ελληνική μουσική
    399 online   ·  210.814 μέλη

    Γράφω στίχους και θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά

    poppy82
    25.12.2011, 23:19

    Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Γράφω στίχους και θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά. Εχω προσεγγίσει κάποιους τραγουδιστές και μου έχουν πει να τους τα πάω ολοκληρωμένα με μουσική. μπορείτε να με βοηθήσετε; καμία συμβουλή να μου δώσετε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 23-02-2012 23:58 ]


    reteos
    26.12.2011, 08:35

    Πόππη Καλημέρα και Χρόνια πολλά.

    Κάνεις πολύ καλά που γράφεις στίχους. Βέβαια το να ασχοληθείς επαγγελματικά είναι μια άλλη υπόθεση. Επίσης το να ολοκληρώσεις τους έργο σου , δηλ να βάλλεις μουσική στους στίχους , είναι επίσης μια άλλη υπόθεση. ΄Οπως  έχεις ψαχθεί  και προφανώς παιδευτεί να «ταιριάσεις»  τους στίχους άλλο τόσο και περισσότερο δυσκολο ( ίσως ) είναι να ταιριάσεις τη μουσική.Οι στίχοι για να πληρούν τις προυποθέσεις μελοποίησης πρέπει να διέπονται από κάποιους απαράβατους κανόνες ( μέτρο, κλίμακα, ρυθμό κλπ). Σε συμβουλεύω ,αν πράγματι το επιθυμείς, τότε καλό είναι να προσεγγίσεις στιχουργούς και συνθέτες . ΄Αλλο πράγμα ο στιχουργός , άλλο ο συνθέτης και άλλο ο τραγουδιστής.


    cobal
    26.12.2011, 12:12

    Χρονια πολλα καταρχην.

    Αν νομιζεις οτι οι στιχοι σου αξιζουν καλα θα κανεις να τους κατοχυρωσεις πρωτα απο ολα και μετα αναλογα το στυλ να βρεις και τους αναλογους καλιτεχνες για να τους προωθησεις.

    Δεν νομιζω οτι χρειαζονται και μελωποιηση οπως σου ζητησανε γιατι οπως ειπε και ο Γιαννης υπαρχουν οι συνθετες για αυτη τη δουλεια.

    Απο την μικρη μου εμπειρια σχετικα με τους καλιτεχνες, θα πρεπει να εισαι και τυχερη αν βρεις καποιον  να ασχοληθει σοβαρα με εσενα γιατι οι περισοτεροι ειναι μεγαλα ψωνια και νομιζουν οτι καποιοι ειναι στην ψωροκωσταινα και στα μπαρακια με 20 ατομα που παιζουν


    reteos
    26.12.2011, 12:18

    Κώστα συμφωνώ μαζί σου . Χρόνια πολλά επ ευκαιρία .


    poppy82
    27.12.2011, 15:43

    Γεια σας και πάλι! Εχω κατοχυρώσει τους στίχους με ελτα. Έχω συναντηθεί με στιχουργό για να παρω συμβουλές από κάποιον που βρίσκετε ήδη στο χώρο. Με συμβούλεψε για κάτι λεπτομέρειες και γενικά του άρεσε αυτό που είδε. Επικοινώνησα και με συνθέτη όπου μου είπε ότι έχω μέτρο και χειρίζομαι πολύ καλά το λόγο και το νόημα, μου είπε να συνεχίσω αλλά εκείνος δεν μπορούσε να με βοηθήσει περισσότερο. Ο τραγουδιστής μου είπε οτι τα θέλει ολοκληρωμένα. Με λιγά λόγια είναι πολύ δύσκολο να μπει κάποιος στο "κλειστό" τους επάγγελμα. Γι΄αυτό και ζητώ μήπως ξέρει κάποιος κάτι άλλο να κάνω. Σας ευχαριστώ πάντως...


    poppy82
    05.01.2012, 15:12

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!! ΠΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ Η ΙΔΕΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗ; ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟΣ ΚΟΠΟΣ;


    vasilispoul
    05.01.2012, 16:47

    Φίλη Poppy, θα σου πω κι εγώ τις απόψεις μου και ελπίζω να σε βοηθήσω. Η στιχουργική είναι πράγματι κάτι δύσκολο γιατί αν έχουν φιλοδοξια να γίνουν τραγούδια πρέπει να έχουν μια μελωδικότητα και ένα ρυθμό οι στίχοι από μόνοι τους. Αυτό είναι και το έναυσμα για ένα συνθέτη -τραγουδοποιό για να συγκινηθεί μαζί με το μηνυμά τους και να θελήσει να τους ζωντανέψει.

    Οι τραγουδιστές σου είπαν πολύ σωστά ότι πρέπει να τα δουν σαν τραγούδια από συνθέτες. Να ξέρεις όμως ότι συνήθως ταυτόχρονα με τη μελοποίηση ένας συνθέτης έχει βρει έχει εντοπίσει και τον ερμηνευτή του. Πολλοί αλλά φτασμένοι όμως τραγουδιστές έχουν τη δυνατότητα να επιβάλλουν ένα στίχο στην εταιρεία τους αρκεί να τους αρέσει πολύ. Η σωστή όμως διαδρομή είναι να εκτιμηθει από κάποιο συνθέτη.

    Θα διαφωνήσω για την απολυτότητα του στοιχείου του μέτρου που διαβασα παραπάνω. Εχουν γίνει εξαιρετικά τραγουδια που δεν επικέντρωσαν στο μέτρο, ή ήταν κατά το ήμισυ έμμετρος ο στίχος. Ο ρυθμός βρίσκεται μέσα στα λόγια. Οι περισσότεροι συνθέτες με το που θα δουν ένα στίχο αν τους αρέσει έχουν βρει εκείνη την ώρα και το ρυθμό και τη μελωδία.

    Η κύρια όμως αντιρρησή μου με αυτά είναι η χρήση του όρου "επαγγελματικά". Πιστεύω ότι χρειάζεται όπως σε κάθε τι στη ζωή μια εξέλιξη. Θα χρειαστεί στο πρώτο διάστημα (και αν αξίζουν οι στίχοι σου) να συνεργαστείς ερασιτεχνικά και μάλιστα με νέους συνθετες. Στην πορεία του χρόνου ενώ θα "ακούγεσαι" μέσα από εκείνα τα τραγούδια, θα έχεις κσταγράψει πράγματα στο ενεργητικό σου και ίσως έχεις καλύτερες προτάσεις και προσοδοφόρες. Λάβε μέρος και σε διαγωνισμούς στίχου, δούλεψε τον εαυτό σου δες τις δυνατότητές σου σε σχέση με τους άλλους, βλέπεις έτσι και τι κυκλοφορεί εξω

    Δεν είναι τα κυκλώματα τοσο απαγορευτικά όσο απαραίτητη η δική σου προσωπική δουλειά, επιμονή και υπομονη. Στις δισκογραφικές εταιρείες είναι πιο δύσκολα τα πράγματα γιατί κι εκεί θέλουν ολοκληρωμένα πράγματα.

    Καλή συνέχεια!


    -----------------
    B.Π.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasilispoul στις 05-01-2012 16:52 ]


    poppy82
    05.01.2012, 17:45

    ΚΥΡΙΕ ΒΑΣΙΛΗ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ! ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ. ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΞΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΣΥΝΘΕΤΗ. ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΝΕΟ ΣΥΝΘΕΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΜΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΟ ¨ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ¨ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΩ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΕΞΩ, ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΙΧΑ ΝΙΩΣΕΙ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΟ, ΝΑ ΤΟ ΝΙΩΘΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΩΝΤΑΣ ΤΟ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΙΣΩΣ ΑΔΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΟΝΕΙΡΑ...;


    vasilispoul
    05.01.2012, 18:33
    Όχι δεν αξίζει! Και μόνο για την τελευταία φράση αξίζει να γράφεις. Βάλε στόχους αλλά προσπάθησε κάθε φορά να είναι εφικτοί για να μην αισθάνεσαι ότι ο πήχυς είναι πανύψηλος. Για τον όρο επαγγελματικά καλά έκανες και το εξήγησες, να πούμε λοιπόν καλύτερα το "σοβαρά" είναι ο σωστότερος. :)
    poppy82
    09.01.2012, 16:48

    Γεια σας και πάλι! Κάνω σκέψεις και τις μοιράζομαι μαζί σας...

    Τους τραγουδιστές είναι πιο εύκολο να τους πλησιάσεις γιατί οι περισσότεροι έχουν ένα ανοιχτό καμαρίνι... Τους συνθέτες πως θα τους πλησιάσεις;


    nikoskalp
    10.03.2012, 21:00
    Στο facebook αρκετοί συνθέτες έχουνε δική τους σελίδα. Αλλά αρκετοί απ' αυτούς δεν απαντούν εύκολα στα μηνύματα. Γράφω κι εγώ στίχους και σε μερικούς έχω στείλει δείγμα της δουλειάς μου... αλλά δεν πήρα απάντηση από κανέναν ενώ το πήρα απόφαση ότι δεν πρόκειται ν' απαντήσουν ποτέ μια κι έχουν περάσει μήνες, για να μην πω χρόνια από τότε. Στα δικά μου έχω βρει τραγουδιστικό ρυθμό, αλλά επειδή δεν ξέρω να παίζω μουσικά όργανα, ούτε να γράφω παρτιτούρες κλπ δεν τους έχω βάλει μουσική και πάλι ένας έμπειρος συνθέτης μπορεί να βρει κάτι καλύτερο απ' το δικό μου ρυθμό. Εγώ έχω κι ένα άλλο μειονέκτημα που σίγουρα δε θα επιθυμούσαν τραγουδιστές να ερμηνεύσουν... πολλά απ' τα στιχάκια μου έχουν μαυρίλα μέσα τους, την οποία δυστυχώς τη νιώθω και δεν μπορώ να τα ασπρίσω... ίσως λίγο να τα γκριζάρω... αλλά κατάλευκα με τίποτα.
    NikosRoman
    11.03.2012, 10:23

    Παράθεση:

    Το μέλος poppy82 στις 05-01-2012 στις 17:45 έγραψε...

    ΚΥΡΙΕ ΒΑΣΙΛΗ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ! ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ. ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΞΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΣΥΝΘΕΤΗ. ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΝΕΟ ΣΥΝΘΕΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΜΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΟ ¨ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ¨ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΩ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΕΞΩ, ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΙΧΑ ΝΙΩΣΕΙ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΟ, ΝΑ ΤΟ ΝΙΩΘΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΩΝΤΑΣ ΤΟ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΙΣΩΣ ΑΔΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΟΝΕΙΡΑ...;



    Poppy

    Οι λεξεις,...."ΝΟΙΩΘΩ"..."ΨΥΧΗ"..."ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ"...."ΟΝΕΙΡΑ", δεν υπαρχουν στο λεξιλογιο ενος επαγγελματια καλλιτεχνη.Εαν εισαι διαθετειμενη να τα αντικαταστησεις με...."Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΜΟΥ ΤΡΑΠΕΖΗΣ 9847567432"....."ΠΟΣΟΣΤΑ"..."ΣΚΥΛΑΔΙΚΟ"..."ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ", και παραμφερες λεξιλογιο,τοτε ,συγνωμη που το λεω κρατα τους στιχους για εσενα και κανε κατι αλλο.

    Συγνωμη για την ωμοτητα των λεξεων αλλα η αληθεια ειναι ετσι ακριβως.Ωμη.Στην περιπτωση που εισαι ταλεντο πολλοι θα σε πλησιασουν με ωραια λογια για ιδιον οφελος.Μακαρι να τα καταφερεις αλλα αυτο ακριβως ειναι το συστημα και η νοοτροπια του επαγγελματια.