ελληνική μουσική
    477 online   ·  210.821 μέλη

    Ηλεκτρικη κιθαρα για το γιο μου

    markoutsi
    29.12.2011, 10:21

    Γεια σας και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

    Εχω ενα γιο 13 ετων που ασχολειται εδω και καποια χρονια με κλασσικη κιθαρα σε ωδειο.Τελευταια αρχισε να βαριεται με την κλασσικη και εξεφρασε την επιθυμια να συνεχισει με ηλεκτρικη.Με το δασκαλο(της ηλεκτρικης) που το συζητησα,μου ειπε να παρω μια σχετικα φθηνη για αρχη με ενα διπλο και δυο μονους μαγνητες και οταν κατασταλαξει τι ειδους μουσικη θελει να παιξει σε1-2 χρονια διαλεγει μονος του μια καλυτερη και με τα χαρακτηριστικα που θελει.Απο ενισχυτη θα του δωσει ο θειος του δωρο τον Line 6 iv spider.Τα χρηματα για κιθαρα ειναι περιπου 160-170.Ειμαι μεταξυ των παρακατω

    http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=186

    http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=5282&Category=1753

     

    http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=15294

     

    Στα χρηματα που θελω να διαθεσω καπου εκει ειμαι.Μεταξυ αυτων τι να διαλεξω?Αν εχετε και κατι αλλο να προτεινετε περιμενω.

    ΥΓ1 Εβαλα αυτα τα καταστηματα γιατι μενω περιοχη Λαρισας και θελω να την παρω αυριο για εκπληξη

    ΥΓ2 Καταλβαινω οτι η αγορα ενος οργανου και ποσο μαλλον ηλεκτρικο  δεν ειναι απλη υποθεση αλλα βαση των παραπανω δεδομενων θα εκτιμουσα απο οποιονδηποτε μια τοποθετηση.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι


    inkve
    29.12.2011, 16:02

    απο ποτε ενας μπασιστας συμβουλευει ηλεκτρικους κιθαριστες????

    αισχος,ντροπη και ονειδος!!!!!!{#emotions_dlg.lol}

    φιλε τα οργανα σε αυτες τις τιμες ειναι ποιοτικα ιδια μεταξυ τους....βεβαια οντως η cort τα τελευταια χρονια εχει κανει διαφορα σε αυτο το υψος τιμης και δεν ειναι κακη επιλογη....ανεβα λιγο παραπανω και δε θα το μετανιωσεις...αλλωστε 50-70 ευρω περισσοτερα δε θα σε βαλουν μεσα...αν ομως ο μικρος συνεχισει  και εξελισεται μερα με την μερα να ξερεις πως η καινουρια αγορα θα ειναι μεσα στα επομενα 3-5 χρονια

     


    GiorgosGTI
    29.12.2011, 16:44
    μαλλον ο δασκαλος του γιου σου απ οτι καταλαβα εχει στο μυαλο μια Fender squier http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=15093 εγω αυτην θα προτεινα ειναι μια φθηνη καλη λυση ειδικα για ενα παιδι 13 χρονων.
    sotiris155
    01.01.2012, 11:00

    Η καλή κιθάρα δεν είναι πάντα η άριστη λύση. Θα πρότεινα σίγουρα την Yamaha απ'τον Νάκα, λόγο του ότι αν παρατηρήσεις τις τελίτσες στα τάστα, είναι βαλμένες σωστά. Μπορεί να σου φανεί παράλογο όμως, είναι ένα παιδί 13 χρονών και καλύτερα να πιάσει και να δει τα σωστά και μετά (στο μέλλον) ας πάρει ό,τι κιθάρα θέλει. Έχω κάνει 16 συναυλίες εντός Αττικήσ και πάντα έπαιζα με Yamaha. Δεν κάνει η κιθάρα τον καλλιτέχνη, ίσα ίσα που όταν εξοικιωθεί με το όργανο θα καταλάβει ότι πολύ απλά αν θέλει effects ή καλύτερο ήχο θα χρειαστεί πεταλιέρα ή καλύτερο ενισχυτή. Μια κιθάρα των 120€ και ένας ποιοτικός ενισχυτής είναι πάντα μια άριστη λύση. Δεν συμφωνώ με κάτι τύπους που έχουν μια κιθάρα, έστω μια κιθάρα των 250€ κ έναν ενισχυτή 80€. Να σε ενημερώσω ότι ό,τι και να πάρεις απο ενισχυτή, ο ήχος (ως άκουσμα και όχι ως ποιότητα!) είναι πάντα, ή κανονικός ή παραμορφωμένος. Τώρα το μόνο που κοιτάμε συνήθως από θέμα ποιότητας είναι αν μπορεί να βγάζει καλά μπάσα αλλά και πρίμα ταυτόχρονα, δηλαδή αν ο ηχός χαλάει ή όχι όταν η μουσική γίνεται πιο εμπλουτισμένη. Είναι ένας απλός ενισχυτής και όχι Hi-Fi ή στερεοφωνικό σπιτιού. Τώρα αν μελλοντικά ψάξετε για ήχους κιθάρας από συγκεκριμένα κομμάτια συγκροτημάτων όπως πχ Metallica, Beatles κτλ. η λύση να ξέρετε ότι είναι μια πεταλιέρα και όχι μια άλλη κιθαρά ή άλλος ενισχυτής.


    sotiris155
    01.01.2012, 11:09
    Στις κιθάρες που έστειλαν τα παιδιά παραπάνω, πέρα από τις cort που δεν έχει κάποιο σχετικά μεγάλο όνομα στην αγορά όπως η Fender ή η Ibanez, διαφωνώ με τον τρόπο σύνδεσεις του καλωδίου. Αυτό είναι απλά ένα μικρο μειωνέκτημα, αλλά αρκετά σημαντικό για 'μένα.
    Foidel
    01.01.2012, 15:58

    Μμμμ,εγώ θα προτείνω το εξής.Ο γιος σας είναι στην ίδια ηλικία με εμένα.Καταλαβαίνω πως η κλασσική του φαίνεται βαρετή.Όμως το να του πάρεις μια ηλεκτρική κιθάρα είναι κατά την γνώμη μου λάθος.Μιας και έχει όμως τον ενισχυτή γιατί δεν δοκιμάζει να παίξει ακουστική;Έχει την σύνθεση της κλασσικής με την οποία έχει συνηθίσει να παίζει και έχει και πολλά στοιχεία μιας ηλεκτρικής κιθάρας.Το ότι θέλει να αφήσει την κλασσική κιθάρα μου φαίνεται λογικό.Δεν αρέσει σε πολλές κοπέλες να ακούνε πως παίζεις κλασσική και όχι ηλεκτρική.Ή οι φίλοι του ίσως τον σνομπάρουν(τα παιδιά της ηλικίας μου θεωρούν τα άτομα που παίζουν κλασσική αδερφές.Έτσι λειτουργεί συνήθως.Δυστυχώς αλλά έτσι είναι τα πράγματα.Καλύτερα να του μιλήσεις πριν προχωρήσεις σε μια τέτοια αγορά γιατί πάντα υπάρχει ο φόβος της απώλειας επαφής με το όργανο.


    inkve
    01.01.2012, 19:58

    αγορασε μια cort σε αυτα τα χρηματα και δεν θα το μετανιωσεις...αφου ενισχυτης υπαρχει τοτε ολα ειναι πιο απλα...

     

    συμφωνω σε πολλα με pentatoniko....πριν δωσετε συμβουλες καλυτερα σκεφτειτε αν ειστε σε θεση να το κανετε....υπαρχουν ατομα εδω που οτι ξερουν το ξερουν επειδη το ζησανε....το κανανε.,..το ειδαν με τα ματια τους και το νιωσανε στα δαχτυλα τους....δεν τους το ειπανε η το ακουσαν η ακομα χειροτερα τους το ειπε ενας φιλος!!!

    foidel τα πραγματα μπορει να ειναι ετσι στην γειτονια σου η στο σχολειο σου....εδω δινεις συμβουλες στον/ην markoutsi ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ/ΤΗΣ.....ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ..?με αυτα που γραφεις γινεσαι επικινδυνος


    delta66
    02.01.2012, 11:16

    Και στα μουσικα οργανα ισχυει το "οτι πληρωνεις παιρνεις". (Φυσικα συγκρινομενες παντα στο ιδιο καταστημα οι τιμες. Μπορει με καλη ερευνα αγορας νε πετυχει καλυτερη τιμη σε ενα οργανο).

    Σε αυτο που αγοραζει καποιος μπορει να εμπεριεχεται και η "μαρκα", η χωρα προελευσης κλπ

    Δεν αγοραζεις δλδ μονο ποιοτητα κιθαρας.

    Καμια φορα ομως υπαρχουν και εκπληξεις.

    Πχ σε συνοικιακο καταστημα εχω δοκιμασει διπλα διπλα μια squier Stratocaster και μια tanglewood (made in england)  (απλες strat με μονους μαγνητες και οι δυο κιθαρες) κοστους περιπου 150-200Ε με πιο φτηνη την tanglewood, και η tanglewood ηταν παρα πολυ καλυτερη.

    Για ενα νεο μουσικο, υπαρχουν οργανα που ειναι οικονομικα αλλα αξιοπρεπη και μπορουν να το ικανοποιησουν πολυ για τα πρωτα του βηματα.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος Foidel στις 01-01-2012 στις 15:58 έγραψε...

    Μμμμ,εγώ θα προτείνω το εξής.Ο γιος σας είναι στην ίδια ηλικία με εμένα.Καταλαβαίνω πως η κλασσική του φαίνεται βαρετή.Όμως το να του πάρεις μια ηλεκτρική κιθάρα είναι κατά την γνώμη μου λάθος.Μιας και έχει όμως τον ενισχυτή γιατί δεν δοκιμάζει να παίξει ακουστική;Έχει την σύνθεση της κλασσικής με την οποία έχει συνηθίσει να παίζει και έχει και πολλά στοιχεία μιας ηλεκτρικής κιθάρας.Το ότι θέλει να αφήσει την κλασσική κιθάρα μου φαίνεται λογικό.Δεν αρέσει σε πολλές κοπέλες να ακούνε πως παίζεις κλασσική και όχι ηλεκτρική.Ή οι φίλοι του ίσως τον σνομπάρουν(τα παιδιά της ηλικίας μου θεωρούν τα άτομα που παίζουν κλασσική αδερφές.Έτσι λειτουργεί συνήθως.Δυστυχώς αλλά έτσι είναι τα πράγματα.Καλύτερα να του μιλήσεις πριν προχωρήσεις σε μια τέτοια αγορά γιατί πάντα υπάρχει ο φόβος της απώλειας επαφής με το όργανο.



    H ηλεκτροακουστικη δεν παιζει σε ενισχυτη ηλεκτρικης.

    Καλο θα ηταν, πριν κανεις προτασεις, να περιμενεις λιγο ακομα να αποκτησεις καποια εμπειρια και πρωτα απο ολα να εχεις δοκιμασει αυτα που προτεινεις.

     


    markoutsi
    02.01.2012, 13:18

    Καλη Χρονια

    Ευχαριστω ολους που απαντησαν στο ερωτημα μου.Τελικα τον πηγα και τις δοκιμασε και κατεληξε σε 4η λυση.

    http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=115

    Εκει κολλησε δοκιμαζοντας αρκετα οργανα.Παντως ευχαριστω και καλη Χρονια.


    GiorgosGTI
    02.01.2012, 14:42

    Παράθεση:

    Το μέλος sotiris155 στις 01-01-2012 στις 11:00 έγραψε...

    Η καλή κιθάρα δεν είναι πάντα η άριστη λύση. Θα πρότεινα σίγουρα την Yamaha απ'τον Νάκα, λόγο του ότι αν παρατηρήσεις τις τελίτσες στα τάστα, είναι βαλμένες σωστά. Μπορεί να σου φανεί παράλογο όμως, είναι ένα παιδί 13 χρονών και καλύτερα να πιάσει και να δει τα σωστά και μετά (στο μέλλον) ας πάρει ό,τι κιθάρα θέλει. Έχω κάνει 16 συναυλίες εντός Αττικήσ και πάντα έπαιζα με Yamaha. Δεν κάνει η κιθάρα τον καλλιτέχνη, ίσα ίσα που όταν εξοικιωθεί με το όργανο θα καταλάβει ότι πολύ απλά αν θέλει effects ή καλύτερο ήχο θα χρειαστεί πεταλιέρα ή καλύτερο ενισχυτή. Μια κιθάρα των 120€ και ένας ποιοτικός ενισχυτής είναι πάντα μια άριστη λύση. Δεν συμφωνώ με κάτι τύπους που έχουν μια κιθάρα, έστω μια κιθάρα των 250€ κ έναν ενισχυτή 80€. Να σε ενημερώσω ότι ό,τι και να πάρεις απο ενισχυτή, ο ήχος (ως άκουσμα και όχι ως ποιότητα!) είναι πάντα, ή κανονικός ή παραμορφωμένος. Τώρα το μόνο που κοιτάμε συνήθως από θέμα ποιότητας είναι αν μπορεί να βγάζει καλά μπάσα αλλά και πρίμα ταυτόχρονα, δηλαδή αν ο ηχός χαλάει ή όχι όταν η μουσική γίνεται πιο εμπλουτισμένη. Είναι ένας απλός ενισχυτής και όχι Hi-Fi ή στερεοφωνικό σπιτιού. Τώρα αν μελλοντικά ψάξετε για ήχους κιθάρας από συγκεκριμένα κομμάτια συγκροτημάτων όπως πχ Metallica, Beatles κτλ. η λύση να ξέρετε ότι είναι μια πεταλιέρα και όχι μια άλλη κιθαρά ή άλλος ενισχυτής.



    θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε!

    για εξηγησε μου αυτο με τις τελιτσες??????δλδ μια αμερικανικη strat ή les paul τις εχουν λαθος και μια Yamaha made in korea τις εχει σωστα????????

    δοκιμασε να παιξεις για κανα χρονο με μια καλη γνησια κιθαρα και μετα παρε παιξε και με το Yamaha σου να δεις πως θα σου φανει!ειναι η μερα με την νυχτα πραγματικα!

    η κιθαρα μπορει να μην κανει τον κιθαριστα αλλα σιγουρα μια καλη γνησια κιθαρα με καλα ξυλα τον βοηθαει παρα πολυ!αλλιως δεν θα δειναμε τοσα λεφτα σε κιθαρες,πεταλακια και ενυσχιτες!


    inkve
    02.01.2012, 23:41
    που εισαι ρε delta66...σαν τα χιονια!
    delta66
    03.01.2012, 00:15

    Εδω ειμαι παντα.

    Παρακολουθω κι αν προλαβαινω γραφω και τιποτα {#emotions_dlg.beer}