ελληνική μουσική
    660 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά καινούργιας Drums

    dimitrisgate7
    26.12.2011, 18:12

    Γειά σας παδιά και χρόνια πολλά. Είμαι νέος στο φόρουμ και γενικότερα νέος στον χώρο της μουσικής και ειδικότερα στα drums. Επειδή έχω βαρεθεί να βαράω πόδια παπλώματα μαξιλάρια και πάει λέγοντας λέω να πάρω μια ντράμς. Πρόβλημα με την φασαρία δεν έχω αφου δεν μενω σε πολυκατοικια οπότε θέλω ακουστική και όχι ηλεκτρονική. Επειδή είναι αρχή ακόμα λέω να πάρω μια φτηνή προς το παρών και άμα μου αρέσει και συνεχίσω να πάρω και μια καλύτερη. Πήγα σε ένα μαγαζί με μουσικά όργανα και συζήτησα με τον καταστηματάρχη. Μου πρότεινε για αρχή μια ντραμς Tornado με δέρματα remo. Για αυτήν εδώ μιλάω http://makrismusic.gr/product/656/Tornado_ και μου είπε πως είναι σε προσφορά 325€. Ποιά είναι η γνώμη σας παιδιά ???

     

     

     

     

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)


    Hastaroth
    26.12.2011, 19:22

    Κατ'αρχάς καλώς όρισες στο Musicheaven.

    Το συγκεκριμένο μοντέλο πρώτη φορά το βλέπω-Tornado ξέρω μόνο τα μαχητικά αεροπλάνα που έχει η ΠΑ{#emotions_dlg.laugh}

    Γιά να σοβαρευτούμε πάντως:από άποψη τιμής δέν είναι άσχημα,όμως έχε υπ'όψιν σου:

    1.Οτι κατά πάσαν πιθανότητα θα χρειαστής καλές μεμβράνες ("δέρματα" τα λένε συνήθως,άν και είναι πλέον από συνθετικά υλικά).Κι'αυτό επειδή αυτές που θα έχη επάνω το σέτ λογικά δέν πρέπει να είναι απ'τις καλύτερες (γιά να το δίνη σε τέτοια τιμή).

    Βέβαια,με το κατάλληλο κούρδισμα μπορείς να πετύχης έναν ικανοποιητικό ήχο ακόμα και με τίς ήδη υπάρχουσες μεμβράνες (άν έχης κάποιον δάσκαλο που σού κάνει μαθήματα drums,ρώτησέ τον σχετικά).

    2.Οτι θα χρειαστής επίσης καλά "πιατίνια".Αυτά,ώς γνωστόν,δέν "κουρδίζονται",οπότε με τα ήδη υπάρχοντα (αυτά που θα σού δώση το μαγαζί με το σέτ) δέν θα βγάζης καλό ήχο.

    Αυτά λοιπόν ανεβάζουν το κόστος-και γιά μέν τίς μεμβράνες,με το κούρδισμα που προανέφερα μπορείς να αποφύγης,γιά ένα ή δύο χρόνια τουλάχιστον,την αντικατάστασή τους με καλύτερης ποιότητας,τά "πιατίνια" όμως μετά από λίγους μήνες θα σού φαίνωνται κακόηχα και θα ανυπομονής να πάρης κάποια από καλύτερη μάρκα.

    (Εκτός άν έχης πέσει στην περίπτωση αυτά που έχει τώρα το σέτ να έχουν χαρακτηριστική χροιά που θα σού αρέση...).

    Πάντως σε κάθε περίπτωση,πρίν πάς να αγοράσης το συγκεκριμένο μοντέλο καλό θα είναι να συμβουλευτής τον δάσκαλό σου. 


    dimitrisgate7
    26.12.2011, 20:55
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Hastaroth. Πουλάει κι ένα παλικάρι στο φορουμ τα ίδια ντραμς και πίστευα οτι θα τα ξερατε. Δεν έχω κάνει κανένα μάθημα με δάσκαλο προς το παρών.
    dimitrisgate7
    27.12.2011, 12:14
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε ΑΕΚτζή (σιχαίνομαι να το λέω). Τα χρήματα που διατίθεμαι να δώσω είναι το πολύ μέχρι 400€ και δεν πάει παραπάνω. Σίγουρα με λίγα χρήματα παραπάνω μπορώ να πάρω μια καλύτερη ντράμς αλλα δεν γίνεται να ανεβάσω το κασέ μου προς το παρών. Απο ενα άλλο φόρουμ που ζήτησα πληροφορίες μου πρότειναν αυτή http://www.Thomann.de/gr/pearl_tg685c_target_junior_31.htm Ποια είναι η γνώμη σας ??? Είδα οτι έχει η εταιρία δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα (για αγορές απο 300€ κκαι πάνω). Θα ήθελα πολύ να μου πείτε την γνώμη σας. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. :)
    cobal
    27.12.2011, 18:17

    Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

    Δημητρη πολυ καλα κανεις που εισαι γαυρος.... Τι θα ησουν δλδ??? ζελα???χαχαχα

    Σχετικα με τυμπανα πρεπει να ξερεις οτι οντως ειναι ενα ακριβο οργανο σχετικα και ειδικα αμα εχεις και τη λοξα να το εξοπλιζεις συνεχεια.....

    Τα τυμπανα σε αυτα τα λεφτα ειναι ολα σχεδον τα ιδια και τα πιατινια που δινουν μαζι, δεν ειναι πιατινια... Για να καταλαβεις... Ο δισκος της μανας σου θα κανει καλυτερη δουλεια... (χαχαχα).

    Οπως ειπε και ο κ Αλβερτος τα τυμπανα κατι θα τα κανεις αλλα τα πιατινια τι?

    Μαλλον απο την πλευρα μου θα σου προτεινα να πας σε μεταχειρισμενο οπου τι σημερον ημερα ειμαι σιγουρος οτι στα 400 θα παρεις κατι καλυτερο απο τα καινουρια που κοιταζεις.

    Επισης θα προτεινα να ξεκινουσες κανα μαθημα πριν αγορασεις μη σου μεινουν και αμανατι

    Δεν συμφωνω με τον φιλο Σπαρταν για να αγορασεις απο εξω. Πολλες φορες Ελλαδα βρισκω καλυτερες τιμες απο εξωτερικο και καλα θα κανουμε να στηριξουμε τους Ελληνες εμπορους οι οποιοι ναι μεν καποιοι απατεωνες αλλα ειμαστε και σε μια δυσκολη φαση δε


    dimitrisgate7
    27.12.2011, 18:54

    Γεία σου φίλε Κώστα(?) και συγχαρητήρια για τις αρχές που έχεις μιας και είσαι Ολυμπιακός :). Ευχαριστώ για την συμβουλή σου και θα δώ τι μπορώ να κάνω. Μάλλον θα οδηγηθώ σε καινούργια αν πάρω τελικά και σιγά σιγά να του βάζω νεα πράγματα (νέα πιατίνια και νέα δέρματα αμα λάχει). Δεν ξέρω πως θα τα έχουν τα μεταχειρισμένα οι προκάτοχοι οπότε δεν μπορώ να εμπιστευτώ τον καθένα και να μου πάει η καρδιά στην κούλουρη μέχρι να τα δώ στο σπίτι μου :P. Δεν είναι και εύκολο να μετακινούμαι για να κοιτάζω μεταχειρισμένα ας και είμαι δίπλα στην Αθήνα. Σίγουρα άμα κάνω την αγορά θα κοιτάξω και τις τιμές σε ξένα sites αλλά θα κοιτάξω και τις τιμές στην αγορά στην Ελλάδα. Κι εγώ σκέφτομαι να αρχίσω πρώτα μαθήματα να δω πως θα πάω και μετά αν είναι να πάρω μια καλή ντράμς. Μην πάρω καμια μπακατέλα δεν μου αρέσουν και μετά δεν μπορώ να τα πουλήσω. :P :P :P

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrisgate7 στις 27-12-2011 18:56 ]


    Hastaroth
    27.12.2011, 21:38

    Δημήτρη,το καλύτερο που θα κάνης είναι αυτό που είπες-να ξεκινήσης πρώτα κάποια μαθήματα,να δής άν "το έχης" (δηλαδή άν έχης καλή αντίληψη τού ρυθμού) και μετά,με την συμβουλή και τού δασκάλου σου,να πάρης ένα σέτ που θα έχη ικανοποιητική ποιότητα ώστε να το κρατήσης γιά κάποια χρόνια εφ'όσον πρόκειται να συνεχίσης να ασχολήσαι.

    @cobal:εδώ θα τα χαλάσουμε κύριε συνάδελφε Γ' Smile.Ακου εκεί "ζέλα"....Ο ΠΑΟ είναι μεγάλη ομάδα,επήγε και στον τελικό τού Κυπέλλου Πρωταθλητριών (το 1970κάτι,που έπαιξε με τον Αγιαξ στο Wembley).Εχει επίσης ωραίο χρώμα (πράσινο,το χρώμα τής ελπίδας).Εξ ού και ελπίζει πως κάποτε θα έρθη κι'αυτουνού η σειρά να πάρη σερί 10 πρωταθλήματα..... {#emotions_dlg.biggrin}.

    @Spartan-Werewolf:Δέν υπάρχουν "μαλακές" και "σκληρές" μπαγκέτες,αλλά ελαφριές και βαριές.Προφανώς είχες στο μυαλό σου τίς πέννες τής κιθάρας.Πάντως η επικάλυψη πλαστικού (nylon tip) έχει να κάνη κυρίως με τον ήχο (είναι διαφορετικός από τον ήχο που δίνει ένα wooden tip) αλλά είναι αλήθεια πως οι πιθανότητες να σκιστή ένα "δέρμα" είναι λιγώτερες άν παίζουμε με μπαγκέτες με nylon tip-τουλάχιστον η προσωπική μου εμπειρία αυτό λέει.


    dimitrisgate7
    27.12.2011, 22:26
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Όπως όλα δείχνουν θα ξεκινλησω πρώτα μαθήματα και μετά βλέπουμε. Και πάλι ευχαριστώ. :) Υ.Γ. Τι Παναθηναικός και ΑΕΚ βρε γατιά. Μόνο Θρύλος λέμε :) :)
    cobal
    29.12.2011, 18:42

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 27-12-2011 στις 21:38 έγραψε...

    Δημήτρη,το καλύτερο που θα κάνης είναι αυτό που είπες-να ξεκινήσης πρώτα κάποια μαθήματα,να δής άν "το έχης" (δηλαδή άν έχης καλή αντίληψη τού ρυθμού) και μετά,με την συμβουλή και τού δασκάλου σου,να πάρης ένα σέτ που θα έχη ικανοποιητική ποιότητα ώστε να το κρατήσης γιά κάποια χρόνια εφ'όσον πρόκειται να συνεχίσης να ασχολήσαι.

    ...Πολυ σωστο αυτο που λεει ο Hastaroth.... Εγω το λεω "αντιληψη χρονου". Πρωτα πρεπει να μπορεις να κατανοησεις τον χρονο και μετα να μπορεις τον εκφερεις....

    Ειναι το πρωτο σημαντικοτερο συστατικο για καποιον που θελει να ασχοληθει με τη μουσικη.

    Και συμφωνο επισης αν ειναι να παρεις τυμπανα παρε κατι σχετικα αξιολογο και οπως σου ειπα κοιτα και μεταχειρισμενα

     

     

    Παράθεση:

     

    @cobal:εδώ θα τα χαλάσουμε κύριε συνάδελφε Γ' Smile.Ακου εκεί "ζέλα"....Ο ΠΑΟ είναι μεγάλη ομάδα,επήγε και στον τελικό τού Κυπέλλου Πρωταθλητριών (το 1970κάτι,που έπαιξε με τον Αγιαξ στο Wembley).Εχει επίσης ωραίο χρώμα (πράσινο,το χρώμα τής ελπίδας).Εξ ού και ελπίζει πως κάποτε θα έρθη κι'αυτουνού η σειρά να πάρη σερί 10 πρωταθλήματα..... {#emotions_dlg.biggrin}.

    Κυριε συναδελφε Ο Παο ειναι μεγαλη ομαδα και καλα θα κανει να κρατηθει εκει γιατι οπως παει.... πεφτει...

    Καλυτερα ας αφησουμε τα αθλητικα εξω απο το ΜΗ γιατι...... Δεν νομιζω οτι θελετε να ανοιξουμε κουβεντα περι γουμπλευ τουλαχιστον....Smile

     

    Παράθεση:

     

    @Spartan-Werewolf:Δέν υπάρχουν "μαλακές" και "σκληρές" μπαγκέτες,αλλά ελαφριές και βαριές.Προφανώς είχες στο μυαλό σου τίς πέννες τής κιθάρας.Πάντως η επικάλυψη πλαστικού (nylon tip) έχει να κάνη κυρίως με τον ήχο (είναι διαφορετικός από τον ήχο που δίνει ένα wooden tip) αλλά είναι αλήθεια πως οι πιθανότητες να σκιστή ένα "δέρμα" είναι λιγώτερες άν παίζουμε με μπαγκέτες με nylon tip-τουλάχιστον η προσωπική μου εμπειρία αυτό λέει.



    Πρωσοπικα προτιμω ξυλινα κεφαλια στις μπαγκετες αλλα χαλανε πιο γρηγορα απο τα πλαστικα.

    Επισης ποτε δεν ετυχε να σπασω μεμβρανη .... Μονο μια φορα μου σκιστηκε μια στην κασα (Και εν ωρα εργασιας) αλλα και παλι εφτεγε ο κοπανος.

     

    Καλη Πρωτοχρονια σε ολους


    Hastaroth
    29.12.2011, 21:29

    Η βασική αιτία γιά να σκιστή μιά μεμβράνη είναι να έχη χρησιμοποιηθεί πάρα πολύ οπότε γίνεται πιό λεπτή (στην περιοχή τού κέντρου κυρίως).

    Απο εκεί και πέρα,ένα (δυνατό,εννοείται) χτύπημα με φθαρμένο ξύλινο tip είναι πιό πιθανό να προκαλέση το σκίσιμό της παρά άν το tip είναι πλαστικό (που δέν φθείρεται).

    Μού έχει τύχει να παίξω σε σέτ που η μεμβράνη στο ταμπούρο ήταν τόσο φθαρμένη από το παίξιμο ώστε ένιωθα στο δάχτυλό μου πόσο είχε λεπτύνει.Ωστόσο επειδή έπαιξα με μπαγκέτες που είχαν πλαστικό tip (και έπαιξα γιά λίγη ώρα),δέν σκίστηκε η μεμβράνη (σκίστηκε βέβαια μετά αλλά από άλλον drummer).

    Καλή πρωτοχρονιά σ'όλους και από μένα (και καλό κουράγιο γιά τα επικείμενα δύσκολα...)