ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη

    Συνέντευξη της Νικόλ Κονστάντε για το''Αναπνοή μου΄΄& την έκθεση ζωγραφικής

    nko
    24.12.2011, 03:50

    Η ΝΙΚΟΛ ΚΟΝΣΤΑΝΤΕ, ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΖΩΓΡΑΦΟΣ, ΣΤΟ «ΑΓΓΕΛΩΝ ΒΗΜΑ»

    Αγγελική αναπνοή

    Του ΓΙΩΡΓΟΥ ΒΙΔΑΛΗ

    Ελληνίδα καλλιτέχνιδα της Διασποράς (γεννήθηκε στην Αθήνα, μεγάλωσε στη Βιέννη και ζει στο Οσλο της Νορβηγίας) η Νικόλ Κονστάντε κινείται άνετα ανάμεσα στο τραγούδι και τη ζωγραφική.

    «Περίπατος», έργο της  Ν. Κονστάντε «Περίπατος», έργο της Ν. Κονστάντε Με το διπλό αυτό «προφίλ» θα εμφανιστεί στην Αθήνα από σήμερα Δευτέρα έως Κυριακή στο χώρο τεχνών «Αγγέλων Βήμα» (Σατωβριάνδου 36, Ομόνοια, τηλ.: 210-5242211).

    Στην έκθεσή της «Αγγελοι παντού», η οποία περιλαμβάνει έργα σε ξύλο, καμβά, μαγνήτη κ.λπ., αντλεί από τη Βυζαντινή Εικονογραφία (ασχολείται με το είδος αυτό τα τελευταία 13 χρόνια). Εμπνέεται επίσης από τα αγγελάκια του Ραφαήλ, τη θάλασσα, την Ελλάδα, την καθημερινότητα. Σε δύο καλλιτεχνικές κατασκευές (installation art) προσπαθεί «να κάνει την αόρατη καθημερινότητα ορατή δίνοντας ερεθίσματα για στοχασμό».

    Υπάρχουν άγγελοι; Αισθάνεστε κάποιος να σας προστατεύει;

    «Νιώθω ότι υπάρχουν... άγγελοι παντού! Σε κάθε είδους ομορφιά. Και νομίζω πως αυτό το βλέπει ο καθένας μας. Η δυσκολία έγκειται στο να διακρίνεις την αγγελική ύπαρξη στην ασχήμια, στη φτώχεια, στην έντονη διαφορετικότητα, στον κάθε άνθρωπο στη δύσκολη στιγμή του, στα λάθη, στις αδυναμίες του. Νιώθω ότι με προστατεύουν άγγελοι, ναι, συνέχεια! Τις περισσότερες φορές είναι οι ίδιοι οι άνθρωποι».

    Στη μουσικοτραγουδιστική παράσταση «Αναπνοή μου», στην οποία θα τη συνοδεύει ο πιανίστας Σάββας Ρακιντζάκης, η Κονστάντε ερμηνεύει τραγούδια των Αμερικανών Γκέρσουιν, Πόρτερ αλλά και των Ελλήνων Μουζάκη, Σουγιούλ. Η ίδια αναφέρει: «Οπως όταν φτάνεις από την τσιμεντούπολη στην παραλία και στην πρώτη εισπνοή νιώθεις το θαλασσινό αεράκι ή σαν την πρώτη αναπνοή σ' έναν κήπο με ανθισμένα λουλούδια που μοσχοβολούν μέλι, έτσι νιώθω σ' αυτό το πρόγραμμα. Δεν τα χορταίνω αυτά τα τραγούδια. Είναι μια πρωτότυπη μουσική συνάντηση του παρελθόντος (αρχές και μέσα 20ού αιώνα) ευρωπαϊκής, ελληνικής μουσικής (ελαφρό τραγούδι) με την τζαζ».

    Πού πατάτε καλύτερα, στη ζωγραφική ή στο τραγούδι;

    «Είναι σαν να πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στο να τρώω ή να πίνω. Και τα δύο είναι ισάξιες ανάγκες της ψυχής μου δίνοντάς μου τη μοναδική χαρά να εκφράζομαι, να επικοινωνώ με τους συνανθρώπους μου, με διαφορετικά μέσα στην κάθε περίπτωση».

    Στις μέρες μας η Ελλάδα θα επιβιώσει κανονικά ή με... τεχνητή αναπνοή;

    «Εχω την εντύπωση ότι η Ελλάδα επιβιώνει σταθερά, στο μεγαλύτερο μέρος της Ιστορίας της, και με τη χρήση τεχνητών αναπνοών. Πιστεύω στις εκπληκτικές ψυχικές και διανοητικές δυνάμεις των Ελλήνων, όταν βρισκόμαστε σε δημιουργική ενότητα! Πιστεύω στη νέα γενιά! Το μέλλον είναι πάντα ωριμότερο, εξ ου καλύτερο του παρόντος, μόνο που για να το νιώσουμε αυτό εμείς που ζούμε στο παρόν, θα πρέπει να γίνει το μέλλον παρελθόν».

    Ζώντας στη Νορβηγία τι εισπράττετε από τον περίγυρό σας; Πώς μας βλέπουν; Πώς αντιδράτε;

    «Οι Νορβηγοί αγαπούν την Ελλάδα, το ελληνικό φαγητό και τον ελληνικό τρόπο ζωής. Ταξιδεύουν στη χώρα μας σ' όλη τη διάρκεια του χρόνου. Αν και εξαιρετικά φιλειρηνικοί, κρύβουν έναν εκρηκτικό και ανυπότακτο εαυτό, παρόμοιο με τον ελληνικό, κάτι που δημιουργεί μια αίσθηση οικειότητας. Δεν τους είναι καθόλου ευχάριστες οι τωρινές συγκυρίες. Πολλοί έχουν στενούς φίλους στην Ελλάδα, οι οποίοι περνάνε δύσκολα. Οι πιο στοχαστικοί νιώθουν ότι ο κόσμος έχει γίνει πολύ ρευστός. Συγκυρίες δύσκολες για την Ελλάδα σήμερα κι αύριο ίσως για μια άλλη χώρα. Συμφωνώ μαζί τους. Γι' αυτό και μ' αρέσει να ακουμπώ στην προστασία των αγγέλων και να εργάζομαι μόνο για το καλό».

    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=314886