα. 

    Παράθεση:

    Όμως όταν χαιρετάς κάποιον, περιμένεις ο άλλος να ανταποδώσει τον χαιρετισμό. Αναφέρομαι σε μια μικρή, μηδαμινή μειονότητα και όχι στη πλειοψηφία. Η μη ανταπόδωση ενός χαιρετισμού ή η μη απάντηση σε ένα μήνυμα δείχνει έλλειψη κάποιων πραγμάτων, τα οποία γεννά η μουσική που μοιραζόμαστε στο musicheaven.

    Εδώ αναφέρεσαι ασφαλώς στο chat και θα μου επιτρέψεις να έχω άλλη άποψη. Πολλοί μπαίνουν (ανάμεσα κι εγώ)  στο δωμάτιο επικοινωνίας αλλά δεν είναι επάνω από τον υπολογιστή συνέχεια.. πιθανόν να είναι σε άλλη σελίδα και να διαβαζουν κάτι άλλο, πιθανόν να κυκλοφορούν μέσα στο σπίτι ή στο γραφείο τους ακούγοντας μουσική αλλά δεν διαβάζουν συνεχώς το chat και είναι λογικό να μην δουν κάποια στιγμή οτι τους χαιρέτησες για να ανταποδώσουν. Βλέπεις το όνομα δεξιά να φαίνεται online αλλά δεν σημαίνει οτι διαβάζουν συνεχώς τους διαλόγους. Τώρα αν κάποιοι αγνοούν μηνύματα και δεν απαντούν δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει ή για ποιό λόγο το κάνουν, πάντως δεν είναι ευγενικό και πολιτισμένο.

     





    mary_omikron
    18.12.2011, 19:48

    Παράθεση:

    Το μέλος taxi13 στις 18-12-2011 στις 17:02 έγραψε...

    paidia kalhspera sas me lene ta3iarxh k thelw n sas eyxaristhsw therma gia ts ateleiwtes wres p m kanate parea m t tragoydia sas t asteia alla k t gelia sas ! ! ! eiste makran h kalyterh diadiktyakh parea p eixa pote k th m lei4ete pr pl t xristoygenna gt dn th xw tn dynatothta n mpainw ! ! ! ayto p th thela n akousw ein ena romantiko kai aisthimatiko tragoydi afierwmeno sto atomo p m xei ala3ei tn zwh k t opoio thelw n nai gia panta dipla m ! ! sas eyxaristw olous sas

    Ταξιάρχη μου πρώτα θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις greeklish στο forum, το λένε και οι οδηγίες που -ίσως- δεν πρόσεξες και δεύτερον μπορείς να αφιερώσεις όποιο τραγούδι θέλεις εσύ ζητώντας το από τον εκάστοτε παραγωγό με prive μήνυμα στο chat, και αν το έχει στον υπολογιστή του ασφαλώς και θα κάνει την αφιέρωσή σου.Smile Το θέμα αυτό ανοίχτηκε όμως για άλλο λόγο.


    fotinithanati
    19.12.2011, 20:34

    ΕΖΗΣΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ....ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΜΕ ΚΑΝΑΤΕ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ......ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥς.....


    ilio
    20.12.2011, 17:16

    Παράθεση:

    Το μέλος fotinithanati στις 19-12-2011 στις 20:34 έγραψε...

    ΕΖΗΣΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ....ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΜΕ ΚΑΝΑΤΕ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ......ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥς.....



    Φωτεινούλα χαιρόμαστε πολύ γι αυτό.Γιατί έστω και σε έναν άνθρωπο να κρατάμε παρέα,έστω και σε έναν άνθρωπο

    να χαρίζουμε "φως" μας φτάνει και μας περισσεύειSmile

    Και αυτό για σένα... {#emotions_dlg.walkman}


    fotinithanati
    20.12.2011, 19:08
    ευχαριστω Ερατώ....ωραιο τραγουδι....και μαλλον εχεις δικιο με αυτα που μου λες μεσα απο το τραγουδι......