ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.830 μέλη

    μια μικρη βοηθεια για τις παρτιτουρες

    nick1992
    22.12.2011, 10:24

    Μπορειτε να μου πειτε πως τις παρτιτουρες θα μπορεσω να τις βρω με νοτες γιατι μου βγαζει του στυλ La-..........Fa+ και απο κατω τους στιχους.Τι μπορω να κανω;Ευχαριστω πολυ


    GeorKar
    23.12.2011, 15:08

    Λοιπόν,

    καταρχάς, αν κατάλαβα καλά αυτό που εννοείς, όταν βλέπεις  LA- kai fa+ και από κάτω τους στίχους δεν είναι παρτιτούρα αλλά

    συγχορδίες με στίχους. Δηλαδή αν βλέπεις LA-fa-κτλ σημαίνει πως η συγχορδία είναι μινορε(ελάσσονα), ενώ αν βλέπεις LA+FA+κτλ

    σημαίνει πως ησυγχορδία είναι μείζονα. Οι συγχορδίες μπαίνουν πανω από τους στίχους ανάλογα μετο πότε αλλάζεις μια συγχορδία.

    Περίμενε απαντήσεις κι από άλλα μελη για να στα εξηγήσουν καλύτερα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GeorKar στις 23-12-2011 21:49 ]


    AnnaAdams
    23.12.2011, 15:37

    :) το + είναι το σύμβολο για τη μείζονα, το - είναι σύμβολο για την ελάσσον συγχορδία. οπότε πχ la- είναι η la,do,mi χωρίς κανέναν οπλισμό, ενώ η φα+ είναι η φα,λα,ντο (πάλι χωρίς οπλισμό). τις συγχορδίες τις αντιστρέφεις όπως θες εσύ ανάλογα με το ακουστικό αποτέλεσμα και τι σε βολεύει πιο πολύ στο όργανο που παίζεις, δε θα πειράξει αν παίζεις ντο-μι-λα αντί για λα-ντο-μι. αν θες στείλε κάποιο αρχείο για να σου εξηγήσω αναλυτικά τι θα παίζεις :)


    nick1992
    24.12.2011, 12:21

    Ναι παιζω κιθαρα.Εκανα μαθηματα πριν μερικα χρονια και θελω να ξανα ξεκινησω αν μπορεσω.Απλως ξερω μονο με νοτες γι αυτο ρωτησα.Αννα αυτο ειναι ενα κομματι που με ενδιαφερει αν μπορεις να βοηθησεις.http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Songs&op=song&data=810 ευχαριστω πολυ :)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nick1992 στις 24-12-2011 12:29 ]


    nick1992
    25.12.2011, 18:32
    Οκ βοηθησες παρα πολυ. ευχαριστω πολυ :)
    NikoletaAn
    16.04.2013, 23:00
    σας παρακαλω πειτε μου λιγο νοτες και συνχορδιες απο το να μ'αγκαλιαζεις του Κοτσιρα ειναι επειγον...για κιθαρα και ντραμς..! σας παρακαλω..